not random 0

Názory

not random 1

Fialova nevýhra a referendum o Babišovi

Po volbách se téměř všichni tvářili, že jsou spokojení. Jenže ve skutečnosti se nikde moc neslavilo, což o situaci hodně napovídá. Vláda nedostala takovou nakládačku, jak mohla. Babiš nezmobilizoval tolik voličů, kolik potřeboval jako signál pro prezidentskou volbu. Radovat se tak mohou hlavně ti menší vzadu. A také ti, kteří v politice fandí ženám.

not random 2

Spojí se voliči proti šéfovi Senátu – a tudíž i proti vládě?

Referendem, jaké si přál Andrej Babiš – tedy hlasováním, v němž by byla na hlavu poražena Fialova vláda – se první kolo senátních voleb nestalo. A u druhého kola senátních voleb zatím obvykle platilo, že k němu voliči ANO, levice či extremistických stran příliš nechodili. Co když to ale tentokrát bude jiné? Kdyby všichni ti, kteří volili v senátním obvodě Jihlava kandidáty SPD a komunistů – a taky muže odmítajícího dodávky zbraní Ukrajině –, dali za týden hlas Babišově spolupracovnici Nagyové, dosavadní šéf Senátu Miloš Vystrčil by prohrál.

not random 3

Školy a spánek. Jako štrúdl

Existuje mnoho potíží českého vzdělávacího systému, jednou z negativních věcí je ale nedostatek spánku dospívajících způsobený začátkem vyučování už v osm hodin ráno – vysvětluje expert v oboru školství Ondřej Šteffl. Podle něj to není úplně nejvážnější problém, ale řešení je jasné, nestálo by moc peněz a věda doložila, že by to opravdu pomohlo. Žáci a studenti ve věku dvanáct až devatenáct let málo spí, což snižuje jejich studijní výkony, o dopadech na zdraví nemluvě. Když nedávno ministr školství Vladimír Balaš téma otevřel, hodně lidí proti posunutí začátku vyučování protestovalo. V eseji v magazínu Reportér to Ondřej Šteffl srovnává s diskusemi o zákazu kouření na veřejných místech. „Trvalo mnoho let, než informacím o škodlivosti kouření veřejnost uvěřila,“ píše.

not random 4

Honba za křemíkovým pokladem

O sociálních sítích a Facebooku v poslední době slýchám jen málo dobrého. V mnohém s kritiky souhlasím a sám jsem to pojal poněkud radikálně: před měsícem jsem v kanadských horách ztratil svůj telefon. Uplynulé čtyři týdny jsem tak strávil především offline.

not random 5

Věřit v teplou zimu

Růst životních nákladů způsobených vysokými účty za energie už zasáhl i zaměstnance s vcelku solidními příjmy. A začal ohrožovat firmy. A vláda Petra Fialy dlouho nepřicházela s ničím zásadním, co by situaci opravdu řešilo.

not random 6

Babiš před Břeclaví

Kam odbočit? Andrej Babiš přemítal začátkem září v Poslanecké sněmovně o tom, že napravo je Vídeň, nalevo Varšava. Abychom pochopili, co tím myslel, musíme se ponořit až do jeho snů.

not random 7

Vzpomínka. Gorbačov (ne)milovaný

Moskva, 25. srpen 2010. Velký večer: na národním stadionu Lužniki vůbec poprvé koncertují U2, jedna z nejslavnějších kapel světa. Stadion je narvaný. Pohyb lidí organizují vojáci, což v prostředí rockového koncertu působí nepatřičně, ale takové už je holt Rusko, z místních se nad kordony uniforem nikdo nepozastavuje. Bono, frontman kapely, je oděn v tradiční černé, křiváka nesundavá, je totiž chladno a prší.

not random 8

Věřte nevěřte

Lze se jistě vysmívat inzerátům Andreje Babiše se sloganem „Věříte médiím?“. „Mnohem užitečnější ale bude, pokud si média položí otázku, jak si důvěru svých čtenářů, diváků a posluchačů udržet, případně ještě posílit. Pár receptů by se jistě našlo,“ píše se v editorialu Reportéra, který vychází v září 2022.

not random 10

Bude v obcích vládnout rada starších?

Pohled na kandidátky pro podzimní komunální volby neukazuje, že by v nich kandidovali starci. Vysloveně staré jsou ovšem kandidátky KSČM, která do voleb vysílá nejstaršího kandidáta v úctyhodném věku 96 let a průměrný věk jejich kandidátů je také jasně nejvyšší – přes 67 let. Pozoruhodná je i Praha: region s nejnižším průměrným věkem obyvatel něco přes 41 let má v průměru nejstarší, téměř padesátileté kandidáty.

not random 11
not random 12

Proč je nemožné dobře vládnout Česku?

Naše frustrace z politiky nezmizí, bude jí spíš přibývat – píše ekonom Mojmír Hampl v eseji odpovídající na otázku Reportéra: Co považujete za zásadní problém dneška? Problém přitom není zcela na straně české politické třídy. „Co když je tak trochu potíž na straně nás, voličů?“ ptá se a popisuje například, jak voliči kladou na politiky větší nároky než na sebe sama a online svět vyžaduje po lidech u moci okamžitou reakci a co nejvíce lajků. „Hodně štěstí každému, kdo bude chtít v takových podmínkách vládnout a něčeho dosáhnout,“ říká.

not random 13

Jak lidskost vítězí

„Tak vám mávám, užijte si dovolenou a těším se na vyprávění. A pošlete mi pohled!“ kladla mi na srdce Julie, když mi podávala kelímek s cappuccinem. „Nebojte, přivezeme vám i javorový sirup,“ volal jsem nazpátek.

not random 14

Rozchod

Rozdělení Československa jsem schvaloval, byla tu však jedna věc, kvůli které mě rozchod se Slovenskem mrzel, a tou byl basket - píše se v editorialu Reportéra, který vychází v srpnu 2022.

not random 15

Rozdělení, ale blízcí

K Československu jsem měl jako poloviční Slovák vždy osobní vztah. I proto jsem se dlouho snažil pochopit, proč svazek obou národů před třiceti lety tak náhle skončil. Odpovědí je, že rozdíly mezi Čechy a Slováky byly a jsou mnohem větší, než jsme si ochotni přiznat.

not random 16

Putinův úder dějinám

Ruská invaze na Ukrajinu nás nutí znovu se podívat na historii. Je jasné, že iluze o ruském dubisku jsou nadobro pryč. Nebo že vítězství sovětské armády v roce 1945 nebylo žádným osvobozením.

not random 17
not random 18

Největší zločin Starostů

Zásah proti zločinnému spiknutí, v jehož středu se podle policie nacházeli náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček a podnikatel Michal Redl, odhalil i řadu souvisejících „zločinů“. Profesních, etických i politických. Tím nejhorším je potvrzení nemorálního chování jako politické normy.

not random 19

S nadsázkou proti inflaci

V květnu jsme s kamarády zapíjeli narození dítěte a já šel po půlnoci zaplatit útratu. „Tisíc čtyřicet dva korun,“ prohlásil výčepní a podal mi účet. Pak se ještě jednou podíval na obrazovku a zakroutil hlavou. „Teda, to je ale hrozný, jak je draho! Člověk si dá pár panáků a piv, a zaplatí tisícovku,“ dodal. A já si na jeho komentář vzpomenu každou chvíli.

not random 20

Nepoučitelní

"V nějakém okamžiku podlehli ti politici dojmu, že si mohou dovolit víc než ostatní. A že to, co zlomilo vaz řadě jiných, zrovna jim neublíží," píše se v editorialu Reportéra, který vychází před prázdninami roku 2022.

not random 21

Stačí pár lumpů

Může padnout další strana, která v mnoha lidech vzbuzovala naději. Jsou to holt ustavičné vlny české politiky. Vzlet, naděje a pád. A další nová naděje. STAN ať se bojí strašlivých konců Věcí veřejných. Tolik slibů a nadějí Věcí veřejných a brzký pád na mrchoviště.

not random 22

Vláda šedin. Staří kapři si vodu nevypustí

S pokrokem moderní medicíny se prodlužuje průměrný věk dožití, takže úřadující vrcholní politici či manažeři dnes dosahují stáří, které se ve dvacátém století považovalo za znak „gerontokracie“. V americké politice už je osmdesátka prakticky normálním věkem, v Británii mají třiasedmdesátiletého korunního prince, v Itálii přemluvili osmdesátiletého prezidenta, aby dál zůstal v úřadu. Změnit tuto vládu šedin je přitom prakticky nemožné.

not random 23

Velká americká výpověď

Američtí zaměstnanci si během pandemie uvědomili svoji hodnotu a v posledním roce a půl v houfech měnili práci a odcházeli za lepším. Co ale z aktuální vlny výpovědí zbude v časech, kdy Ameriku postihla inflace a propad reálných příjmů a nelze vyloučit ekonomickou recesi? Nepůjde jen o krátké pracovní prázdniny?

not random 24

Země, která ztrácí čas

Žijeme nyní „v zemi, která čas doslova ztrácí každý den, týden, rok a volební cyklus“ – píše novinář Jindřich Šídlo v eseji psané pro prázdninové vydání Reportéra. Odpověď na otázku, co považuje za nejzásadnější problém dneška, rozebírá z hlediska České republiky. Svůj závěr o pomalosti této země dokumentuje mimo jiné na příkladu rozdělení Československa, jež trvalo pouhých šest měsíců. „To je pro představu stejně dlouhá doba, která nás ve chvíli, kdy vzniká tento text, dělí od jmenování vlády Petra Fialy,“ píše autor.

not random 25
not random 26
not random 27
not random 28

Vládě se krátí čas

Kabinet Petra Fialy začal řešit dopady zdražování. Na rozdíl od toho, co dělal na začátku Putinovy invaze na Ukrajinu, se však o jeho výkonech dalo silně pochybovat. Hrozba podzimních sociálních nepokojů se jako možný scénář nedá vyloučit.

not random 29

Tajná neřest

"Do lednové prezidentské volby se konečně začaly hlásit těžší váhy. Pro nás voliče začíná čas vášnivých hospodských debat, koho a proč ano a koho nikdy," píše se v editorialu Reportéra, který vychází v červnu 2022.

not random 30

Nepochopitelno

Pořád se něčemu divím. Třeba Putinovi. Nebo Henrymu Kissingerovi. Dějiny jsou převážně nepochopitelné. A směrem na Východ víc a víc. Nechápu, že se tomu divím.

not random 31

Život po tornádu

Lidé z Moravské Nové Vsi mě vyzvali, abych přispěl do knihy, která zachytí vzpomínky domácností postižených tornádem. Měl jsem tak možnost vrátit se letos na jaře do míst, která téměř před rokem – ve čtvrtek 24. června – poničil živel nejvíce. Každý příběh je unikátní, a přece jej lze v něčem i zobecnit. Tohle je jeden z nich.

not random 32

Nesamozřejmý mír

Evropa se léta upínala ke třem oporám, které byly ještě donedávna považované za nezpochybnitelné. „Ale stačily dva roky a leccos je jinak,“ píše publicista a diplomat Václav Bartuška v eseji psané pro magazín Reportér. První víru, totiž ve svět, kde zboží i lidé snadno překonává hranice, narušil covid. Druhá představa, totiž o přitažlivosti našeho modelu, se hroutí za ruské války proti Ukrajině, která ukazuje, že pro zaostalé a paranoidní státy není Západ přitažlivý. „Zbývá nám to poslední – mír uvnitř Evropské unie,“ vysvětluje autor.

not random 33

Dilema Fialovy vlády. Jak hasit inflační oheň

Rekordní inflace staví kabinet Petra Fialy před zásadní dilema. Má se snažit podpořit širokou část populace a potěšit tak i své voliče? Nebo má vsadit na důslednou záchranu těch nejchudších, kteří vládní strany většinou nevolili a asi ani nebudou? Rozhodování může být složitější, než to na první pohled vypadá.

not random 34

Jeden tým

"V české politické debatě se ohled na lidi v nouzi vytahuje jen tehdy, když na tom chce někdo nahnat laciné politické body," píše se v editorialu Reportéra, který vychází v květnu 2022.

not random 35
not random 36

Kdo může za Putina

Spoluodpovědnost za to, že se ruský diktátor odhodlal zahájit krvavou válku na Ukrajině, padá na hlavu mnohých. Pokusíme-li se oprostit od vlastních politických sympatií, zjistíme, že za Putinovu troufalost může v různé míře třeba i tak nesourodá dvojice, jakou je Angela Merkelová a Donald Trump. Právě o spoluvině za vývoj, který vedl až k únorové invazi, se píše v pravidelné eseji magazínu Reportér.

not random 37

OSN za mír? Vážně?

Ukrajinská válka, kterou rozpoutalo Putinovo Rusko, nám připomněla, že existuje OSN. A bohužel také ukázala, že právě teď funguje tato organizace jako smutný relikt po omylech a iluzích vítězů druhé světové války.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>