not random 0

Rekordní rok

Zájem o Turecko či Tunisko se vrací, ze sousedních zemí je u českých turistů stále populární Rakousko a Slovensko, na špičce zůstává Chorvatsko a Itálie, lidé však létají i do destinací v Perském zálivu a obecně v Asii. Kombinace rostoucích příjmů a toho, že obavy z migrační krize a terorismu loni oslabily, způsobila, že to přinejmenším v prvních letošních měsících vypadalo na rekordní rok českého cestování.

Byznys

not random 1

Rodinné firmy: vidíme to dobře

K úspěchu si pomohli vlastní pílí a nasazením. Drží při sobě a často ani nepovažují za tak důležité, kdo co vlastní, ale aby společná firma fungovala. Peníze, které vydělají, investují do dalšího rozvoje firem a zaměstnanci pro ně nebývají jen kolonkou v tabulce. Rodinné firmy zažívají v Česku dobré časy.

not random 2

Dvoračky a Štumpovka: Čtvrt století v oblacích

Letos v dubnu to je právě pětadvacet let, co se Milan Starý ze středočeských Bečvár přesunul na krkonošské Dvorské boudy. Z původně domluveného jednoho roku se stal celoživotní pobyt a podnikání, do něhož už je dávno naplno zapojená druhá generace a pomalu dorůstá i ta třetí. Jak se vyvíjel příběh Dvoraček a Štumpovky, dvou chat, ve kterých se ročně zastaví desetitisíce lidí na horských túrách?

not random 3

Úspěšný rozvod v hliníkovém údolí

Ta fabrika, v níž se lisují hliníkové součástky do aut, má skutečné kouzlo. Robotizované licí stroje, pečlivě seskládané výrobní linky, bedny plné roztodivných výlisků a dva zapálení majitelé, kteří mají oba na vizitce jméno Miloslav Pavlas. Podnik přes dvacet let provozovaly společně rodiny Pavlasových a Koudelkových, až loni otec a syn Pavlasové své společníky vykoupili.

not random 4

Klikaři z Dobrušky

Roman Ulich se vyučil strojařem. Zkoušel obchodovat s lecčím, než vsadil na kliky – pak je začal montovat, vyrábět a nakonec i navrhovat. Finančně pomáhal mladší bratr Ivo, v té době známý fotbalista, vedoucím výroby se stal nejstarší ze sourozenců Petr. Za výrobky značky M&T dnes berou v kancelářích Petra Kellnera či Andreje Babiše i v resortu Jiřího Šmejce na Maledivách, úspěch slaví v novém domě Drn na Národní třídě.

not random 5

Klient je v bance větším pánem než kdykoli dřív

Zákazníci očekávají, že banka všechno vyřídí za pár minut. A na nás je, abychom jejich přání splnili, říká Petr Brávek, jeden ze dvou Čechů v představenstvu Erste Group Bank. Jak bankovní skupina, do které patří i Česká spořitelna, přechází do digitálního věku? Co to přinese klientům? A proč kvůli tomu šéfové sedí spolu?

not random 6

Banky v kapsách a kabelkách

Digitalizace dramaticky mění bankovnictví. Miliony českých klientů přešly k obsluze svých financí na internet a teď se rychle přesouvají od počítačů k mobilům. Otevírají se i nové možnosti pro firemní klienty a elektronická revoluce mění i vnitřní chod bank. Letošní rok bude v mnohém zlomový.

not random 7

Úroky rostou, uberte plyn

Po dlouhém, někdy prudkém růstu výnosů mnoha investic, od akcií k nemovitostem, lze letos očekávat snížení tempa. Doba levných peněz směřuje ke svému konci, centrální banky, včetně té české je přestávají pumpovat do hospodářství a zvedají dosud velice nízké úrokové sazby. Nemusí jít o žádné drama, jen už nejspíše některé investice nebudou takovým trhákem.

not random 8
not random 9
not random 10

Oliver Dlouhý: Dovezeme vás dronem k elektroboeingu

Řídí startup, který má sedmnáct set zaměstnanců a loni prodal letenky za osmnáct a půl miliardy. Třicetiletý Oliver Dlouhý by chtěl ale ještě dál a výš. Kam chce svůj vyhledávač Kiwi posouvat, jak vychází s akcionáři a kdy by uplatnil právo veta na prodej firmy? Rozhovor s mužem, který skončil druhý v soutěži EY Podnikatel roku, přičemž za vítězem Lubomírem Stokláskem (Agrostroj Pelhřimov) zaostal o jediný hlas.

not random 11

Připrav si, mladej, pořádnej balík

Zamrzlá výstavba v Praze žhaví trh a žene ceny bytů do dříve nemyslitelných výšek. Na kancelářském trhu je situace o něco příznivější, ale i tam už začínají být ve výhodě pronajímatelé nad nájemci. Proč se tak málo staví? A jaké projekty se objeví na trhu v nejbližším období?

not random 12

Ondřej Fryc: Aspoň to zkusit!

Založil, vybudoval a nadvakrát prodal obří internetový obchod Mall.cz. Vydělané peníze investuje a už několikrát se účastnil transakcí, kdy se hodnota firem počítala v miliardách. Dnes Ondřej Fryc povzbuzuje mladé lidi k odvaze a rozjezdu vlastního podnikání. A je znát, že z energie někdejšího zakladatele startupu nic neztratil.

not random 13

Dva dny Přízrakem

Když jsem dostal před svátky nabídku jezdit dva dny v Rolls-Roycu, nejprve jsem se trochu ošíval. Nepřipadám si totiž zrovna jako rollsový typ. Zvědavost a vědomí, že se ničím podobným už nejspíš nikdy nesvezu, nakonec vyhrály. A bylo to velmi zábavné.

not random 14

Bankrot v Aporveru. O nejdražším českém filmu

Příběh nejdražšího filmu v dějinách české kinematografie by mohl začít pohádkově. Byl nebyl jednou jeden film. Byl pohádkově drahý a jmenoval se Poslední z Aporveru. Stál prý až čtvrt miliardy, ale žádný divák jej nikdy vidět nemohl. Ani devět let od natáčení nebyl hotový. A před koncem loňského roku vyhlásil soud nad producentskou společností bankrot. Zázraky se ovšem děly i bez dokončení filmu: například když mizely cizí peníze, včetně státních.

not random 15

Miliardové příběhy

Celoroční drama kolem plzeňské Škody. Vyvrcholení dlouholetého příběhu Českých aerolinií. Mezinárodní nákupy Daniela Křetínského, skupiny Penta i realitního magnáta Radovana Vítka. Přeskupování sil na českém internetu i návrat Primy zcela do českých rukou. V českém byznysu bylo v loňském roce velice živo. Jaké okolnosti provázely největší a nejzajímavější transakce loňského roku.

not random 16

Než vystřelí zátka z lahve

Nikdy se neprodá a nevypije tolik sektu jako právě koncem roku. Víte, jak se sekt vyrábí? A že z různých skleniček chutná stejné víno pokaždé jinak? Ondřej Beránek o tom ví hodně, už pět let vede největší českou vinařskou firmu Bohemia Sekt.

not random 17

Česká bankovní (r)evoluce

Tuzemské banky v posledních letech naplno vstoupily do nové éry. Konkurence, nástup nových hráčů, technologické novinky i změny v přístupu ke klientům, to vše spolu s dobrým finančním zdravím a evropskou regulací proměnilo kdysi konzervativní obor ve velmi moderní část ekonomiky.

not random 18

Konec škodovácké éry

Plzeňská Škoda Transportation změnila majitele, na sklonku listopadu ji koupila skupina PPF. Po patnácti letech se tak uzavírá příběh, ve kterém bylo skoro všechno: tajemní kupci, nastrčené firmy, karibské struktury, politické konexe, státní zakázky, bouřlivý rozvoj, pokles výkonnosti i hádky akcionářů. A hlavně velké peníze.

not random 19

Obor se úplně změnil, říká bankéř roku

V soutěži Banka roku obhájila vítězství Komerční banka. Pojišťovnou roku je opět Allianz. Pojišťovákem roku se stal potřetí v řadě a počtvrté celkem Martin Žáček, šéf Uniqa pojišťovny. Premiérovým vítězem je Bankéř roku – Tomáš Spurný z Moneta Money Bank.

not random 20

Harlejáři celého světa, spojte se!

Do Česka se příští rok chystají desetitisíce motorkářů, aby oslavily 115. výročí založení slavné americké značky Harley-Davidson. Začátkem července se Praha a její okolí promění v hlavní město hlasitých motorů a kožených bund.

not random 21

Byznys s mikrometry aneb Baťa z Uherského Brodu

Před pětadvaceti lety začal „z garáže“ prodávat měřicí přístroje, které dokázaly rozlišit setiny milimetru. Dnes má uherskobrodská firma Prima Bilavčík moderní sídlo v centru města, zákazníky po celém světě a přístroje měří na desetiny mikrometru. Pro srovnání: lidský vlas mívá v průměru od 42 mikrometrů výš.

not random 22

Vztahy s Ruskem: Velké plány se slabým rublem

Tři letadla s prezidentem Zemanem a podnikateli zamířila do Ruska. Jaký je aktuální stav česko-ruských obchodních vztahů? Ruským firmám se v Česku zrovna dvakrát nedaří, tamní byznysmeni i politici investují hlavně do českých nemovitostí. Aktivity českých firem směrem k Rusku jsou významnější, i jejich pozice se ovšem zkomplikovala – více než sankce za to může propad ruské ekonomiky.

not random 23

Ceny nemovitostí: Lidé by kupovali, ale nemají co

Ceny nemovitostí půjdou příští rok nahoru. Dál se bude mluvit o realitní bublině a o střední třídě, která stěží dosáhne na nový byt v Praze nebo Brně. Důvodů je více – platy se zvedají a ekonomika roste, v Praze se rozvíjejí krátkodobé pronájmy pro turisty přes Airbnb. Velký problém je ovšem na straně nabídky. Nových bytů se prostě staví málo. Zvedne někdo z politiků toto téma?

