not random 0

Druhá Průhonická prohra Andreje Babiše

V Průhonicích, kde bydlí Andrej Babiš, zvítězil v prvním i ve druhém kole prezidentské volby přesvědčivě Petr Pavel. Proč tam v prvním kole šéf hnutí ANO dostal jen kolem 27 procent hlasů a v kole druhém 28,41 procent? Jedním z důvodů jsou patrně i různé bobtnající stavební plány Babišem založeného holdingu, které se v obci a okolí staly výbušným tématem. Odemykáme pro vás text z tištěného vydání magazínu Reportér.

Report

not random 1

PODCAST: Dycky Pavel! Jedině Babiš! Jak vydýchat finále prezidentské volby?

Po prvním kole souboje o prezidenta odstartovalo velké finále a Českou republikou cloumají emoce. Andrej Babiš zahájil hned o víkendu kampaň zostra a mnozí příznivci Petra Pavla jsou vyděšení, že místo Miloše Zemana nastoupí na Pražský hrad šéf ANO. Neuškodilo by se však zastavit, vydýchat a podívat se na situaci s odstupem. Babiš samozřejmě stále může vyhrát, ale jeho mašinerie v týdnu po prvním kole nejela zdaleka tak hladce a objevovaly se v ní prvky chaosu. Nový, 16. díl podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 2

Orlová pro Babiša. Ty ostatní šašky neznáme

Orlová je třicetitisícové město na Karvinsku, kde v minulých i předminulých prezidentských volbách dosáhl Miloš Zeman rekordních čísel: ve druhém kole získal 77, respektive 82 procent. Nyní tady Andrej Babiš dostal ještě o 260 hlasů víc než současná hlava státu před pěti lety. Sice se od té doby zvedla rovněž volební účast, nicméně stále zde zůstává 45 procent voličů, kteří v prvním kole zůstali doma. Odemykáme reportáž ze zářijového Reportéra, ve které jsme se pokusili nahlédnout do duší Orlováků.

not random 3

PODCAST: Vstoupí Hrad do holdingu? Získá teď Babiš čapí křídla?

Poslední dny před prvním kolem prezidentských voleb zásadně ovlivnil osvobozující rozsudek v případu Čapí hnízdo. Znamená to, že holding Agrofert přijde do hradních komnat a Andrej Babiš bude zvolen českým prezidentem? Tato úvaha pochopitelně není od věci, Babiš určitě dostal možnost vést kampaň v klidu. Na druhé straně však existují i důvody, proč mu rozsudek nemusí stačit. A záleží také na tom, zda se ještě neobjeví nějaká další neočekávaná událost a jak budou probíhat televizní debaty. Nový, 15. díl podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 4

Že mladí lidé nechodí k volbám, už snad neplatí, říká elegán z punkové rodiny

Zorganizovali první prezidentskou debatu v televizním formátu – na profesionálně nasvíceném a ozvučeném pódiu, s promyšlenou dramaturgií. Zúčastnilo se jí pět kandidátů, přímý přenos si v prosinci naladilo sto třicet škol a její záznam má nyní sedmnáct tisíc zhlédnutí. V zákulisí událost připravovala stovka mladých lidí, tím nejviditelnějším byl Oldřich Neumann – student žurnalistiky a současně saxofonista a zpěvák kapely Kašpárek v rohlíku.

not random 5

PODCAST: Kočičí princové Pavel a Babiš, Nerudová jako pes obranář

První kolo prezidentské volby se blíží, v době svátků si ovšem týmy Petra Pavla a Andreje Babiše vyměňovaly na sociálních sítích obrázky koček. Danuše Nerudová přišla pro změnu s pejskem a také rozsáhlou obranou v případě stínů, které na ni dopadají z dob, kdy byla rektorkou Mendelovy univerzity. Zdá se, že její kampaň přinejmenším narazila na určitý strop. Nad Andrejem Babišem ovšem visí podstatně větší problém – a to soud v případu Čapího hnízda. Jak moc by mu rozsudek o jeho vině uškodil? Nový, 14. díl podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 6

PODCAST: Božka, nic neber! První dámy od populární Hany a Olgy až po soudružku milostpaní Martu

Brzy přijde na Pražský hrad s novou hlavou státu také nová první dáma, případně první manžel. V mnoha příbězích prvních dam po roce 1918 se zrcadlí i tragédie a bizarnosti dvacátého století. Komunistický prezident Antonín Novotný křičel na Slovensku na svou ženu: „Božka, nic neber.“ Marta Gottwaldová se snažila napodobovat oblíbenou Hanu Benešovou, ale nešlo jí to. Populární Olga Havlová zažila před zvolením svého manžela také jeho věznění a pronásledování. Nový, 13. díl podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 7

Musíš žít rychle

Z PROSINCOVÉHO VYDÁNÍ. Říká se jim slané děti. Jejich plíce nefungují, jak by měly, a mnohé mají na tomto světě přesně vyměřený čas; většina se nedožije ani třiceti let. A přesto, nebo možná právě proto, umějí ten čas využít na dvě stě procent. Ostatně, přemýšleli jsme někdy o tom, jak bychom s ním naložili my, kdybychom věděli, že nám zbývá třeba jeden jediný den života?

not random 8

PODCAST: Merkur, Venuše, Země, Mars… Babiš jako Pepek Vyskoč

Andrej Babiš před studenty označil Měsíc a Slunce za planety. A nevěděl, že Jaroslav Hašek napsal Švejka. Zjevně by ani nevěděl, že ve Švejkovi je postava mečícího udavače Pepka Vyskoče… Uškodí Babišovi jeho neznalosti? Těžko říct, možná to zasáhne skupinu starších učitelek, které ho jinak patrně volí. A je kritika Babišových neznalostí elitářstvím, jak se objevilo na sociálních sítích? V každém případě i jeho konkurenti Petr Pavel a Danuše Nerudová před Vánocemi perlili. Poslechněte si nový, v pořadí dvanáctý díl předvolebního politického podcastu Pravda vítězí.

not random 9
not random 10

Tam, kde se rodí vánoční stromky

Vánoční stromky, které si zdobíme v českých obývácích, často pocházejí z odlehlých hor v Gruzii, na úpatí hřebenu Velkého Kavkazu. Hustý jedlový les v oblasti Rača je místem, kde zdejší muži šplhají na desítky metrů vysoké jedle a sbírají šišky. Z nich se získávají semena, ta se zasadí a stromky se pak pěstují v Evropě, včetně České republiky. Sklizeň nemá s vánoční atmosférou nic společného, je to spíš adrenalin, velká dřina a gigantický mezinárodní byznys.

Report
not random 11

Na pomoc Ukrajině. České zbrojovky jedou naplno

Přestože česká ekonomika pravděpodobně sklouzává do recese, český zbrojní průmysl zažívá kvůli válce na Ukrajině nejlepší období za několik desítek let. Vyprázdnily se sklady, továrny začaly chrlit zbraně a munici v množství nevídaném od konce studené války a nabírají zaměstnance. Na dodávkách zbraní vydělává i holding Agrofert, přestože jeho zakladatel Andrej Babiš nepatří právě mezi zapálené příznivce zbrojní pomoci Ukrajině.

not random 12
not random 13

Pavel: Budu se rozhodovat s chladnou hlavou

Prezident by měl vládě i opozici připomínat, že život nekončí volbami, a proto by bylo dobré najít na základních věcech shodu, říká bývalý generál Petr Pavel. Myslí si, že ekonomika na tom není tak zle, jak se zdá. Chtěl by vrátit lidem pocit bezpečí. Svou minulost se prý vždy snažil transparentně ukázat.

not random 14
not random 15
not random 16

Přijeď za mnou do Berlína, projdeme se hřbitovem

Napadlo mě, že se nechám překvapit. „Doro,“ napsal jsem své oblíbené spisovatelce: „Proveď nás s fotografem předvánočním Berlínem, vždyť tam bydlíš patnáct roků – trasa je na tobě.“ Po čtyřhodinové procházce si nejsem jistý, o jaký typ zážitku vlastně šlo – byl perfektní, ale zároveň trochu ujetý. „Klidně to tam napiš,“ povzbuzuje mě při loučení Dora Kaprálová: „Dáma každým coulem, jen občas hodí na hřbitově šavli.“

not random 17

Můj život může skončit v kterémkoli okamžiku

Vyrůstal v prostředí narkomanů, alkoholiků a domácího násilí. Už jako malý se Valerij Markus rozhodl, že vstoupí do armády. Chtěl bojovat. Válka si ho v roce 2014 našla u něj doma, na Ukrajině. I když následně z armády odešel, od únorové invaze Ruska působí v ukrajinských jednotkách znovu. Jeho kniha Stopy na cestě se stala jednou z nejprodávanějších knih v ukrajinštině za poslední desetiletí. A Valerij je jedním z nejpopulárnějších vojenských blogerů v zemi.

not random 18

Chalupu z Výstaviště chci v zahradě postaviti

Vrcholek pražského Petřína, plácek před nádražím v Nové Vsi u Českých Budějovic, výstaviště v rakouském Innsbrucku, lázeňský park v Bílině a soukromé zahrady v Černošicích nebo Jevanech. Na první pohled nemají tahle místa nic společného, až na jeden detail, který je spojuje. Druhý domov tu našly pavilony navržené původně koncem 19. století pro pražské Výstaviště.

Report
not random 19

Jak jsme připraveni na klimatickou změnu?

Klimatickou změnu už bere vážně skoro celý svět, pochybovačů ubývá. Lidstvo se zdá být také čím dál nakloněnější k přijetí změn, které by mohly přispět ke zlepšení situace. Výzkum společnosti Veolia zároveň zjistil, že Češi jsou v této ochotě přece jen o něco rezervovanější.

not random 20

PODCAST: Línej jak Moravák. Proto Babiš. Nové heslo kandidáta?

Do prvního kola prezidentských voleb zbývá zhruba měsíc. Síly Petra Pavla a Danuše Nerudové se podle průzkumu vyrovnávají, zatímco Andrej Babiš jezdí po republice. Stále se snaží hrát hodného strýce Andreje – ale je vidět, že je to pro něj těžké. Takže se ve své roli plácá a patrně i v důsledku toho vypouští z úst pozoruhodné výroky typu: Vláda moc nepracuje, je z Moravy… Nový, desátý díl podcastu Pravda vítězí.

not random 21
not random 22

Slibuji na svou čest... Mapa prezidentských kandidátů

V lednových volbách vybereme novou hlavu státu, která v březnu složí prezidentský slib a vystřídá na Pražském hradě Miloše Zemana. Mezi nejvážnější uchazeče patří lídr opozice Andrej Babiš a trojice kandidátů s podporou vládní koalice Spolu Petr Pavel, Danuše Nerudová a Pavel Fischer. Zmapovali jsme, kteří lidé jim pomáhají v boji o prezidentské křeslo. Nerudovou podporují úspěšné ženy, Pavla zase byznysmeni, kteří se dlouhodobě snaží omezit Zemana a Babiše.

not random 23

Já nic, já advokát. Dvojrole Stanislava Polčáka

Z LISTOPADOVÉHO VYDÁNÍ. Europoslanec Stanislav Polčák, zvolený za STAN, už delší dobu vystupuje ve dvojroli. Je politikem a současně advokátem, jenž si fakturuje peníze za služby v oborech, které jsou nějak propojené s politikou. A nejde jen o známý případ, kdy si účtoval provizi za pomoc obcím poškozeným explozemi ve Vrběticích. Právní služby poskytuje i spolkům spravujícím a vybírajícím odměny za autorská práva.

not random 24

Kde udělali Češi s plynem chybu

Němci potřebují levný ruský plyn. Země, přes které poteče, ho budou mít dostatek, a ještě na tranzitu vydělají – taková byla energetická politika střední Evropy. Když se začaly připravovat rusko-německé plynovody obcházející region, pustily se staré tranzitní země v čele s Polskem, do budování nových spojení a LNG terminálů. Česko zůstalo stranou: vsadilo na to, že bude profitovat z plynovodu, jímž měl proudit ruský plyn ze severovýchodu na jih Německa.

not random 25

Kam s holuby? Přece do holubníku!

Bývaly doby, kdy holubi dostávali válečná vyznamenání. Nyní jsou v očích obyvatel měst široce nepopulárními tvory, kteří znečišťují ulice a fasády. Ukazuje se však, že jejich vybíjení nepomáhá, populace se opět rychle obnoví. V Česku se proto po vzoru některých německých měst budují městské holubníky: ptáci budou podstatně více času trávit v nich, a nikoli na ulicích či náměstích.

not random 26
not random 27

PODCAST: Danuše, Petře, Andreji… Láska a krize pro naše lidi!

