not random 0

PODCAST: Smažák s tatarkou. Dupa wolowa. Geniální diplomat Babiš zasahuje

Aniž by byl prezidentem, podařilo se Andreji Babišovi vyrobit solidní diplomatický skandál: Poláci i ministři z Pobaltí se ozvali, když Babišovi uklouzlo, že by těmto spojeneckým zemím v NATO určitě nešel vojensky na pomoc, pokud by byly napadeny. Jaké další diplomatické kousky by předvedl ve funkci prezidenta? Není vůbec vyloučeno, že by se i v zahraniční politice snažil kombinovat názory z českých sociálních sítí se svými znalostmi, či spíše neznalostmi. Urážel by kuchyně jiných zemí vyzdvihováním smažáku s tatarkou? Řekl by v Německu, že mají moc Hitlera a moc Turků? Nový, 17. díl podcastu Pravda vítězí.

Názory

not random 1

Za hranice člověka a dokonce dál

Ani dva roky covidu, ani hrůzná válka na Ukrajině nebudou mít na společnost takový dopad, jako mají nastupující technologie umělé inteligence – píše vysokoškolský pedagog a expert Josef Šlerka a odpovídá tím v pravidelné eseji na otázku magazínu Reportér, co považuje za zásadní problém dneška. Podle něj chybí „pochopení, jaká bouře právě přichází a jak dosud často vysmívaná umělá inteligence promění nejen naši práci a svět“. Není například daleko doba, kdy lidé dostanou možnost mít digitální kopii svého zesnulého partnera či partnerky. „Narazili jsme na hranice toho, co považujeme obecně za lidské,“ píše.

not random 2

Dekáda. Dostanu jako dárek k narozeninám Babiše?

"Patřím také k těm, kdo by byli rádi, kdyby prezidentem země 33 let po pádu socialismu už nebyl bývalý komunista. Pokud už ale dva ve finále máme, pak mi připadá jako lepší verze ten, u kterého můžu mít alespoň teoretickou naději, že na Hrad přinese změnu stylu a nebude prezidentský úřad považovat za svou neomezenou kořist. To by mi po politické dekádě v režii dvojice Zeman–Babiš docela stačilo," píše se v editorialu Reportéra, který vychází 23. ledna 2023.

not random 3

Proto volí Babiše

Zevšeobecňující výkřiky – venkov volí Babiše – jsou nespravedlivé. Místo toho by bylo dobré hledat odpovědi na otázku, co dělat s tím, že miliardáře a šéfa ANO podporují chudší místa republiky s vysokým počtem exekucí.

not random 4

Přišla už naděje?

Po prvním kole prezidentské volby to vypadalo, že Češi mají naději uštědřit další ránu populismu. Ten u nás, navzdory předpovědím a bez ohledu na výsledek druhého kola, v poslední době totálně nevítězil.

not random 5
not random 6
not random 7

VOLBY: Babišova mobilizace začala. Povede se zošklivit generála Pavla u části voličů?

Babišův nekonzistentní projev po prvním kole prezidentské volby lze snadno a po právu zesměšňovat jako satirický pořad kombinovaný s legendárním proslovem někdejšího vůdce československých komunistů Milouše Jakeše. Zaznělo v něm však zjevně to, čím se bude Babišův marketingový tým snažit přimět část voličů, aby v druhém kole zůstali doma a nešli volit Petra Pavla. Nicméně na rozdíl od týmu Jiřího Drahoše, Pavlovi lidé nejsou žádná ořezávátka. A Babiš na Hradě je pro spoustu lidí opravdu neskousnutelný.

not random 8
not random 9

Stovka. Výroční číslo magazínu Reportér

První číslo Reportéra vyšlo 15. září 2014, dnes je tu jubilejní, sté vydání. Cesta „z nuly na sto“ byla plná překvapení, někdy jsme jeli stopem, jindy vlakem a občas se na ní, bohužel, i střílelo. Odhalili jsme spoustu toho, co mělo zůstat navždy skryto. A popsali osudy a příběhy mimořádně zajímavých lidí i míst.

not random 10

Česko bez identity a úcty k hodnotám

Česká státnost byla založena na mýtu bránícího se a zrazovaného národa, nikoli na univerzálních hodnotách. „Kult ústavy jako společenské smlouvy, v západním světě tak spojující a samozřejmý, u nás nevznikl. Jinde fungující instituty demokratického státu jsme sice formálně převzali, ale česká politika je umí karikovat a jejich funkci vyprázdnit,“ píše právník a bývalý politik Jan Kalvoda a mimo jiné tím v eseji odpovídá na pravidelnou otázku Reportéra, jaké jsou zásadní problémy dneška.

not random 11
not random 12

Kandidáti

"Kdybych se někdy udeřil do hlavy a dostal nápad kandidovat na prezidenta, zajdu se raději hned preventivně vyléčit do osvěžujících vod českých sociálních sítí a řetězových mailů," píše se v editorialu Reportéra, který vychází v prosinci 2022.

not random 13

Snění o míru

Začátkem prosince se nezdálo pravděpodobné, že by válka na Ukrajině brzy skončila a že by se ruský vládce Putin stáhl. Ale kdy jindy než kolem Vánoc a přelomu roku snít o míru, který by zastavil vraždění a uklidnil svět včetně Česka?

not random 14

Zaděláno na malér

V blížící se volbě prezidenta jsou karty zase rozdané na průšvih. Kromě dvou hlavních rivalů Babiše to vypadalo, jako by ostatní drolením hlasů voličů chtěli pomáhat právě jemu. Přímá volba je silný a začarovaný politický kýč.

not random 15

Vzhůru nohama

Na podzim proběhla médii zpráva, že v düsseldorfské galerii vystavují obraz, který už sedmdesát pět let omylem visí hlavou dolů. To, že slavný nizozemský modernista Piet Mondrian zamýšlel opačnou orientaci díla, se zjistilo až z dobové fotografie z jeho ateliéru.

not random 16
not random 17
not random 18

PODCAST: Sprosté a veselé s Milošem Zemanem

Kampaň se rozjela i na billboardech. Heslo Danuše Nerudové evokuje reklamu na škodovku, „řád a klid“ Petra Pavla zase dovolenou na Kubě. Kampaň Andreje Babiše připomíná reklamu na čisticí prostředky. Kdo z nich vystřídá Miloše Zemana? Posune se opět prezidentský projev na Nový rok? O tom všem je řeč v osmém díle podcastu Pravda vítězí.

not random 19

Ukrajinci se republikánů bát nemusí

Kyjev se nemusí obávat toho, že by po volbách do Kongresu ochladla americká pomoc Ukrajině. Naopak: podpora napadeného státu je jednou z mála agend, na níž se obě hlavní politické strany shodnou – navzdory tomu, co někteří republikáni vyhlašovali v předvečer voleb.

not random 20

Ideál

„Kandidovat v Česku na prezidenta či prezidentku vážně není nic jednoduchého. Nároky jsou vysoké, tolerance k nedokonalostem malá nebo nulová,“ píše se v editorialu Reportéra, který vychází v listopadu 2022.

not random 21

Hrozí nám král Andrej?

Odpůrci Andreje Babiše nemusí hned panikařit, není rozhodně jisté, že prezidentské volby vyhraje. Kdyby se však na Pražský hrad dostal, mohl by se z něj za určitých okolností stát zeměvládce bez kontroly.

not random 22

Nové kousky starých psů

Víme, že staří psi se novým kouskům nenaučí. A na úřad prezidenta kandidují z předních míst hned dva staří psi, bývalí komunisti. Proč má být dalším prezidentem někdejší komunista?

not random 23

Velké přerozdělování Česka

Ačkoli je termín „rozumné přerozdělování“ v české debatě téměř zakázán, za poslední tři roky se u nás bez větší reflexe silně přerozděluje – píše novinář David Klimeš ve své eseji a odpovídá tak na tradiční otázku magazínu Reportér, co je zásadním problémem dneška. „Oficiálně se za covidu i energetické krize pomáhalo všem a nejvíce těm potřebným, ve skutečnosti proběhlo poměrně čilé přerozdělení státu ve prospěch bohatších. Soudržnost české společnosti je nepochybně ohrožena, což by mělo vadit jak racionálnímu pravičákovi, tak racionálnímu levičákovi,“ vysvětluje.

not random 24

Husa & Knedlick

"V Cedar Rapids ve státě Iowa v USA existuje celá čtvrť s názvem New Bohemia a také menší a malebnější Czech Village," píše se v pravidelném sloupku Od boku.

not random 25

Svobodu pro Palinu

Lidi mi do vězení poslali dvacet kilo dopisů. Byly tím nejcennějším, co jsem měl, bral jsem si je všude s sebou, dokonce i k doktorovi, řekl v roce 2019 v rozhovoru pro Český rozhlas Oleksandr Kolčenko, ukrajinský aktivista z Krymu, který byl po anexi poloostrova zatčen a ve vykonstruovaném procesu v Rusku odsouzen na deset let. Odseděl si pět, pak se dostal na svobodu díky výměně vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou.

not random 26
not random 27

Hořký podzim Andreje B.

Šéf ANO nemá dobré časy. V senátních volbách dopadla jeho strana bídně, ani soud, kde vystupuje jako obžalovaný, se nevyvíjel skvěle. Přesto by nebylo rozumné Andreje Babiše podceňovat či odepisovat.

not random 28

Úpadek ruské velmoci

Jaký prozatímní závěr lze vyvodit z průběhu války na Ukrajině z bezpečnostního hlediska? Schopnosti ruských ozbrojených sil se dlouhodobě přeceňovaly, a to jak ze strany vlastního vedení, tak i ze strany vnějších pozorovatelů. Naopak síla Ukrajiny se podceňovala.

not random 29

Omezte lanýže

"Domácnost, které zbývá po zaplacení obvyklých výdajů na útratu tisícovka nebo dvě měsíčně, určitě není rozmazlená. U rodičů, kteří přemýšlejí, zda si budou moci dovolit poslat letos dítě na školu v přírodě s ostatními spolužáky, se asi také nedá mluvit o nárokování blahobytu," píše se v editorialu Reportéra, který vychází v říjnu 2022.

not random 30

Aktivisté, ze kterých jde strach

V některých oblastech našeho života panuje stále středověk – píše český programátor a bloger a zmiňuje například rovnost mezi muži či ženami nebo třeba manželství homosexuálů. „Jenže aktivista je dobrý služebník, ale zlý pán,“ dodává David Grudl ve své eseji pro magazín Reportér, popisující, co považuje za zásadní problém dneška. Aktivisté podle něj ve své svaté válce (nejen) ve zmíněných tématech manipulují s jazykem, mění význam slov a ohýbají lidské myšlení.

not random 31

Putin svrhne Lžiputina

Jak se dostat z prekérní války? S nadsázkou řečeno – inspiraci nabízejí ruské dějiny. Putin třeba řekne, že za něj rozhodoval falešný Putin. Vždyť i dříve existovali lžicaři. A v Kremlu se lže pořád.

not random 32

Dva zámky plný spisovatelů

"Přijde mi, že poslední dobou v českém literárním světě sílí poptávka po tom, aby všichni psali ve stylu pozdněkapitalistického realismu a výroční literární ceny fungovaly jako Festival politické písně Sokolov," píše se v prvním z nové řady fejetonů s názvem Od boku.

not random 33
not random 34
not random 35
not random 36

Fialova nevýhra a referendum o Babišovi

Po volbách se téměř všichni tvářili, že jsou spokojení. Jenže ve skutečnosti se nikde moc neslavilo, což o situaci hodně napovídá. Vláda nedostala takovou nakládačku, jak mohla. Babiš nezmobilizoval tolik voličů, kolik potřeboval jako signál pro prezidentskou volbu. Radovat se tak mohou hlavně ti menší vzadu. A také ti, kteří v politice fandí ženám.

not random 37

Spojí se voliči proti šéfovi Senátu – a tudíž i proti vládě?

Referendem, jaké si přál Andrej Babiš – tedy hlasováním, v němž by byla na hlavu poražena Fialova vláda – se první kolo senátních voleb nestalo. A u druhého kola senátních voleb zatím obvykle platilo, že k němu voliči ANO, levice či extremistických stran příliš nechodili. Co když to ale tentokrát bude jiné? Kdyby všichni ti, kteří volili v senátním obvodě Jihlava kandidáty SPD a komunistů – a taky muže odmítajícího dodávky zbraní Ukrajině –, dali za týden hlas Babišově spolupracovnici Nagyové, dosavadní šéf Senátu Miloš Vystrčil by prohrál.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>