not random 0

Na plný plyn jako táta

Jméno Dryml je v motoristickém světě pojem. Na úspěšného otce navázali v závodech na ploché dráze oba jeho synové. Dnes jsou spolu všichni tři v rodinné firmě, v Pardubicích mají prodejnu a servis automobilů značky Škoda.

Byznys

not random 1

Čilé babičky, politické zásahy a chybějící byty

Proč jsou byty v hlavním městě tak drahé? Poptávku zvyšují nově příchozí obyvatelé, růst počtu singles i delší život dnešních prarodičů. Nabídku naopak omezují zásahy politiků a úředníků, které se promítají i do rostoucích cen. Z bytové krize se ale lze podle Tomáše Pardubického, šéfa holdingu Finep, dostat. Říká, že některé kroky mohou být jednoduché a rychlé.

not random 2

Ceny nemovitostí. Za stejnou cenu o pokoj méně

Za tutéž částku jako před třemi lety se dá dnes v hlavním městě pořídit byt o jednu místnost menší. To je jeden z důsledků rychle rostoucích cen. Poptávka po bydlení v Praze neklesá, nabídka je však vinou přílišných průtahů nízká. Na vysokých cenách se přitom výraznou měrou podílí také stát. Posun k lepšímu je možný, ale nebude snadný.

not random 3

Byt v brýlích i pomoc virtuálního makléře

Také do realitního byznysu začínají pronikat nové technologie. Zájemci o bydlení si tak mohou ve virtuální realitě procházet svůj byt dávno předtím, než se na stavbě objeví první zedník. Při prodeji bytu lze zase využít služeb online makléře, který je výrazně levnější než ten klasický z masa a kostí.

not random 4

Nauč se, synečku, hospodařit…

Řada českých domácností má problémy s udržením kontroly nad rodinnými financemi. Třetinu by přivedla do problémů už jen rozbitá pračka. Banky a další instituce se proto snaží o zvýšení finanční gramotnosti populace. Začínají u dětí na základní škole – a zdá se, že to funguje.

not random 5
not random 6

To nejlepší pro vaše podnikání

Od 14. ledna 2020 nebudou počítače s Windows 7 dostávat aktualizace zabezpečení. Přejděte na moderní počítač s Windows 10, procesorem Intel® Core™ vPro™ 8. generace a Office 365.

Byznys
not random 7

Kapitál a lyžníci

Český lyžařský byznys se rozjíždí na plné obrátky. Provozovatelé velkých i menších středisek investují do spokojenosti zákazníků. Chtějí jim nabídnout co nejvíce sjezdovek, garanci sněhového pokrytí, kvalitní zázemí a možnost pohodlného nákupu permanentek bez front. Dobře vědí, že na tom nejspíš vydělají. Co nového přinesou tuzemské hory v nejbližších letech?

not random 8

Pohyblivé ceny chceme zavést i ve Špindlu

K lyžařskému byznysu se dostal kvůli sjezdovce pod tatranským Lomnickým sedlem. Dnes je Igor Rattaj největším akcionářem firmy Tatry Mountain Resorts (TMR), která působí i na českých horách, ve Špindlerově Mlýně a na Ještědu. Do lyžování chce přinést stejné principy, jaké fungují třeba u prodeje letenek.

not random 9

Var-nevar kuchaře filozofa

Toto je příběh knihomola a cestovatele, jenž chtěl být číšníkem, ale nakonec je šéfkuchařem i doktorem filozofie, který vydal knížku o ruské kuchyni. Jeho životem se prohánějí různé obory, i jeho kuchyně je fúzí Středomoří a Asie. Tímto prozrazujeme místo, kam chodí kancelářští štamgasti z pražské pankrácké pláně. Ale pozor, v podniku s názvem Rybárna.net jsou fronty.

not random 10

Energetické přepřahání

Během dvaceti let nás čeká výměna hlavního ekonomického tahouna, tedy spalovacích motorů i fosilních paliv, které svět spolehlivě poháněly déle než století. Posílí elektromobily a energie ze slunce, větru či vody: obnovitelné zdroje už se nyní stávají výhodné i bez dotací. Z pohledu Česka, menší země zaměřené na výrobu aut a energeticky náročnější průmysl, to může být proměna dramatická, jakkoli třeba čeští úředníci s velkým růstem zelené energie nepočítají.

not random 11

Spát na svahu a uniknout lavině

Jsou tři hodiny ráno a já už podesáté dofukuji utíkající matraci. Stan se ve vichřici třese a vydává děsivé zvuky. Voda v lahvi zamrzla a já čekám těsně pod vrcholem Monte delle Rezze (hory, která měří 2 858 metrů), až bude ráno… Takovou atrakci nabízí vyhlášené horské středisko v italském Livignu.

not random 12

Pomáháme zaměstnancům, firmy na tom vydělávají

Když se lidé mohou zcela soustředit na svou práci, protože za ně odborná pomoc vyřeší jejich životní starosti a strasti, zvedá to výkonnost firem prudce vzhůru, říká Petr Kadidlo, jednatel společnosti LIN&Partners, která na českém a slovenském trhu provozuje službu Employee Life Assistant (ELA).

