not random 0

Zrození české mafie. Mrázek, Běla, první nájemná vražda a vydírání otce ministra Blažka

Kmotr František Mrázek vyhrožoval v roce 1992 tím, že unese sestru současného ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Důvod? Chtěl odradit Blažkova otce, který tehdy pracoval jako žurnalista, od psaní kritických článků. Detailně to zmapoval novinář magazínu Reportér při přípravě knihy o mafii v Česku. Událost patří do příběhu jedné z prvních porevolučních nájemných vražd – Mrázek a další boss podsvětí Antonín Běla, kteří byli tehdy ještě spojenci, dali příkaz k vraždě člověka, jenž dodával informace médiím.

Report

not random 1

Ano, začaly problémy, my jsme ale stále vděční. Dvě uprchlice z Ukrajiny

Více než rok a půl uplynulo od začátku války na Ukrajině, kterou napadlo Rusko. V Česku stále žije řada ukrajinských uprchlíků – třeba vědkyně Alla se dvěma syny nebo Anastasija, která pracuje v automobilce a současně působí v ukrajinských organizacích. Velkou vlnu české solidarity překryly konflikty poslední doby, někdy i drsné. Novela zákona současně ztížila podmínky pro uprchlíky. Co o tom všem říkají Alla a Anastasija?

not random 2

Pomstí se Robert Fico? Volby na Slovensku

Strana Smer Roberta Fica měla podle průzkumů z léta značnou šanci získat ve volbách koncem září nejvíce hlasů a mít možnost sestavovat vládu. Kdo vlastně je Robert Fico? Cynický pragmatik, který přežil politickou smrt, aby se pomstil – píše zkušený slovenský novinář v rozsáhlému analyticko-názorovém portrétu bývalého premiéra pro magazín Reportér. Dodává také, že pokud Fico slibuje zastavení slovenské pomoci Ukrajině, myslí to vážně. V tomto bodě jeho pragmatismus přebíjí nedůvěra vůči Západu, kterou nasál ještě coby nastupující prominent minulého režimu.

not random 3

Země dluhů. Otevřená ruka státu se zavírá. Kde všude se bude šetřit

Vládní plán, jak omezit rychle rostoucí zadlužení českého státu, se stal v září horkým tématem Poslanecké sněmovny. Zatímco změny v daních – které mají zaplatit asi třetinu úspor – už byly relativně jasnější, detailní plán, kde se budou škrtat dotace, nebyl se začátkem školního roku známý. Podle velké části ekonomů přitom nastal nejvyšší čas něco dělat: Od roku 2020 kleslo v Evropě průměrné zadlužení o šest procentních bodů, v Česku ale stejnou měrou stouplo.

not random 4

Šlapeme po penězích, stačí se ohnout. Zlatokopové na Otavě

Za jednu z životních výher považuju fakt, že je mým kamarádem kastelán šumavského hradu Kašperk, kam tím pádem občas můžu zajet, přespávat ve věži a hledět do plus minus nejhezčí krajiny na světě. Posledně jsem se tam seznámil s mladým kameníkem, který opravoval hradby. V jednu chvíli ukázal směrem k Sušici a pravil, že tam dole, na řece Otavě, občas rýžuje zlato; a prý i s jistým úspěchem. „Nepotřeboval bys,“ zeptal jsem se, „příště pomocníka?“

not random 5

Franta vyložil miliony na stůl. Proč dal kmotr Mrázek zabít Bělu

Nové zjištění v kauze kmotra Františka Mrázka: v roce 1996 nechal zabít krále podsvětí Antonína Bělu proto, aby vyřešil vzájemný spor o 248 milionů. Mrázek s Bělou si začátkem devadesátých let brali úvěry, které nespláceli, a nechávali propadnout zástavy, jež měly podstatně menší hodnotu. Mrázek nicméně Bělovi o jedné takové mimořádně velké transakci neřekl. Běla se to dozvěděl, chtěl svůj podíl a začal ho vydírat.

not random 6

Soláry jsou zpět. Tentokrát bez baronů

Tolik fotovoltaických elektráren, kolik se zprovozní letos, se do sítě připojilo naposledy v roce 2010. Současný boom bude však ve všech ohledech jiný než ten, který dal vzniknout pojmu solární baroni. Nejvíc na něm paradoxně vydělají ti, kdo si žádnou fotovoltaiku nepostaví, ale budou umět nárazově vyrobenou energii ze slunce využít.

