not random 0

Švihlý život jedné advokátky

Mělo to být splnění jejich životního snu, okolnosti se ale proti nim nevídaně spikly. Česká advokátka Anna a její nizozemský manžel Martijn začali budovat kousek od dálnice D1 pivovar s farmářským obchodem a ubytováním. Investovali do vidiny rodinného podnikání hodně, a to nejen peněz. Jenomže přišla první vlna korony. Potom druhá. A další… „Máme skvělý produkt. Všechno okolo je průser,“ shrnuje to Anna.

Byznys

not random 1

Za vším hledej Michaelu

Stal se prvním Čechem, který vyhrál Challenge Tour a díky tomu se probojoval do nejvyšší evropské série i na olympijský turnaj. Před pár lety přitom Ondřej Lieser s golfem málem skončil. Změnila to až manželka Michaela, která ho přesvědčila, aby to ještě zkusil. Rodinné zázemí je pro nejlepšího českého hráče současnosti klíčové.

not random 2

Zjistili jsme, že musíme publiku přivézt hvězdy

Nástup rydercupového hrdiny, skvělý souboj neznámého Itala se světovou legendou, ale i příběh lásky zrozené u greenů. A především plejáda zajímavých jmen současnosti či nedávné minulosti světového golfu. To všechno nabídlo šest dosavadních ročníků Czech Masters, které se po roční pauze opět vrací. Už po sedmé pořádá agentura Relmost turnaj z nejvyšší kategorie European Tour. Nejsilnější příběhy, které nabídlo předcházejících šest uskutečněných a také jeden odložený ročník Czech Masters, popisuje Pavel Poulíček, bývalý sportovní novinář a nyní výkonný ředitel Relmostu.

Byznys
not random 3

Zápas s rozměry antické tragédie

Bylo to vrcholné utkání své doby, střetly se v něm dvě nejslavnější rodiny počátku celé golfové historie. Do dějin se však nezapsalo jen dramatickým průběhem a těsným výsledkem, provázely jej také tragické události. Příběh utkání Morrisových a Parkových je příběhem o golfu, lidských rozhodnutích, vítězství a nezměrné bolesti.

Byznys
not random 4

Kde vzít české hvězdy pro Paříž či Brisbane?

V českém golfovém prostředí není o talenty nouze. Přechod skvělých amatérů mezi úspěšné golfové profesionály však bývá neskutečně těžký. Na jaké překážky hráči a hráčky narážejí? A jakými cestami se mohou vydat, aby v golfu prorazili na té nejvyšší úrovni a mohli například reprezentovat Česko na některé z dalších olympiád?

not random 5

Na diplomy se nehraje. Ukaž, co dovedeš

Byznys s počítačovými videohrami už dávno není v Česku záležitostí několika ajťáků, kteří vyvíjejí hry po večerech doma. Za poslední desetiletí se naopak obor proměnil v dynamicky se rozvíjející odvětví ekonomiky, které vyrábí světoznámé produkty. K dalšímu rozletu mu tak chybí jediné – více kvalifikovaných lidí. Právě to se snaží změnit projekt Game Dev Hub (GDH): první česká škola zaměřená speciálně na výuku herních vývojářů.

not random 6

Počítače napovídají, my musíme rozhodnout

Lidská mysl nad strojem vždycky zvítězí, říká Roman Koch, odborník na finance, datové analýzy a automatizaci, který je hlavou českého týmu KPMG Lighthouse a také signatářem Manifestu 121, jenž vznikl u příležitosti stého výročí uvedení slavné Čapkovy hry R.U.R. Digitalizace a algoritmy podle něj budou lidem k užitku, jen když si dovedeme zachovat kritické uvažování.

Byznys
not random 7

Jak se vyhnout kolonám? Nenechat dálnice chátrat

Proč nemáme ani třicet let po pádu socialismu dálnici do Rakouska? Dožijeme se severní trasy z Prahy na Moravu? „Máme techniku, znalosti i prostředky, ale chybí nám povolení. Takže stavíme tempem jako za socialismu,“ říká Martin Borovka, generální ředitel společnosti Eurovia CS, největší firmy v oblasti dopravního stavitelství.

not random 8

Tři písmenka, která převrátí byznys naruby

ESG, na první pohled nepůsobí tato zkratka nijak zvlášť zajímavě. To, co se pod ní skrývá, je ale pozoruhodné – a především velice důležité. Tato tři písmenka začínají hrát obrovskou roli v evropském hospodářství i politice. Pokud již tuto zkratku dobře neznají, brzy se s ní seznámí i lidé v přibližně tisícovce největších českých firem.

not random 9

Člověk bude vždycky důležitější než stroj

„Čapek to ukazuje jasně, bez lidských citů a lásky by svět nemohl existovat,“ říká Hasan Zahirović, pedagog, teatrolog, herec a překladatel. A zároveň velký znalec díla Karla Čapka. Proto také spolupracoval na vzniku Manifestu 121, který je inspirován stým výročím uvedení hry R.U.R.

Byznys
not random 10

Startupy: Nepřítel zaměřen… Pal! Kouzlo virtuální stíhačky

Nejdražší čipy, nejpokročilejší displeje i kamery. Pražská firma vyvíjí simulace pro tréninky špičkových stíhacích pilotů. Létání ve virtuální realitě už je tak pokročilé, že se zdá být téměř k nerozeznání od skutečnosti. A to není všechno. Společnost VRgineers nyní pracuje na technologii mixované reality, tedy propojení reálného světa s tím virtuálním. Toto je první z příběhů českých startupů, které pro magazín Reportér napsali autoři odborného magazínu CzechCrunch.

not random 11

Startupy: Kalhotkami pro lepší svět

Spojení moderních technologií, vývoje v Česku a zdejší textilní výroby přivedlo na svět spodní prádlo, které se stalo novou menstruační pomůckou. Značka Snuggs, založená mladou podnikatelkou a mladým podnikatelem, vydělala během dvou let miliony. Startup rozšiřuje ženám možnost výběru, svou komunikací boří tabu – a oslovuje zákaznice, které myslí na ekologii. Pratelné menstruační kalhotky jsou totiž velmi šetrné k životnímu prostředí.

not random 12

Startupy: Nejlaskavější. Nový plán, jak opět dobýt Ameriku

Postavit byznys na podpoře pro neziskový sektor může vypadat jako bláhový nápad. Až do chvíle, než si uvědomíte, že se v americkém „nezisku“ otočí 450 miliard dolarů ročně. David Semerád před časem rozjel úspěšnou vývojářskou firmu STRV a pak předal otěže kolegům. Nyní chce uspět v Americe znovu – modernizací nadačního provozu. Jeho služba se jmenuje Kindest, tedy „Nejlaskavější“.

not random 13

Startupy jsou sexy. Lákají nové hráče

K tradičním investorům do začínajících technologických firem se přidávají další. Do podpory a rozvoje startupů se zapojují bankovní domy. Velký plán na podporu firem v sedmi vybraných odvětvích si přichystala i státní agentura CzechInvest, která chce podpořit až tři sta různých projektů.

not random 14

Kupujte pozemky ve virtuálních říších

Z ČERVNOVÉHO VYDÁNÍ. Život ve virtuální realitě si většina představí jako z filmu Matrix: podobné kultovní sci-fi ovšem v povědomí široké veřejnosti spadají do kategorie vzdálené budoucnosti. Jenže vývojářské společnosti už dnes provozují virtuální kontinenty a stále posouvají hranice toho, co znamená „realita“. V těchto digitálních říších lidé pracují, staví domy a setkávají se s přáteli. A také nakupují pozemky a přicházejí o ně, vydělávají či prodělávají peníze.

not random 15

I Rohlík budete mít rádi. Po celé Evropě…

Přes deset let stál v čele marketingu Air Bank, od května je marketingovým šéfem celé Rohlik Group, které má pomoci v rychlé mezinárodní expanzi. „Chceme si ukousnout podíl na evropském trhu potravin, který má hodnotu téměř dvou bilionů eur,“ říká Jakub Petřina a je přesvědčen, že díky skvělým technologiím k tomu má Rohlík lepší předpoklady než ostatní.

not random 16

Digitalizace je nástroj, nemůže nahradit cíl

„Digitalizovaná tupost je pořád stejně zhoubná,“ říká ekonom Mojmír Hampl, šéf poradců pro finanční sektor ve společnosti KPMG a jeden ze spoluautorů Manifestu 121. Zdůrazňuje, že technologický pokrok není samospasitelný a nemůže nahradit skutečné cíle v byznysu ani v životě.

