not random 0

Jednotná dobíjecí karta usnadní řidičům život

Volkswagen Financial Services slaví třicet let na českém trhu. Největší leasingová společnost na českém trhu jde do dalších let s velkými plány, které popisuje managing director Vratislav Strašil. Mezi aktuální novinky patří jednotná dobíjecí karta pro elektrické vozy nebo pět let servisu zdarma.

Byznys

Byznys

not random 2

Teplo ze slámy, elektřina z jídla

Ve středočeských Kněžicích nevyhlížejí nastávající zimu s takovými obavami jako ve zbytku země. Teplo pro jejich domácnosti vzniká kousek od místního kostela a tomu odpovídá i jeho cena. Kněžice by mohly být zcela energeticky soběstačné, i co se týče elektřiny, tomu ale brání chybějící legislativa. Mimo jiné proto zůstává vesnice mezi Poděbrady a Jičínem ojedinělým příkladem.

not random 3

Potahy z kaktusu, akumulátor do kompostu

Tlak na snížení emisí u automobilek má mnoho rozměrů. Velký potenciál se přitom nabízí u materiálů. Například ve škodovkách najdete již dnes výplně dveří z konopí, mercedesy zase používají koberečky z rybářských sítí. A potahy sedadel – světe, div se – mají být brzy z vláken kaktusu.

not random 4

Jak zachránit kávu Arabica i český chmel

Klimatická změna dopadá na farmáře po celém světě. V Africe mají stále větší problémy s pěstováním oblíbené odrůdy kávy Arabica, v Česku letošní horko a přívalové srážky poničily úrodu chmele. Mnozí výrobci potravin, včetně českých firem, proto spolupracují s farmáři a pěstiteli.

Byznys
not random 5

Chceme prošlápnout cestu dřevěným domům

Praha bude mít historicky první bytový dům postavený ze dřeva s bezmála osmdesáti byty. Vyroste v Jinonicích na Radlické ulici a připravuje ho rezidenční developer Skanska se studiem Jakub Cigler Architekti. Bude šetrnější k životnímu prostředí než klasické stavby. Proč se v Česku nestaví ze dřeva více a jak by se to mohlo do budoucna měnit, říkají generální ředitel Skanska Residential Petr Michálek a architekt Jakub Cigler.

not random 6

Soběstačné bydlení už není jen fantazie

Na samotě u lesa, v malebné krajině jižních Čech, stojí dům, jehož majiteli nechodí žádné účty za energie ani za vodu. Veškerou elektřinu a teplo si vyrobí sám a na praní prádla, splachování či sprchování využívá recyklovanou dešťovou vodu… Před válkou na Ukrajině zajímala energetická nezávislost spíše fajnšmekry a vizionáře. To se změnilo s krizí kolem cen plynu a elektřiny.

not random 7

Začneme hned, získáme náskok do budoucna

První firmy u nás začínají psát takzvané nefinanční reporty, které ukazují, jak si vedou v oblasti udržitelnosti. Brzy půjde o klíčovou věc, která rozhodne mimo jiné o přístupu firem k financování – a to nejen v Evropské unii, ale i jinde ve světě. Například firma, která je na tom špatně s emisemi skleníkových plynů, bude mít problém. Pro byznys je však reportování i příležitost zjistit o svém podnikání více a zmapovat možnosti dalšího rozvoje.

not random 8

Když se s inflací smíříme, půjde zastavit jen šokem

Prvním krokem k zastavení inflace je vyřešení vysokých cen elektřiny. Jen to ale nebude stačit. Musí se změnit také inflační očekávání ve firmách, říká David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte. Pokud budou všichni stále plánovat zdražování, zůstane nám nadlouho. Takovou situaci pak lze řešit jen šokovou terapií.

not random 9

Manuál řadí zpátečku

Čím dál více lidí preferuje u nových vozů automatické převodovky, do některých modelů si už ruční řazení ani nemůžete objednat. První automobilky také oznámily, že s ručním řazením definitivně končí. Už tak nákladné automobily se tím dále prodražují, na druhé straně vede většinou automat k nižší spotřebě. Co je na moderních „automatech“ tak lákavého? A patří skutečně „manuály“ do starého železa?

not random 10

Kouzelnický trik Seatu: tržby mají jméno Cupra

Pokud se to celé povede, bude z toho kapitola do učebnic marketingu a obchodní strategie. V automobilovém průmyslu jsou známé případy, kdy vedle zavedené značky vznikla ještě další, zpravidla luxusnější. Tentokrát se ale může poprvé stát, že se nová značka stane tou hlavní. A nemusí trvat nijak zvlášť dlouho, než se Cupra stane novým tahounem a Seat ustoupí do pozadí.

not random 11

GasNet je připraven zvedat podíl biometanu i vodíku v síti

Nejen Česká republika, ale celá Evropa v současné době intenzivně řeší diverzifikaci dodávek zemního plynu. Tuzemské plynárenství nabízí řešení, kdy si plyn můžeme vyrobit i lokálně přímo v České republice. Navíc to bude plyn zelený a obnovitelný. „Sázíme na biometan a vodík. Biometan už v našich plynovodech proudí. Česko ale musí více využít jeho potenciál. Zároveň existují už první plány a projekty na lokální výrobny vodíku, takzvané elektrolyzéry. Ty do naší sítě budeme umět také připojit. Na příměsi biometanu je naše infrastruktura připravena a intenzivně pracujeme na tom, abychom v krátké době byli připraveni na příměsi vodíku,“ říká Ivo Jirovský z distribuční společnosti GasNet.

Byznys
not random 12

Obyvatelé všech bytů, spojte se!

Ten název zní pořád ještě dost socialisticky. Forma je ovšem zcela moderní a praktická. Družstevní bydlení se vrací a získává stále více příznivců mezi developery, bankami a především samotnými zákazníky. Umožňuje větší flexibilitu než nákup na hypotéku, na druhé straně zase nemá daňové zvýhodnění. Jaké jsou plusy a minusy novodobých bytových družstev?

not random 13

Film o Žižkovi. 90 milionů bylo moc, 450 je akorát

Na první pohled to může znít divně. Když byl rozpočet na film o Janu Žižkovi devadesát milionů korun, nebyla šance na to, aby se peníze vrátily. Tak ho Petr Jákl pětkrát navýšil a naděje na dobrý výsledek výrazně vzrostla. Jemu samotnému se pak otevřely dveře do úplně nového světa. K produkci hollywoodských filmů s hvězdami, jako je Al Pacino, Robert De Niro nebo Samuel L. Jackson.

not random 14

Fosfa je hlavním partnerem výstavy Mucha, rodinná sbírka

Břeclavská Life Science společnost Fosfa se stala hlavním partnerem připravované výstavy Alfonse Muchy ve Valdštejnské jízdárně s názvem Mucha, rodinná sbírka, která představí doposud neznámá díla. V pražské Valdštejnské jízdárně je k vidění od 15. července do konce října. Cílem výstavy je ukázat veřejnosti, že malíř tvořil díla i v jiném stylu, než je art nouveau, kterým se proslavil po celém světě. Inovativní firmu a slavného malíře propojují stejné hodnoty.

Byznys
not random 15

Dovolenkových letů bude více než před covidem

Ruzyňské letiště znovu ožilo. Počet cestujících by měl letos přesáhnout deset milionů. To je sice stále výrazně méně než před covidem, ale charterové lety už rekordy překonávají. „Očekáváme, že to bude o dvacet procent více než v roce 2019,“ říká Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha, v rozhovoru o obnově provozu, dálkových linkách i plánech na druhou přistávací dráhu a vlakové spojení.

not random 16

Karlovarská La Hospoda. Mladý Šarki má rád ghí

Steak s třešňovou omáčkou, svíčková na ghí, tedy přepuštěném másle, s vínem, hořčicí a skořicí, žemlovka z vánočky. A skvělé pivo. To nabízí karlovarská restaurace La Hospoda a její mladý šéfkuchař Petr Šárközi, karlovarský rodák s maďarskými kořeny. Právě ty stojí za stylem jeho vaření. „Maďarská kuchyně je freestyle,“ vysvětluje kuchař s přezdívkou Šarki. Jinak La Hospoda obecně vyniká mladým personálem. Často vás tam obsluhují chlapci a dívky s odznakem „La Student“.

not random 17

Vyber si triko nebo mikinu, hodí ti ho zdarma na elektrokole s motorem Bosch

Toto léto se zrodila zajímavá spolupráce dvou na první pohled odlišných subjektů. Na jedné straně pražská streatwearová značka NeverEnough se specifickým smyslem pro černý humor. Na druhé pak precizní technologie od Bosch eBike Systems, odnože německé společnosti zabývající se vývojem a výrobou pohonu pro elektrokola.