Prezidentská kampaň se rozjíždí a objevují se první perly. Danuše Nerudová mluví o tom, že bude rozdávat lásku, Petr Pavel hovoří o krizi a Andrej Babiš zase o našich lidech. Babiš se také snaží nerozhněvat si voliče, kteří sympatizují s Putinem, a současně nenazlobit ty, kteří ruského diktátora odsuzují. Poslechněte si šestý díl podcastu Pravda vítězí.

not random 28
not random 29
not random 30
not random 31

Zdražování mě snad donutí jít na Tinder, říká studentka

Osmadvacetiletý doktorand vysvětluje, že by si s manželkou kvůli finanční situaci nemohli dovolit děti. Jiná studentka si sestavuje jídelníček podle slevových akcí v obchodech, další spí ve spacáku, aby nemusela zapínat topení. „Možná si založím Tinder, kde dám popisek, že sháním někoho s bytem a fixními zálohami na energie,“ žertuje o možnostech aplikace, na které se seznamují lidé. Zvyšování cen dopadá i na část studentů.

not random 32

Doba obav. Zbývá méně peněz na život

Rekordní množství lidí si stěžuje na to, že se jejich finanční situace zhoršila. Kvůli inflaci a drahým energiím totiž přicházejí o peníze na jiné útraty. Patnáct procent lidí je v kritickém ohrožení, řada z nich má problém udržet rodinný rozpočet alespoň na nule. Obavy a potíže ale zasahují i skupiny obyvatel, které dříve žádné problémy neměly.

not random 33

Padouch, nebo hrdina? Koudelka, Zeman a odposlechy na Hradě

Z ŘÍJNOVÉHO VYDÁNÍ. Dlouhotrvající spor prezidenta Miloše Zemana s ředitelem tajné služby BIS Michalem Koudelkou je složitější, než to na první pohled vypadá. Část veřejnosti a médií se staví na stranu Koudelky, který je „prozápadní“, zatímco Zeman se až do Putinovy invaze na Ukrajinu stavěl vstřícně k Rusku. Jenže neobyčejný spor prezidenta a šéfa kontrarozvědky má více vrstev a různé aspekty. A v žádném případě není ani jeden z nich zcela kladnou postavou.

not random 34

Přes naši vinici běžel Mácha hasit

Čtvrtek 6. října byl v okolí Litoměřic reklamou na babí léto; listy už rudo-žluté, slunce ještě hřálo. Pro básníka Bogdana Trojaka a jeho ženu Salome toho dne končilo vinobraní, zbývalo posbírat nějakých dvě stě kilo hroznů odrůdy Pinot noir. Přijeli jsme lehce pomoct, abychom pak mohli popít a povídat si mimo jiné o tom, jak zvláštně umírají velcí básníci i vinaři.

not random 35

Poslední na světě aneb jak zplodit nosorožce

„Sheisse,“ vykřikne zvěrolékařka, když zjistí, že Ariemet čeká potomka. Za normálních okolností by to byla radostná novina, ale teď březost samice nosorožce bílého jižního dost komplikuje snahy o záchranu jiného druhu – nosorožců bílých severních. Možná je zpomalí i o půl roku. Nosorožcům bílým severním ale čas běží výrazně rychleji než komukoli z nás. Na světě jsou totiž už jen poslední dva, respektive dvě.

Report
not random 36

Přímá volba prezidenta je špatná, vedla k rozdělení společnosti, říká politolog

Před deseti lety začínala kampaň před historicky první přímou volbou českého prezidenta. Politolog Tomáš Lebeda byl jedním z mnoha lidí v oboru, kteří tehdy varovali před jejím zavedením s tím, že naruší ústavní systém. Podle Lebedy přímá volba hlavy státu nejenže nepřinesla nic pozitivního, ale dokonce způsobila věc, před níž politologové nevarovali: česká společnost se zásadně rozdělila. „Jakýkoli zásah do ústavy může přinést důsledky, s kterými jsme původně nepočítali, takže takové zásahy by měly být co nejstřídmější,“ říká.

not random 37

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>