Anketa

Punk slaví čtyřicet let. Co je punk podle vás?

13 / 11 / 2016
5825efeb9c40d9273bc16e11 MEDIA_ITEM image
​​​​​​​Jaroslav Rudiš
Spisovatel
Autor skvělého románu Konec punku v Helsinkách z roku 2010.

HNF na ruském kazeťáku

Když se řekne punk, myslím na kapelu Hrdinové nové fronty, jak jsme ji roku 1988 poslouchali na ruském kazeťáku v autobuse z Lomnice nad Popelkou do Turnova. Pořád si je rád pouštím. Taky myslím na Visací Zámek. A na temnou jesenickou kapelu Chlapi z práce, z níž se poté stali Priessnitz. Když jsem psal román Konec punku v Helsinkách, hodně jsem znovu poslouchal Die Toten Hosen, ale taky jsem objevoval východoněmecké kapely jako Wutanfall z Lipska. Jejich energii jsem se snažil do té knihy dostat.

 

 

5825efec9c40d9273bc16e15 MEDIA_ITEM image
​​​​​​​​​​​​​​Michaela Hořejší
Scénografka
Manželka Michala Horáčka trávila čas dospívání na punkových akcích.

Přítomný okamžik

Punk nehodnotí, neposuzuje, je to čistá emoce, kdy mluvit je málo a musíte křičet – i z radosti, že je to konečně venku. Extraordinérní způsob komunikace, výrazný životní styl. Přijde mi neuvěřitelné, že tu je čtyřicet let, protože pro mě znamená přítomný okamžik. Vždy mě překvapí, s jakou láskou k Britům byl napsaný text písně God Save The Queen – přitom oficiální struktury ji odsoudily, stejně jako celé hnutí, coby zvrhlost a vřed na těle Spojeného království... „No future!“ pro ty, kteří nemají odvahu alespoň jednou v životě podlehnout.

 

 

5825efec9c40d9273bc16e1d MEDIA_ITEM image
​​​​​​​Petr Zelenka
Režisér
Pankáč mezi filmaři, autor mystifikačního dokumentu „Visací zámek 1982–2007“.

Dead Kennedys a Visáči

No future. Apokalypsa s lehkým úsměvem na rtech. Paralelní stupnice, Rotten, Haubert, Hošek, Biafra... Mně osobně velice blízké hnutí, hudební styl a způsob uvažování o věcech příštích. Britský prefabrikovaný punkový proud mě baví především hudebně (Sex Pistols), ale američtí Dead Kennedys mi mluví z duše. Na českém punku oceňuji odstup a smysl pro humor (Visací zámek), na polském jeho koketování s jazzem nebo undergroundem (Armia). Ruský jde na dřeň a končí šílenstvím (GrOb)... Punk‘s not dead, vy volové!

 

 

5825efec9c40d9273bc16e19 MEDIA_ITEM image
​​​​​​​Michal Suchánek
Herec a moderátor
Když se rodil punk, on hrál v komedii Terezu bych kvůli žádné holce neopustil.

Rosický ve Spartě

Chtěl jsem odpovědět, že ve mně punk vyvolává vzpomínky typu: 80. léta, Plexis, Kečup, ÚKDŽ, klub Meloun, doktorské kalhoty obarvené na červeno (se zipem na boku, což na toaletách z pankáče udělalo potupenou bytost, protože se musely spustit ke kolenům, neměly poklopec), Abraxas, Visáči, suchý šampon z Polska, který krátkodobě obarvil vlasy na bílo, nebo koženkový křivák, na ramenou bílý od padajícího suchého šamponu. To je pryč, ale punk zůstává. Rosický ve Spartě je punk! Prosadit v TV šest dílů seriálu je punk! Odpovědi Jirky Ovčáčka jsou punk!

Galerie (4) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat