not random 0

PODCAST: Fiala a falešné maserati. Je zdravější víno než noviny?

Úsporný balíček vlády Petra Fialy. Spousta lidí na něj nadává, ale část ekonomů ho chválí jako ne zcela dokonalý, ale ocenění hodný pokus. Jedna z největších slabin je patrně pokus o osekání dotací, kdy není jasné, jaké dotace se vlastně škrtají. Je to, jako kdyby nějaká rodina sice neměla auto Maserati, ale svůj rodinný rozpočet by „vylepšila“ tím, že škrtne splátky právě na neexistující maserati. Další sporné věci jsou zachování nulové spotřební daně na víno a zvýšení DPH na noviny. Mimo jiné o tom byla řeč v novém, šestadvacátém díle politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

Názory

not random 1

PODCAST: Heavy metal Petra Pavla a cedulka pro agenta Bureše

Sto dní od zvolení Petra Pavla prezidentem uplynulo první květnový víkend. Za mnoho věcí ho lze chválit, vytknout se mu dá třeba stylizace do role Václava Havla, když se ukazoval po jeho vzoru v chodbách Pražského hradu s koloběžkou: to se snad měl raději projíždět kolem na své motorce a pozvat heavymetalovou skupinu Iron Maiden. Nový díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí. Bylo v něm i historické okénko: o výletu do míst, kde bývala v Bratislavě vinárna U Obuvníka, kde Andrej Babiš – jak tvrdí – rozhodně nepodepsal vázací akt s StB.

not random 2

Dinosauři

"Tati, zažil jsi dinosaury?" - o této otázce, kterou mu položil jeho syn, píše šéfredaktor Reportéra v editorialu měsíčníku, který vychází v květnu 2023. Tématem tohoto vydání je nástup umělé inteligence.

not random 3

Z potápějící se lodi

Prožívají americké zpravodajské kabelové televize, které ještě nedávno zásadně formovaly tamní veřejné mínění, úpadek? Pozornost k této otázce, o níž se už nějakou dobu mluví, znovu přitáhly vyhazovy dvou tamních moderátorských hvězd. Budoucnost zpravodajských televizí přitom může být zajímavá i pro média mimo USA.

not random 4

Běžte za štěstím

"Už jsem si mnohokrát musela přiznat, že okamžitý dobrý pocit mi byl lepším rádcem, ať už šlo o lidi, nebo pracovní nabídky, než rozum a dobré vychování, které mě nutí vyhovět v první řadě druhým a pak teprv sobě," píše se v pravidelném sloupku Od boku.

not random 5

Ohrožená společnost

Ještě jsme se nevyrovnali ani s tím, jak lidskou společností manipulují algoritmy sociálních sítí, a přichází podstatně větší hrozba manipulace – umělá inteligence. To píše mediální manažer Michal Klíma a odpovídá tím v eseji na tradiční otázku magazínu Reportér, co považuje za zásadní problém dneška. Tvůrci mezinárodních deklarací zakotvujících svobodu projevu ve 20. století neuvažovali o tom, že by šlo o jiné než čistě lidské právo. „Bránit svobodu slova pro algoritmy sociálních sítí a pro neuronové sítě umělé inteligence je stejně mylné, jako by bylo požadovat dodržování lidských práv postavami počítačových her,“ říká autor.

not random 6

Našli jsme je

Ať jsou nynější potíže jakékoli, pořád platí, že ještě před několika lety si mnozí mysleli, že se v Česku nenajde nikdo, kdo by dokázal porazit Babiše a udělat ze Zemana člověka bez vlivu.

not random 7
not random 8

Fialova maturita

Před rokem a půl nastupovalo pět stran do vlády s tím, že jdou zachránit rozvrácené státní finance. Žádný komplexní plán však neexistoval. Teď ho musí najít. Přišel čas klíčové zkoušky Fialova týmu.

not random 9

PODCAST: Týrání Zemana a trápení Fialova týmu. Pomohla by marihuana?

