not random 0

Omládneš tu, zkrásníš, hlavně po půlnoci

V Josefské ulici na pražské Malé Straně funguje sedmadvacátým rokem vyhlášený bar Bluelight, který má stovky často pozoruhodných, kreativních nebo úspěšných štamgastů. Sedm desítek z nich loni nafotila Alžběta Jungrová, z barových portrétů vznikla knížka: „Samozřejmě si uvědomuju,“ říká fotografka, „že kdybych chtěla nafotit štamgasty všechny, bylo by jich desetkrát tolik – takže bych v Bluelightu musela delší dobu bydlet.“

Lidé

not random 1

Na ledě s českými curlery. Jak to mohla poslat tak přesně?

Poznali se na ledě, jsou spolu už třináct let. A tři a půl roku už mají i stejné příjmení. Zuzana a Tomáš Paulovi jsou prvními curlery, kteří reprezentují Česko na olympijských hrách. I když mohou trénovat jenom po práci, patří ke světové špičce. O jejich umění jsem se přesvědčil i při soukromém minikurzu curlingu, který mi poskytli.

not random 2
not random 3

Kachna u kamen, šumavské lesy za oknem

Chata Rovina leží v nadmořské výšce 924 metrů uprostřed jednoho z nejkrásnějších koutů Šumavy. Majiteli jsou tři kolegové z pražské firmy s manželkami a mezi hosty převládají cyklisté a běžkaři. Vracejí se sem mimo jiné kvůli kachně konfitované přes noc nebo jelení svíčkové s mrkvovými knedlíky. Můžou se tady také ubytovat a dopřát si třeba koupel v nahřívacím sudu pod širým nebem. Za zdejší hvězdnou oblohou sem jezdí i astronomové.

not random 4

David Žbirka. Tati, všetko dokončím

Když v listopadu zemřel Meky Žbirka, hodně jsem myslel na jeho sedmadvacetiletého syna Davida – poznali jsme se před pár lety nad pivem v Londýně, kde žije a dělá muziku. Po pohřbu jsem mu nabídl rozhovor, ale David letěl na tři týdny do Spojených států. Až na Vánoce jsme se v Praze sešli: „Každou chvíli beru do ruky telefon,“ začal své vyprávění, „protože mám chuť tátovi něco říct.“

not random 5

Lidstvo může narazit hlavně na vlastní blbost

Víc než války robotů nebo toho, že lidstvo skončí pod nadvládou umělé inteligence, se česká vědkyně obává, že nevyužijeme znalostí, které nám umělá inteligence může nabídnout: například k záchraně planety. Lenka Zdeborová působí na předních evropských vědeckých pracovištích, kde zdokonaluje počítačové algoritmy. Loni převzala Cenu Neuron pro nejlepší české vědce a vědkyně.

not random 6

Řečník nad Palachovou rakví

Působil v evangelickém sboru ve středočeské Libiši, ke kterému patřila i rodina Palachova z nedalekých Všetat. „Jan mezi nás přišel o Vánocích roku 1968 s maminkou, na to není možné zapomenout,“ říká Jakub Schwarz Trojan, který o měsíc později pronášel nad rakví s ostatky studenta smuteční řeč. Pátý díl seriálu, který vzniká ve spolupráci magazínu Reportér, Paměti národa a Moneta Money Bank.

not random 7

Ivan Mládek: Hrát přestanu, až mě klepne

Před čtyřiceti lety se stal mým vůbec prvním oblíbeným zpěvákem, to jsem chodíval do prostějovské školky. Před dvaceti lety jsem se skamarádil s Ivanovým synem Štěpánem, dodnes spolu hrajeme fotbal. Ivan velkoryse toleroval naše studentské večírky, pročež zůstával mým oblíbencem a je jím stále – nejen z toho důvodu, že mi loni věnoval nádherný obraz... U příležitosti osmdesátin Ivana Mládka odemykáme rozhovor z lednového Reportéra.

not random 8

Byl jsem při tom

Jako rozhodčí a funkcionář se zúčastnil devíti zimních olympiád. Snímek, na kterém kontroluje tkaničky krasobruslařky Tonyi Hardingové, obletěl svět. Jako první Čechoslovák získal titul na harvardských právech, byl u velkých porevolučních privatizací. Dodnes jezdí na kole, hraje golf, lyžuje. „Vloni jsem kvůli covidu po šedesáti letech nestál na sjezdovce. Snad to letos doženu,“ říká šestaosmdesátiletý Gerhardt Bubník.

not random 9
not random 10

Aby děti zjistily, že nejlepší hřiště je les

Hra, hra a jedině hra. Nic jiného děti zpátky do přírody nepřiláká, tvrdí Stanislava Šejblová, lesní inženýrka a pedagožka, která žije s rodinou v hájovně ve východních Čechách a učí děti, že příroda je vlastně to nejlepší hřiště na světě. Svou vlastní kreativitu přetavila v poetickou knihu s názvem Abecedou za přírodou, kterou poprvé vydala na podzim 2019 a kterou už mají tisíce dětí po celé republice.

