not random 0

PODCAST: Případy Zemanovy party nekončí. Na Mynáře si vezměte popcorn, říká Kmenta

Na Pražský hrad nastoupil nový prezident Petr Pavel, ale éra Miloše Zemana tak úplně uzavřena není. Kauzy spojené s jeho lidmi, především s bývalým kancléřem Vratislavem Mynářem, budou nadále ve veřejném prostoru. Otázkou ovšem je, o jak závažné věci půjde. Tedy zda – obrazně řečeno – půjde jen o drobné úlovky, nebo o velké trofejní kusy: a proč. V 21. díle podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí o tom mluví investigativní novinář Jaroslav Kmenta.

Názory

not random 1

Nával u přijímaček. Nová ztracená generace?

Blíží se přijímačky, na střední školy dorazil baby boom a o každé místo je bitka. Že problém nastane, se dalo tušit dlouho dopředu. Při pohledu na čísla zjistíme, že se nyní na střední školy hlásí děti, které měly problém dostat se do každého stupně vzdělávání. Roste nám kvůli dlouhodobé liknavosti státu generace, kterou budeme za pár let označovat za ztracenou?

not random 3

Wolowina

"Víte, pane inženýre Karle Havlíčku, jak se řekne polsky hovězí? Wolowina," píše se v editorialu magazíu Reportér, který vychází v březnu 2023.

not random 4

Smutné loučení Miloše Z.

Byl poslancem federálním i českým, předsedou sociální demokracie, předsedou sněmovny, premiérem, politickým důchodcem a – bohužel pro něj – po dvě volební období prezidentem České republiky. Proč bohužel? Protože jeho politický odkaz bude z velké části tvořen právě oním posledním obdobím, deseti lety na Pražském hradě. Tato část velmi dlouhé politické kariéry Miloše Zemana přitom byla paradoxně tou nejslabší a nejhorší.

not random 5

Čapek, Strž, obstrukce

Ve Strži, v domě, kde pobýval spisovatel Karel Čapek, je výstava o nenávisti a řevu, které se na něj snesly na konci života. Řevu jsme si užili i začátkem března ve sněmovně, když se tam dělaly obstrukce.

not random 7

Když stát vytváří nefér nerovnosti

Stát jako instituce, respektive státy vytvářejí nespravedlivé nerovnosti. „Za typický projev takových nerovností považuji daňové ráje,“ píše ekonom Petr Janský a v pravidelné eseji tím odpovídá na otázku magazínu Reportér, co považuje za zásadní problém dneška. Daňové ráje umožňují skrývat vlastnictví majetku a vyhýbat se placení daní, přitom tuto možnost mají jen někteří, velké firmy a ti bohatší; většina to naopak dělat nemůže a právě tím vzniká jedna velká nerovnost. „Obávám se, že občané – jak ti, kteří jsou přímo v nerovném postavení, tak také ti, kteří jen nerovnosti pozorují, ale nic z nich nemají – mohou kvůli tomu stále více pochybovat o demokratickém státu,“ dodává.

Názory
not random 8

PODCAST: Lucifer Babiš, Alena v pyžámku, Stanjura Zlatoústý a Vlastimil Nurofen Válek

Vláda Petra Fialy se rozhodla pustit do prosazování nepopulárních opatření, šéf opozice Andrej Babiš jí hrozil peklem a Alena Schillerová si vzala do Poslanecké sněmovny spacák kvůli obstrukcím. Pravdou nicméně je, že někteří ministři udělali za více než rok existence vlády různé komunikační přešlapy. Výčet incidentů dlouho vedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, pak přišel výrazněji na scénu ministr financí Zbyněk Stanjura – stálicí je ovšem ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Nový, 20. díl podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 9

PODCAST: Přepište dějiny! Mynář a Nejedlý opouštějí Hrad. Co po nich zůstane?

Vláda Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého na Pražském hradě se pomalu chýlí ke konci, i když není jasné, co ještě předvedou a co vyplave na povrch. Výčet skutků této party je dlouhý a ukazuje, jak je těžké být velkorysý vůči odcházejícímu prezidentovi Miloši Zemanovi, který byl za hradní poměry odpovědný. Některé otázky vzbuzují i lidé kolem Petra Pavla – například Petr Kolář: jakkoli je legendou české diplomacie a opravdu ho nelze srovnávat třeba s Martinem Nejedlým. Nový, devatenáctý díl politického podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 10

Vrátí se Babiš k moci?

Zakladatel ANO utrpěl v prezidentské volbě další triumfální neúspěch. Je možné, aby se vrátil do křesla premiéra? Nebo dokonce aby se stal prezidentem? Na to, aby zopakoval Zemana, který po deseti letech na Vysočině přišel na Hrad, už Babiš začíná být starý.

not random 11

Až vyvane vládní radost

Koaliční vláda vedená Petrem Fialou se veselila, že její soupeř a šéf opozice Andrej Babiš jednoznačně prohrál prezidentskou volbu. Oslavy ale může brzy vystřídat napětí. Kabinet bude muset řešit nepopulární věci.

not random 12
not random 13

Nejhorší práce

Bylo by dobré, kdyby vedl bývalý generál Pavel v patrnosti, že prezident republiky není velitel republiky, a že od něj tudíž obyvatelstvo nežádá jasný názor na všechny aspekty života ani pravidelné hlášení třikrát denně - píše se v editorialu Reportéra, který vychází v únoru 2023.

not random 14

Neplavat nahlas

Nejsem žádná velká sportovkyně, a tak hotelové wellness centrum s malým bazénkem v centru Prahy, kde v zimě hledám útočiště před mrazem a v létě před žárem rozpálených ulic, je pro mě tak akorát. Kromě hotelových hostů se nás tam schází asi třicítka abonentů. Mnozí jsou cizinci usazení v Praze, neznáme se jménem a komunikujeme spolu jen zdvořilostně, a to česky – nahlas, pomalu a zřetelně. Na ulici bychom se nejspíš nepoznali, zato víme, jak vypadáme v plavkách i bez nich, a známe své plavecké a saunovací návyky.

not random 15

Nemluvme za sebe!

Zesměšňovat druhé nebo je redukovat na stereotypní karikatury je eticky problematické – píše filozof Ondřej Galuška. Humor si žádá zvláštní citlivost ke kontextu, nejde podle něj jen o otázku svobody slova. Na druhé straně to ale neznamená, že židovské vtipy smějí vyprávět jen Židé a o problémech Afroameričanů můžou mluvit jen Afroameričané. Spousta lidí nyní sebe sama umlčuje, protože se ostýchá mluvit za někoho jiného – vysvětluje Ondřej Galuška v eseji psané pro magazín Reportér. „Vnímám to jako velký problém pro univerzitní kulturu a širší veřejnou debatu, která vyžaduje, abychom se odhodlali vstoupit do nejisté a eticky nejednoznačné situace a pokusili se mluvit za druhé.“

not random 16

Karavan „Svědkové Babišovi“ jede dál

Nic se nezměnilo. Žádná sebereflexe. Troje prohrané volby, a přesto jsou jakékoli snahy o vnitrostranickou kritiku v ANO zadušeny. To je v kostce výsledek středečního jednání předsednictva ANO po drtivé porážce Andreje Babiše v prezidentských volbách.

not random 17

PODCAST: Babišova historická prohra. Kde udělali soudruzi z ANO chybu?

Mytizovaný marketingový tým Andreje Babiše se zřejmě domníval, že může lidem napovídat cokoli – a voliči tomu uvěří. V předminulých sněmovních volbách přišli s lithiem, a fungovalo to. V minulých sněmovních volbách strašili tím, že Piráti dají do každé chalupy migranta, což také relativně zabralo. Jenže v letošní prezidentské volbě už bulíkování o válce a mobilizaci nevyšlo. Sociologové ovšem také říkají, že Babiš byl vždy tak nepopulární, že měl od počátku jen mizivou šanci. Nový, 18. díl podcastu magazínu Reportér Pravda vítězí.

not random 18

První neprozíravost Petra Pavla

Od zvolení Petra Pavla prezidentem republiky uplynulo jen pár dnů a už tu máme první kontroverzní rozhodnutí. Jakkoli může vypadat podpora ředitele BIS Michala Koudelky jako skvělý a rozumný tah nově zvolené hlavy státu, skrývá v sobě celé téma kolem BIS několik problémových míst s potenciálem nášlapných min.

not random 19

Babiš prohrál. Ale naštvaná část země nikam nezmizí

Populismus z české politiky patrně neodejde s porážkou Andreje Babiše v letošní prezidentské volbě. Pro skutečné oslabení populistických a extremistických proudů by bylo potřeba více se věnovat chudým, zapomenutým a rozzlobeným místům České republiky. Jinak hrozí, že se nám Andrej Babiš zase vrátí. Nebo místo něj přijde někdo podobný.

not random 20

Petr Pavel prezidentem. To těžší ho teprve čeká

Nově zvolený prezident má nejsilnější politický mandát za posledních více než dvacet let. Teď jej ale čeká ta těžší část jeho mise – nalezení cesty k voličům protikandidáta Andreje Babiše, udržení pověsti pravdomluvného politika a také nalezení vlastního politického programu. Pouhá změna, kterou přináší jeho zvolení, totiž může být nadějná, ale sama o sobě stačit nebude.

not random 21

PODCAST: Smažák s tatarkou. Dupa wolowa. Geniální diplomat Babiš zasahuje

Aniž by byl prezidentem, podařilo se Andreji Babišovi vyrobit solidní diplomatický skandál: Poláci i ministři z Pobaltí se ozvali, když Babišovi uklouzlo, že by těmto spojeneckým zemím v NATO určitě nešel vojensky na pomoc, pokud by byly napadeny. Jaké další diplomatické kousky by předvedl ve funkci prezidenta? Není vůbec vyloučeno, že by se i v zahraniční politice snažil kombinovat názory z českých sociálních sítí se svými znalostmi, či spíše neznalostmi. Urážel by kuchyně jiných zemí vyzdvihováním smažáku s tatarkou? Řekl by v Německu, že mají moc Hitlera a moc Turků? Nový, 17. díl podcastu Pravda vítězí.

not random 22

Za hranice člověka a dokonce dál

Ani dva roky covidu, ani hrůzná válka na Ukrajině nebudou mít na společnost takový dopad, jako mají nastupující technologie umělé inteligence – píše vysokoškolský pedagog a expert Josef Šlerka a odpovídá tím v pravidelné eseji na otázku magazínu Reportér, co považuje za zásadní problém dneška. Podle něj chybí „pochopení, jaká bouře právě přichází a jak dosud často vysmívaná umělá inteligence promění nejen naši práci a svět“. Není například daleko doba, kdy lidé dostanou možnost mít digitální kopii svého zesnulého partnera či partnerky. „Narazili jsme na hranice toho, co považujeme obecně za lidské,“ píše.

not random 23

Dekáda. Dostanu jako dárek k narozeninám Babiše?

"Patřím také k těm, kdo by byli rádi, kdyby prezidentem země 33 let po pádu socialismu už nebyl bývalý komunista. Pokud už ale dva ve finále máme, pak mi připadá jako lepší verze ten, u kterého můžu mít alespoň teoretickou naději, že na Hrad přinese změnu stylu a nebude prezidentský úřad považovat za svou neomezenou kořist. To by mi po politické dekádě v režii dvojice Zeman–Babiš docela stačilo," píše se v editorialu Reportéra, který vychází 23. ledna 2023.

not random 24

Proto volí Babiše

Zevšeobecňující výkřiky – venkov volí Babiše – jsou nespravedlivé. Místo toho by bylo dobré hledat odpovědi na otázku, co dělat s tím, že miliardáře a šéfa ANO podporují chudší místa republiky s vysokým počtem exekucí.

not random 25

Přišla už naděje?

Po prvním kole prezidentské volby to vypadalo, že Češi mají naději uštědřit další ránu populismu. Ten u nás, navzdory předpovědím a bez ohledu na výsledek druhého kola, v poslední době totálně nevítězil.

not random 26
not random 27
not random 28

VOLBY: Babišova mobilizace začala. Povede se zošklivit generála Pavla u části voličů?

Babišův nekonzistentní projev po prvním kole prezidentské volby lze snadno a po právu zesměšňovat jako satirický pořad kombinovaný s legendárním proslovem někdejšího vůdce československých komunistů Milouše Jakeše. Zaznělo v něm však zjevně to, čím se bude Babišův marketingový tým snažit přimět část voličů, aby v druhém kole zůstali doma a nešli volit Petra Pavla. Nicméně na rozdíl od týmu Jiřího Drahoše, Pavlovi lidé nejsou žádná ořezávátka. A Babiš na Hradě je pro spoustu lidí opravdu neskousnutelný.

not random 29
not random 30

Stovka. Výroční číslo magazínu Reportér

První číslo Reportéra vyšlo 15. září 2014, dnes je tu jubilejní, sté vydání. Cesta „z nuly na sto“ byla plná překvapení, někdy jsme jeli stopem, jindy vlakem a občas se na ní, bohužel, i střílelo. Odhalili jsme spoustu toho, co mělo zůstat navždy skryto. A popsali osudy a příběhy mimořádně zajímavých lidí i míst.

not random 31

Česko bez identity a úcty k hodnotám

Česká státnost byla založena na mýtu bránícího se a zrazovaného národa, nikoli na univerzálních hodnotách. „Kult ústavy jako společenské smlouvy, v západním světě tak spojující a samozřejmý, u nás nevznikl. Jinde fungující instituty demokratického státu jsme sice formálně převzali, ale česká politika je umí karikovat a jejich funkci vyprázdnit,“ píše právník a bývalý politik Jan Kalvoda a mimo jiné tím v eseji odpovídá na pravidelnou otázku Reportéra, jaké jsou zásadní problémy dneška.

not random 32
not random 33

Kandidáti

"Kdybych se někdy udeřil do hlavy a dostal nápad kandidovat na prezidenta, zajdu se raději hned preventivně vyléčit do osvěžujících vod českých sociálních sítí a řetězových mailů," píše se v editorialu Reportéra, který vychází v prosinci 2022.

not random 34

Snění o míru

Začátkem prosince se nezdálo pravděpodobné, že by válka na Ukrajině brzy skončila a že by se ruský vládce Putin stáhl. Ale kdy jindy než kolem Vánoc a přelomu roku snít o míru, který by zastavil vraždění a uklidnil svět včetně Česka?

not random 35

Zaděláno na malér

V blížící se volbě prezidenta jsou karty zase rozdané na průšvih. Kromě dvou hlavních rivalů Babiše to vypadalo, jako by ostatní drolením hlasů voličů chtěli pomáhat právě jemu. Přímá volba je silný a začarovaný politický kýč.

not random 36

Vzhůru nohama

Na podzim proběhla médii zpráva, že v düsseldorfské galerii vystavují obraz, který už sedmdesát pět let omylem visí hlavou dolů. To, že slavný nizozemský modernista Piet Mondrian zamýšlel opačnou orientaci díla, se zjistilo až z dobové fotografie z jeho ateliéru.

not random 37

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>