Byznys
not random 18
not random 19

Perla na kolech

Automobilka Rolls-Royce koncem května ukázala unikátní vůz s názvem Boat Tail. Redakce Reportéra byla pozvána na představení auta, které se – ačkoli cena nebyla oficiálně zveřejněna – nejspíš stalo nejdražším novým autem světa. Je zcela na míru vytvořené podle vkusu a potřeb majitele a jeho rodiny.

not random 20

Přes malé prase vidět velké

Z Ruska dovážel dřevo na tužky a pastelky, prodával tam zhruba pětinu své tužkařské produkce. Přesto je Vlastislav Bříza přesvědčen, že ještě vážnější může být dopad ruské invaze a následného embarga na jeho strojírenskou divizi. Rozhovor s majitelem Koh-i-Nooru o ruské krizi, investicích, nákupu firmy od Petra Kellnera i potřebě myslet dopředu.

not random 21
not random 23

Chcete lepší úvěr? Podnikejte zeleně

V rámci boje proti nebezpečným klimatickým změnám se musejí firmy v Česku a Evropě, ale i obecně ve světě připravit na to, že jejich vztah k životnímu prostředí bude hrát velkou roli třeba při jednání o úvěru v bance. Některé velké korporace už se těmto kritériím věnují léta, na další se vztahuje povinnost tato data vést, brzy se však otázka udržitelnosti, vztahu k uhlíkové stopě nebo třeba k lidským právům začne týkat i menších a středních firem.

not random 24

A pak že se zboží nemá soudit podle obalu...

Velká obalová revoluce probíhá na regálech českých a moravských obchodů více či méně nápadně. Výrobci a obchodníci se stále více zabývají uhlíkovou stopou, tedy kolik skleníkových plynů se v tom či onom případě dostane do ovzduší – i proto se zaměřují nejen na výrobek samotný, ale také na to, do čeho se balí. Řeší se, jak mít obaly co nejlehčí a z co nejlépe recyklovatelných materiálů.

not random 25

Slunce, vítr, válka a kulhající Česko

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu sází Evropa ještě více na obnovitelné zdroje energie, slunce, vítr či vodu – a také na jadernou elektřinu. Zemní plyn se stává problematický, protože se až dosud masivně dovážel z Ruska, a Evropská unie se nyní mimo jiné snaží přeorientovat se na zkapalněný zemní plyn, LNG. Česká republika nyní v každém případě doplácí na to, že se zde obnovitelné zdroje rozvíjí ve srovnání s jinými zeměmi velmi pomalu.

not random 26

Střecha mu zarostla zelení. A bylo to dobré

Patrně ne každý to ví. Jedním ze sektorů produkujících opravdu významné množství emisí, způsobujících globální oteplení, jsou stavby. Třeba budovy v Evropské unii spotřebují 40 procent veškeré energie v tomto bloku – a vyprodukují 36 procent emisí skleníkových plynů. I stavebnictví proto nyní prochází zásadní transformací. Tento sektor zelená. A to nejen obrazně, ale i doslova, zelené střechy a fasády porostlé vegetací můžou při boji s klimatickou změnou výrazně pomoci.

not random 27

Padesátiletý uchazeč o práci může být často lepší než ti mladí

Věková diskriminace je sice zakázaná, ale v inzerátech se stále opakuje slovní spojení o mladém kolektivu. „Padesátník se na takové místo nepřihlásí. Odpovídá na jiné inzeráty a čím dál víc má pocit, že ho nikde nechtějí, protože je starý. Hodně by pomohlo, kdyby ve společnosti bylo víc pozitivních příkladů lidí okolo padesátky,“ říká Ilona Štorová, která se celý profesní život zabývá vzděláváním dospělých a je ředitelkou neziskové organizace Age Management.

not random 28

Přestavba InterContinentalu. Museli jsme imitovat socialistický šlendrián

Měla to být výkladní skříň československé architektury a umění postavená za americké peníze. Místo toho se pražský hotel InterContinental stal symbolem komunistického luxusu a veksláctví. Nyní by se stavba, poškozená rekonstrukcí z devadesátých let, měla přiblížit někdejšímu ideálu. Autorem přestavby, která zahrnuje i významnou proměnu okolí, je architekt Marek Tichý.