Jako by snad exprezidenta Miloše Zemana týral jeho tým, když mu nezařídili bezbariérovou kancelář. A vláda Petra Fialy se v posledních týdnech zjevně trápí. Možná by to chtělo jointa… O něco vážněji řečeno: v návrzích Národní ekonomické rady vlády se skutečně mluví o legalizaci marihuany, která by do rozpočtu přinesla pár miliard. Poslechněte si nový, 24. díl podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 10

PODCAST: Babišův dějepis. Olympijské vítání ruských občánků

Miliardář a šéf ANO Andrej Babiš by chtěl sponzorovat knihu o polistopadových dějinách. V ní by mohly být opravdu pěkné kapitoly. Třeba o prorůstání byznysu jeho Agrofertu s českým státem. Na přelomu března a dubna se také mluvilo o výrocích olympionika Davida Svobody ohledně návratu ruských sportovců na olympiádu. Svobodovi se v jednu chvíli dostalo podpory od českých politiků, kteří se dívají shovívavě na ruského prezidenta Putina. Nový, 23. díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 11

Kanárský Casanova

"Nadšený fanoušek Micka Jaggera a Jimiho Hendrixe v sedmnácti letech založil alternativní rockovou kapelu s (českým!) názvem Hovno a k tomu stejnojmenné literární hnutí, k němuž sepsal manifest."

not random 12
not random 13

Polykrize a historická krátkozrakost

Svět dnes čelí mnoha krizím najednou, ty jsou přitom do značné míry důsledkem našich iluzí z devadesátých let, že končí dějiny. Víra v nevyhnutelné vítězství demokracie vedla například k přehlížení toho, jak posiluje, mění se a adaptuje čínská diktatura. Globální společenství je tudíž nyní rozdělené a není schopné dohodnout se na řešení krizí – píše sinolog Martin Hála v eseji odpovídající na otázku Reportéra, co je zásadním problémem dneška. „Zásadním problémem pro řešení všech dnešních výzev je naše historická krátkozrakost,“ vysvětluje.

not random 14

V zuřivosti ulice

Davem lze dobře manipulovat, pobízet ho k násilí a pod záminkou ochrany demokracie ho chránit před následky porušování zákonů. Taková libovůle má ovšem v demokratickém státě blahodárný vliv na extremistické síly.

not random 15
not random 16

Kdy, když ne teď?

Před vládní koalicí se otevřela unikátní možnost k provedení alespoň části reformních kroků, které před volbami slibovala. Nesmí ale váhat, současné „okno příležitosti“ se totiž brzy zase zavře. A musí zároveň postupovat s mimořádným citem. Cíle mají být dva, léčba státních financí a podpora rodin.

not random 17

PODCAST: Prezidentský pořad jako milostný příběh a peklo Babišova TikToku

Prezident Petr Pavel dostal vyčiněno od části svých příznivců, že má podcast s šéfredaktorem Info.cz Michalem Půrem. Jde opravdu o takový skandál? Není to tak, že když dva lidé spolu dělají něco, co je jim příjemné, je to jejich věc? Žerty stranou, prezident má možná jiné problémy, které mu lze vytknout… Svět komunikace rozvířil i Andrej Babiš, když na TikToku začal skákat mezi brunetkami a blondýnami. A koaliční strany vlády Petra Fialy si rok a půl po volbách stojí v průzkumech v historickém srovnání překvapivě dobře. 22. díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 18

Nedostatek míst ve školách: Stát zaspal 15 let a odnesou to děti

Blíží se přijímačky, na střední školy dorazil baby boom a o každé místo je bitka. Že problém nastane, se dalo tušit dlouho dopředu. Při pohledu na čísla zjistíme, že se nyní na střední školy hlásí děti, které měly problém dostat se do každého stupně vzdělávání. Roste nám kvůli dlouhodobé liknavosti státu generace, kterou budeme za pár let označovat za ztracenou?

not random 19

PODCAST: Případy Zemanovy party nekončí. Na Mynáře si vezměte popcorn, říká Kmenta

Na Pražský hrad nastoupil nový prezident Petr Pavel, ale éra Miloše Zemana tak úplně uzavřena není. Kauzy spojené s jeho lidmi, především s bývalým kancléřem Vratislavem Mynářem, budou nadále ve veřejném prostoru. Otázkou ovšem je, o jak závažné věci půjde. Tedy zda – obrazně řečeno – půjde jen o drobné úlovky, nebo o velké trofejní kusy: a proč. V 21. díle podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí o tom mluví investigativní novinář Jaroslav Kmenta.

not random 21

Wolowina

"Víte, pane inženýre Karle Havlíčku, jak se řekne polsky hovězí? Wolowina," píše se v editorialu magazíu Reportér, který vychází v březnu 2023.

not random 23

Když stát vytváří nefér nerovnosti

Stát jako instituce, respektive státy vytvářejí nespravedlivé nerovnosti. „Za typický projev takových nerovností považuji daňové ráje,“ píše ekonom Petr Janský a v pravidelné eseji tím odpovídá na otázku magazínu Reportér, co považuje za zásadní problém dneška. Daňové ráje umožňují skrývat vlastnictví majetku a vyhýbat se placení daní, přitom tuto možnost mají jen někteří, velké firmy a ti bohatší; většina to naopak dělat nemůže a právě tím vzniká jedna velká nerovnost. „Obávám se, že občané – jak ti, kteří jsou přímo v nerovném postavení, tak také ti, kteří jen nerovnosti pozorují, ale nic z nich nemají – mohou kvůli tomu stále více pochybovat o demokratickém státu,“ dodává.

Názory
not random 24

Smutné loučení Miloše Z.

Byl poslancem federálním i českým, předsedou sociální demokracie, předsedou sněmovny, premiérem, politickým důchodcem a – bohužel pro něj – po dvě volební období prezidentem České republiky. Proč bohužel? Protože jeho politický odkaz bude z velké části tvořen právě oním posledním obdobím, deseti lety na Pražském hradě. Tato část velmi dlouhé politické kariéry Miloše Zemana přitom byla paradoxně tou nejslabší a nejhorší.

not random 25

Čapek, Strž, obstrukce

Ve Strži, v domě, kde pobýval spisovatel Karel Čapek, je výstava o nenávisti a řevu, které se na něj snesly na konci života. Řevu jsme si užili i začátkem března ve sněmovně, když se tam dělaly obstrukce.

not random 26

PODCAST: Lucifer Babiš, Alena v pyžámku, Stanjura Zlatoústý a Vlastimil Nurofen Válek

Vláda Petra Fialy se rozhodla pustit do prosazování nepopulárních opatření, šéf opozice Andrej Babiš jí hrozil peklem a Alena Schillerová si vzala do Poslanecké sněmovny spacák kvůli obstrukcím. Pravdou nicméně je, že někteří ministři udělali za více než rok existence vlády různé komunikační přešlapy. Výčet incidentů dlouho vedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, pak přišel výrazněji na scénu ministr financí Zbyněk Stanjura – stálicí je ovšem ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Nový, 20. díl podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 27

PODCAST: Přepište dějiny! Mynář a Nejedlý opouštějí Hrad. Co po nich zůstane?

Vláda Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého na Pražském hradě se pomalu chýlí ke konci, i když není jasné, co ještě předvedou a co vyplave na povrch. Výčet skutků této party je dlouhý a ukazuje, jak je těžké být velkorysý vůči odcházejícímu prezidentovi Miloši Zemanovi, který byl za hradní poměry odpovědný. Některé otázky vzbuzují i lidé kolem Petra Pavla – například Petr Kolář: jakkoli je legendou české diplomacie a opravdu ho nelze srovnávat třeba s Martinem Nejedlým. Nový, devatenáctý díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 28

Vrátí se Babiš k moci?

Zakladatel ANO utrpěl v prezidentské volbě další triumfální neúspěch. Je možné, aby se vrátil do křesla premiéra? Nebo dokonce aby se stal prezidentem? Na to, aby zopakoval Zemana, který po deseti letech na Vysočině přišel na Hrad, už Babiš začíná být starý.

not random 29

Až vyvane vládní radost

Koaliční vláda vedená Petrem Fialou se veselila, že její soupeř a šéf opozice Andrej Babiš jednoznačně prohrál prezidentskou volbu. Oslavy ale může brzy vystřídat napětí. Kabinet bude muset řešit nepopulární věci.

not random 30
not random 31

Nejhorší práce

Bylo by dobré, kdyby vedl bývalý generál Pavel v patrnosti, že prezident republiky není velitel republiky, a že od něj tudíž obyvatelstvo nežádá jasný názor na všechny aspekty života ani pravidelné hlášení třikrát denně - píše se v editorialu Reportéra, který vychází v únoru 2023.

not random 32

Neplavat nahlas

Nejsem žádná velká sportovkyně, a tak hotelové wellness centrum s malým bazénkem v centru Prahy, kde v zimě hledám útočiště před mrazem a v létě před žárem rozpálených ulic, je pro mě tak akorát. Kromě hotelových hostů se nás tam schází asi třicítka abonentů. Mnozí jsou cizinci usazení v Praze, neznáme se jménem a komunikujeme spolu jen zdvořilostně, a to česky – nahlas, pomalu a zřetelně. Na ulici bychom se nejspíš nepoznali, zato víme, jak vypadáme v plavkách i bez nich, a známe své plavecké a saunovací návyky.

not random 33

Nemluvme za sebe!

Zesměšňovat druhé nebo je redukovat na stereotypní karikatury je eticky problematické – píše filozof Ondřej Galuška. Humor si žádá zvláštní citlivost ke kontextu, nejde podle něj jen o otázku svobody slova. Na druhé straně to ale neznamená, že židovské vtipy smějí vyprávět jen Židé a o problémech Afroameričanů můžou mluvit jen Afroameričané. Spousta lidí nyní sebe sama umlčuje, protože se ostýchá mluvit za někoho jiného – vysvětluje Ondřej Galuška v eseji psané pro magazín Reportér. „Vnímám to jako velký problém pro univerzitní kulturu a širší veřejnou debatu, která vyžaduje, abychom se odhodlali vstoupit do nejisté a eticky nejednoznačné situace a pokusili se mluvit za druhé.“

not random 34

Karavan „Svědkové Babišovi“ jede dál

Nic se nezměnilo. Žádná sebereflexe. Troje prohrané volby, a přesto jsou jakékoli snahy o vnitrostranickou kritiku v ANO zadušeny. To je v kostce výsledek středečního jednání předsednictva ANO po drtivé porážce Andreje Babiše v prezidentských volbách.

not random 35

PODCAST: Babišova historická prohra. Kde udělali soudruzi z ANO chybu?

Mytizovaný marketingový tým Andreje Babiše se zřejmě domníval, že může lidem napovídat cokoli – a voliči tomu uvěří. V předminulých sněmovních volbách přišli s lithiem, a fungovalo to. V minulých sněmovních volbách strašili tím, že Piráti dají do každé chalupy migranta, což také relativně zabralo. Jenže v letošní prezidentské volbě už bulíkování o válce a mobilizaci nevyšlo. Sociologové ovšem také říkají, že Babiš byl vždy tak nepopulární, že měl od počátku jen mizivou šanci. Nový, 18. díl podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 36

První neprozíravost Petra Pavla

Od zvolení Petra Pavla prezidentem republiky uplynulo jen pár dnů a už tu máme první kontroverzní rozhodnutí. Jakkoli může vypadat podpora ředitele BIS Michala Koudelky jako skvělý a rozumný tah nově zvolené hlavy státu, skrývá v sobě celé téma kolem BIS několik problémových míst s potenciálem nášlapných min.

not random 37

Babiš prohrál. Ale naštvaná část země nikam nezmizí

Populismus z české politiky patrně neodejde s porážkou Andreje Babiše v letošní prezidentské volbě. Pro skutečné oslabení populistických a extremistických proudů by bylo potřeba více se věnovat chudým, zapomenutým a rozzlobeným místům České republiky. Jinak hrozí, že se nám Andrej Babiš zase vrátí. Nebo místo něj přijde někdo podobný.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>