not random 0

Dokážeme my Ukrajinci ještě mluvit s Rusy?

„Ano, mám známé mezi Rusy, jako mnoho dalších Ukrajinců,“ píše ukrajinská novinářka pro magazín Reportér. A popisuje, jak Ukrajinci posílali svým ruským přátelům fotografie zničené Ukrajiny. „Rusové to nazývali podvodem a informační válkou. A počátkem března v ruských školách zavedli povinné politické hodiny propagandy.“

Názory

Názory

not random 1

Do Kyjeva daleko. Američané a válka na Ukrajině

Pomoc, které se dostalo Ukrajině od administrativy prezidenta USA Joea Bidena, je zjevně maximem možného. Americká veřejnost sice v obecných termínech podporovala ostrý postup proti Putinovi, ale přímé vojenské angažmá odmítala. Je navíc pravděpodobné, že obecné nadšení začne slábnout s tím, jak bude krize dále dopadat na americké peněženky.

not random 2

Výkladový slovník války

Vraždění a ničení nevídané od druhé světové války přišlo do Evropy, když Rusko, podporované Běloruskem, zaútočilo na Ukrajinu. K vysvětlení této události se pokouší přispět vysokoškolský učitel, rusista a sémiotik. Pro esej vybočující vzhledem k mimořádným událostem z tradičního seriálu Reportéra zvolil autor formu výkladového slovníku. Zaměřuje se přitom zejména na termíny používané Putinovým režimem.

not random 3

Hlavně nezlobit Putina. O Izraeli a Ukrajině

Na čí stranu se postavil Stát Izrael v době ruské agrese proti Ukrajině? Na svoji – dalo by se říct s trochou cynismu. Uvalit sankce na Putinův režim se mu nechtělo, dodávat zbraně Ukrajině také ne. Důvodů za tímto postojem se skrývá více. Je ovšem spravedlivé dodat, že mnozí izraelští občané s postojem vlastního premiéra nesouhlasili.

not random 4

Car a jeho atomovka

Putin udělal z komunismu gerontů carismus a ze sebe cara. Kágébákovi se ale nemá ustupovat, i když mluví o atomovkách. Nesmí se vydat ani metr Ukrajiny. Žádné Mnichovy. Je třeba dát ukrajinské vládě na její přání ihned potřebné zbraně.

not random 5

Strasti začínajícího řidiče

"Jako blbec si za volantem občas připadám pořád a snažím se na svých dovednostech pracovat. Zároveň jsem se však zbavil pocitu, že bych ostatním byl jenom na obtíž," píše se v pravidelném sloupku Lehce pod čarou.

not random 6
not random 7

Naše lidi

"Češi ale naštěstí na rozdíl od Babiše mají srdce na pravém místě. Tisíce z nich nabídly prchajícím ženám a dětem přístřeší, ještě mnohem víc jich přispělo finančně. I když třeba sami mnoho nemají a ceny všeho rostou, umějí pomoci, když je někdo v nouzi," píše se v editorialu Reportéra, který vychází v dubnu 2022.

not random 8

Vylouplo se monstrum

Putinovy bludy, které vedly k agresi proti Ukrajině, nevyrostly jen z pouhého snění o nové ruské nebo sovětské říši. Nejspíše je přiživila i jeho naprostá osamělost, když se za pandemie koronaviru uchýlil do své předměstské rezidence, kde údajně obývá úzkostlivě dezinfikovaný sklep. Výsledkem je velká válka na východě Evropy.

not random 9

Putin a jeho Češi

Klaus ani Zeman by dříve neřekli prosté – Putin je car. Když procházeli s přítelem Putinem zlatými dveřmi v Kremlu, cítili, že jsou na vrcholu politické kariéry. Teprve útok ruské armády na Ukrajinu je zklamal.

not random 10

Kdo jiný?

"Češi a Slováci se svou zkušeností z invaze roku 1968 by se měli stát na světové scéně dlouhodobými advokáty Ukrajiny napadené roku 2022. Kdo jiný by to už měl být, když ne zrovna my?" píše se v editorialu Reportéra, který vychází v březnu 2022.

not random 11

Postavme Havlovi pomník. A nejen to

Ruská agrese vůči Ukrajině ukázala, jak důležité bylo přijetí České republiky do NATO, k němuž zásadně přispěl někdejší český prezident Václav Havel. Zaslouží si za to pomník. Ovšem nemělo by zůstat jen u toho.