not random 29

Rozjezd se odkládá

Zdálo by se, že vysoké ceny pohonných hmot za války na Ukrajině pohnou automobilový průmysl k elektromobilitě, ale je to složitější. Vojenský konflikt totiž ukazuje, jak problematická je závislost na dodávkách určitého komponentu z jedné země – například akumulátorů z Číny. Jinak válka spolu s covidovými lockdowny přinesla další ránu odvětví, které v EU zaměstnává téměř 14 milionů lidí a představuje více než 7 procent HDP.

not random 30

Auta jako drahokamy

Auta jsou čím dál dražší, dodací lhůty jsou dvakrát delší než před covidem, na některé vozy se čeká i déle než rok a vybrané specifikace z trhu už zmizely. Válka na Ukrajině zvyšuje inflaci tak, že je namístě se ptát, nakolik je rozumné „investovat“ do auta – tím spíše, když mnoho Čechů za poslední dva covidové roky nastřádalo rekordní částky. Má smysl roztočit peníze za automobil, dokud to jde? A když, tak za jaký?

not random 31

Inflaci lze překonat. Pomalým během

Akcie? Nemovitosti? Kryptoměny? Vysoká inflace nutí lidi více přemýšlet o tom, jak se postarat o své peníze. Ani dramatický růst cen by však neměl vést k opuštění rozumné obezřetnosti a zdravého rozumu. Podle expertů není důležité porážet inflaci v okamžiku, kdy trhá rekordy, ale v perspektivě několika příštích let. Zároveň je rozumné držet se oblastí, které jsou investujícímu blízké a srozumitelné.

not random 32

Petr Stuchlík: Přes finance a politiku k digitální poukázce

Vybudoval a prodal poradenskou firmu Fincentrum. Podlehl vábení Andreje Babiše a kandidoval za ANO na primátora Prahy, což dnes označuje za naivní krok. Spoluvlastní investiční fond Quant a nejnověji se angažuje v projektu Corrency. „Digitální poukázky zlepší a zlevní systém vyplácení podpor od radnic a úřadů,“ říká Petr Stuchlík.

not random 33

Na stole hovězí ořech, všude kolem bicykly

Nudle s fermentovaným tvarohem se smetanou a slaninou, hovězí s hříbkovou omáčkou, maková zmrzlina – tohle nabízí Kolnička v Lukách nad Jihlavou, kterou vybudovali Dalibor a Petra Špejtkovi. Původně šlo o zastávku pro cyklisty, výzdobu restaurace tak tvoří jízdní kola, dnes ale na místě bývalé kůlny stojí vyhlášený podnik, kam jezdí lidé z celé země. Nedávno k němu přibyla restaurace Kolna. Krizi při jejím budování překonali manželé s pomocí svých věrných hostů.

not random 34
not random 35

Ruské akcie jsou levné, ale s jejich nákupem mám po invazi morální problém

Po začátku invaze na Ukrajinu ztratily ruské akcie obchodované na západních burzách i devadesát procent své hodnoty. Zároveň v Rusku zůstala skoro měsíc zavřená tamní burza. Na otázky, kdo na válce vydělal a zda se vyplatí i dnes do ruských akcií investovat, odpovídal pro Reportér portfolio manažer J&T Banky Michal Semotan. „Ruské akcie si koupit můžete, jsou nesmyslně podhodnocené. Ale morálně bych s tím měl problém a dělat to nebudu,“ vysvětluje.

not random 36

Mým nejdražším. Speciál – rodinné firmy

Zakladatelé rodinných firem se v důsledku pandemie, po úmrtí nejbohatšího Čecha a po vypuknutí války mnohem více věnují vlastnímu majetkovému uspořádání. Snaží se držet majetek pohromadě a najít model, který bude spravedlivý ke všem jejich dětem, bez ohledu na to, z jakého manželství pocházejí.

not random 37

Když se koloběžka dělá jako ferrari

Na začátku se jich lidé chodili ptát, proč mají jejich koloběžky vepředu větší kolo. Teď se zase diví, že si na jejich výrobu pořizují špičkové stroje. „Nám to smysl dává. Když chceme něco vylepšit, můžeme to udělat okamžitě. Když něco vyvineme, můžeme to hned vyrobit,“ říká Marek Kostka mladší, pokračovatel koloběžkářského klanu Kostků.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>