not random 0

Žvanírna

"Ve volebním štábu koalice Spolu se mezitím pozvolna rozjížděl večírek, který obyvatelům pražské Petrské čtvrti připomněl doby předcovidové, kdy se nad ránem toulaly ulicemi duše sice zmožené a hlučné, ale v nitru šťastné. A já si začal uvědomovat, že se nám zase pomalu do života vrací politika,“ píše se v editorialu Reportéra, který vychází po volbách v říjnu 2021.

Názory

not random 1

Na pirátské bárce aneb jak nedělat kampaň

Z ŘÍJNOVÉHO VYDÁNÍ. Vyhrát volby a získat alespoň pětadvacet procent hlasů. Takové cíle měla koalice Pirátů a Starostů na začátku pětiměsíčního boje o voliče. Pak šlo i o to – řečeno slovy jednoho z Pirátů – „přežít zbytek kampaně“. Nakonec to bylo jediné, co se podařilo splnit.  Piráti přežili, i když jen taktak. Jak to? Po odpovědi můžete pátrat s námi při pohledu za kulisy volební kampaně.

not random 2

Překvapivé vítězství Spolu a hvězdná hodina Petra Fialy

Koalice Spolu, ještě před několika měsíci mnohými odepisovaná a v průzkumech se krčící až na třetím místě, získala nejvíce hlasů ve volbách a porazila ANO Andreje Babiše. Je to zásluha všech tří lídrů Spolu, velký díl pak sehrál její kandidát na premiéra a dlouho podceňovaný předseda ODS Petr Fiala.

not random 3

Babišova prohra. Trapný závěr jedné éry

Babiš prohrál volby. Tečka. Kdyby to nebyl právě Babiš, mohli bychom brát za hotové, že v politice končí. Několikrát před volbami jasně vyhlásil, že než aby byl v opozici, raději odejde. Jenže je to Andrej Babiš, takže je dobré brát jeho výroky s rezervou. Například poslanecká imunita se může vždycky hodit.

not random 4
not random 5
not random 6

Babiš a jeho krize

Co když Andrej Babiš ve volbách opět kvůli své účinné a drahé volební kampani zvítězí, sestaví vládu a přijde nějaká krize podobná té covidové? Je bohužel pravděpodobné, že ani ji nezvládne. Je totiž politikem uchvatitelem, nikoli státníkem... Odemčený názorový text ze zářijového čísla magazínu Reportér.

not random 7

Tálibán 2.0

Radikální Tálibán dobyl Kábul, ale hlavní proud v tomto hnutí se zjevně snažil omezit produkci brutálních obrazů, které děsily svět v devadesátých letech. Jeho diplomaté měli kontakty s USA, Ruskem, Čínou i Íránem, aby se vyhnuli mezinárodní izolaci jako kdysi. Otázka nyní je, zda či jak dlouho pokus o tálibánskou umírněnější tvář vydrží.

not random 8
not random 9

Jediný hlas Pepy Majera

Představuji si někdy voliče, jmenuje se třeba Pepa Majer, který nešel k volbám, protože potřeboval zazimovat zahradu. Já to nerozhodnu, rozhodl a jel hrabat listí. Volby vyhrál Babiš. Rozhodl chalupářův chybějící hlas.

not random 10
not random 11

Nezapomeňme

V říjnu u volebních uren bychom neměli zapomenout na desítky tisíc Čechů a Češek, kteří nezvládli boj s nemocí covid-19, stejně jako na dopady, které měla nezvládnutá pandemie na ekonomiku, rozpočet a zadlužení. A neměli bychom zapomenout na to, kdo nese jaký díl odpovědnosti – ve vládě, ve státní správě i ve společnosti.

not random 12

Jak jsme byli idealisté

Zásadním poučením z návratu Tálibánu k moci by pro Západ mělo být to, že naši vojáci nemohou budovat státy. Cíle zahraničních misí je potřeba definovat jasně, pragmaticky a omezeně: třeba že chceme ničit základny teroristů. Přece je nutné říci, že začátek války v Afghánistánu se zrodil pochopitelně – v atmosféře 11. září. A česká armáda se v zemi ledacos naučila.

not random 13
not random 14
not random 15

Veřejnost jsem já

ZE ZÁŘIJOVÉHO VYDÁNÍ. „Normalita toho, co považujeme za (v)hodné zveřejnění, se nebezpečně nafoukla. Tak nebezpečně, až praskala. A soukromé se vylilo do veřejného beze zbytku,“ píše absolventka oboru filozofie a publicistka Josefina Formanová a odpovídá tím na otázku, kterou magazín Reportér pravidelně nabízí originálně uvažujícím osobnostem: Co je podle vás největším problémem naší doby a současné společnosti? „Revoltujeme proti tomu, že jsme součástí veřejného prostoru... Kolonizujeme veřejný prostor svým soukromím tak divoce, jako bychom jej chtěli přepsat.“

not random 17

Kampááááň!

"Možná vám to bude připadat poněkud ujeté, ale já se na volby opravdu těším! Stejně jako na to, až budu nervózně okusovat tužku při sledování průběžných výsledků a tajně doufat," píše se v editorialu předvolebního Reportéra, který vychází v září 2021.

not random 19

Kdyby někdo řídil firmu jako vláda stát, zkrachuje

Krizové situace ani státní rozpočet nelze řídit podle ohlasů na sociálních sítích, říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která vede pražskou kandidátku koalice Spolu. Vysvětluje, v čem by spravovali zemi jinak, než to dělá současná vláda.

Názory
not random 20

Moje a jiné omyly

Učinil jsem trochu ošemetnou věc: prošel jsem si zpětně, v čem jsem se mýlil ohledně covidu-19. A doporučuji to v nějaké formě každému. Politikům – a zejména expertům v oboru.

not random 21

Hej, amigo…

„Hej, amigo, volby jsou vážná věc. Stačí, když lidi jednou uvěří nějakému šílenci, a pak se nestačí divit,“ povídal mi ustaraně v zapadlém texaském baru jinak věčně rozesmátý Néstor... O tom se mimo jiné píše v editorialu Reportéra, který vychází v srpnu 2021.

not random 22

Program Česká bomba

Co nás ještě čeká v předvolební kampani? Andrej Babiš nakonec vytáhne zásadní programový trumf. Česko bude mít svou jadernou bombu! Možná rovnou vodíkovou. V Agrofertu se na ní už dlouho maká. Vím jako první.

not random 23

Dětské sny pro dospělé

Jižní Čechy jsou sice královstvím rovin, cyklistiky a rybníků, ovšem do myšlenek Jihočechů se přece jen občas vkrádá jedno pohoří. Lidé, kteří se denně vyškrábou na nejvyšší horu v kraji Kleť, obyčejně dělají totéž. Soustředěně upřou oči k obzoru a hledají titěrné zasněžené vrcholy.

not random 24

Sekačka se vypařila

Ve chvílích, kdy jsem dlouho mezi lidmi a vjemů už je to tolik, že se ztrácím sama sobě, vyrazím obvykle na chalupu, která vždycky spolehlivě poslouží jako azyl.

not random 25

Já, my a zbytek světa

„Doufám, že důvody k obavám o demokracii v České republice, které se mi do duše vkrádají, brzy pominou… Tyto obavy jsou však zanedbatelnou prkotinou proti tomu, co trápí celou planetu,“ píše spisovatel Ivan Binar a odpovídá tím na otázku, kterou magazín Reportér pravidelně nabízí originálně uvažujícím osobnostem: Co je podle vás největším problémem naší doby a současné společnosti? „Mám na mysli věc tak děsivou, že se vymyká veškeré naší představivosti, a proto ji vytěsňujeme ze svého vědomí. Ten problém se jmenuje změna klimatu,“ pokračuje.

not random 26

Díky za naději, Tokio

Olympiáda je pro mě srdeční záležitost. Absolutní vrchol sportovního kalendáře, na který se těším každé dva roky. Jako malý kluk jsem se zatajeným dechem sledoval Aleše Valentu, jak si v roce 2002 v akrobatickém lyžování doskočil pro olympijské zlato v Salt Lake City. O dva roky později jsem držel palce až do poslední disciplíny Romanu Šebrlemu, když dosáhl na vytoužené zlato v desetiboji v Aténách. Od té doby už mi to zůstalo.

not random 27
not random 29

Českofert

Představte si, že bychom žili v jiné realitě. V takové, kde Andrej Babiš není premiérem, tudíž není ve střetu zájmů a jím řízený Agrofert má stejné právo na evropské peníze jako jakákoli jiná soukromá česká firma. Nebylo by to krásné?

not random 30
not random 31

Za dobrodružstvím s rodiči

Zatímco čtete tyto řádky, uháním s mámou a tátou autem někde po rumunském venkově. Není mi přitom deset, nýbrž třicet a jsem tu úplně dobrovolně. Podnikat dobrodružné cesty s rodiči mi totiž přijde opravdu dobré.

not random 32
not random 33

Přešlapujeme na tekutých píscích

„Informace jsou to, co pohání naši společnost vpřed a generuje neuvěřitelné bohatství. Ale kdo s čím zachází, tím také schází,“ vysvětluje spisovatelka Pavla Horáková a odpovídá tím na otázku, kterou magazín Reportér pravidelně nabízí originálně uvažujícím osobnostem: Co je podle vás největším problémem naší doby a současné společnosti? „Jsme drženi v neustálém střehu. Stojíme ve výponu už příliš dlouho, navíc nikoli na pevné zemi, ale na tekutém písku. Zároveň jako bychom už léta žili v nervním očekávání katarzního výbuchu nebo imploze,“ píše.

not random 34

Strach. Made in Russia

Za poslední dva roky se ruský politický systém radikálně proměnil. Rusko už není relativně měkkou autokracií, ale plnohodnotnou diktaturou vykazující některé prvky současné Číny nebo pozdního Sovětského svazu. Vyhlídky země na další roky jsou přitom zlověstné – tedy pokud se nestane zázrak. Pro Reportéra o tom píše komentátor jednoho z nezávislých ruských médií.

not random 35

Schopný šejdíř na odchodu

Po dvanácti letech nepřetržitého vládnutí opustil funkci izraelského premiéra Benjamin Netanjahu, přezdívaný Král. Což nutně neznamená, že se už nikdy do křesla nevrátí. Netanjahu bývá občas přirovnáván k populistickým politikům typu Andreje Babiše, ale na rozdíl od nich je ideologicky založený. A má za sebou úspěchy.

not random 36

Slazeno v překladu

"Dostala jsem nabídku tlumočit na seriálu Mladý Indiana Jones, který měl Američanům přiblížit evropské dějiny. Tématem dílu natáčeného v Praze byla bitva u Verdunu. Mladý Indiana Jones v Paříži poznává válku z jiného pohledu. Coby válečný kurýr se setkává se svůdnou tanečnicí, ale záhy zjistí, že Mata Hari je německou špionkou," píše se v pravidelném sloupku Turnádo.

not random 37

Bon appétit

Několikrát za život mě napadlo, že by bylo báječné podnikat v oboru gastronomie. Naštěstí se vždycky našlo něco, co ty myšlenky včas nabouralo.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>