not random 0

Lidé

not random 1
not random 2

Až umřu, vysaďte na mě strom

Mluví o sobě jako o eko funebračce. Blanka Javorová z organizace Ke kořenům před sedmi lety s kolegyněmi založila první přírodní hřbitov v Česku. Nenajdete na něm hroby, popel se tu ukládá ke kořenům stromů. Jiné jsou i obřady. Jsou osobité, odehrávají se na místech a s věcmi, které měl nebožtík rád. Z těchto pohřbů neodcházíte s depresí, ale motivovaní žít svůj život o fous líp.

Lidé
not random 3

PODCAST: Ani jsem netušila, jak hluboko mám královnu ve svém nitru, říká Iva Janžurová

Byl čtvrtek 8. září před půlnocí. Uplynulo jen pár hodin od smrti královny Alžběty II. a herečka Iva Janžurová psala textovou zprávu dceři: „Mám sevřené hrdlo a občas propukám v pláč. Na chalupě sleduju vysílání CNN o královně, ale budu v pořádku. Miláčku – to je herectví, že se sžiješ s rolí tak, jako bys jí byla, a při studiu i při představeních jsi bezpečně spojena s existencí té bytosti. U Alžběty mi to bylo ctí i láskou...“

not random 4

Skvostné časy squatů

Kdysi na pražské náplavce spoluzakládala legendární cyklodílnu Bajkazyl. Pak se vystudovaná fotografka Gabriela Kontra vydala do světa knih popisujících zajímavé subkultury. První pojednává o zaniklých pražských squatech, druhá o fenoménu techno parties a třetí, která vychází právě nyní, o punkových kapelách. Všechny její knihy mají jedno společné – velké množství unikátních fotografií.

not random 5

Krémová česnečka v domě číslo 30

Speciální krémová česnečka se zde podává nejčastěji. Stejně tak vyhlášený candát nebo čokoládový koláč, který pro rodinný podnik peče jeho sousedka. A víno si zde hosté objednávají více než pivo. Pokud máte předsudky, patrně byste něco takového ve dvacetitisícové východočeské Chrudimi nečekali. A přece tamní restaurace U Paluků nabízí krásné prostředí historického centra a vynikající kuchyni. A nejde o jedinou větev rodinného podnikání, založeného Davidem Palukou.

not random 6

Pavle, musíš na scénu

Zpíval odmalička, bavilo ho to, ale jeho cesta na slavné operní scény byla klikatá. Přes všechny těžké chvíle se však nevzdával, ačkoli si už v určitý moment myslel, že zpívání bude mít pouze jako koníček. Po čtyřicítce je ale tenorista Pavel Černoch jedním z mála současných českých operních pěvců, kteří se dokázali prosadit v zahraničí a vystupují ve světě po boku největších pěveckých hvězd.

not random 7

Ve dvaadvaceti dojičkou v kriminálu

Vyrůstala na statku poblíž Březnice na Příbramsku, její příbuzní se za války zapojili do partyzánského odboje v brdských lesích. Když se po komunistickém převratu stal starostou člověk, který své sousedy udával Němcům, začalo sedlácké rodině peklo. Otec i strýc skončili v Jáchymově, ona byla obviněna z vyzvědačství – bylo jí dvaadvacet let. Trest si odpykávala v ženské věznici na Slovensku, na rodný statek se mohla vrátit až v důchodovém věku.

not random 8

Modrooké tornádo

Vedla rozhovory s Hitlerem, Trockým či Freudem. Slavná americká novinářka dvacátého století Dorothy Thompsonová měla ovšem jedinečný vztah i k Čechům. Nedávno objevené dopisy, které psala do Prahy, nebo ty, které jí nedlouho před smrtí adresoval Jan Masaryk, dávají nahlédnout do jejího pozoruhodného životního příběhu. Žurnalistce přezdívané modrooké tornádo se zdálo, že Masaryk je českým Hamletem.

not random 9

Tvrdohlavá. Držkatá. Peroutková

ZE ZÁŘIJOVÉHO VYDÁNÍ. Od mladé veřejnoprávní novinářky jsem takovou otevřenost nečekal. Jana Peroutková mluví o tom, jak dnes sice dělá vysněnou práci, ale jak složitá k tomu občas vedla cesta. Před dvěma lety se stala moderátorkou prestižních pořadů České televize – nejprve Událostí, komentářů, vzápětí i hlavní zpravodajské relace Události. Zpočátku možná působila jako „železná lady“, ale začátek ukrajinské války ji rozplakal v přímém přenosu. Na podzim si ke třiatřicátinám nadělí vydání knížky rozhovorů.

not random 10
not random 11
not random 12
not random 13
not random 14

Prostitutky u silnice jsou pasé. Sexbyznys se odehrává hlavně na privátech

V devadesátých letech se sexuální byznys odehrával hlavně u silnic v příhraničí a v klubech. Dnes se placený sex přesunul do soukromých bytů, dominantní roli převzal internet. O zlepšení postavení lidí v sexbyznysu se u nás už třicet let snaží občanská společnost Rozkoš bez rizika. Kateřina Šádková v ní pracuje šest let a otevřeně vypráví, že ač většina klientek jsou matky samoživitelky, stejně tak jsou mezi sexuálními pracovnicemi ty, které mají svou práci jednoduše rády.

Lidé
not random 15
not random 16

S klavírem do poloh běžně nepřístupných

„Dítě si vytvoří svou vnitřní představu o hudební skladbě a jeho hrací aparát – tělo – jde jen přirozeně za ní. Tak jednoduché by to s hrou na klavír mělo být,“ myslí si učitelka klavíru Taťána Vejvodová. Celý svůj profesní život se zabývá otázkou, proč spolu duše a tělo za klavírem ne vždy spolupracují. Vychovala nadějné mladé klavíristy – Kláru Gibišovou nebo Jana Čmejlu, ale i mnoho dětí, které mimořádným nadáním nedisponují. „Hra na klavír je obohatí do té míry, že se to projevuje i navenek.“

Lidé
not random 17

Testy DNA odhalí problémy se srdcem i kolik kávy si můžu dát

Založit startup DNA ERA, který nabízí analýzy DNA, napadlo slovenskou genetičku Michaelu Šiškovou už během studia na vysoké škole. Načítala si nejrůznější studie, pracovala spolu s kolegy a manželem ve dne i v noci a povedlo se. Firmu založili v roce 2018, loni se jim podařilo expandovat do Česka a nyní mají v plánu i Polsko. Co všechno lze z DNA vyčíst? Predispozice k nemocím, zdravotní rizika, ale i to, zda jste spíš na vytrvalostní, či rychlostní sporty či kolik kafí denně je pro vás tak akorát.

not random 18
not random 19
not random 20

Plavání nesmí být dřina, s vodou se musíte sžít

Češi se považují za národ plavců. Možná i vy sami byste se za plavce bez váhání označili. Stačí ale pár minut povídání s Jakubem Kulhánkem, který víc než dekádu vyučuje plavání a je zakladatelem plavecké školy Shut up and Swim!, a o tuhle iluzi nejspíš přijdete. V počtech utopených dokonce předháníme i některé přímořské státy.

Lidé
not random 21

Krása basketu: vteřiny štěstí

Nejhezčí na basketbalu je, že se bojuje až do závěrečné sekundy. O zklamání nebo vítězné euforii může rozhodnout až úplně poslední střela zápasu. Tak to znají celé generace skvělých českých hráčů a hráček. Včetně té poslední kolem Tomáše Satoranského, která se v Praze pokusí odstartovat cestu k další basketbalové radosti.