not random 7

Vyvezl jsem do Peru Pražské Jezulátko

Zatímco Češi o něm vědí málo, v Latinské Americe je fenoménem, k němuž se modlí miliony lidí. Proč Pražské Jezulátko z kostela na Malé Straně znají na druhé straně zeměkoule dokonce i ti, kdo nevědí, že Česká republika vůbec existuje? Leccos naznačuje mírně spletitý příběh, jak reportér žijící v Peru přivezl kopii Jezulátka do městečka Yungay coby dar české krajanské komunity.

not random 8

S gumákem na konec světa. Výlet do finské divočiny

Osm ráno. V ospalé vesničce na konci Finska, kde je pár domků, benzinka a dva supermarkety, čekáme na autobus. Pár kilometrů od hranic s Norskem, patnáct kilometrů od Severního ledového oceánu a pět set kilometrů za polárním kruhem. Místo autobusu přijíždí dodávka pro dvacet lidí, z domu u silnice vyběhnou dvě děti mířící do školy. Budou našimi jedinými spolucestujícími na tříhodinové cestě zpět na letiště do laponského města Ivalo, kde naše cesta divočinou před týdnem začala.

not random 9

Džungle ve vinicích. Nový trend mezi vinaři

Zvlněné vinohrady pod Pálavou každého spolehlivě okouzlí, při bližším ohledání to taková idyla není. „Hrozny jsou krásné, ale pod nimi je mrtvá půda,“ říká Milan Nestarec z Velkých Bílovic a nabírá do dlaně zoranou hlínu, kterou vzápětí odnáší vítr. „Chci to změnit. A nejsem sám,“ dodává. Navštívili jsme vinaře, kteří k révě sázejí stromy, řádky nechávají zarůstat bylinami a mají i další plány: „Pustíme do vinic ovce a prasátka,“ těší se Dominika Černohorská z Pavlova.

not random 10

Víc adrenalinu, než jsem čekal

Na kole jezdím často, po městě i po venkově, celoročně. Upřímně řečeno, zatím mě nenapadlo, že bych měl přesedlat na elektrokolo. Na druhou stranu, příští rok mi bude šedesát a v redakci jsem nejstarší. Asi proto směřovala nabídka otestovat nadupaný e-bike se spoustou vychytávek nikoli na kolegu Tomáše Poláčka, který je proslulý svými adrenalinovými experimenty, ale na mne.

not random 11

Špionáž, stížnosti, zděšení. V pražském metru D jde o miliardy

Podezření, že konkurence provádí průmyslovou špionáž. Pražský dopravní podnik protestuje proti rozhodnutí antimonopolního úřadu a používá ostré termíny jako „zděšení“. Jedna společnost ze skupiny stavebních firem si stěžuje na veřejnou soutěž, zatímco jiná společnost z téže skupiny se jí účastní. Takové dění obklopuje zakázku za více než 25 miliard na stavbu druhé části trasy pražského metra D. Začalo hrozit, že se projekt zásadně zpozdí a prodraží.

not random 12

Výchova chlapců v Bodø. Fotbal nad polárním kruhem

Když dostaneme těsně před koncem zápasu třetí gól, aniž bychom dnes sami jediný vstřelili, sevřu si dlaněmi spánky, aby mi záchvat migrény nerozstřelil hlavu. Podívám se pod sebe, desetiletý syn brečí – nejdřív ho chci pohladit, nakonec mu dám herdu do zad. My starší jsme už s Bohemkou zažili i mnohem těžší chvíle, tak se nějak vzchopíme a rozjedeme další chorál: „Stálo to za to / klokani stálo to za to / stálo to za to!“

not random 13

Reportáž z Bílé Vody: Zapomeňte na ponurost románu, realita byla a je pestřejší

Tři stovky obyvatel devíti národností. Tři víceméně uzavřené komunity, do kterých nahlédnout není jednoduché. Starosta, který starostuje už osmé volební období a příští rok to bude třicet let. Chlebová pec na zahradě obecního úřadu, ve které se pečou i pizza, husy a divočáci. Polsko ze tří stran… To, že je Bílá Voda dějištěm stejnojmenného románu, bylo jen střípkem toho, co mě do obce v nejsevernějším cípu jesenického výběžku zlákalo.