not random 12
not random 13

V černé díře. Po podpisu smlouvy o Turów

Na kauze Turów je pozoruhodné, že plánované rozšíření těžby nemusí být noční můrou jen pro české obyvatele pohraničí. V dlouhodobější perspektivě může poškodit i polskou ekonomiku a vést ke ztrátě pracovních míst a přiškrcení rozvoje regionu. A podpis mezivládní dohody na tom v zásadě nic nemění. Smlouva sice nyní patrně upustí páru, jinak ale důl česko-polské vztahy dál ohrožuje.

not random 14

Tak hrajeme jinak. No a co? – píše fotbalistka

Být fotbalistkou není jednoduché. „Vyčítá někdo Báře Špotákové, že hází oštěpem míň než její mužští kolegové?“ ptá se pětadvacetiletá členka fotbalového A-týmu pražské Sparty a česká reprezentantka. V osobně psaném názorovém textu vysvětluje, jak fotbalistky musí neustále dokazovat, že má ženská hra smysl. „Ale i tak fotbal miluji,“ píše.

not random 15

Největším problémem jsme my sami

Pandemie a klimatická krize jsou problémy, které nemůže vyřešit jednotlivec sám za sebe. „Jenže náš stát obývá společnost, která drží pohromadě jen teoreticky,“ vysvětluje sociolog Stanislav Biler. Limity českého individualistického pojetí státu neschopného komunikovat pak ukazuje na příkladu. „Žít na venkově ve starém domě a dozvídat se, že vaše stará škodovka bude zakázána a za kotel na uhlí vás čeká od září pokuta, důvěru ve stát, v němž žijete, nezvýší,“ píše, když odpovídá na otázku, kterou magazín Reportér nabízí originálně uvažujícím osobnostem: Co je podle vás největším problémem naší doby a současné společnosti?

not random 16

Cappuccino dobývá svět

"Fenomén hipsterských kaváren mě fascinuje už dlouho, protože na ně při cestách často narážím tam, kde bych je vůbec nečekal," píše se v pravidelném sloupku Lehce pod čarou.

not random 17

Dvacítky

"Pokud nás dnes zaráží úlety 90. let, stačí si představit, jaké seriály a dokumenty možná bude další generace točit o přelomu let desátých a dvacátých," píše se v editorialu magazínu Reportér, který vychází v únoru 2022.

not random 18

Baronka Alena

Bývalá Babišova vláda, dnes opozice, nenechává na kabinetu Petra Fialy nit suchou. Jistě, někteří politici nové vládní koalice se už stačili zaplést do různých potíží, zajímaví kostlivci se však zjevně skrývají i ve skříních hnutí ANO. Jeden už se na veřejnost dostal – a má podobu fotek Aleny Schillerové.

not random 19

Proč, proboha, ve třídě nemluví anglicky?

Distanční výuka otevřela rodičům oči: uvědomili si, jak náročné povolání učitele je. Online vyučování současně umožnilo nahlédnout pod pokličku. Přímo z obýváků mohli rodiče zjistit, jakými metodami se ve třídě učí. A tady už bych superlativy tolik nehýřila. Poznala jsem například, jak málo se za posledních třicet let změnila výuka jazyků.

not random 20
not random 21

Nenávratné mizení

Proč se nedaří zastavit ubývání divočiny a živočišných a rostlinných druhů, přestože přibývá lidí, kteří si to uvědomují? – ptá se spisovatel Martin Vopěnka. Důvodem podle něj je, že civilizace je dnes početná, robustní a složitá a její pohyb nelze snadno změnit. „Jedinec nezastaví rozjetý nákladní vlak, zvlášť když se v kabině strojvedoucího tísní pokud ne sedm miliard, tak přinejmenším stamiliony těch šťastnějších,“ píše se v eseji odpovídající na otázku, kterou magazín Reportér pravidelně nabízí originálně uvažujícím osobnostem: Co je podle vás největším problémem naší doby a současné společnosti?

Názory
not random 22

Za klidem k cizím lidem

Zatímco moje rodina zasedala ke štědrovečernímu stolu, já usedal na koberec. Ne že by na mě snad nezbyla židle. Jen jsem byl u úplně jiné rodiny. Rodiny mého nového kamaráda Saida, který žije v horách ve středu Íránu.

not random 23

Virus mezi vládou a vědci

Začátkem ledna ještě nebylo zcela jasné, jak bude nová vláda covid-19 zvládat. Vznik Národního institutu pro zvládání pandemie, který představil ministr Válek, však jako by potvrzoval problém českého přístupu – mylnou představu, že krizi lze řešit jen z úzkého hlediska jednoho oboru. Pojďme to změnit. A nejen kvůli covidu, ale i příštím krizím, které přijdou.

not random 24

Játra komunistova

Komunismus nechápu. A nejvíc ten demokratický. Ten, který se teď objevil u Pirátů a vyvolal debaty, co to je, jestli to je, proč to je, ačkoliv to není. Historii navzdory je tu zas, jen v novém kabátě.

not random 25

Biden splnil, co nechtěl

„V zásadě se nic nezmění,“ uklidňoval předloni Joe Biden skupinu dárců, kteří finančně podpořili jeho kampaň. Po jeho zvolení prezidentem měl přijít návrat „do normálu“ – tedy do doby před Donaldem Trumpem a pandemií koronaviru. Povedlo se po roce v úřadě Bidenovi něco z toho?

not random 26

Poločas rozpadu? Začátek renesance?

V polovině ledna to bylo jedenáct let, co jsem byl na rozhovoru s „atomovou Annou“, jak se přezdívalo šéfce Arevy, francouzského státního výrobce jaderných reaktorů. Anne Lauvergeonová tehdy do Česka přijela, aby lobbovala za zakázku na rozšíření Temelína. Módním termínem, který šéfka Arevy šířila, byla „jaderná renesance“. Budoucnost viděla růžově, přibývalo objednávek na nové reaktory a zdálo se, že jádro bude hlavní cestou ke snižování emisí skleníkových plynů.

not random 27

Na vlastní ústa

"Když bylo dceři pět šest let, rozhodla se otestovat, jak je to s poučkami o jazyku, mrazu a kovovém zábradlí. Vzpomněl jsem si na tuhle situaci, když jsem pozoroval kroky nového ministra vnitra Víta Rakušana," píše se v editorialu Reportéra, který vychází v lednu 2022.

not random 28

Proč odcházím do Globusu

K následujícímu textu autora inspirovala nová píseň Xaviera Baumaxy: „Půjdu do Globusu,“ zpívá písničkář v refrénu, „tam je svět ještě v pořádku...“ Kolega Tomáš Poláček se zamýšlí nad tím, proč tolik na první pohled úspěšných (nejen) čtyřicátníků rezignovaně hledá svá klidná místa, která jsou „ještě v pořádku“, a nabízí tak vlastní odpověď na otázku: Co je problémem naší doby a společnosti? „Příliš mnoho Čechů středního věku zastává neadekvátně radikální, agresivní, až nenávistné pozice, což vytváří toxickou atmosféru.“

not random 29

Tečka mezi oči

Očkování funguje, ale o tečku za koronavirem nejde. Slibovat to v reklamní kampani byla chyba. České úřady navíc touto kampaní mířily do značné míry mimo. Část lidí, která se do konce listopadu neočkovala, by se podle průzkumů spíše nechala přesvědčit věcnými argumenty směřujícími k finančním, provozním i rodinným aspektům.

not random 30

Mít dobré sousedy

Trčel jsem v zácpě na pražském Smíchově, a když už to nešlo autem, projížděl jsem okolí alespoň očima. Na rozmrzelých obličejích řidičů nic nového nebylo, zaujal mě však reklamní poutač na autobusové zastávce: „Co uděláte, když vám při vaření chybí vajíčka?“ – „Zazvoním na sousedy,“ proběhlo mi hlavou automaticky. Pak jsem ale četl dál a zjistil, že to není správná odpověď. Prý mám využít službu rozvozu nákupů. Firma mi vajíčka přiveze do půl hodiny.

not random 31

Tady ti stydne grog

Měla jsem připravenou spoustu otázek ohledně nového hudebního projektu, ale nakonec jsem skončila u rumu - píše se v dalším z pravidelných sloupků v seriálu Turnádo.

not random 32

Víra buduje katedrály

Málokdo v Česku zná jméno Justo Gallego Martínez. Tímto Španělem, jenž letos 28. listopadu ve věku šestadevadesáti let zemřel, se přitom dá dokumentovat pořekadlo, že víra hory přenáší. Respektive že víra může stavět i katedrály.

not random 33
not random 34
not random 35

To se nestalo…

"Nyní si začíná své příběhy psát nová parta. Snad se pod vedením premiéra Fialy nedočkáme pro změnu etapy „stát jako univerzita“. Jisté signály tu jsou," píše se v editorialu Reportéra, který vychází v prosinci 2021.

not random 36
not random 37

Volební dárky pro Fialu. Od Pirátů i od Babiše

Kdyby se Petr Fiala vpředvečer voleb zasnil nad nejlepším možným výsledkem, stejně by nejspíš nikdy nepomyslel na takovou kombinaci, jaká se mu nakonec sešla. Data z unikátního povolebního výzkumu agentury STEM/MARK ukazují, že mu k tomu pomohli jak jeho dnešní spojenci, tak i Andrej Babiš.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>