Byznys
not random 17
not random 18

Světlo na konci tunelu?

Automobilový trh se pomalu vzpamatovává z loňského šoku. Výroba i prodej vozů v Česku, které je na automobilovém sektoru výrazně závislé, se sice zatím zdaleka nevrátily na předloňské hodnoty, ale mezi manažery panuje mírný optimismus. Je zde ovšem nový problém, který může být podobně složitý jako pandemie: nedostatek polovodičů na světovém trhu, jenž dokonce na jaře vedl k odstávce v jedné z českých továren.

not random 19

Tomáš Salomon: Nemůžeme nechat třetinu lidí napospas osudu

Proměna školství, transformace ekonomiky, reforma státní správy a posílení společenské odolnosti a soudržnosti. To by měly být podle šéfa České spořitelny Tomáše Salomona hlavní cíle pro postcovidové období. Jeden z klíčových mužů české ekonomiky a člen NERV také vysvětluje, proč je podle něj pomoc sociálně ohroženým nejen správná, ale i výhodná.

not random 20
not random 21

Pere i suší: dva v jednom a ještě víc

Toužíte po samostatné sušičce prádla, kterou všichni tak vychvalují, ale vy pro ni nemáte místo? I v menší domácnosti si nyní můžete dopřát kompletní péči o prádlo díky kombinaci pračky se sušičkou značky Siemens. Má i řadu dalších užitečných funkcí, prádlo vám například předžehlí.

Byznys
not random 22

Úřady online. Už i Česko míří do 21. století

Daňové přiznání online, sčítání lidu online, kontrola trestů za řidičské přestupky online. A v dohledné době snad i žádost o vydání nového řidičáku a další úřední úkony bez nutnosti navštívit úřad a čekat s pořadovým číslem na volnou přepážku. České úřady se zřejmě pomalu, ale přece jen začínají posouvat do jedenadvacátého století.

not random 23

Válka, Únor, privatizace… Sága slévárenského rodu

Příběh firmy Beneš a Lát připomíná zhuštěnou učebnici novodobé historie. Prosperita první republiky, záchrana sousedů před nuceným nasazením, zakladatel padlý na barikádách, znárodnění. Ale také polistopadový odchod „komunistického ředitele“ z firmy zabavené jeho matce. Pak privatizace, nečekané úmrtí a dnes podnikání třetí rodinné generace. O tom všem i o aktuálním dění v podniku hovoří bratři Josef a Jan Látové.

not random 24

Třicet let života se zlatým prachem

Podnikání se učili za pochodu, první obchod otevřeli na místě, které se pro klenotnictví vážně nehodí. Všechny potíže postupně překonali, včetně těch současných covidových. Dnes už šperkařský byznys manželů Mlynarčíkových trvá třicet let, stejně jako jejich vztah. A do rodinné firmy už se pomalu zapojuje i další generace.

not random 25

Muž, žena, knihy a osm dětí k tomu

Tereza a Juraj Horváthovi jsou tak trochu superhrdinové. Už přes dvacet let provozují nakladatelství Baobab a každoročně organizují festival Tabook. Iniciovali vznik Nadace Miroslava Šaška, která finančně podporuje umělce. Pořádají výstavy. A do toho všeho se starají o osm dětí.

not random 26
not random 27

Moji milí… Podnikatelé řeší rodinný majetek

Nejde o jedinou příčinu, ale koronavirus k tomu určitě přispěl. Majitelé a majitelky rodinných firem v posledním roce více řeší, jak se postarají o své rodiny i o budoucnost svých podniků. Kvůli pandemickým omezením mají čas, roli hraje i zvýšené vědomí, že člověk nežije věčně. Některé rodiny si dokonce pořizují písemně vyhotovené dohody – rodinné ústavy. A na lepší časy se možná mohou těšit také obecně prospěšné aktivity.

not random 28

Petr Kellner: Chtěl bych, aby byli lidé na mou firmu pyšní

Co byste chtěl, aby si jednou lidé pamatovali, když se řekne jméno Petr Kellner? Tato otázka padla na závěr rozhovoru, který jsme s Petrem Kellnerem vedli na sklonku jara 2007. Podnikatel, který nyní zahynul při havárii helikoptéry v aljašských horách, tehdy vyslovil přání, aby byla PPF vnímána jako úspěšná evropská firma. „Ale je to těžké, protože nic neprodukujeme – třeba boty, auta a podobně,“ říkal.

not random 29

Bankou roku Česká spořitelna, ceny vozil kurýr Janek Rubeš

Nejlepším bankovním domem roku 2020 byla vyhlášena Česká spořitelna, porota ocenila její reakci na koronavirovu krizi. Pojišťovnou roku 2020 byla vyhlášena Generali Česká pojišťovna. Bankéřem roku se stal šéf spořitelny Tomáš Salomon, pojišťovákem roku pak Martin Žáček, šéf Uniqa pojišťovny. Ceny vítězům vozil Janek Rubeš na nákladním bicyklu.

not random 30

Krize nás nasměrovaly do luxusních dveří

Ekonomická krize před deseti lety přiměla firmu Sapeli, aby přemýšlela o změně dosavadního zaměření. Ta současná, covidová, jí má podle předsedy představenstva Dušana Vrtala pomoci, aby se pevně usadila v segmentu luxusních dveří. Rozhovor o potřebě změn, pomalých úřednících i o třech zrozeních jedné jediné továrny.

not random 31

Zaplatíme, až se bude opravdu jezdit

Dálnice mezi Příbramí a Pískem vznikne jako soukromá investice. Stát za ni bude platit až podle toho, jak bude v provozu. Sněmovna odsouhlasila průlomový silniční projekt ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru. Pokud se osvědčí, mohl by se tento způsob budování rozšířit i na další významné dopravní stavby.

not random 32

Byty mizí pod rukama

Zájem o nákup nových bytů láme v posledních měsících rekordy, u rekreačních objektů je to skok ještě výraznější. Povolování nových staveb se v časech home office opět zpomalilo. Developeři se i tak snaží uvádět na trh další bytové projekty, aby vyšli zvýšené poptávce vstříc. Pokud se ovšem podmínky na rezidenčním trhu významně nezmění, bude i nadále bytů nedostatek.

not random 33

Montovny jsou v Česku nedotknutelné, a to i během epidemie

Matematik a dramatik René Levínský se poslední rok věnuje modelům o šíření epidemie a dopadům protiepidemických opatření na lidské chování. Zásadní chyba se podle něj stala už na podzim, kdy se epidemie vymkla kontrole. Neexistuje zde také respektovaná instituce věnující se ochraně veřejného zdraví a toxická je podle něj i role lobbistů brojících za montovny.

not random 34

Rodina chce pokoj navíc, ne novou hypotéku

Lidé v koronavirové situaci začali mnohem více spořit, nemají za co utrácet a chtějí větší rezervy, říká Libor Vošický, šéf Stavební spořitelny ČS. Krizová situace spolu s růstem cen bytů podle něj nabízí příležitost ke změnám v přístupu k bydlení. Města budou muset přemýšlet o bytech pro důležité profese, finanční ústavy zase o lepších službách pro své zákazníky.

not random 35

Digitální raketa

Tržby internetových obchodů stouply o více než čtvrtinu a atakují hranici 200 miliard korun. O desítky procent vzrostl objem přenášených dat u operátorů. Raketově roste online prodej potravin i dovážka hotových jídel. Platby na internetu poskočily rychle kupředu. Rok strávený v opakovaných uzavírkách výrazně proměnil i svět byznysu.

not random 36

Jakmile to půjde, chceme hotely otevřít lidem ze sousedství

Patnáct českých hotelů – na Šumavě či v Krkonoších, další v Mariánských Lázních, největší pak v Praze a v Brně. To je síť společnosti OREA Hotels & Resorts, která chce své městské hotely víc otevřít do ulice. „Přijde mi až nepochopitelné, jak se hotelnictví téhle možnosti v minulosti zbavilo. Proč by hotely měly sloužit jen hostům, kteří v nich přespávají?“ říká Gorjan Lazarov, ředitel této největší české hotelové značky.

not random 37

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>