Sorry, jede se dál. Příběh kultovního humoristického časopisu

Post Image

Sorry, jede se dál. Příběh kultovního humoristického časopisu

Play icon
20 minut
Alias Fefík.

foto Jan Vaca

Tehdy to bylo zjevení. Legendární humoristický časopis Sorry vyšel poprvé před třiceti lety – na jaře 1992. Kultovní titul stvořili v tehdejším porevolučním boomu tiskovin tým mladých, zábavných a hospodám holdujících karikaturistů spolu s barvitým pražským právníkem a mediálním podnikatelem. Řada tehdejších vtipů by se dnes patrně považovala za nekorektní, časopis nicméně dál vychází i přes peripetie, úmrtí či odchody některých zakladatelů.

Milan Podobský, přezdívaný Fefík, si objedná malé pivo. A začne vzpomínat na doby před třiceti lety, když byl součástí týmu připravujícího časopis Sorry. „Většinou jsme se sešli v kavárně Riva na Karlínském náměstí. Později jsme chodili ještě do galerie Mimo. Mišuna si dal v klidu svých šest kousků. My s Doušou jsme se tedy víc drželi při zemi, byli jsme pivně umírněnější. Ale k tomu byly nějaký panáky a medovina. No a pak se začaly vybírat fóry a přitom se pilo.“

Ještě dříve, než se dostaneme k příběhu kultovního magazínu, který nemá v Česku obdobu, je ovšem nutné sepsat specifický slovníček, přesněji řečeno výklad přezdívek jednotlivých postav z historie Sorry. Protože právě pod přezdívkami jsou známí – a taky se s nimi v následujícím textu pracuje.

Takže:

Fefíka už máme.

Další na řadě jsou Vilas, tedy Vilém Svoboda, a Petr Kovář, řečený Vářka. A pak Mišuna, tedy Michal Hrdý.

Podpořte Reportér sdílením článku