not random 0

Ubylo turistů, tak je potřeba méně mincí

Když si turisté neodvážejí mince po kapsách, neobjednává jich centrální banka tolik jako dříve. Česká mincovna se tak musí více soustředit na výrobu pamětních a sběratelských mincí z drahých kovů. V nabídce má i mince s nominálem ostrova Niue. „Hledali jsme zemi, která má solidní a konzervativní hlavu státu. Těžko si představit někoho důstojnějšího, než je britská královna,“ říká šéf České mincovny Michal Drtina. Rozhovor si můžete poslechnout i ve formě podcastu.

Lidé

not random 1

John Le Carré a jeho česká spojka

Nikdo jiný nedokázal napsat bestsellery, jejichž vydání od sebe dělí padesát let. John Le Carré, vlastním jménem David Cornwell, podlehl rok před svými devadesátinami zápalu plic. Ani jeho smrt ale nezabrání tomu, aby dál provokoval a bavil celou armádu dychtivých čtenářů... Vzpomínka novinářky, která se spisovatelem před dvěma roky poobědvala.

not random 2

PODCAST: Vezu vám večeři, jsem basák Wohnoutů

Další díl pořadu Host Reportéra vznikl náhodou: v čase uzávěrky jsme si do redakce objednali večeři, a tu přivezl velmi povědomý kurýr. „No nazdar Jirko, co ty tady?!“ Kurýrem byl Jiří Zemánek, který už skoro pětadvacet let hraje na baskytaru ve skupině Wohnout.

not random 3

Život bez vlasů má i své výhody

Nejprve se jí začaly dělat kouty, do čtyř měsíců přišla o všechny vlasy, obočí, řasy i chlupy. „Na svoji novou podobu jsem si musela zvyknout, jinak vypadá i stín, který vrhám,“ říká Tereza Drahoňovská o sžívání s onemocněním zvaným alopecie. Zpočátku nosila paruku, dnes chodí hrdě holohlavá. O svém životě Bez vlasů vydala s kreslířkou Štěpánkou Jislovou komiks.

not random 4

PODCAST s ústavní soudkyní: Spíš u kostela a já nevím, jak zakročit

Co je největším problémem naší doby? Esej na toto téma napsala do prosincového Reportéra ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, která se před pár dny zastavila osobně v pražské redakci, kde si nad svým textem povídala s Tomášem Poláčkem. V hodinovém rozhovoru hovoří nejen o své eseji, ale i například i o fotbale nebo o tom, jak díky svému psovi začala chápat muže.

not random 5

V klášteře jsem zažil deset nejtěžších roků, říká kněz a olomoucký děkan

Kdysi život zavál profesora Petera Tavela, římskokatolického kněze a dominikána narozeného na Slovensku, do rakouského kláštera. Posléze se stal děkanem Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci. Fakulty, která letos jako první v Česku nabídla možnost vystudovat bakaláře online. Peter Tavel má bezesporu rád výzvy. Prý za to může i jeho šestitýdenní plavba na plachetnici v Indickém oceánu, během níž se zbavil strachu. „Byl jsem čtyřiadvacet hodin ve stresu, že zemřu. V jednom momentě jsem si ale uvědomil, že už se nebojím. Dokázal jsem si říct, že pokud je to ta poslední vlna, můj strach mi není vůbec k ničemu.“

not random 6

Miliony dopisů, co pomáhají politickým vězňům

Jde o největší lidskoprávní kampaň na planetě: Maratonu psaní dopisů, který pořádá organizace Amnesty International, se každoročně zúčastní miliony lidí. Tak, že napíší dopis. Prezidentovi, ministrovi, řediteli věznice... Píší, aby se zastali nespravedlivě vězněných. „A až v 40 procentech případů se opravdu podaří prosadit změnu,“ říká Žaneta Sladká, koordinátorka kampaně v Česku.