Lidé
not random 22

Indiánka ze Slavonic

Její pradědeček byl plantážníkem na Fidži, babička pochází z Itálie, ona sama vyrůstala v jihočeské hájovně. Už jako žákyně slavonické základky a později jako studentka stavební průmyslovky snila o cestách do exotických krajin. Nyní se její přání plní vrchovatou měrou. Navrhuje a staví v Kostarice domy, které vyhrávají nejprestižnější architektonické i designérské ceny, haciendu od Dagmar Štěpánové by chtěl mít kdejaký miliardář. Do Česka se vrací jen příležitostně.

not random 23

Kvarteto je přece nejkrásnější vězení světa

Jsou manželé, jsou stejně staří, jsou skvělí hudebníci – a tvoří polovinu jednoho hudebního souboru. Manželé Veronika a Peter Jarůškovi hrají ve světově uznávaném Pavel Haas Quartetu pojmenovaném podle hudebního skladatele, bratra herce Huga Haase, který zahynul za války. Světoznámý soubor založený kdysi Veronikou získal mnoho cen a je na seznamu deseti nejlepších smyčcových kvartet všech dob sestaveném prestižním magazínem.

not random 24

Bučení mě nerozhodí, zažil jsem i bitky

Před pár týdny, koncem sezony, zažila Praha přeháňku operních emocí. Prodaná nevěsta v moderním pojetí režisérky Alice Nellis část kritiků znechutila, v recenzích se objevovaly termíny typu „debakl“, v Národním divadle občas zabučel pohoršený divák. Spousta dalších – včetně mě – byla naopak nadšená, a když jsem potkal pražského operního ředitele Pera Boye Hansena, chtěl jsem mu to říct. Zapovídali jsme se a přede mnou se pootevřel podivuhodný příběh tohoto čtyřiašedesátiletého Nora.

not random 25

Úspěšnou vědkyní komunistům navzdory

Její maminka musela za války utéct před gestapem do Londýna, otce nacisté šest let věznili. Když se v padesátých letech chtěla hlásit na medicínu, komunistický režim jí to – „z důvodu rodinného původu“ – nedovolil. Heleně Kopecké se přesto podařilo externě vystudovat mikrobiologii a v pozdějším exilu se uplatnit ve špičkových vědeckých pracovištích – mimo jiné v souvislosti s vymýcením dětské obrny.

not random 26

Roman Holý: Hořící muž na hladině

ZE SRPNOVÉHO VYDÁNÍ. Původně plánovaný dvouhodinový rozhovor s Romanem Holým se nekoná: „Vždyť zůstaň v Sušici celej den, vytáhneme člun na řeku, přespíš!“ Po dvanácti propovídaných hodinách, během kterých jsem se občas musel štípnout, protože tu si přisedla Tereza Černochová, tu Matěj Ruppert a jindy zas Dan Bárta, bych mohl napsat rozhovorů pět, každý jiný. V jednom by Roman chrlil historky, ve druhém analyzoval muziku, ve třetím by házel fóry, ve čtvrtém životní moudra, v dalším by otevřel třináctou komnatu.

not random 27
not random 28

Čtyřicet let bez oštěpu a teď je z ní mistryně světa

Tenhle prázdninový úspěch sportovnímu zpravodajství unikl: Vanda Marušová, starostka Sokola v pražském Břevnově, získala na mistrovství světa veteránů ve finském Tampere zlatou medaili v hodu oštěpem. Jak vypadá příprava na takovou událost, kolik peněz musela světová šampionka za svoji účast zaplatit, jak probíhaly oslavy po návratu a jaký další atletický zážitek by si osmašedesátiletá sportovkyně ráda dopřála?

not random 29

Vizuální smog lidi ruší. Hospody musí být hezčí a útulnější

Blikající reklamy, výlohy, vývěsní štíty. Zatímco v minulosti chtěli být hospodští za každou cenu vidět a hostům přehnaná reklama tolik nevadila, nyní je trend jiný. „Když půjdete okolo hospody s ošuntělou omítkou, spoustou různých reklam, zalepenými okny, tak si návštěvu rozmyslíte. I kdyby vnitřek byl vymazlený, půjdete nejspíš jinam,“ říká Markéta Bláhová, která v Plzeňském Prazdroji šéfuje týmu, jenž má na starosti proměnu exteriérů restaurací, hospůdek i pivních barů.

not random 30

Moderní elektrokola jsou jinde, počítejte s propojením na net

Richard Gasperotti je freerider. Byl úplně prvním Evropanem, který kdy startoval na extrémním závodu Red Bull Rampage. Kde může, sjíždí prudký kopec. Ale teď, ve svých pětačtyřiceti, objevuje i výhody elektrokol. Co kola s elektrickým pohonem nabízejí profesionálním bikerům? Co se dá v blízké budoucnosti čekat a proč je tak nebezpečný tuning elektrokol?

not random 31

Jsme v revoluční době léčby migrény

Zhruba jeden milion lidí v Česku trpí migrénou a 300 tisíc z nich má čtyři a více záchvatů za měsíc. Přesto ji řada lidí nepovažuje za nemoc a dvě třetiny pacientů ji ze strachu z odsouzení tají i před svými nejbližšími. Jedna dobrá věc se však v posledních letech udála. „Dosud se na prevenci záchvatů migrény používaly léky na deprese či epilepsii, nyní však máme historicky první lék, vyvinutý přímo na migrénu,“ říká Rýza Blažejovská, která založila pacientskou organizaci Migréna-help.

not random 32

Aby děti zjistily, že nejlepší hřiště je les

Hra, hra a jedině hra. Nic jiného děti zpátky do přírody nepřiláká, tvrdí Stanislava Šejblová, lesní inženýrka a pedagožka, která žije s rodinou v hájovně ve východních Čechách a učí děti, že příroda je vlastně to nejlepší hřiště na světě. Svou vlastní kreativitu přetavila v poetickou knihu s názvem Abecedou za přírodou, kterou poprvé vydala na podzim 2019 a kterou už mají tisíce dětí po celé republice.

not random 33

S romantikou to přeháníme, vztah je dovednost

Láska a partnerský vztah jsou dovednosti, které se všichni můžeme naučit a zlepšovat se v nich, tvrdí socioložka a psychoterapeutka Markéta Šetinová. Její doménou je pomoc nezadaným hledat partnera, je zakladatelkou Institutu Moderní láska, kde se lidé učí právě partnerským dovednostem. Protože romantická představa, že stačí potkat spřízněnou duši a vztah pak bude klapat úplně sám, v realitě jemně řečeno trochu naráží.

Lidé
not random 34
not random 35

Jako malá prosila rodiče, ať jdou od sebe. Mluvme o rozvodech, říká dnes

Jarmila Štuková se proslavila jako fotografka, která jezdí do válkou a chudobou sužovaných oblastí. Stále častěji ale vstupuje do veřejného prostoru ještě jinak. Už dlouho se věnuje prevenci proti popáleninám a nyní se nově vrhla do problematiky rozvodů. Jejím přáním je, abychom rozpad vztahu zvládali s větším nadhledem a mysleli u toho na děti, které se až příliš často stávají oběťmi boje mezi dospělými.

not random 36

Když zachraňujete ostrov a stavíte boží muka pro včely

Objevil a zmapoval nový pražský ostrov, který neoficiálně nese jeho jméno. Je autorem unikátních božích muk, která slouží jako útulek divokým včelám. A před časem se začal zajímat o povětrnostní sloupy, které zachraňuje a vrací do ulic. Urbanista a výtvarník Jan Trejbal se snaží propojovat umělce s odborníky všeho druhu ve snaze vylepšit a zkrášlit českou krajinu a města. Rád by v tomto směru etabloval zcela nový obor.

not random 37

PODCAST: Zdravý stres kvůli známkám děti zažívat mají, říká Češka, která vede desítky škol v USA

Podcast Host Reportéra nabízí další podivuhodně otevřené povídání: „Jsem bohatá a nestydím se za to,“ prohlásí zhruba po hodině pražská rodačka Olga Block, která v posledním čtvrtstoletí vybudovala více než třicet škol v USA. „Jsem naopak pyšná na to, jaký se nám s manželem povedl kousek – vydělat spoustu peněz ve vzdělávání.“

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>