not random 24
not random 25

Recepty zvířecího šéfkuchaře

Kdybych věřil na reinkarnaci, měl bych se možná v příštím životě nejspíš narodit jako pes a nechat se krmit Pavlem Bouškou. Na muži, jehož firma Vafo vyrábí krmiva značky Brit a několika dalších, je znát, že má ke zvířatům skutečně hluboký vztah a že našel dobrý recept na úspěch v mezinárodním měřítku. Zápal z podnikání si jedenačtyřicetiletý byznysmen přenáší i do zájmu o politiku a veřejné dění.

not random 26

Zelený panáček, ajťácké duše a dvacet miliard

Pozor, vstupujete do světa pravověrného IT inženýra. Tenhle ale nepoužívá ono obvyklé: „Nefunguje to? Restartujte to!“ Možná i proto se vypracoval do vedení firmy, která by letos měla přesáhnout dvacet miliard tržeb a vládne obchodu na českém internetu. Tomáš Havryluk (36) je spolu se zakladatelem firmy Alešem Zavoralem motorem, který pohání strmý růst Alza.cz a jejího zeleného maskota.

not random 27

SUV a Češi: Láska s velkou kapotou

Česko se zamilovalo do SUV. Ačkoli v zemi nejsou žádné velehory ani síť prašných silnic, zhruba každé čtvrté auto, které se v České republice prodá, patří do této kategorie vozů. Jejich podíl stále roste, v posledním roce ještě rychleji než kdy dříve. Řidiči a řidičky mají pocit většího přehledu a bezpečí, lépe se jim do něj nastupuje, auto se hodí pro rodiny i pro lyžaře, kterých je v Česku hodně. Radost mají i výrobci, SUV jim totiž přinášejí zajímavější marže.

not random 28

Proč to ten chlap dělá? Na důchod i pro okolí

Tuzemská vinařská obec s mimořádným zájmem sleduje počínání investora Jana Dienstla v severočeských Třebívlicích. Majitel podniku s názvem Johann W. říká, že chce nejen vybudovat dobré vinařství, ale hlavně podnik, do kterého budou moci dodávat co nejvíce lidé z blízkého okolí. Jaký je příběh největší české vinařské investice posledních let?

not random 29

Miliony lahví pod zámkem

V areálu bzeneckého zámku se každoročně vyrobí několik milionů litrů vína. Část zraje ve starobylých sklepích, které musel podnik zbavit socialistických betonových bloků. Firma, která začínala na severu Moravy, provozuje ve slováckém Bzenci jedno z větších tuzemských vinařství. A její ředitel popisuje, jak mohou vinaři i obchodní řetězce kultivovat chutě zákazníků.

not random 30

Chutě Lucque & spol.

Jedním z nejúspěšnějších byznysmenů v oboru kvalitní gastronomie v Česku je Ital. Riccardo Lucque začínal kdysi jako šéfkuchař vybrané restaurace, dnes reprezentuje skupinu vyhlášených podniků, kterou vybudoval se svým dlouholetým českým spolupracovníkem. Vyšla třeba sázka na bistra La Bottega, v nichž se podává i prodává italské jídlo. Dnes už je jich pět a chystají se další.

not random 31

Vinařské obrození

Zapomeňte na krojované strýce, hulákání „vííínééčko bííílééé“ i rádoby vtipné řeči o vínech pro Pražáky. Moravské a české vinařství se v posledních letech výrazně proměnilo. Obor se zmodernizoval, láká velké investory i mladé začínající vinaře. A co je nejpodstatnější, zvedá se i kvalita samotného vína.

not random 32

Giruno. Rychlé káně z českých Radlic

V listopadu 1989 pomáhal ve vysočanské fabrice vypískat Miroslava Štěpána, nyní jeho tým vymýšlí vlaky pro nejdelší tunel na světě. Bohumír Kráčmar líčí svou pouť z ČKD Lokomotivka do šéfovského křesla české konstrukční kanceláře švýcarské vagonky Stadler. A přibližuje svůj velký sen.

not random 33

Kroupy, bouřky a jeden dres

Býval nadějným atletem a ke sportu má dodnes vřelý vztah. Navíc není zvyklý měnit dres. Matador českého pojistného byznysu Martin Žáček (52) je už čtyřiadvacet let věrný jedné firmě. O přírodních katastrofách, českých řidičích, ale i potřebě rychlé pomoci toho ví víc než kdokoli jiný.

not random 34

Bude vás to bavit

Jak začít s golfem a bleskový průvodce golfem ve dvanácti větách. Úvodník mimořádné golfového přílohy Reportéra u příležitosti srpnového turnaje Czech Masters.

not random 35

Miliony kolem greenů

Pořádání golfového turnaje nejvyšší kategorie přijde na desítky milionů. Náklady na vybudování hřiště, na kterém se turnaj koná, se počítaly ve stamilionech. Jaké finance se točí kolem největší golfové události na českém území, která se odehrává tento týden? A na kolik peněz se může každoročně těšit stát?

not random 36
not random 37

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>