not random 0

Rozhovor: Obrácení herce Rašilova

Vlastně už dopředu jsem měl vymyšlený titulek: „Když jdou na mužskýho léta“. Rozhovor s hercem Sašou Rašilovem, který letos v červenci slaví padesátiny, se ale vyvíjel naprosto nečekaným, křehkým, intimním směrem a já byl sice překvapený, ale moc se mi to povídání líbilo, tak jsem ho rád nechal plynout.

Lidé

not random 1

Frankiee Ostřič

Točil s herečkou Nicole Kidmanovou, projel kus Afriky s libyjským diktátorem Muammarem Kaddáfím, režisér Oliver Stone se s ním chtěl vyfotit. František Novák, povoláním ostřič, ostří světovou filmovou ligu, přesto chce zůstat neviditelný a nenápadný, obyčejný jako jeho české jméno. Tím ho ale nazývá jen málokdo. Říkají mu Frankiee.

not random 2

Syn české dívky a německého okupanta

Jeho mamince bylo devatenáct, když se v rodném Táboře seznámila s příslušníkem říšské Schutzpolizei – protektorátní německé policejní síly. Na svatbě v říjnu 1943 šli za svědky dva ženichovi spolubojovníci. Za rodinu nevěsty se nikdo nedostavil. Otto Rinke se narodil měsíc před obřadem... Jedenáctý díl seriálu, který vzniká ve spolupráci magazínu Reportér, Paměti národa a Moneta Money Bank.

not random 3

Když přijel Mašín, nemůžeme to vzdát

Klidně by se dalo říct, že dějiny českého filmu posledních třiceti let jsou dlážděné neuskutečněnými sny natočit snímek o osudech bratří Mašínů. Letos v létě padne první klapka filmu Bratři, který má tohle prokletí zlomit. Vzdálený příbuzný Tomáš Mašín bude režírovat, scénář napsal Marek Epstein a produkci zastřešil Petr Bílek z FilmBrigade. Stačilo přitom málo a nic se netočilo. Zdálo se, že projekt je u ledu – za zvratem stála cesta Josefa Mašína do Evropy.

not random 4

Jura. Agent tajné služby CIC z Jáchymova

Stěžejní jsou souvislosti – tak se sama představuje kniha s názvem Století ČSR. Jde o historické leporelo českých dějin od Habsburků přes první republiku, druhou světovou válku a komunistickou totalitu až po její pád. A ovšem důležité jsou i příběhy, včetně historek z autorovy rodiny, jehož rodiče patřili mezi přední postavy českého disentu sedmdesátých a osmdesátých let. Magazín Reportér přináší z knihy výňatek.

Lidé
not random 5
not random 6

Hle, oprýskaný trpaslík! Nebo je to snad básník?!

Studenti si jej mohli vylosovat v maturitní otázce, a nebyli-li hloupí, odpovídali: „Ivan Wernisch je jedním z nejčtenějších žijících básníků českých...“ Ale pozor, skutečně Ivan Wernisch žije? Z encyklopedie víme, že by měl v těchto dnech slavit pětasedmdesátiny – ale slaví? Těžko říci. Veřejná čtení léta neprovozuje, rozhovory neposkytuje, pražští hospodští o něm nic nevědí. (IW slaví 18. 6. 2022 osmdesátiny - při této příležitosti článek odemykáme.)

not random 7
not random 8

Chlapi po tornádu plakali častěji, říká režisérka dokumentu

Ve čtvrtek 24. června 2021 večer se několika obcemi na Hodonínsku prohnalo tornádo. Poničilo stovky budov, šest lidí připravilo o život a tisícům dalších změnilo život. „O změně osudu často rozhodují úplné maličkosti, třeba nenatrhaný rybíz,“ říká režisérka Jana Počtová, která natočila dokument Tornádo – rok poté. V podcastu Host Reportéra mluví i o tom, že před kamerou viděla slzy častěji u mužů než u žen.

not random 9

Ladislav Zibura: Občas si připadám ztracenej

Poutníka a spisovatele Ladislava Ziburu charakterizuje laskavost a také snaha vzít si z každého zážitku morální ponaučení a předávat jej dál. „Nakazil jsem se od našich,“ říká, „což jsou učitelé. Bojuju s tím, ale vždycky zvítězí pocit, že bez morálního ponaučení je příběh zbytečnej.“ Navzdory zmíněným charakteristikám bývá s čerstvým třicátníkem Láďou zábava zaručena. Přesvědčte se v rozhovorovém speciálu magazínu Reportér. Rozhovor si můžete poslechnout i jako podcast.

