not random 0

PODCAST: Sprosté a veselé s Milošem Zemanem

Kampaň se rozjela i na billboardech. Heslo Danuše Nerudové evokuje reklamu na škodovku, „řád a klid“ Petra Pavla zase dovolenou na Kubě. Kampaň Andreje Babiše připomíná reklamu na čisticí prostředky. Kdo z nich vystřídá Miloše Zemana? Posune se opět prezidentský projev na Nový rok? O tom všem je řeč v osmém díle podcastu Pravda vítězí.

Report

not random 1
not random 2

Slibuji na svou čest... Mapa prezidentských kandidátů

V lednových volbách vybereme novou hlavu státu, která v březnu složí prezidentský slib a vystřídá na Pražském hradě Miloše Zemana. Mezi nejvážnější uchazeče patří lídr opozice Andrej Babiš a trojice kandidátů s podporou vládní koalice Spolu Petr Pavel, Danuše Nerudová a Pavel Fischer. Zmapovali jsme, kteří lidé jim pomáhají v boji o prezidentské křeslo. Nerudovou podporují úspěšné ženy, Pavla zase byznysmeni, kteří se dlouhodobě snaží omezit Zemana a Babiše.

not random 3

Kde udělali Češi s plynem chybu

Němci potřebují levný ruský plyn. Země, přes které poteče, ho budou mít dostatek, a ještě na tranzitu vydělají – taková byla energetická politika střední Evropy. Když se začaly připravovat rusko-německé plynovody obcházející region, pustily se staré tranzitní země v čele s Polskem, do budování nových spojení a LNG terminálů. Česko zůstalo stranou: vsadilo na to, že bude profitovat z plynovodu, jímž měl proudit ruský plyn ze severovýchodu na jih Německa.

not random 4

Já nic, já advokát. Dvojrole Stanislava Polčáka

Europoslanec Stanislav Polčák, zvolený za STAN, už delší dobu vystupuje ve dvojroli. Je politikem a současně advokátem, jenž si fakturuje peníze za služby v oborech, které jsou nějak propojené s politikou. A nejde jen o známý případ, kdy si účtoval provizi za pomoc obcím poškozeným explozemi ve Vrběticích. Právní služby poskytuje i spolkům spravujícím a vybírajícím odměny za autorská práva.

not random 5

Kam s holuby? Přece do holubníku!

Bývaly doby, kdy holubi dostávali válečná vyznamenání. Nyní jsou v očích obyvatel měst široce nepopulárními tvory, kteří znečišťují ulice a fasády. Ukazuje se však, že jejich vybíjení nepomáhá, populace se opět rychle obnoví. V Česku se proto po vzoru některých německých měst budují městské holubníky: ptáci budou podstatně více času trávit v nich, a nikoli na ulicích či náměstích.

not random 6
not random 7

PODCAST: Danuše, Petře, Andreji… Láska a krize pro naše lidi!

Prezidentská kampaň se rozjíždí a objevují se první perly. Danuše Nerudová mluví o tom, že bude rozdávat lásku, Petr Pavel hovoří o krizi a Andrej Babiš zase o našich lidech. Babiš se také snaží nerozhněvat si voliče, kteří sympatizují s Putinem, a současně nenazlobit ty, kteří ruského diktátora odsuzují. Poslechněte si šestý díl podcastu Pravda vítězí.

not random 8

Prezidentská reportáž: Orlová pro Babiša? Ty ostatní šašky neznáme

Orlová je třicetitisícové město na Ostravsku, kde v minulých i předminulých volbách získal rekordní počet hlasů Miloš Zeman – kolem osmdesáti procent. Pokoušel jsem se tomu přjít na kloub v zimě před pěti lety, text o politickém rozpoložení Orlováků vyšla v lednu 2018. Letos jsem se sem na tři dny vrátil. Koho chtějí za pár týdnů volit za prezidenta ve městě, kde se o Praze říká, že je „samej podvod“? U příležitostí ohlášení kandidatury Andreje Babiše odemykáme reportáž ze zářijového vydání magazínu Reportér.

not random 9
not random 10
not random 11
not random 12

Zdražování mě snad donutí jít na Tinder, říká studentka

Osmadvacetiletý doktorand vysvětluje, že by si s manželkou kvůli finanční situaci nemohli dovolit děti. Jiná studentka si sestavuje jídelníček podle slevových akcí v obchodech, další spí ve spacáku, aby nemusela zapínat topení. „Možná si založím Tinder, kde dám popisek, že sháním někoho s bytem a fixními zálohami na energie,“ žertuje o možnostech aplikace, na které se seznamují lidé. Zvyšování cen dopadá i na část studentů.

