Komentář

Křik z vlastnoručně spleteného Čapího hnízda

06 / 09 / 2017

Andrej Babiš se rozhodl, že z problému s padesátimilionovou dotací pro Čapí hnízdo udělá politickou kauzu. Na faktické podstatě věci však sebehlasitější křik nic nezmění.

Andrej Babiš se rozhodl, že z problému s padesátimilionovou dotací pro Čapí hnízdo udělá politickou kauzu. Na faktické podstatě věci však sebehlasitější křik nic nezmění.

Účelové stíhání! Pokus o ovlivnění voleb! Kubiceho zpráva dvě! Matrix… Palermo…

Andrej Babiš našel polohu, jak se postavit k problému s padesátimilionovou dotací na Farmu Čapí hnízdo. Jednoduše řečeno se rozhodl, že svůj škraloup překřičí. Zkusí donekonečna opakovat, že po něm jdou staré struktury, že nic neudělal, že žádných padesát milionů nepotřebuje a nikdy nepotřeboval. A věří, že když to bude vykřikovat dostatečně často a dost nahlas, nějak to do konce října vydrží, a až bude po volbách, ono se to už nějak vyvrbí. Nebo vlastně spíš nevyvrbí…

Andrej Babiš o Čapím hnízdě opakovaně zcela prokazatelně lhal. Třeba když říkal, že neví, komu farma patří. Nebo když říkal, že s tím nemá a nikdy neměl nic společného. Později svá opakovaná nepravdivá tvrzení ve sněmovně vysvětloval tím, že chtěl chránit své děti, svou rodinu. To přece musí každý rodič pochopit, volal od parlamentního řečnického pultíku. Budiž, starostlivý rodič pocítil potřebu roztáhnout nad svými dvěma dávno dospělými dětmi svá ochranná křídla.

V jiném, mnohem čerstvějším vyjádření, z poloviny letošního srpna pro server Aktuálně.cz, Babiš opakuje, že Farma Čapí hnízdo byla projektem jeho dětí a jeho rodiny. A klade řečnickou otázku, proč by si jeho děti nemohly zkusit podnikat. Proč? „Agrofert to nechtěl dělat, není to naše podnikání. Byl to projekt rodiny,“ dodal v rozhovoru, který byl publikován 17. srpna tohoto roku.

Připomeňme si proto pár základních faktů, které mimo jiné vyplývají ze samotné dokumentace k udělení dotace pro Čapí hnízdo. Magazín Reportér již loni získal stovky stran dokumentů k dotaci na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Úřadům se do jejich vydání nejprve moc nechtělo, nakonec jim ale nic jiného nezbylo.

V dokumentaci jasně stojí, že se celý projekt rozjel ve firmě Imoba, která byla součástí Babišova Agrofertu. 

Imoba koupila pozemky a zchátralou zemědělskou usedlost, z níž měl být areál Čapího hnízda vybudován. 

Na Imobu byla vedena veškerá projektová dokumentace k areálu i k jednotlivým stavbám. Tato dokumentace byla dokončena už v létě roku 2007, dávno před zapojením „rodiny“ do celé akce.

Imoba rovněž získala 6. prosince 2007 od Městského úřadu ve Voticích územní rozhodnutí pro umístění staveb do areálu Čapího hnízda. 

A podle projektů Imoby také celý areál, i když už pod jinou hlavičkou, nakonec vybudovali.

Na „rodinný podnik“ se celý projekt změnil až poté, co bylo vypsáno dotační řízení, v němž byl termín na podání žádosti o dotace stanoven pro období od 20. prosince 2007 do 28. února 2008. 

To jsou jasná, doložitelná a nezpochybnitelná fakta, na kterých nic nezmění ani sebehlasitější křik. Vytištěné černé na bílém, s úředními razítky. 

 

Táto, chceme podnikat

Připusťme nyní na chvíli, že by Babiš mohl říkat pravdu alespoň letos a že si jeho rodina chtěla kdysi skutečně vyzkoušet podnikání na vlastní účet. 

Možná za hlavou rodiny skutečně tehdy přišli a řekli: Táto, my bychom si to chtěli taky zkusit a vybudovat takovou farmu asi za čtyři sta milionů, nepomohl bys nám s tím? Pokud to tak bylo, měl jim starostlivý otec tenkrát říci, dobrá, děti moje, ale Agrofert do toho netahejme, to by nedělalo dobrotu… Nebo jim měl alespoň později říci, ne ne, drazí moji, o dotaci z veřejných peněz nežádejte, to by byl už vůbec velký problém… A že o dotaci žádali, vědět musel, neboť minimálně na smlouvě o budoucím strategickém partnerství mezi Farmou Čapí hnízdo a Agrofertem, která je k žádosti o dotaci přiložena, je za holding podepsán samotný inženýr Andrej Babiš. Nemluvě už o tom, že holding také ručil farmě za úvěry a že mezi Agrofertem, Imobou a farmou byla ještě spousta dalších vztahů a propojení.