Lidé
not random 7

Vědci v podcastu: Jste pankáči, vám povíme všechno, říkají manželé Štysovi

Ke střetnutí dvou světů dochází v dalším díle podcastu Host Reportéra, do něhož přišli manželé Dalibor (fyzikální chemik) a Renata (chemická inženýrka) Štysovi. Vědci, kteří bydlí a pracují v Nových Hradech, tedy přímo na hranici s Rakouskem, chtěli zasvěceně povyprávět o novém typu mikroskopu, který ve své Laboratoři experimentálních komplexních systémů vyvinuli, a pod kterým zkoumají živé buňky, což by podle nich mohlo pomoci i v boji proti koronaviru.

not random 8

Vojtěch Dyk: Moc tomuhle světu nerozumím

Byl nejspíš poslední krásný den roku 2020; ostré slunce, v Praze deset stupňů. Sraz jsme si dali na hraně Letenské pláně, kde sedneme na obrubník, hluboko pod námi šedá řeka, za ní Staré Město… A hele, ve Vltavě plave chlap! No a podívej, oni tady běhaj zajíci – nádhera! Když se po dvou hodinách zvedneme, vůbec nám není jasné, jestli vznikl dobrý rozhovor, ale my dva jsme si dobře popovídali. Poslední dobou si lidé povídají míň než dřív, zdá se. Což Vojtu Dyka mrzí.

not random 9

Teď už jsem měl problémy jen se šroubky

Jeden je bez nohy, druhý na vozíku. Ani jedno jim nezabránilo splnit si sen a vypravit se do kanadského Whistleru, který je znám svým bikeparkem a řadou dalších cyklisticky zajímavých lokalit. O své cestě, při níž skákali a – jak se říká – dělali „triky“, natočili Dan Bařák a Michal Kosík dokument nazvaný Kripl Trip. A mají za sebou první kemp, na kterém vedou lidi k tomu, že se mohou i po zranění věnovat extrémní cyklistice.

not random 10

Jak dostat Tibet do nitra Sudet

Hluboko v Sudetech, u městečka Mikulášovice ve Šluknovském výběžku, je louka, na níž se pase stádo jaků. Taky tu stojí jurta a tibetská stupa, buddhistický symbol klidu a míru. Když přijede školní třída, děti se usadí v jurtě a dozvědí se, kde je Čína, Tibet nebo třeba Uzbekistán. Jací lidé tam žijí, co mají rádi, o čem přemýšlejí. Vždycky v červenci pak na jačí louce duní asijské kapely, konzumuje se asijské jídlo a promítají dokumenty. Přitom sem nevede ani pořádná asfaltka. Ale žije tu Jarmila Ptáčková.

not random 11

Jak jsem potkal pivo v čase korony

Pokud má padesátník jako já štěstí, že si obvyklý pokles hladiny testosteronu a krizi středního věku – spojenou s rozvratem druhého až třetího manželství – odbyl již krátce po čtyřicítce, je zde šance na poklidnější, dnes bychom řekli bezpříznakový průběh. A pokud má z předchozího období i chápavou partnerku, která je ochotna investovat do malého (ale opravdu malého) pivovaru coby dárku k padesátinám, pak má už skoro vyhráno. Mně se tohoto štěstí dostalo.

not random 12
not random 13

Premiér Babiš nám sebral motýle, říká hudebnice Andrea Konstankiewicz

Už sedmnáct let žije ve Francii, ale pravidelně se vrací do Česka, kde tvoří polovinu kapely Tara Fuki. V té jsou dvě ženy, zpívající violoncellistky: Dorota Barová a ona. Známá je pod jménem Andrea Konstankiewicz, ale ve skutečnosti má dávno příjmení Nazir. Proč? Kompletní rozhovor k poslechu najdete na konci článku nebo na všech podcastových platformách pod heslem Host Reportéra.

not random 14

PODCAST s režisérem Taušem: Divadla zavřená? Tak pojďme do klece pro hyeny!

Žijí mezi námi i lidé, kteří rok 2020 neproklínají, neboť se jim povedly velké věci. Několik takových příběhů vyjde v prosincovém Reportérovi, jeden z nich ale nabízíme už nyní. Režisér Viktor Tauš, který dnes slaví sedmačtyřicáté narozeniny, nedávno onemocněl covidem, přišel o peníze a musel odložit natáčení. Nejspíš i proto začal pracovat víc než obvykle, přičemž zjistil, že je občas v kleci pro hyeny nebo vede vlastní televizi. Rozhovor si můžete poslechnout na konci tohoto článku nebo ve vašich podcastových aplikacích.

not random 15

Zemřela poslední veteránka od Sokolova

Odešel vůbec poslední svědek událostí východní fronty. Plukovnice ve výslužbě Jarmila Halbrštátová-Kaplanová byla poslední žijící veteránkou bojové cesty Čechoslováků z Buzuluku do Prahy, stejně jako poslední pamětnicí slavného boje u Sokolova. Zemřela dnes ráno ve věku 96 let s nemocí Covid-19.

not random 16

Sedm minut staré hranolky jdou do koše, říká expertka na plýtvání

Třetina jídla na světě se vyhodí, většina zbytečně. Tomu, jak plýtvání v našich kuchyních a gastro provozech předcházet, se věnuje Barbora Kebová z iniciativy Zachraň jídlo. „Jídlo je potřeba správně skládat do ledničky a nebát se v kuchyni experimentovat,“ radí Barbora, pro niž je velkou výzvou vařit z toho, co ostatní považují za odpad, třeba z mrkvové natě. Jeden z posledních projektů, kterých se účastnila, se týkal toho, jaký odpad vzniká v jídelnách a fastfoodech.

not random 17
not random 18

PODCAST: Když s lidmi neumí mluvit vláda, zkusil jsem to já, říká Dominik Feri

Nejmladší český poslanec pravidelně oslovuje statisíce lidí a snaží se jim přeložit pandemická opatření vlády do srozumitelné řeči. Jak to dělá? A proč pomáhal k vytvoření státního informačního portálu? Poslechněte si rozhovor s Dominikem Ferim o instagramové kampani, zatuhlých ministerstvech i o těžkém rozhodování mezi politickou a justiční kariérou.

not random 19

PODCAST: Prošel bych se v botách Jaromíra Nohavici, říká Martin Kyšperský z Květů

Letos mu bylo čtyřicet. S kapelou Květy koncertuje dvacet let, právě vydávají skvělou desku jménem Květy Květy. Martin Kyšperský je hyperaktivní – mimo jiné ho brzy čeká i premiéra filmu Marťanské lodě, ve kterém hraje hlavní roli. O všem vypráví ve velmi upřímném rozhovoru, jehož plnou audioverzi najdete na konci článku nebo na všech podcastových platformách pod heslem Host Reportéra.

not random 20

Bráchu mámě vrátili, mě ne. Strašné je, že i dnes končí děti v ústavech kvůli chudobě

Michal Ďorď prožil své dětství v ústavní péči. Nyní aktivně bojuje za práva dětí s podobným osudem, jako byl ten jeho. Situace v Česku je v tomto směru špatná, což nyní vyjádřil i Evropský výbor pro sociální práva, na který se před třemi lety obrátily dvě mezinárodní organizace. Vadilo jim, že děti do tří let končí v kojeneckých ústavech, aniž by se český stát snažil jejich situaci vyřešit jinak a lépe.

not random 21

Máte mezi předky kata? Sestavit rodokmen je často napínavá detektivka

Umět číst staré písmo, znát historii, latinu i němčinu, vyznat se v historii státní správy a v matričních zápisech. To je základ, který byste měli mít, jestliže chcete začít pátrat po svých předcích a dostat se opravdu do hloubky. Dále než ke třem čtyřem generacím se ale amatér nejspíš nedostane. „Zajímavé zápisy jsou v matrikách hlavně u nemanželských dětí jako například: Dorota neví, kdo je otcem, neb tři nad ní kalhoty natřásali,“ říká genealožka Helena Voldánová.

not random 22
not random 23

Dceři se stýská po škole, podala ústavní stížnost

Už čtvrt století patří mezi mé nejbližší přítele. V posledních týdnech mi nemohlo uniknout, že v něm cosi bublá, že to možná brzy přeteče, a minulý týden špunt vystřelil. Advokát Lubor Bystřický podal jménem své sedmileté dcery ústavní stížnost kvůli zavřeným školám, družinám a kroužkům. Následující den sice vláda opatření zmírnila, ale kamarád Lubor se rozhodl, že stížnost nestáhne. Celý rozhovor nabízíme i v audioverzi na konci tohoto článku nebo na všech podcastových platformách pod heslem Host Reportéra.

not random 24

Nemocnici ve Vietnamu nechcete zažít. Proto je každý opatrný

Už na jaře počítal s tím, že přijde podzimní vlna koronaviru a nová omezení. Vypověděl proto včas smlouvu na lukrativní adrese a očesal i další náklady. „Vietnamci se umí vždy přizpůsobit,“ říká Viet Do Pham, devětadvacetiletý právník, který se narodil ve Vietnamu, ale vyrůstal a studoval v Česku. Je členem Asociace mladých vietnamských podnikatelů a majitelem firmy nabízející zvyšující obuv pro muže.

not random 25

Zůstaňte doma, svíčku zapálíme za vás, prosí organizátor oslav 17. listopadu

Daniel Peřina se do role ředitele oslav svobody skutečně hodí. Sám například svou cestu za svobodou pojal tak, že na rok odjel na Nový Zéland, bydlel tam v dodávce a neplánoval, co bude za týden či za měsíc. Letošní oslavy 17. listopadu budou úplně jiné, než jaké známe. Organizátoři je kvůli bezpečnosti v době pandemie uspořádají celé online. Jak budou vypadat? I o tom se dočtete v následujícím rozhovoru. Pustit si jej můžete i jako podcast.

not random 26

Epos o poškozování cizí věci

Z LISTOPADOVÉHO VYDÁNÍ. Paragraf 257 znali dobře porevoluční sprejeři: týkal se poškození cizí věci. Osmatřicetiletý umělec Epos 257 patřil k zásadním postavám českého graffiti a dodnes se při svých akcích pohybuje na hraně zákona. Na veřejnosti vystupuje s maskou, ale teď ji na chvíli odkládá a vypráví svůj příběh. Mluví třeba o tom, jak hledal jídlo v kontejnerech a zároveň se hrabal v igelitce plné bankovek. Při jeho slovech občas zatrne. „Ale když už takhle mluvím,“ uvažuje Epos, „asi bych nic důležitého zamlčet neměl.“

not random 27

Bojoval za Československo, vymazali ho kvůli Izraeli

V říjnu oslavil nedaleko izraelské Haify neuvěřitelné 100. narozeniny. Jeho jméno je téměř neznámé – přitom coby maďarský Žid viděl za druhé světové války hrůzy holokaustu, na východní frontě bojoval za Československo a dostal vysoká vyznamenání. Jenže pak uprchl před komunisty do Izraele a oficiální československá historiografie o něm nikdy nemluvila. Osud Josefa Müllera popsal pro magazín Reportér publicista, který zpracoval knihu jeho vzpomínek.

Lidé
not random 28

Česká bestie v Ekvádoru

Jeho předkové pocházejí z Jihlavy, ale Tommy Schwarzkopf je nejvýznamnějším developerem v Ekvádoru, v rovníkové zemi Latinské Ameriky. Moderní výstavba tamní metropole Quito je dnes především v rukou tohoto stavitele – a také honorárního konzula České republiky. Někdo mu říká „bestie“, protože stíhá velké množství úkolů najednou.

not random 29

Byla to kruťárna, šla bych do ní znova

Myslela jsem, že píšu vzpomínky pro přátele a že se knihy prodá padesát kusů, přísahá Daňa Horáková. Jenomže vydala bestseller; jednu z nejzajímavějších knih roku 2020. Jmenuje se O Pavlovi a skutečně je rekonstrukcí vzpomínek na vztah s filmovým režisérem Pavlem Juráčkem, skvělým umělcem, ale taky sobeckým alkoholikem, za kterého se vdala a s nímž prožila čtyři roky hádek a mlčení v Mnichově. Co je ovšem hlavní: Daňa Horáková nám představuje události a hrdiny normalizace novou optikou.

not random 30
not random 31

Největší výzva je vydržet na jednom místě, říká benediktinka z kláštera na Bílé Hoře

Po více než pětatřiceti letech u evangelíků se dala ke katolíkům. A vstoupila do kláštera, který se nachází na okraji Prahy v těsné blízkosti bělohorského bojiště. „V té bitvě měl každý své motivy. Dnes už se nedokážeme vžít do toho, jak kdo co přesně myslel,“ říká sestra Francesca. Je jednou ze šesti benediktinek, které z poutního areálu na konečné zastávce tramvaje číslo 22 vyrážejí v civilu za prací do města. Kříž smíření zde byl vztyčen 8. listopadu.

not random 32

Stoletý stařík, který skočil dvojné salto

V pátek 30. října dopoledne zemřel ve svých devadesáti čtyřech letech bývalý skvělý gymnasta Miloš Kolejka, účastník olympiády v Helsinkách roku 1952. Tomáš Poláček se s ním v srpnu dvakrát setkal v domově seniorů ve středočeských Mlékovicích: "Veliký sympaťák, sršel vtipem," vzpomíná. Do zářijového vydání Reportéra sepsal Kolejkův pozoruhodný příběh, který nyní odemykáme.

not random 33

„Ty buzno“ není jako „ty vole“. Učitelé by to měli umět rozlišit, říká specialistka

V rakouských školách přistupují ke genderovým otázkám otevřeně, v Maďarsku se naopak přepisují školní osnovy a řada témat se z nich vyškrtává. Česko je někde uprostřed. Podle Dagmar Krišové, doktorandky z Katedry sociální pedagogiky Masarykovy univerzity, je prvním krokem si uvědomit, že stereotypní pohled na svět má každý z nás a není jednoduché se ho zbavit.

not random 34

Přes bolest ke štěstí, to je recept uznávaného maséra Karla Kuchynky

Ozvěny starořecké kalokagathie, harmonie těla i ducha, byť ve vlastním originálním psychosomatickém výkladu, vyzývá ve své práci masér předních běžců Karel Kuchynka. Umí nejen zmáčknout sval, ale i „pohladit na duši“. Říká, že svým klientům stále pomáhá hledat štěstí a cestu, která k němu vede. A ta prý často na začátku dost bolí.

Lidé
not random 35

Stoupá napětí. Něco se chystá, prorokuje excentrik Jakub Horák

Celý minulý týden strávil v izolaci, sám se svým covidem. Když vyšel osmačtyřicetiletý bohém, marketingový odborník a spisovatel Jakub Horák z karantény, jeho první cesta vedla k mikrofonu v redakci Reportéra, kde hovořil nejen o své zkušenosti s koronavirem, ale taky – a hlavně – o dlouhé eseji, kterou napsal pro říjnové číslo časopisu.

not random 36

Rudolf Hrušínský a jeho spor s komunisty. „Těch sedm ztracených let mi nikdo nevrátí.“

Jeden z nejslavnějších českých herců všech dob Rudolf Hrušínský se narodil před sto lety, 17. října 1920. Vztah komunistického normalizačního režimu k němu byl dost komplikovaný, o čemž svědčí i příběh jeho rozhovoru pro Mladý svět z roku 1988. Dusno, které interview pro tehdy velmi populární časopis obklopilo, a hercův protestní dopis popisuje tehdejší redaktor Mladého světa a dnešní spolupracovník magazínu Reportér.

not random 37

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>