not random 13

Doba obav. Zbývá méně peněz na život

Rekordní množství lidí si stěžuje na to, že se jejich finanční situace zhoršila. Kvůli inflaci a drahým energiím totiž přicházejí o peníze na jiné útraty. Patnáct procent lidí je v kritickém ohrožení, řada z nich má problém udržet rodinný rozpočet alespoň na nule. Obavy a potíže ale zasahují i skupiny obyvatel, které dříve žádné problémy neměly.

not random 14

Poslední na světě aneb jak zplodit nosorožce

„Sheisse,“ vykřikne zvěrolékařka, když zjistí, že Ariemet čeká potomka. Za normálních okolností by to byla radostná novina, ale teď březost samice nosorožce bílého jižního dost komplikuje snahy o záchranu jiného druhu – nosorožců bílých severních. Možná je zpomalí i o půl roku. Nosorožcům bílým severním ale čas běží výrazně rychleji než komukoli z nás. Na světě jsou totiž už jen poslední dva, respektive dvě.

Report
not random 15

Přes naši vinici běžel Mácha hasit

Čtvrtek 6. října byl v okolí Litoměřic reklamou na babí léto; listy už rudo-žluté, slunce ještě hřálo. Pro básníka Bogdana Trojaka a jeho ženu Salome toho dne končilo vinobraní, zbývalo posbírat nějakých dvě stě kilo hroznů odrůdy Pinot noir. Přijeli jsme lehce pomoct, abychom pak mohli popít a povídat si mimo jiné o tom, jak zvláštně umírají velcí básníci i vinaři.

not random 16

Padouch, nebo hrdina? Koudelka, Zeman a odposlechy na Hradě

Dlouhotrvající spor prezidenta Miloše Zemana s ředitelem tajné služby BIS Michalem Koudelkou je složitější, než to na první pohled vypadá. Část veřejnosti a médií se staví na stranu Koudelky, který je „prozápadní“, zatímco Zeman se až do Putinovy invaze na Ukrajinu stavěl vstřícně k Rusku. Jenže neobyčejný spor prezidenta a šéfa kontrarozvědky má více vrstev a různé aspekty. A v žádném případě není ani jeden z nich zcela kladnou postavou.

not random 17

Přímá volba prezidenta je špatná, vedla k rozdělení společnosti, říká politolog

Před deseti lety začínala kampaň před historicky první přímou volbou českého prezidenta. Politolog Tomáš Lebeda byl jedním z mnoha lidí v oboru, kteří tehdy varovali před jejím zavedením s tím, že naruší ústavní systém. Podle Lebedy přímá volba hlavy státu nejenže nepřinesla nic pozitivního, ale dokonce způsobila věc, před níž politologové nevarovali: česká společnost se zásadně rozdělila. „Jakýkoli zásah do ústavy může přinést důsledky, s kterými jsme původně nepočítali, takže takové zásahy by měly být co nejstřídmější,“ říká.

not random 18
not random 19
not random 20

Hodinu od Málagy: Stezkou krále Alfonse

Tříkilometrová procházka soutěskou mezi dvěma masivy patří k nejkrásnějším zážitkům, které si ze španělské Andalusie můžete dovézt. Caminito del Rey, tedy stezka pojmenovaná na připomínku krále Alfonse XIII., který tudy kdysi kráčel, byla před sedmi lety zrekonstruovaná a nově otevřená turistům.

not random 21

Dvě vzpomínky na královnu. Schwarzenberg kupoval obleky, Kubišová měla trému

Bývalý mluvčí prezidenta Havla a velvyslanec v Británii Michael Žantovský mluví mimo jiné o tom, jak kancléř Karel Schwarzenberg musel v roce 1990 kupovat části hradní delegace nové obleky. „Milé překvapení přišlo hned v první chvíli, kdy ona vůbec nepůsobila odtažitě nebo nadřazeně či cize,“ říká. Další vzpomínku má zpěvačka Marta Kubišová. „Když zemřela královna Alžběta II., někdo mi poslal fotku z recepce na Pražském Hradě v roce 1996, kdy tady královna s princem Charlesem byla na pozvání Václava Havla,“ říká.

not random 22

V ulicích Londýna slavila vítězství. Válečná veteránka Alžběta II.

Dnes se v Británii koná pohřeb britské královny Alžběty II. Její osobnost formovalo mimo jiné to, že coby mladá princezna zažila druhou světovou válku, vstoupila do ženských pomocných sborů britské armády a v jejich rámci absolvovala kurz automechaničky. V den vítězství v roce 1945 dokonce pár hodin inkognito oslavovala v ulicích Londýna. Až do své smrti letos v září podporovala válečné veterány a nezapomínala ani na roli československých vojáků, především pilotů létajících za bitvy o Británii.

not random 23

Klid, brácho, dejchej... Don’t say aaaah!