not random 10

PODCAST: Žiju dva světy, design a rap, říká Hellwana

„Já nejedu swag, a už vůbec flex,“ představuje se třiadvacetiletá Monika Evans alias Hellwana ve své nejznámější písni Das Leben: „Jedu design a hlavně rap, přes den dělám vázy a večer stage – žiju dva světy.“ Za Das Leben letos získala cenu hudebních kritiků Apollo a v dalším díle podcastu Host Reportéra vysvětluje, jak svůj text vlastně myslí.

not random 11
not random 12
not random 13

Sorry, jede se dál. Příběh kultovního humoristického časopisu

Tehdy to bylo zjevení. Legendární humoristický časopis Sorry vyšel poprvé před třiceti lety – na jaře 1992. Kultovní titul stvořili v tehdejším porevolučním boomu tiskovin tým mladých, zábavných a hospodám holdujících karikaturistů spolu s barvitým pražským právníkem a mediálním podnikatelem. Řada tehdejších vtipů by se dnes patrně považovala za nekorektní, časopis nicméně dál vychází i přes peripetie, úmrtí či odchody některých zakladatelů.

not random 14
not random 15

Lanýže, Hradčany, prostě podnik Čecha v Malajsii

Pochází z pražských Běchovic – a před třemi lety si otevřel restauraci v Malajsii. Ačkoli podnik leží v převážně muslimské zemi v Asii, hostům nabízí luxusní středomořskou kuchyni s lanýži, sušenou šunkou, těstovinami, langustami či krevetami. Šéfkuchař Petr Fehér se probojoval i lockdowny a jeho podnikání se stále rozrůstá, ještě letos otevře další dva podniky. Jím vedenou restauraci na ostrově Penang vyhledávají bohatší lidé a ti, kdo se chtějí blýsknout.

not random 16

Jako létání ve snu

„Tělo ti říká, že každou chvíli umřeš,“ říká mi Petr, zkušený highliner neboli – starším a nepřesným termínem řečeno – provazochodec. Mezi věžemi hradu Kašperk mezitím kráčí po méně než tři centimetry širokém popruhu další borec, Hugo. Vtipkuje s poněkud vyděšeným publikem a následně se vrhá střemhlav dolů. Chvíli plachtí, než ho zachytí jisticí lano. Hned ho střídá Aneta, která provádí gymnastiku na tenoučkém popruhu v třicetimetrové výšce.

not random 17

Hana Holišová: Až si lehnu do rakve, řeknu všechno

S Hankou Holišovou jsme se někdy před devíti lety seznámili za zvláštních okolností – pomáhali jsme partě šílenců jedoucích na koloběžkách Tour de France. Tehdy jsem ji vnímal jako výjimečně slušnou, skromnou holku a skvělou herečku, která je bohužel slavná jenom v Brně a pak taky mezi fandy muzikálu, za kterýžto žánr tou dobou získala Thálii. Dnes je Hanka pořád slušná a skromná, ale díky dvěma vítězstvím v televizní pěvecké soutěži mnohem slavnější – a právě se chystá na roli Marty Kubišové.

not random 18

Rozhlasačka, která nesměla do rádia

Jako vystudovaná učitelka už měla umístěnku, ale pak dostala nabídku nastoupit do Československého rozhlasu. Neváhala ani vteřinu, jejími kolegy se stali Zdeněk Svěrák či Ludvík Vaculík, svou práci milovala. Bylo jí osmadvacet, když přijely sovětské tanky. Za to, že se podílela na vysílání proti invazi, byla Jana Černohorská vyhozena ze zaměstnání, nesměla pracovat ani s dětmi. Desátý díl seriálu, který vzniká ve spolupráci magazínu Reportér, Paměti národa a Moneta Money Bank.

not random 19

Moderátorka AZ-kvízu vidí, kde jsou výhry. Soutěžícím fandí, aby se trefili

Nedávno oslavil AZ-kvíz, populární vědomostní soutěž České televize, pětadvacáté výročí. Celou tu dobu jím diváky a soutěžící provází moderátoři Eva Machourková a Aleš Zbořil. „Zpětně mě mrzí, že jsme si s Alešem od začátku nepsali AZ-kvíz deník. Bylo by to zajímavé počtení,“ říká Machourková. Těší ji prý, že se do soutěže i dnes hlásí mladá generace.