not random 14
not random 15

Začátečník na e-kole: Adrenalin v terénu, opojné stoupání a displejová odvykačka

Tři týdny jsem měl možnost testovat elektrokolo s akumulátorem Bosch, které stojí přes sto tisíc korun. Ujel jsem na něm osm set kilometrů snad všemi myslitelnými terény, na krátké i dlouhé vzdálenosti, za různých okolností. Zažíval jsem situace, které z normálního kola neznám, a i díky vedrům, která zrovna panovala, jsem e-bajku přišel na chuť. Jako druhé kolo by se nám podobný stroj doma hodil.

not random 16

Očima Tomáše Třeštíka: Duha v žíněnkách, rychlost a triky. Skateboardisté závodili na pražské ulici

Co se stane, když spojíte prudkou ulici, spoustu překážek a jízdu na skateboardu? To v sobotu 22. července ukázal závod Red Bull Streep Street. Unikátní koncept vymyslel a na pražské Letné na první dobrou vystřihl český profesionální skateboardista Maxim Habanec. Podívejte se na závod očima fotografa Tomáše Třeštíka, který měl na akci exkluzivní výhled ze svého domácího balkonu.

not random 17

Lehká panika, sledování displeje a bolavý zadek. Poprvé na e-kole a hned 126 km

Svačinu mám připravenou, brašny sbalené, helma visí na řídítkách. Přesto jdu spát nesvůj. Ráno mě čeká cesta, kterou znám důvěrněji než všechny jiné, a přesto půjde o premiéru: vzdálenost mezi domovem a chalupou mám urazit na elektrokole. Navigace mi ji spočítala na 126 kilometrů a vím jedno: s tímhle sedmadvacetikilovým monstrem bych nechtěl uvíznout v brdských kopcích s vybitým akumulátorem.

not random 18

Druhý rok s Vaškem. Reportáž o tom, jak se (ne)dokážeme starat o odlišné děti

Některým dětem život naložil víc než jiným. I Vaškovi, čtrnáctiletému klukovi ze středočeského Komárova. Máma ho opustila, žije s babičkou a dědou. Od útlého dětství má nálepku dítěte s Aspergerovým syndromem. Ve škole nezapadá, kamarády nemá. Reportér Vaška sleduje už druhým rokem. Kam se jeho příběh posunul a co vypovídá o tom, jak se v Česku dokážeme postarat o děti, které se nějak liší?

not random 19

Co pily filmové hvězdy za první republiky: Koňak na chřipku, šampaňské do štandlíku

Tuhle značku šampaňského si dáváme pořád, stěžuje si postava ze slavného českého filmu z roku 1939. Co pili slavní herci a herečky a vůbec známé osobnosti první Československé republiky? Odpověď naznačují mimo jiné právě prvorepublikové a protektorátní filmy. Nebylo to jen šampaňské, ale třeba i koktejly. A koňak se považoval za lék. Pro Reportéra to popisuje historik zabývající se dějinami stravování.

not random 20

Chamtiví bratři a letiště, po kterém se loudají sloni

Je to ostrov, kam jezdí turisté z celého světa, včetně Čechů. Je to ale také země, jež se potýká s velkými problémy. Před rokem otřásaly Srí Lankou protesty, které vedly k pádu prezidenta Gotabaji Radžapaksy a ústupu jeho rodinného klanu od moci. I nová vláda je však s předchozí politikou spjatá. Stát má obrovské dluhy, které jsou mimo jiné důsledkem megalomanských projektů, jako třeba nepoužívané letiště mimo hlavní město, po němž se někdy za soumraku procházejí sloni.

not random 21

Žádný Sovětský svaz tady nechceme, zlobí se věřící

„Nehoden“ – volali v červnu členové pravoslavné církve v Česku v katedrále na svého arcibiskupa. Velká část z nich pochází z Ukrajiny a nelíbí se jim, že neodsoudil Putinovu agresi a že je spojen s moskevským, válce žehnajícím patriarchou Kirillem. Pravoslavná církev u nás bývala provázaná s tajnou StB a nejspíše i sovětskou KGB. Komunisté ji používali při zpravodajských hrách v cizině. Dnes se ve vedení pohybuje člověk, jenž přešel z ANO k SPD.

not random 22

K moři prostě pojedeme!

