Boj o policejní kuličku
7. srpna 2016
Reportér 08/2016 · Číslo 24Proč se dvě těžké politické váhy – Andrej Babiš a Milan Chovanec – tak ostře střetly kvůli jednomu policejnímu útvaru? V každém případě to vypadá, že spor sociální demokracii nikterak nepomohl. Popularita policie je totiž vysoká a oblíbený je zjevně i plukovník Robert Šlachta.
Při sledování koaličního sporu ohledně Roberta Šlachty a jeho policejní jednotky jsem si vzpomněl na jednu scénu z filmu Císařův pekař a pekařův císař. V té vidí pekař Matěj komořího Langa a další záporné hrdiny prát se o jakousi kuličku: později se ukáže, že jde o šém k oživení Golema. Matěj to však v tu chvíli neví – přesto si říká, že to nemůže být jen tak nějaká kulička, když se o ni zrovna tihle perou.
Podobné se to zdá být i v tomto případě: Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a jeho bývalý šéf, plukovník Šlachta, nemohou být jen tak nějaká policejní složka, když se o ni perou dvě těžké politické váhy Andrej Babiš a Milan Chovanec, premiér Sobotka jim při tom raději vyklidí cestu a prezident Zeman neváhá věnovat záležitosti několik osobních jednání.
Ponechme však stranou otázku, o co v tomto sporu o „kuličku“ opravdu jde, a podívejme se na to, jak jej vnímá veřejné mínění.
Především je nutné říci, že se postavení policie ve společnosti za posledních dvacet let hodně změnilo. Dokladem není jen pouhý pocit, že vtipů o policajtech ubylo, ale skutečná data z průzkumů. V polovině devadesátých let minulého století důvěřovala policii jen o něco více než třetina veřejnosti – v posledních letech už jsou to bezmála třetiny dvě.
Nárůst popularity se samozřejmě neobešel bez velkých výkyvů. Už počátkem tohoto století se policie mohla pyšnit důvěrou většiny veřejnosti, ale o podstatnou část této důvěry zase přišla především za ministrů Stanislava Grosse a Ivana Langera.
Podpořte Reportér sdílením článku
V roce 1990 stál za obnovou volebních výzkumů v Československu.