Benefiční himálajská výzva se s člověkem nepárá. Organizuje ji neziskovka Brontosauři v Himálajích, které šéfuje Jirka Sázel a získává peníze pro školu v Mulbekhu. Letos tu otevírají novou vědeckou laboratoř a sázky kamarádů nebo veřejnosti na sportovní výkony účastníků benefice půjdou na její konto. Dvakrát 170 kilometrů těžkým terénem na motorkách, rafting na pětkové vodě Indu a výstup na šestitisícovku, to všechno je v plánu v podstatě během týdne. Jenže…

not random 24

Hradní ruleta začíná

S koncem prázdnin začala podzimní politická sezona, která vyvrcholí 28. ledna 2023 zvolením nového prezidenta či prezidentky republiky. Budeme mít za prezidenta expremiéra Babiše? Nebo jeho člověka? Může uspět generál Pavel? Překvapí někdo, kdo je v pořadí níže nebo zatím vůbec? Možné je úplně vše.

not random 25

Slavná česká skepse. Někdy pomáhá, jindy ne

Česká republika má tento půlrok předsednictví v Radě Evropské unie, česká vláda a diplomaté vedou obtížná jednání uprostřed energetické krize a války na Ukrajině. Jak to vypadá v zákulisí vrcholných jednání Evropské unie? A proč by se Češi mohli učit od Pobaltí a Polska? O tom v rozhovoru pro Reportéra hovoří člověk, který léta připravoval summity evropských státníků a stál v jejich pozadí  – Lucemburčan Jim Cloos.

Report
not random 26

Nesápej se hned po kalašnikovu. Bělorusové na Ukrajině

Tu noc zůstali dlouho vzhůru, debatovali v běloruštině, byla to romantika. Ulehli až před čtvrtou. Když se pak, kolem desáté dopolední, probudili, Anna měla na displeji šestatřicet zmeškaných hovorů od matky a zvenku se ozývaly výbuchy. Začala válka. Oba, Kiryl i Anna, jsou Bělorusové, ale v Bělorusku žít nemohou: jako aktivní odpůrci režimu by šli okamžitě do vězení. A tak odešli. Do Kyjeva.

not random 27

V takových domečcích by chtěl bydlet každý

Před rokem by mě nenapadlo, že značnou část tohoto léta strávíme v našem vlastním venkovském minidomku, ale stalo se. Jednoho rána uprostřed května ho (rozložený na dva kusy) přivezl kamion, pak pár hodin úřadoval jeřáb, ale večer už jsme dovnitř dávali židle. I naše rodina je součástí pozoruhodného fenoménu: v Česku se – obzvlášť po začátku covidové pandemie – mimořádně zvedl zájem o pěkné bydlení na pouhých pár desítkách metrech čtverečních.

not random 28

Jedině Alžběta

Když jsem se roku 2000 přestěhovala do Anglie, pobaveně jsem sledovala malou stařenku v křiklavých šatech a vyladěných kloboucích, která na mě vykukovala nejen z médií, ale třeba i z dceřiných omalovánek nebo dřevěných kostek. „Proč do té směšně vyhlížející babičky s velkou kabelou cpete každý rok tolik peněz?“, žasla jsem. Dnes už odpověd částečně znám.

not random 29

Lišky v autobusu, mufloni v nemocnici

Znáte místo, kde žijí desetitisíce druhů zvířat? Kde se cítí tak bezpečně, že tam přivádějí na svět mláďata? Jsou to velká města. Proč se tam však živočichové stahují, když je tam hluk, znečištění, plno lidí a aut? Protože ve volné přírodě ubývá míst, kde mohou žít. A tak se dnes zajíci rodí na hřištích škol, divočáci se procházejí městem a lišky se ohřívají v autobusech. V Praze se dokonce řešil případ jelena, žijícího v opuštěné továrně.

Report
not random 30

Ještě si dejte šampaňské, radila mi královna Alžběta II.

