Sorry, jede se dál. Příběh kultovního humoristického časopisu
5. června 2022
Reportér 06/2022 · Číslo 94Sorry, jede se dál. Příběh kultovního humoristického časopisu
5. června 2022
Reportér 06/2022 · Číslo 94Sorry, jede se dál. Příběh kultovního humoristického časopisu
Tehdy to bylo zjevení. Legendární humoristický časopis Sorry vyšel poprvé před třiceti lety – na jaře 1992. Kultovní titul stvořili v tehdejším porevolučním boomu tiskovin tým mladých, zábavných a hospodám holdujících karikaturistů spolu s barvitým pražským právníkem a mediálním podnikatelem. Řada tehdejších vtipů by se dnes patrně považovala za nekorektní, časopis nicméně dál vychází i přes peripetie, úmrtí či odchody některých zakladatelů.
Milan Podobský, přezdívaný Fefík, si objedná malé pivo. A začne vzpomínat na doby před třiceti lety, když byl součástí týmu připravujícího časopis Sorry. „Většinou jsme se sešli v kavárně Riva na Karlínském náměstí. Později jsme chodili ještě do galerie Mimo. Mišuna si dal v klidu svých šest kousků. My s Doušou jsme se tedy víc drželi při zemi, byli jsme pivně umírněnější. Ale k tomu byly nějaký panáky a medovina. No a pak se začaly vybírat fóry a přitom se pilo.“
Ještě dříve, než se dostaneme k příběhu kultovního magazínu, který nemá v Česku obdobu, je ovšem nutné sepsat specifický slovníček, přesněji řečeno výklad přezdívek jednotlivých postav z historie Sorry. Protože právě pod přezdívkami jsou známí – a taky se s nimi v následujícím textu pracuje.
Takže:
Fefíka už máme.
Další na řadě jsou Vilas, tedy Vilém Svoboda, a Petr Kovář, řečený Vářka. A pak Mišuna, tedy Michal Hrdý.
Podpořte Reportér sdílením článku
Pracuje jako ředitel médií společnosti Internet Info.