Komentář

Odcházení Zdeňka Bakaly

06 / 08 / 2015

Ten hnisavý palec měl být dávno pryč, hrozila z něj otrava celého organismu. Zdeněk Bakala prodává svůj poloviční podíl v bytech bývalé OKD britskému investičnímu fondu.

Ten hnisavý palec měl být dávno pryč, hrozila z něj otrava celého organismu. Zdeněk Bakala prodává svůj poloviční podíl v bytech bývalé OKD britskému investičnímu fondu.

Ten hnisavý palec měl být dávno pryč, hrozila z něj otrava celého organismu. Zdeněk Bakala prodává svůj poloviční podíl v bytech bývalé OKD britskému investičnímu fondu.

Jeden z nejbohatších Čechů nyní zřejmě definitivně odkulhá s pošramocenou pověstí a balíkem peněz domů do Švýcarska. Celý tento privatizační příběh však ani jeho majetkovým odchodem neskončí…

Začalo to u Dlouhého?

Privatizace OKD i s byty začala zkraje devadesátých let. Zástupci současných nájemníků tvrdí, že to byl tehdejší ministr Vladimír Dlouhý, kdo rozhodl, že součástí privatizace se stane celé realitní portfolio uhelných dolů, a to včetně zhruba 45 tisíc podnikových bytů – u řady jiných (nikoliv všech) podniků byly byty převedeny na obce a později prodávány nájemníkům.

V roce 2004, tedy o mnoho let později, kdy bylo jasné, že regulované nájmy porostou a přiblíží se tržním cenám, vláda v čele se sociálními demokraty rozhodla o prodeji zbývajícího 46procentního státního podílu v OKD. Opět i s byty. Žádná veřejná soutěž. Za jásotu hornických odborářů proběhl přímý prodej erárního podílu dvojici uhlobaronů Viktor Koláček – Petr Otava.

Lukrativní kontakty

Již v té době tandem Koláček – Otava ovládal většinu OKD, ke které jim Bakala pomohl jako finančník a zprostředkovatel. Nedlouho poté jim nabídl odkup celé firmy a oni pod veřejným tlakem kývli – začali totiž svým rozmachem ohrožovat zájmy ČEZ, stát a policie na ně kvůli tomu tvrdě zatlačila. Vedle nesporné finanční erudice investičního bankéře jim Bakala mohl nabídnout své kontakty v politice. Už v devadesátých letech se napojil na vlivnou část sociální demokracie, byl také filantropem ve společnosti okolo Václava Havla.

Klíčovým Bakalovým kontaktem byl advokát Radek Pokorný, přítel současného premiéra Sobotky, ale i dalších členů ČSSD – například Karla Březiny. V dozorčí radě OKD fungoval v letech 2006 – 2009 severomoravský hejtman Evžen Tošenovský (ODS). Napříč politickým spektrem získal Bakala kontakty přes přátele Václava Havla a Karla Schwarzenberga (TOP09). Pracoval pro něj i lobbista Pavel Telička, nyní europoslanec za ANO – ten byl například členem dozorčí rady RPG Byty (majitel bytů OKD) do roku 2012.

Jak se vykešovat

Zdeněk Bakala a jeho spoluinvestoři však udělali jednu taktickou chybu. Bývalým horníkům a jiným zaměstnancům odmítli přednostně prodat byty za netržní ceny, předkupní právo nájemníků zakotvené v privatizační smlouvě se snažili potichu vypovědět. Legendární je také Bakalův slib z roku 2005, že do tří let budou nájemníci vědět, kdy a jak si budou moci byty koupit. V okamžiku, kdy bylo jasné, že žádná výhodná nabídka nepřijde a investoři se chtějí závazku zbavit, vznikla politická a ekonomická vůle to řešit. Agilní sdružení okolo nájemníků BytyOKD.cz nasbíralo velké množství dokumentů okolo privatizace a také svědectví, které v letech 2008 – 2010 předalo protikorupční policii. Ve stejnou dobu se také změnila společenská situace a začalo se vyšetřovat…

Dnes je zřejmé, že privatizace proběhla hluboko pod cenou. V rámci prodávaného podílu například nebyly vůbec oceněné některé části rozsáhlého majetku OKD v hodnotě miliard korun. Po deseti letech však lze objasnit jen minimum. Část klíčových lidí zemřela, zbývající lidé nevypovídají. Policie, státní zástupce a nyní i soud se zaměří na základní linku: vznikl posudek, který výrazně podhodnotil cenu OKD při privatizaci. Stát tím utrpěl škodu a obžalovaní jsou lidé, kteří jsou pod tím podepsaní: dva úředníci prodávajícího Fondu národního majetku a znalec. Malé ryby, úředníci. Zdeňka Bakalu policie ani státní zastupitelství z ničeho trestného neviní. Jeho podpis pod privatizačními dokumenty neexistuje. Možnému stíhání unikl i současný premiér Sobotka, který v době prodeje zbytkového podílu řídil ministerstvo financí.

Investoři, tedy především Zdeněk Bakala a jeho bývalý partner Peter Kadas, se snažili byty dlouhodobě prodat. Nikoliv však nájemníkům za cenu čtyřicet tisíc korun za byt. Šlo totiž o velmi lukrativní majetek. Podle výroční zprávy za rok 2011 měla majitelka bytů, společnost RPG Byty, čistý zisk 1,3 miliardy při výnosech 2,8 miliardy. Zároveň evidovala ke konci roku 2011 celkový nerozdělený zisk z předchozích let ve výši 17,7 miliardy. V roce 2013 vydala společnost dluhopisy za 400 milionů eur (asi 10 miliard korun), zčásti na výplatu dividendy majitelům ve výši 8,5 miliardy. Ke konci roku 2014 činil nerozdělený zisk již jen 9,7 miliardy, portfolio bytů bylo zatížené dluhopisy za 10,9 miliard a ročními finančními náklady ve výši okolo miliardy. Lidově se tomu říká „vykešovat se“.

Sbohem a šáteček

Nájemníci se teď dál snaží získat „své“ byty. Vedle šetření privatizace odstartovali i stížnosti k Evropské komisi kvůli nedovolené podpoře, stěžují si na zneužívání dominantního postavení RPG Byty na místním realitním trhu na ministerstvu financí. Loni přispěli ke konci plánu prodat byty přes burzu, možná se pokusí zvrátit i tento prodej.

Je zřejmé, že se britský kupující s problémy a riziky okolo RPG Byty seznámil, ve smlouvách pojistil a ohodnotil v kupní ceně. Pro Bakalu může být prodej jeho dílu – pokud bude dotažený do konce – vysvobozením. V Česku pak už nebude mít majetkově nic významného, na prodej mu zbudou dvě položky: půlka v problémových dolech a vydavatelství Economia.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat