not random 0

Lidé

not random 1
not random 2
not random 3

Kanceláře nemají připomínat továrnu, ale debatní klub

Jeho studio YUAR dělá špičkové interiéry kancelářských budov. „Klientům rádi říkáme, že dokážeme utratit jakýkoli objem peněz,“ směje se Lukáš Janáč. Ale stejně rád pracuje i zadarmo. Pochází z jihomoravských Dubňan, kde dobržďovalo svou dráhu loňské tornádo. I proto stál za platformou, která umožnila každému, kdo přišel o střechu nad hlavou, zdarma si stáhnout studie rodinných domů navržených přímo pro tento účel.

not random 4
not random 5
not random 6
not random 7

Pročíst se k extázi

Když člověk najde tu správnou četbu, může to zažehnout až fyzickou rozkoš, tvrdí čerstvá laureátka ceny Neuron pro nadějné vědce. Věnuje se výzkumu čtenářské gramotnosti a chtěla by školákům dopřát jinou než tradiční výuku literatury. „Cpeme dětem do hlavy jména autorů, zkoušíme je z výkladu díla. Přitom jde hlavně o náš vlastní prožitek, ať už je jakýkoli,“ říká Anežka Kuzmičová, která zkoumá, jak četba může vylepšit naše životy.

not random 8

Krištof Kintera: Zase musím do aťasu, je to posedlost

Když se každoročně dočtu, že patří mezi nejprodávanější české výtvarníky (nebo že je vůbec nejúspěšnějším), vždy znovu mě to překvapí, protože pořád vidím Krištofa Kinteru spíš jako cyklistu, srandistu, pankáče v klobouku. Krištof na umělecké žebříčky nehledí, myšlenkami na peníze se nechce zbytečně zatěžovat, ale úspěšný skutečně je a právě v tuto chvíli zažívá mimořádné období: „Dlouho jsem byl spíš ateliérový a galerijní jezdec,“ přikyvuje v novém ateliéru, „ale teď se můj azimut stočil na sochy určené ven.“

not random 9

Signatářem Charty 77 bez svého vědomí

Přišel domů a manželka zrovna myla okna. „Na něco jsem se jí zeptal, ale vůbec mi neodpověděla… Tedy jsem pochopil, že jsem něco provedl – byť jsem netušil, co by to mohlo být. Pak mi řekla: Proč jsi mi neřekl, že jsi to podepsal?“ Tomáš Růžička se stal signatářem nejslavnějšího dokumentu tehdejší režimní opozice sice nevědomky, ale neodvolal. A nakonec byl na svůj „zfalšovaný“ podpis hrdý.

not random 10

PODCAST: Povinné datové schránky nás posunou kupředu, říká Ivan Bartoš

Stát zatím nedokáže propojit informace, které má na jednotlivých ministerstvech. To se musí změnit, od roku 2025 budou mít lidé právo, aby je státní správa obsloužila digitální formou, říká místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš. V podcastu také vysvětluje, k čemu mají být dobré povinné datové schránky pro živnostníky, a slibuje, že budou mít lepší a přívětivější podobu.

not random 11

Z nadaných dětí ty takzvaně „normální“ prostě neuděláte

Narodily se s neobvyklými rozumovými schopnostmi. Přesto to mohou mít ve škole těžší než ostatní. Potíž je, že škola často jejich mimořádné nadání neodhalí anebo neví, jak ho správně rozvíjet, říká psycholožka Šárka Portešová. Takové děti pak mohou učitelům a spolužákům připadat divné, ocitnout se v izolaci nebo úplně ztratit o školu zájem.

not random 12

Před sto lety byl sýček nejrozšířenější sovou, dnes je na pokraji vyhynutí

Česko přichází o další druh ptáka. Sýček obecný býval v každé vesnici, dnes zbývá posledních sto párů. A jeho záchrana se přes všechnu snahu nedaří. Letošní sezona byla obzvlášť špatná, v polovině hnízd se z vajíček nic nevylíhlo. „Počty těchto ptáků jsou opravdu kritické a jde o ochranu každého jednotlivého páru,“ říká Martin Šálek, koordinátor ochrany sýčků z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd.

not random 13

PODCAST: Ty nevěříš na bosorky, Terezo?

„Před pár lety jsem překvapeně zjistila,“ říká v dalším díle podcastu Host Reportéra režisérka Tereza Nvotová, „že někteří lidé například na slovenských vesnicích ještě pořád věří na bosorky – čili na jakési čarodějnice, které ostatním škodí. Stačí, aby ty ženy byly jiné než většinová společnost, už jen za to jim hrozí masová hysterie.“

not random 14
not random 15

Jak poznat, že se s dítětem něco děje? Napoví i spánek

Sebepoškozování, úzkosti, panické ataky. Vážné psychické problémy trápí často děti i ve velmi nízkém věku. Důvod? Na duševním zdraví se podepsaly dva roky covidu, sociální izolace, odloučení od vrstevníků a následně válka na Ukrajině. „Dřív to bylo tak, že si někteří rodiče nechtěli připustit, že by dítě mělo nějaký vážnější problém. Spíše si říkali, že to přejde. A cestu k psychologovi brali jako své selhání,“ říká psychoterapeutka Radka Víchová. Dnes už ale jít k psychologovi nepředstavuje takové tabu.

not random 16
not random 17

Pečujeme o své děti i staré rodiče, ale na sebe zapomínáme

Socioložka Lenka Špaková se zabývá takzvanou sendvičovou generací. Jde převážně o ženy ve středním věku, které paralelně řeší péči o děti a stárnoucí rodiče. Lenka pracuje v Centru pro rodinu a sociální péči v Brně. Organizuje workshopy a diskusní pořady, kde radí, jak pomoci lidem, kteří se starají na všechny strany, ale trochu zapomínají sami na sebe.

not random 18
not random 19
not random 20

Až umřu, vysaďte na mě strom

Mluví o sobě jako o eko funebračce. Blanka Javorová z organizace Ke kořenům před sedmi lety s kolegyněmi založila první přírodní hřbitov v Česku. Nenajdete na něm hroby, popel se tu ukládá ke kořenům stromů. Jiné jsou i obřady. Jsou osobité, odehrávají se na místech a s věcmi, které měl nebožtík rád. Z těchto pohřbů neodcházíte s depresí, ale motivovaní žít svůj život o fous líp.

Lidé
not random 21

PODCAST: Ani jsem netušila, jak hluboko mám královnu ve svém nitru, říká Iva Janžurová

Byl čtvrtek 8. září před půlnocí. Uplynulo jen pár hodin od smrti královny Alžběty II. a herečka Iva Janžurová psala textovou zprávu dceři: „Mám sevřené hrdlo a občas propukám v pláč. Na chalupě sleduju vysílání CNN o královně, ale budu v pořádku. Miláčku – to je herectví, že se sžiješ s rolí tak, jako bys jí byla, a při studiu i při představeních jsi bezpečně spojena s existencí té bytosti. U Alžběty mi to bylo ctí i láskou...“

not random 22

Skvostné časy squatů

Kdysi na pražské náplavce spoluzakládala legendární cyklodílnu Bajkazyl. Pak se vystudovaná fotografka Gabriela Kontra vydala do světa knih popisujících zajímavé subkultury. První pojednává o zaniklých pražských squatech, druhá o fenoménu techno parties a třetí, která vychází právě nyní, o punkových kapelách. Všechny její knihy mají jedno společné – velké množství unikátních fotografií.

not random 23

Ve dvaadvaceti dojičkou v kriminálu

Vyrůstala na statku poblíž Březnice na Příbramsku, její příbuzní se za války zapojili do partyzánského odboje v brdských lesích. Když se po komunistickém převratu stal starostou člověk, který své sousedy udával Němcům, začalo sedlácké rodině peklo. Otec i strýc skončili v Jáchymově, ona byla obviněna z vyzvědačství – bylo jí dvaadvacet let. Trest si odpykávala v ženské věznici na Slovensku, na rodný statek se mohla vrátit až v důchodovém věku.

not random 24

Krémová česnečka v domě číslo 30

Speciální krémová česnečka se zde podává nejčastěji. Stejně tak vyhlášený candát nebo čokoládový koláč, který pro rodinný podnik peče jeho sousedka. A víno si zde hosté objednávají více než pivo. Pokud máte předsudky, patrně byste něco takového ve dvacetitisícové východočeské Chrudimi nečekali. A přece tamní restaurace U Paluků nabízí krásné prostředí historického centra a vynikající kuchyni. A nejde o jedinou větev rodinného podnikání, založeného Davidem Palukou.

not random 25

Tvrdohlavá. Držkatá. Peroutková

ZE ZÁŘIJOVÉHO VYDÁNÍ. Od mladé veřejnoprávní novinářky jsem takovou otevřenost nečekal. Jana Peroutková mluví o tom, jak dnes sice dělá vysněnou práci, ale jak složitá k tomu občas vedla cesta. Před dvěma lety se stala moderátorkou prestižních pořadů České televize – nejprve Událostí, komentářů, vzápětí i hlavní zpravodajské relace Události. Zpočátku možná působila jako „železná lady“, ale začátek ukrajinské války ji rozplakal v přímém přenosu. Na podzim si ke třiatřicátinám nadělí vydání knížky rozhovorů.

not random 26

Modrooké tornádo

Vedla rozhovory s Hitlerem, Trockým či Freudem. Slavná americká novinářka dvacátého století Dorothy Thompsonová měla ovšem jedinečný vztah i k Čechům. Nedávno objevené dopisy, které psala do Prahy, nebo ty, které jí nedlouho před smrtí adresoval Jan Masaryk, dávají nahlédnout do jejího pozoruhodného životního příběhu. Žurnalistce přezdívané modrooké tornádo se zdálo, že Masaryk je českým Hamletem.

not random 27

Pavle, musíš na scénu

Zpíval odmalička, bavilo ho to, ale jeho cesta na slavné operní scény byla klikatá. Přes všechny těžké chvíle se však nevzdával, ačkoli si už v určitý moment myslel, že zpívání bude mít pouze jako koníček. Po čtyřicítce je ale tenorista Pavel Černoch jedním z mála současných českých operních pěvců, kteří se dokázali prosadit v zahraničí a vystupují ve světě po boku největších pěveckých hvězd.

not random 28
not random 29
not random 30
not random 31
not random 32

Prostitutky u silnice jsou pasé. Sexbyznys se odehrává hlavně na privátech

V devadesátých letech se sexuální byznys odehrával hlavně u silnic v příhraničí a v klubech. Dnes se placený sex přesunul do soukromých bytů, dominantní roli převzal internet. O zlepšení postavení lidí v sexbyznysu se u nás už třicet let snaží občanská společnost Rozkoš bez rizika. Kateřina Šádková v ní pracuje šest let a otevřeně vypráví, že ač většina klientek jsou matky samoživitelky, stejně tak jsou mezi sexuálními pracovnicemi ty, které mají svou práci jednoduše rády.

Lidé
not random 33
not random 34

S klavírem do poloh běžně nepřístupných

„Dítě si vytvoří svou vnitřní představu o hudební skladbě a jeho hrací aparát – tělo – jde jen přirozeně za ní. Tak jednoduché by to s hrou na klavír mělo být,“ myslí si učitelka klavíru Taťána Vejvodová. Celý svůj profesní život se zabývá otázkou, proč spolu duše a tělo za klavírem ne vždy spolupracují. Vychovala nadějné mladé klavíristy – Kláru Gibišovou nebo Jana Čmejlu, ale i mnoho dětí, které mimořádným nadáním nedisponují. „Hra na klavír je obohatí do té míry, že se to projevuje i navenek.“

Lidé
not random 35

Testy DNA odhalí problémy se srdcem i kolik kávy si můžu dát

Založit startup DNA ERA, který nabízí analýzy DNA, napadlo slovenskou genetičku Michaelu Šiškovou už během studia na vysoké škole. Načítala si nejrůznější studie, pracovala spolu s kolegy a manželem ve dne i v noci a povedlo se. Firmu založili v roce 2018, loni se jim podařilo expandovat do Česka a nyní mají v plánu i Polsko. Co všechno lze z DNA vyčíst? Predispozice k nemocím, zdravotní rizika, ale i to, zda jste spíš na vytrvalostní, či rychlostní sporty či kolik kafí denně je pro vás tak akorát.

not random 36
not random 37

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>