Babiš tehdy buď svým nejbližším neřekl, že jejich postup mohou jiní považovat za obcházení dotačních pravidel, nebo jej jeho nejbližší neposlechli. A nechali dokonce dva členy představenstva Farmy Čapí hnízdo podepsat čestné prohlášení, že firma všechny podmínky pro udělení dotace určené malým a středním firmám splňuje. A následně také na budování farmy vyčerpali přesně 49 997 443 korun. 

Dotace byla vyčerpána, peníze utraceny, farma se po pár letech (a shodou okolností i po uplynutí lhůty, kdy musela kvůli dotačním podmínkám figurovat jako samostatný podnik) vrátila zpět do lůna mateřského holdingu, odkud vzešla. To se stalo podpisem příslušných smluv přesně 14. dubna 2014, tedy v době, kdy majitel holdingu už dávno seděl ve vládě.

Hospodář, hlava rodiny, využil neúspěšný podnikatelský projekt svých blízkých alespoň k tomu, aby se v prostorách farmy letos v létě úspěšně oženil. Nevěstu vedl k oltáři její bratr, který byl podle slov Andreje Babiše jedním z akcionářů onoho nevydařeného podnikatelského projektu.Příběh se uzavřel, Andrej Babiš opět stojí za mikrofonem a hlasitě vykřikuje, že je Čapí hnízdo pseudokauza, kterou na něj ušili, že nic špatného neudělal a že je nevinný.

 

Stále nevinný

Tvrzení, že je nevinný, je tak to jediné, v čem má – alespoň momentálně – pravdu. Nevinný je, a pokud nějaký soud pravomocně nerozhodne o tom, že porušil zákon, nevinným také zůstane. Presumpce neviny je velmi užitečný nástroj právního státu, a i kdyby nám připadalo Babišovo vysvětlování Čapího hnízda sebepodezřelejší (a ono je podezřelé až běda), je dobré ji ctít. Co na tom, že Babiš sám je hned s každým hotový a neváhá kohokoli nařknout z čehokoli. Pokud se někdo chová jako hulvát a šíří pomluvy a lži, mají se oběti jeho útoků bránit u soudu, a ne mu oplácet stejnou mincí, jinak by se nechaly zatáhnout do stejné bažiny.

Jak dopadne vyšetřování dotace na Čapí hnízdo a zda někdy stane před soudem, závisí jednak na tom, kolik a jak silných důkazů dovedou příslušné orgány shromáždit, a také na tom, jak komplexně bude eventuální soud případ posuzovat. To všechno se nedá dopředu odhadnout, a proto mi připadá poněkud nepřípadné spekulovat o tom, zda a jak velký trest by mohl Babiš dostat.

Ostatně ani vydání nebo nevydání sněmovnou k trestnímu stíhání neříká nic o vině dotyčného. Z hlediska práva tímto krokem pouze začíná běžná policejní procedura, na kterou by se, kdyby Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek nebyli držiteli poslaneckého mandátu, nikdo nikoho neptal.

 

Peníze brali dobrovolně

Trestněprávní odpovědnost jednotlivých aktérů by měli skutečně posoudit vyšetřovatelé, pak státní zástupci a nakonec případně soud. 

Faktická stránka věci je ale docela jasná. 

Za prvé: Farma Čapí hnízdo se sérií promyšlených kroků dopracovala k hromadě peněz z veřejných zdrojů (a padesát milionů korun je hromada peněz pro každého – i pro Babiše, i když ten se teď snaží říkat něco jiného). Za druhé: Farma začala i skončila své působení pod křídly Agrofertu, takže je nabíledni, kdo měl z těch padesáti milionů konečný profit. A za třetí: Agrofert ani Babiš nebyli ani náhodou těmi, pro které byla tato forma veřejné podpory určena. 

To je celé, tečka. Na téhle jednoduché trojčlence se už nic nezmění, ať se kolem navrší balastu a křiku sebevíc.

Jestli voliči posoudí vychytralé obcházení pravidel jako důkaz mimořádného fištrónu nebo jako projev bezuzdné chamtivosti, se teprve uvidí. Jisté je, že se Andrej Babiš i se svým okolím dostal do případu Čapího hnízda sám a zcela dobrovolně. K žádosti o peníze ani k jejich utrácení Farmu Čapí hnízdo opravdu nikdo násilím nenutil…

Proto jsou nynější Babišovy výroky typu „mě neumlčíte, nezastrašíte a nezastavíte“ daleko za hranicí dobrého vkusu. Podobné je to s řečmi o načasování celého případu, holding ani jeho faktický majitel žádnou velkou ochotou ke spolupráci s vyšetřujícími orgány rozhodně neoplývali.

Kdyby si byl Andrej Babiš tak jistý, že bylo všechno kolem dotace křišťálově čisté, nemusel by si dříve vymýšlet. Mohl také bez  dalších řečí současnou i budoucí sněmovnu – která bude po volbách o vydání rozhodovat znovu, pokud bude Babiš opět zvolen poslancem – v klidu požádat, ať jej ke stíhání vydá. Místo toho zvolil hlasitý pokřik a i při jednání Sněmovny se snažil udělat ze soukromého dotačního maléru velkou politickou kauzu. 

Strohým faktem ale pořád zůstává, že se v jeho hnízdě ocitlo padesát milionů, které tam neměly co dělat.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat