not random 0

I demokracie může být totalitou

Většinu společenských problémů jsme si zvykli řešit skrze stát a zákony: „Už nám to připadá tak přirozené a automatické,“ píše autor lednové eseje, „že si neuvědomujeme rizika, která tento přístup přináší...“ Magazín Reportér nabídl dvanácti originálně uvažujícím osobnostem jednoduché, ale zásadní téma k přemýšlení: Co je podle nich největším problémem naší doby a současné společnosti? Esej do tohoto vydání napsal třiatřicetiletý anarchokapitalista Urza, který říká: „Zcela nekontrolovaně se nám tu rozrůstá legislativní džungle.“

Názory

not random 1

Moje léta s Trumpem

Už před lety jsem se začal bát, že se v Americe stane něco neblahého. Donald Trump dlouho opěvoval „sílu“, urážel lidi a šířil konspirační teorie. Ne jeho politická příslušnost, ale jeho charakter přispěl k vytvoření atmosféry, v níž se Trumpovi fanoušci uchylují k násilí.

not random 2

Jasno v hlavě, když vám leží covid na prsou

"Nesnesitelné bolesti hlavy, svalů, krku a ztráta čichu a chuti jsou jen předvoj. Když vás to drapne a nepustí, napadne to plíce a začnete mít problém s dýcháním. Nikomu nepřeji ten pocit, když zjistíte, že dýcháte na půl plynu a v místech na prsou se vám začne dělat vyrážka. V tu chvíli si uvědomíte, že vidíte online, jak vás covid-19 rozežírá." Stálý člen redakce Reportéra popisuje, jak bojoval a nakonec porazil koronavirus – a co ho potom napadlo ohledně české politiky.

not random 3
not random 4
not random 5

Nejen houby Češi sbírají

"Opakovaně jsem byl svědkem, jak obyvatelé rodinných domů bez špetky úcty, často až s odporem, vyhazovali do stavebních kontejnerů jízdní kola, kompoty, marmelády, lešenářské trubky a další věci nesporné materiální i historické hodnoty," píše se v pravidelném sloupku Lehce pod čarou.

not random 6

Nepoučitelní demokraté

Pokud chce Joe Biden vyléčit svou zemi z Trumpa, musí být také prezidentem zapomenuté Ameriky, nejen rychle se rozvíjejících regionů USA. Dokáže se však vedení Demokratické strany změnit a poučit z dřívějších chyb? Po volbách to tak nevypadalo.

not random 7

Trump versus Reagan

Republikánská strana stojí po volbách na programové křižovatce a musí se rozhodnout, jakým směrem vykročí. S Donaldem Trumpem bránícím se odejít z Bílého domu začíná souboj o její budoucí podobu, na jehož konci by mohla být kompletně obměněná strana, stojící na zcela nových základech.

not random 8
not random 9

Po přeslici: Popis jednoho zápasu

Když jsem si u banky, kde mám účet, někdy v říjnu pročítala varování o mejlech tvářících se, jako by byly onou bankou poslány, ale ve skutečnosti to jsou mejly podvodné, kam lidé v domnění, že v internetovém bankovnictví řeší neuskutečněnou transakci, napíší své přihlašovací údaje… Když jsem to varování četla, říkala jsem si, že jen blbec na takový podvod skočí. A korunovaný blbec tam zadá nejen své přihlašovací údaje, ale i bezpečnostní PIN. Neuběhl měsíc…

not random 10
not random 11
not random 12

Za naším oknem leží muž pod celtou

Skutečně se máme lépe než kdykoli v minulosti? Magazín Reportér nabídl dvanácti originálně uvažujícím osobnostem jednoduché, ale zásadní téma k přemýšlení: Co je podle nich největším problémem naší doby a současné společnosti? V pořadí čtvrtou, prosincovou esej napsala ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, která radí: „Naše životy by byly lepší, kdybychom více mysleli na ty, kteří neměli štěstí.“

not random 13

Bouře, vlasy, sádlo

"Vzpomínám, jak jsem seděla ve vaně s čtvrtkilovou vaničkou škvařeného sádla vetřeného do vlasů" - píše autorka pravidelného sloupku Turnádo.

not random 15

Dvojitý dárek

„Musím vám, našim čtenářům, předplatitelům a příznivcům Reportéra poděkovat. Jak si asi dovedete představit, letošní rok nebyl pro média vůbec lehký, ba naopak. Nebyli jsme na tom tak zle jako třeba hostinští nebo pořadatelé koncertů, ale snadné to tedy skutečně nebylo a není, zvláště pro ta média, která nepatří do žádného miliardářského holdingu,“ píše šéfredaktor Reportéra v editorialu prosincového vydání.

not random 16

Volby a Trump. Jako sledovat raněné zvíře

Dívat se na porážku Donalda Trumpa bylo pro některé lidi bolestné. Mnozí konzervativci ho podporovali, protože vytáhl na světlo postoje a témata, jimiž liberálové opovrhovali. Pokud ale vaše strana prohrála, je třeba to unést s grácií a pochopit, co z voleb vzešlo dobrého – píše v názorovém textu český publicista, který je od léta na studijním pobytu v americké Nebrasce.

not random 17

Sedm let pomáháme předčasně narozeným, nezlomí nás ani Škárka

Bývalý poslanec Jaroslav Škárka napsal, že jsou předčasně narozené děti „nevyvinuté zrůdy“. Tento nehorázný výrok, za který se později omluvil, vyvolal řadu reakcí. Prohlášení vydaly i zakladatelky Nadačního fondu pro předčasně narozené děti a jejich rodiny, Hana Píšová a Markéta Stránská. Jeho text přinášíme v plném znění.

not random 18

Bezstarostný půvab humoru

Jednou z mnoha věcí, ve kterých Češi vynikají, je náš smysl pro humor. Každý sociolog, psycholog a historik by jistě dokázal poskytnout vlastní složité vysvětlení tohoto fenoménu. Já osobně si myslím, že za vším stojí kombinace vynalézavosti a touhy se občas postavit proti systému (ale zase ne moc, aby z toho nebyl průšvih).

not random 19
not random 20
not random 21

Matka kuráž

Chybí nám odvaha? Odvaha myslet? Anebo dokonce odvaha žít? Magazín Reportér nabídl dvanácti originálně uvažujícím osobnostem jednoduché, ale zásadní téma k přemýšlení: Co je podle nich největším problémem naší doby a současné společnosti? V pořadí třetí, listopadovou esej napsal dvaašedesátiletý biolog a filozof Stanislav Komárek, který na výše vyřčené otázky, bohužel pro nás, odpovídá spíše kladně.

not random 22

Krize je obvyklý stav

Nynější pandemii lidé přečkají, za pár let už budou jiné krize. Ta nejbližší se bude jmenovat Pád Babiše, tragikomedie s podtitulem Kterak premiér uklouzl na viru jako Al Capone na svém daňovém přiznání.

not random 23
not random 24

Pro a proti

„Letos jsem ovšem Američanům volbu prezidenta moc nezáviděl. Na jedné straně muž, který během čtyř let udělal z úřadu divadlo obhroublého herce, a naproti němu vyzyvatel, který by mohl z fleku vystupovat v propagační brožuře na klotové rukávy. Vlastně mi to dost připomíná poslední prezidentské volby tady v Česku,“ píše se v editorialu listopadového Reportéra.

not random 25
not random 26
not random 27

Joe Biden v Bílém domě? Nebude to mít lehké

Co si odnést z dramatických voleb v USA? Počítání v klíčových státech ukazuje, že kandidát demokratů Joe Biden by se měl stát prezidentem. Nebude to však snadná cesta: dosavadní prezident Trump a jeho příznivci se snaží zvrátit výsledek u soudů, byť zatím nepředložili žádné relevantní právní argumenty. A i pokud Biden tyto překážky překoná a dostane se do Bílého domu, je dost dobře možné, že republikáni budou stále ovládat Senát a spoustu jeho návrhů budou blokovat. Dobrou zprávou aspoň je, že se – přinejmenším zatím – nepotvrdily temné předpovědi o rozsáhlých občanských nepokojích.

not random 28

Liberecká hvězda s přezdívkou Malý Babiš

Jedním z vítězů říjnových krajských voleb je liberecký hejtman Martin Půta. Jeho Starostové pro Liberecký kraj vyhráli už potřetí – a to s větším podílem hlasů než před čtyřmi lety: získali jich více než 38 procent. Mnoho voličů má prostě Půtu rádo a ledacos mu promine. Je fakt, že nepůsobí jako papaláš, má ovšem také vynikající public relations. Někteří mu říkají „Malý Babiš“, i když se lze ptát, jak moc je to fér. Zamíří Půta do celostátní politiky? V analytickém textu o něm píše novinář žijící v Liberci.

not random 29

Trump. Dojem strašný, skutečný výkon lepší

Kdyby se americký prezident Trump hodnotil jako v krasobruslení, umělecký dojem by byl hrozný, sportovní výkon lepší, než se čekalo. V názorovém textu to píše někdejší český velvyslanec v USA a politik strany pravého středu, která má k americkým republikánům tradičně blízko.

Názory
not random 30

Souboj o vládu začíná

Krajské volby přinesly zajímavou zprávu o politickém stavu země. A především ukázaly, že příští rok ve volbách do sněmovny může zase po čase jít o vážný mocenský souboj, který nebude mít předem jasného vítěze. A to je pro Česko skvělé zjištění.

not random 31

Das Auto 2.0

Německá vláda dává jasně najevo, že ani v koronavirové krizi nezmění svůj postoj k proměně automobilového průmyslu. Na rozdíl od té české si je ale vědoma důsledků, které tyto změny přinesou, a chce bránit růstu nezaměstnanosti. Naši politici se tváří, jako že se nic neděje, a proto můžeme na proměny v automobilovém průmyslu doplatit výrazně více než německý autoland.

not random 32
not random 33

Přežijte podzim v teple

"Například nedávno mi volal jeden novinář s žádostí o rozhovor. Jako ideální místo jsem navrhl právě saunu. Musím přiznat, že jsem nikdy nikoho neslyšel do telefonu mlčet tak dlouho," píše se v pravidelném sloupku Lehce pod čarou.

not random 34

Laco a Vajco

"Na samotném Jižňáku jsme často chodili po škole s partičkou ven, čemuž Pavel říkal „boverovat“, podle newyorské oblasti Bowery, ve které se potloukají individua všeho druhu a provádějí potrhlé happeningy," píše se v pravidelném sloupku Turnádo.

not random 35

Řeka je plná labutí. Něco se chystá

„Tohle haiku na talebovský motiv mě napadlo minulý týden, když jsem se z balkonu svého nábřežního bytu díval na hladinu Vltavy a ta se zdála být bílými labutěmi zasněžená...“ Magazín Reportér nabídl dvanácti originálně uvažujícím osobnostem jednoduché, ale zásadní téma k přemýšlení: Co je podle nich největším problémem naší doby a současné společnosti? V pořadí druhou, říjnovou esej napsal marketingový expert a spisovatel Jakub Horák, který říká: „Něco je ve vzduchu. Nevíme přesně co, ale je to tam.“

not random 36

Kšandy

"Není divu, že mnozí už trochu ztrácejí nervy. Zvláště když vědí, že to nejspíš nemuselo být tak zlé, nebýt liknavosti toho frajera, který se vytahoval jako kšandy, že jsme „best in covid"," píše se v editorialu říjnového vydání magazínu Reportér.

not random 37

Biden ze staré doby

Donald Trump by se mohl stát posledním prezidentem jedné éry, v tomto případě té, kterou založil Ronald Reagan. Jenže detailnější pohled věci komplikuje. Jak by totiž mohl sedmasedmdesátiletý demokrat Joe Biden spojený se starou politikou založit novou éru?

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>