not random 20
not random 21
not random 22

Pořád se třesu, když slyším zvuk letadla nebo sirénu

Od ruské invaze toho Oksana Maslova příliš nenaspala. Rychle se rozhodla, že ze země musí zmizet. Po pětidenním putování se jí podařilo dostat do Česka. „První dny v Česku byly těžké. Objímali mě lidé, které jsem předtím neznala. Těšila mě lidská účast. Bolelo mě, že to nejsou ruce mých příbuzných, jejich hlasy a úsměvy,“ říká novinářka a kurátorka, která v Česku založila telegramový kanál Ukrajinka v Česku s informacemi pro ukrajinské uprchlíky. Nedávno byl spuštěn stejnojmenný web.

not random 23
not random 24

S dopady covidu to není tak zlé, ale na onkologické prohlídky se chodí málo

Na 8. května připadá Světový den boje s rakovinou vaječníků. Gynekologických zhoubných nádorů sice v Česku nijak dramaticky nepřibývá, přesto by počet nemocných mohl být ještě mnohem nižší. „Jako populace totiž příliš zodpovědní nejsme. Na kontroly a screeningy chodí ženy, když jsou mladé. U starších už tomu tak často není,“ říká profesor David Cibula, který je vedoucím Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

not random 25

Kdybych si připustil, že se nevrátím, vůbec bych neodjel

Říká, že žádná reportáž „nestojí ani za zlomenou nohu“, ale jeho vlastní novinářská dráha takovému „pravidlu“ vlastně protiřečí: Jakub Szántó je válečný reportér České televize a bývalý stálý zpravodaj na Blízkém východě. Jaká vlastně je válečná novinařina? Co musí člověk znát především? Jak se reportování z ozbrojených konfliktů vyvíjí a čím je jiná současná válka na Ukrajině?

Lidé
not random 26

Na spáleništi hledáme důkazy, ale Poirot nejsem

Se speciálním vyšetřovacím týmem vyráží na místa požárů i k soudům. „Vstupujeme do případů s vysokou škodou nebo vyššími počty zraněných či mrtvých,” říká Ondřej Sanža Šafránek, šéf skupiny hasičských expertů, kteří odhalují příčiny vzniku požárů.

not random 27
not random 28
not random 29

Fotbalistka, která chtěla žít po svém

Obyčejná touha po volnosti a možnostech, které mají lidé za železnou oponou, stála za emigrací Heleny Jindáčkové do Itálie. Čtyřiadvacetiletá fotbalistka pražské Slavie zůstala na Západě při posledním klubovém zájezdu před tím, než opět spadla klec – v lednu 1969. Devátý díl seriálu, který vzniká ve spolupráci magazínu Reportér, Paměti národa a Moneta Money Bank.

not random 30

A pak jsem zjistil, že jenom fotbal nestačí

Po devíti letech v německé bundeslize se loni vrátil do Slovanu Liberec. Theo Gebre Selassie je výjimečný nejen jako hráč. Například se věnuje charitativním projektům. Nebo se jako malý kluk naučil nazpaměť Davidovy žalmy ze Starého zákona. „Být profesionální fotbalista je fajn, ale čím dál častěji mi v životě schází další rozměr,“ říká hráč, jehož táta, lékař, pochází z Etiopie.

not random 31
not random 32

Karikaturista z časopisu Sorry: Černý humor? My jsme vlastně byli strašně hodní

Před třiceti lety, na jaře 1992, vyšlo historicky první číslo humoristického časopisu Sorry. Příznivci černého – a z dnešního pohledu i nekorektního – humoru tehdy našli novou modlu. Některé vtipy Michala Hrdého, Milana Podobského, známého pod přezdívkou Fefík, nebo Marka Douši už stihly zlidovět. „Nic podobného v Česku v té době nebylo a my jsme objevovali všechny možnosti, kudy se dalo jít,“ říká posledně jmenovaný.

not random 33
not random 34
not random 35
not random 36

My Poláčci jsme na Alžbětu pyšní

V Národním divadle právě skončila Káťa Kabanová, překrásná Janáčkova opera, publikum tleská snad deset minut, já pak deset vteřin navíc: Bravo! Káťu zpívala a hrála moje jmenovkyně Alžběta, sopranistka Alžběta Poláčková, která se sice nikam moc necpe, ale podle mě jde o naprostou hvězdu; a nejen podle mě. V posledních letech jde Alžběta z jedné hlavní role do druhé.

not random 37

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>