not random 11
not random 12

PODCAST s Bárou Jánovou: Odložila jsem kartáček, zuby si teď budu čistit uhlím

Pár hodin před odletem na tropický ostrov v Dominikánské republice se zastavila na hodinový podcast Host Reportéra dvaatřicetiletá herečka Bára Jánová. „Když mi na podzim zavolali,“ říká, „že bych se mohla zúčastnit soutěže Survivor, bez přemýšlení jsem vyhrkla, ano, ano, ano, chci! Až pak přišly pochybnosti, jestli trosečnický život zvládnu, ale přinejmenším psychicky jsem, myslím, docela silná.“

not random 13

A lahev z roku 1894 jsme otevřeli jako dezert

Asi jediné portugalské víno, které Češi široce znají, je portské. Přitom Portugalsko je v produkci vína páté v Evropě, vinice z celé země nabízí nejen červená, ale také svěží bílá vína a sekty. Dovozu vín z Portugalska se léta věnuje odnož rodinné firmy Kubíčkových. Má dvě vinotéky – v Praze a v Dobříši, pořádá ochutnávky, nabízí unikátní lahve, ale i vína, jejichž cena začíná hluboko pod dvěma stovkami. A také pochoutky jako sušené šunky či sýry.

not random 14
not random 15

Covid nám neuškodil, knížky se kupují více

Na pultech knihkupectví se letos před Vánoci objevilo více novinek než loni, i když většina kvůli nedostatku papíru až v listopadu. Celkovým prodejům ale hodně pomohly starší tituly. „Tituly starší než rok už tvoří více než polovinu prodejů,“ říká obchodní šéf Albatrosu Josef Žák.

not random 16

Humor je záchrana, říká otužilkyně prababička, která přežila kóma i ochrnutí

Měl to být rozhovor o závodním zimním plavání čtyřiasedmdesátileté otužilkyně. Příběh Ivy Kláskové, která byla i v kómatu, je však natolik pestrý, že se povídání ubíralo úplně jiným smě-rem. „Život se má žít na plný pecky,“ říká hrdá prababička, která jezdí na kole, ráda se potápí i pod ledem, a když ji to popadne, sedne do auta a večer je u moře. A často se směje.

not random 17

Hoši, nebudeme pracovat opilí. Ať po nás něco zůstane.

Vyučený zahradník František Kynčl před osmi lety „poznal Pána Ježíše“, jak sám říká. Dnes se živí úklidem ulic v Táboře a při práci mu pomáhá parta bezdomovců, podobnému projektu se věnuje i v Českých Budějovicích. „Nepřistupuju k nim jako člověk zvenčí. Dá se říct, že jsem jeden z nich,“ říká tento neobyčejný muž.

not random 18

Jak se zkoumají předsudky a můžeme se jich zbavit?

Předsudky zřejmě nikdy nevymizí. Nemusíme se jimi ale nechat ovládnout. „Sice můžeme mít obavu z někoho, koho neznáme, ale jestli tu obavu budeme podporovat, anebo se jí pokusíme zbavit, je už zcela na nás,“ říká Sylvie Graf z Psychologického ústavu AV ČR, která předsudky dlouhodobě zkoumá. Momentálně působí na univerzitě ve švýcarském Bernu.

not random 19
not random 20

A pak si koupel v ledové vodě zamilujete…

Vysekat díru v ledu zamrzlého jezera a ponořit se do studené vody. Pro mnohé je ta představa stále šílená, přestože fanoušků otužování přibývá. Lásce k ledovým koupelím propadla i Patricia Schumacher, která se z teplé Kalifornie přestěhovala do Rakouska – a chlad jí pomohl zamilovat si i zimu. „Zlepšila se mi nálada,“ říká. A vodní záchranář Hansjörg Ransmayr vypočítává výhody koupele v ledové vodě – od posílené imunity až po lepší spánek. Zkuste to taky, jen pozor: postupně, opatrně a dodržujte pravidla.

Lidé
not random 21
not random 22

Na jídelníček podle Instagramu zapomeňte

Přestože je sama influencerka, rady některých kolegů stran jídla ze srdce nesnáší. Karolína Fourová je inženýrka v oboru výživy a kvality potravin a již několik let se snaží vyvracet mýty o jídle, varuje před nevhodnými dietami a upozorňuje, že je důležité dbát i na to, na co nebo do čeho potraviny dáváte.

Lidé
not random 23

Dobře pomáhat je nejtěžší věc na světě

Před jednadvaceti lety odletěli na Kubu a v tamní léčebně pomáhali ukrajinským dětem zasaženým radiací z havárie v Černobylu. Tato zkušenost dovedla Denisu Augustínovou a Martina Bandžáka k založení neziskové organizace Magna. Dnes žijí se dvěma dcerami na různých místech světa; Magna se zaměřuje na zdravotnickou pomoc dětem a rodinám v krizových oblastech a také je dokumentuje – Martin Bandžák je cenami ověnčený fotograf.

not random 24

Huba prořízlá. Dagmar Pecková a její jubilea

Jen aby bylo hned na úvod jasno, „huba prořízlá“ není titulek, který by vznikl svévolně v redakci Reportéra. „Huba prořízlá“ je sousloví, kterým se charakterizuje sama Dagmar Pecková. Dokonce i silnější výrazy používá, nicméně pro účely tohoto textu postačí ta „huba“. Naše nejlepší a suverénně nejenergičtější mezzosopranistka posledních dekád letos oslavila šedesátiny a k tomu i čtyřicet let na jevišti. Jaké ale byly její úplné začátky?

not random 25

Mirai Navrátil: Člověk je jako šutr, obrousí se

S kapelou nedávno vyhrál Českého slavíka, nová deska hned ovládla hitparády, dařilo se mu v televizní show StarDance, ale devětadvacetiletý Mirai Navrátil o sobě pořád pochybuje. Ve velmi osobním rozhovoru vypráví o tom, čím voněl byt jeho japonské babičky, o problémech s covidem, kvůli kterým nakonec taneční soutěž musel opustit, i o tom, jak hluboké dopisy mu píše táta.

not random 26

Každý by chtěl mít svého Adama

Původně se na mě obrátil s nápadem zaplatit si v prosincovém Reportéru inzerát. Chtěl tímto způsobem připomenout nedožité sté narozeniny svého otce, malíře a grafika Jánuše Kubíčka. Protože se ale s Adamem dlouho známe, rozmluvil jsem mu to. Uvědomil jsem si, že si chci poslechnout celý příběh této brněnské rodiny. Zejména tu část, která se týká jeho osobně a úkolu, jejž si dal: chránit otcovo dílo a na plný úvazek o něj pečovat.

not random 27
not random 28

Gottovo slabé místo? Potřeboval zářit na velkých scénách, říká Pavel Klusák

Několik intenzivních let s Karlem Gottem strávil hudební publicista Pavel Klusák. Na základě osobních setkání, ale hlavně rozhovorů s pamětníky a studia dobových materiálů poskládal knižní příběh, v němž proniká za gottovskou mytologii a zaplňuje například bílá místa v událostech kolem angažmá v Las Vegas, „cvičné emigrace“ nebo Anticharty. Celý rozhovor ve formě podcastu si poslechněte buď přímo zde, nebo ve vašich aplikacích pod heslem Host Reportéra.

not random 29

Pasta Oner: Vím, že v New Yorku podobní Pastové smaží burgery

Ve velmi otevřeném rozhovoru vypráví jeden z nejúspěšnějších českých výtvarníků mimo jiné o lásce k New Yorku a gastronomii. „Miluju velkoměsta, ale od vypuknutí pandemie žiju paradoxně venkovsky, na kraji lesa,“ říká jedenačtyřicetiletý Pasta Oner. Celé devadesátiminutové povídání si můžete poslechnout i v podcastu Host Reportéra.

not random 30
not random 31

Zemřel Miroslav Zikmund. Muž, kterému patřil svět

„Život = přesný součet náhod“ bylo heslo slavného cestovatele Miroslava Zikmunda. Muž, jenž vytvořil s Jiřím Hanzelkou legendární dvojici světoběžníků, zemřel ve věku 102 let. Za svůj život projel svět křížem krážem a dokázal o tom velmi poutavě vyprávět. Odemykáme text, který vyšel u příležitosti stých narozenin Miroslava Zikmunda.

not random 32

PODCAST: Rád se ptám starých lidí, ti se nebojí mluvit upřímně, říká novinář Daniel Kaiser

„Často si vzpomenu třeba na rozhovor se slavným sovětským disidentem Vladimirem Bukovským,“ říká v dalším díle podcastu HoRe! kolega Daniel Kaiser, který je posledních sedm let redaktorem Týdeníku Echo a sám sebe definuje jako „příznivce klasického liberalismu, který se s postupujícím věkem dostává na lehce konzervativnější pozice“.

not random 33
not random 34

Bude online hazard bezpečnější?

I přes poměrně tvrdou regulaci online hazardu v Česku u nás stále existují lidé, kteří nad hraním ztratí kontrolu. Právě jim se snaží pomoci Jan Řehola z Institutu pro regulaci hazardních her. Vyvíjí software, který provozovatele online hazardu upozorní na patologické chování hráčů. Tím to ale nekončí, Institut chce následně závislým hráčům podat pomocnou ruku. „Budujeme síť adiktologů a dalších odborníků, kteří budou těmto lidem k dispozici,“ říká Řehola.

not random 35

Přitlouct hřebík chce víc trpělivosti než vražda v počítačové hře

Na počátku 90. let se na základních školách zrušil předmět Dílny. Ponky, kladívka a hřebíky nahradily počítače. Jiří Rudolf vede Technický klub mládeže v Litoměřicích, kde učí truhlařinu, robotiku nebo modelaření. Vloni založil veřejnou Sdílnu, kam chodí nejmladší i nejstarší generace. A nyní plánuje mobilní laboratoř, která bude putovat po menších obcích a přiveze řemeslo dětem, které to mají do města daleko.

not random 36
not random 37

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>