V roce 2016 se v Británii konalo referendum o Brexitu a královna Alžběta II. slavila devadesáté narozeniny. A mně se v tom roce splnily dva z největších životních snů: pracoval jsem v samotném srdci britské monarchie, tedy Buckinghamském paláci, a setkal se osobně s panovnicí, kterou jsem vždy, možná až posedle, obdivoval.

not random 31

Bon Voyage! Sonda s příkonem ručního šlehače slaví 45 let

Co se vám vybaví, když uslyšíte slovo „voyage“? Možná, že to bude chytlavý hit Voyage, voyage francouzské zpěvačky Desireless , který začíná slovy: „Nad starobylými vulkány... voyage, voyage… nekonečně...“ Podobně plují vesmírem dnes již legendární družice Voyager 1 a Voyager 2. Připomeňme si u příležitosti jejich pětačtyřicátých narozenin celý obdivuhodný příběh i jejich zásadní objevy o vesmíru a věcech kolem nás.

not random 32

Vladimír Mečiar: Všichni politici tušili, že rozdělení federace je nevyhnutelné

Vladimír Mečiar, který jako předseda slovenské vlády vyjednával v roce 1992 s Václavem Klausem zánik Československa, žije dnes v ústraní v Trenčianských Teplicích a rozhovory dává zřídka. V interview pro magazín Reportér tvrdí, že samostatnost chtěl již před volbami v červnu 1992. „Ten stát byl v podstatě rozložený a rozdělený. Všichni politici tak nějak tušili, že rozdělení je nevyhnutelné, ale zároveň od toho dávali ruce pryč a říkali, ať si to s Klausem vyřešíme mezi sebou,“ tvrdí. Toto je rozšířená verze interview, které vyšlo v srpnovém vydání magazínu Reportéru. Jde o druhý z řady rozhovorů s aktéry tehdejšího dění.

not random 33

Václav Klaus: Že se povedlo rozdělit federaci bez jediného výstřelu, je úžasná věc

Před třiceti lety jednal Václav Klaus coby předseda české vlády se svým slovenským protějškem Vladimírem Mečiarem o rozdělení československé federace. „Fakt, že se podařilo rozdělit zemi bez jediného výstřelu, ale i jediné facky nebo rány pěstí, považuji dodnes za úžasnou věc,“ říká Václav Klaus v rozhovoru pro Reportér. Toto je rozšířená verze interview, jež vyšlo v srpnovém vydání magazínu. Jde také o první z pěti rozhovorů s aktéry tehdejšího dění, které budeme postupně zveřejňovat.

not random 34

Mečiar chtěl moc, Klaus federaci nerozbíjel, říká Jan Kalvoda

V dobách dělení federace býval považován za „ostrého hocha“ na české straně. Přesto říká, že společný stát měl podle něj hodnotu, o kterou bylo škoda přijít. Jak vzpomíná politik a právník Jan Kalvoda na rozdělení Československa a tvorbu české ústavy. V čem jsou její základní hodnoty a proč je podle něj prezident Zeman „důlní kanár“?

not random 35

Petr Pithart: Češi Slovákům nerozuměli, ale federace šanci měla

Bývalý předseda české vlády v letech 1990–1992 Petr Pithart, který se účastnil mnoha jednání o budoucnosti československé federace, vysvětluje v rozhovoru pro magazín Reportér, proč bylo podle jeho názoru možné společný stát zachránit. „Čeští politici tehdy slovenské otázce vůbec nerozuměli a tvrdili, že Slováci federaci již mají, tak co by ještě chtěli,“ říká také někdejší předseda českého Senátu a vysokoškolský učitel práv. Vzpomíná i na setkání s Vladimírem Mečiarem a na to, proč si tento slovenský politik nesedl s Václavem Havlem.

not random 36

Michael Žantovský: Československo by dnes v Evropě mělo větší váhu

Poradce a mluvčí federálního prezidenta Václava Havla v letech 1990–1992 Michael Žantovský v rozhovoru pro magazín Reportér říká, že ho rozdělení Československa stále mrzí. „Bylo nám zřejmé, že dva menší státy nebudou mít totožnou váhu, kterou by představovalo Československo,“ popisuje tehdejší myšlení v okruhu spolupracovníků Václava Havla. A dodává, že to vývoj potvrdil, byť některé jeho nejčernější obavy se nepotvrdily. Žantovský, dnešní výkonný ředitel Knihovny Václava Havla, také říká, že federaci v roce 1992 rozdělili jen dva lidé – Václav Klaus a Vladimír Mečiar.

not random 37

Foglar je cool, ještě žije? Rychlé šípy pro generaci milovníků Avengers

Rodičů, kteří by si přáli, aby jejich dítě alespoň nakouklo do některé z foglarovek, je jistě mnoho. Mají ale příběhy ze Stínadel, od Bobří řeky, z Řásnovky či Jezerní kotliny u dnešní generace ještě šanci? Skauti a nakladatelé věří, že ano. Začali proto oslovovat současné výtvarníky i spisovatele, aby zkusili přiblížit dobrodružný svět Jaroslava Foglara klukům a holkám, kteří vyrůstají na Minecraftu či Avengers. A mají s tím až překvapivý úspěch.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>