Mnozí Češi se rozhodli, že zahraniční dovolenou si letos odepírat nebudou, ať už přicházejí z ekonomiky jakékoli zprávy. A dopřávají si ji v plné parádě: alespoň čtyřhvězdičkový hotel, all inclusive, hned u pláže – takové je přání těch, kdo si pořizují zájezd k moři. Tradiční cestovní kanceláře hlásí nejlepší sezonu za uplynulých třicet let, roste zájem o vícegenerační dovolené, zároveň se osamostatňují ženy cestovatelky. Přibývá i speciálních požadavků. Podrobnosti jsme zjišťovali mimo jiné při letu na trase Praha–Burgas–Praha.

not random 23

I whisky může být cíl

Začátek hledejme v alkoholické mlze. Před rokem jsem s kamarády zabloudil do soukromého pražského klubu, ve kterém má velmi vtipný chlapík jménem Václav Rout přes tisíc lahví kvalitní, převážně skotské whisky. Okouzleně jsem ochutnával, poslouchal historky, potom asi i zpíval a někdy ke konci musela padnout zásadní otázka: „Vašku, a nevzal bys nás někdy na výpravu do Skotska?“ Kdo mohl tušit, že si tím říkám div ne o mořskou nemoc.

not random 24

Od Babiše ke Strnadovi? Třesk ve výrobě výbušnin

Státem ovládaný výrobce výbušnin, společnost Explosia, zažívá zlaté časy. Pomáhá jí k tomu i výroba hnacích náplní pro dělostřeleckou munici. Očekává však zásadní změnu u svého klíčového dodavatele. Začátkem léta se schylovalo k tomu, že holding Agrofert založený Andrejem Babišem prodá firmu Synthesia, která státní prachárně dodává suroviny a energie. Otázkou je, co nastane, pokud by Synthesii koupila česká zbrojařská skupina Strnadových.

not random 25
not random 26

Mitrofanov o příjezdu do Československa: Zdejší šeď a špína byly jiné než v SSSR, disciplinované

Prosinec 1979. Alexandr Mitrofanov, dvaadvacetiletý, dost hubený občan SSSR přijíždí do Československa, aby tu žil. Má českou manželku, spolužačku z vysoké. Umí česky, učí se už několik let, z učebnice, filmů, písniček Hany Hegerové a z Mladého světa, který si ještě v SSSR předplatil. Později se stane známým českým novinářem. Ale to samozřejmě ještě neví. Následující rozhovor je úryvkem z nové knihy o Mitrofanovovi, kterou napsala stálá členka redakce Reportéra Adéla Dražanová a která právě vyšla.

not random 27

Tomáš Pitr je zpět. Za Babišovými humny

Nedaleko od místa, kde má trvalé bydliště miliardář a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, rozjíždí smělý projekt skupina kolem Tomáše Pitra – byznysmena, který kdysi podnikal s bossem Františkem Mrázkem, s nímž Babiš bojoval. V areálu kolem odpočívadla u dálnice D1 v Průhonicích se chystá otevření kasina. V Pitrově skupině je pozoruhodná směs lidí, včetně bývalého starosty Prahy 11 za ODS Mlejnského nebo pardubického zastupitele za ANO.

not random 28

Velká hra o ČEZ. Dva plány, jak zestátnit výrobu elektřiny

Jaké je pozadí událostí kolem společnosti ČEZ, které se na nás v posledních týdnech hrnou? Magazín Reportér zkoumal do hloubky nynější dění, ve kterém jde mimo jiné o desítky, či spíše stovky miliard. Fialova vláda pracuje se dvěma základními scénáři, na jejichž konci by měla být výroba elektřiny ve vlastnictví státu. Důvodem operace je, aby se Česko nestalo závislým na dovozu energie a mělo více vlastních jaderných zdrojů. Do velké hry o ČEZ ovšem vstupují různé názory ministrů nebo třeba minoritní akcionáři, včetně velkých byznysmenů.

not random 29

Nechci jen počítat do tří... Čím zaujmout nadané děti

Jsou to žáci a žákyně prvního stupně základní školy, ale na hodinách detailně rozebírají vědecké otázky neuronů či geometrii v architektuře. Nadané děti potřebují podněty a prostor pro zvídavost – a taky zažít, že někdo další je stejný jako ony. Zejména kvůli tomu vznikla Badatelská akademie, za níž stojí učitelka, lektorka a taky máma dvou nadaných synů Dana Hádková. Několikrát do roka stráví děti z různých škol vždy jeden týden spolu – a bádají.

not random 30

Léčím vás frekvencemi. Že neexistujete? No a co?

Slibuje úlevu od bolesti i těm, na které je moderní medicína krátká, a účtuje si za to tisíce korun. Pacienty přitom léčí „vlnami“ posílanými zdálky na základě online či telefonické konzultace. Takto Milan Dvořák z Plzeňska léčil i Stanislava Kroupu s amputovanou nohou. Byl zde ovšem jeden háček: žádný Stanislav Kroupa nikdy neexistoval. „Zlepšil jste se na červenou 88,“ tvrdil léčitel po telefonu smyšlenému pacientovi.

not random 31

Jak těžké je zapustit kořeny v cizí zemi

Osudy malé sudetské Němky a jen o něco málo staršího Ukrajince dělí skoro osmdesát let. Přesto jsou si podobné. Krvavá ruská invaze na Ukrajinu připomíná běsnění Hitlerova Německa a následné události. Úděl německé holčičky vysídlené z Československa a příběh malého ukrajinského kluka, který se stal loni uprchlíkem, však ukazují, že Evropa je dnes přece jen jiná. Lepší.

not random 32

Velmi dobře trénovaná opice? Umělá inteligence: Máme se těšit, nebo bát?

Na vývoji umělé inteligence se pracuje už roky. V posledních měsících se ovšem objevily veřejně dostupné služby, které k ní přitáhly širokou pozornost a spustily debaty o tom, jak moc změní společnost a na jakých principech vlastně stojí. „Je jako dobře vytrénovaná opice, ale pořád je to jen asistent naší mysli,“ říká Tereza Bartoníčková, jedna ze sedmi expertů, kterým jsme položili řadu otázek o tom, co můžeme od AI očekávat.

not random 33

Žlutý sajrajt i symbol babišizace země. Řepka má nespravedlivý cejch

Fuj, už ten sajrajt zase kvete! Podobnou hlášku pronesl či zaslechl snad každý Čech. Olejnina, která se kromě potravinářského využití přimíchává do pohonných hmot, se stala symbolem „babišizace“ či „agrofertizace“, případně zdrojem láteření na Evropskou unii, která stojí právě za jejím využitím v rafineriích. Taková zloba ale není fér: řepka může být velice prospěšná. U příležitosti žluté záplavy odemykáme článek z dubnového Reportéra.

not random 34

Nehádejte se v kuchyni, kde jsou nože blízko. Nárůst počtu vražd

Oproti předchozímu roku loni v Česku vyskočil počet vražd, více bylo také – policejním slovníkem řečeno – „vražd motivovaných osobními vztahy“. V roce 2022 se objevila řada několikanásobných vražd v rodinách, některé už se dostaly k soudu. Jde o jednorázový výkyv, nebo o trend? Třeba v devadesátých letech bývalo celkově vražd podstatně více. Policie nicméně mluví o vlivu několika krizí – covidu, války na Ukrajině a energetické krize. Jiní experti jsou skeptičtější.

not random 35

Zmrzlinový král Havaje přišel ze západních Čech

Říkal si „Ice Cream Man“ – zmrzlinový muž. V osmdesátých letech se mu povedlo na Havaji vybudovat úspěšný podnik vyrábějící a produkující kvalitní zmrzlinu. Minulost Waltera Lapperta před jeho příchodem do USA však byla zahalena tajemstvím. Studium archivů ukazuje, že ačkoli se k tomu nehlásil, pocházel z Československa. Krátce bojoval v československých jednotkách za druhé světové války, pak odešel do Latinské Ameriky.

not random 36

Vy sázíte, my účtujeme. Zelený fígl se stromky

Češi se zabývají smutnými obrazy kůrovcové kalamity v lesích, mnohé firmy se snaží podpořit sázení stromů, aby se staly uhlíkově neutrální – dřeviny přece spotřebovávají oxid uhličitý, přispívající ke změně klimatu. Není tohle ideální prostředí pro zelený byznys? Projekt Sázíme Česko přiměl zručným a nákladným marketingem spoustu lidí platit za výsadbu stromků. Cena sazenice je ovšem v rámci projektu podstatně vyšší, sází se navíc v holinách lesů, kde by stromky stejně většinou vysadili vlastníci; stát v tom ještě významně pomáhá dotacemi.

not random 37

Lovci vinylů

Pohřbili jsme je předčasně, už je to jisté. Gramofonové desky se dnes prodávají více než cédéčka – jedni je opravdu poslouchají, jiní spíš jen sbírají, další je vnímají jako zajímavou investici, a tak se do Česka vrátily i pravidelné burzy. Navštivte spolu s námi tu vůbec největší, která se koná čtyřikrát ročně v pražském kulturním domě Barikádníků. Je sobota, mezi desátou a čtvrtou hodinou přijde pět set potenciálních kupců a zvědavců. Prodavačů tu máme zhruba padesátku – a vinylových desek? Odhadem třicet tisíc.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>