Byznys
not random 13
not random 14

Rozjetá 3D raketa letí pořád vzhůru

Z původního koníčka se stal pro Josefa Průšu pořádně velký byznys: 3D tiskárny od Prusa Research sbírají ocenění po celém světě a firma v roce 2018 překonala miliardu korun v tržbách. Ve staré holešovické továrně, kde teď firma sídlí, je tak trochu pořád cítit duch domácí dílny, byť pořádně velké a na několika patrech.

not random 15

Miliardové akce doma i v cizině

Vstup Avastu na londýnskou burzu. Rozmach PPF v jihoevropských telekomunikacích. Změna majitelů Zentivy. Operace Daniela Křetínského na obou stranách Rýna. Nákupy rodinného seskupení R2G v Americe i u Vltavy. Rozšiřování mediálního impéria českého premiéra. V českém byznysu bylo v loňském roce živo. A nic nenasvědčuje tomu, že by se aktivita měla utlumit.

not random 16

Moscow Mule: světový koktejl, který vznikl náhodou

Na žebříčku nejoblíbenějších světových koktejlů je Moscow Mule hodně vysoko. Kombinace vodky, zázvorového piva a limetové šťávy se v měděném hrnku podává už téměř osmdesát let. Koktejl vznikl náhodou, když parta podnikatelů hledala odbyt pro své výrobky. Náhodě ovšem není ponechán základ, ruská vodka vyrobená podle těch nejvyšších standardů.

not random 17

Rumy mnoha chutí, bez nichž se váš bar neobejde

Chcete opravdu kvalitní rum? Máte rádi sladší rumy s ovocnou chutí nebo dokonce kořeněné chutě? Nebo preferujete sušší rumy? V obchodě Warehouse #1 máte na výběr mezi mnoha různými druhy. Můžete zkusit i něco nového – třeba rumy z jamajské destilerie Appleton Estate, peruánské Millonario nebo filipínský hit Don Papa. A rum dle vlastního výběru můžete někomu darovat jako vánoční dárek.

not random 18

Mobily dobývají svět smokingů

České bankovnictví zažívá dobu velkých změn. Klienti řeší své platby na obrazovkách mobilů – a dělají to mnohem častěji než dříve. Hypotéky dostaly nová a přísnější pravidla. Banky se více zajímají o spokojenost a pohodlí svých zákazníků. To se promítá i do výročních cen. Kdo letos uspěl? A co čeká finanční banky a jejich klienty v příštím roce?

not random 19

Čeští klienti jsou na špici v moderních technologiích

Banku v mobilu bude mít úplně každý, tak jako kdysi vkladní knížku, říká šéf České spořitelny Tomáš Salomon, čerstvý držitel titulu Bankéř roku. Digitální bankovnictví podle něj už zdaleka není jen výsadou mladých. Svědčí o tom i příklad jeho třiaosmdesátiletého otce. Rozhovor o penězích, technologiích, hypotékách i o tom, zda se máme dobře.

not random 20
not random 21

Zacapa. Záhada české lásky k rumu

Proč obyvatelé české kotliny propadli exkluzivním rumům ze Střední a Jižní Ameriky a Karibiku? Jasné vysvětlení tohoto fenoménu není k dispozici, ale něco snad naznačí příběh, jak se u nás rozšířil guatemalský rum Zacapa: v poměru na počet obyvatel se ho totiž v Česku prodává nejvíce na světě. Zacapa je tématem dalšího dílu seriálu věnovaného pití a nápojům.

not random 22
not random 23

Jakub Havrlant: Miliardy na triku

Mluví rychle, hodně rychle. Nejspíš je to tím, že toho chce opravdu dost stihnout. Podniká v maloobchodě s miliardáři Kellnerem a Křetínským, v cestování s čínskými investory, dělá byznys i v řadě dalších oborů. Hlavní aktivity Jakuba Havrlanta a jeho skupiny Rockaway sahají od Německa po Albánii. A brzdit se rozhodně nechystá.

not random 25

Bojovat, osladit, zvítězit

Americký film o talentu, trampotách, manželství a úspěchu jako by připomínal příběh podniků IF Café: je v něm čokoláda, cukr, ovoce, velice chutné zákusky – a úvěr s brutálními podmínkami. Cukrářská hvězda Iveta Fabešová se seznámila s talentovaným obchodníkem Janem Ševěčkem, začali podnikat, dřeli, vzali se, mají spolu dvě děti a čtyři kavárny a teď i cukrářskou akademii.

not random 26

Zelená víla se vrací. Český absint

Mezi znalci alkoholu je Česká republika známá jako absintová velmoc. Počátkem devadesátých let jsme začali vyrábět a prodávat zeleného zabijáka namíchaného za studena z lihu a aromat, který v turistech umocnil dojem, že jsme země poněkud švihlá. Posledních deset let absint konečně destilujeme z bylin. A svět je nadšen.

not random 27

Může být mytí nádobí a praní zábavné?

Moderní technologie a chytré domácnosti jsou in. Také spotřebiče jsou stále chytřejší, můžeme je propojovat, kontrolovat nebo ovládat na dálku – kdykoli a odkudkoli. Připomenou se, když jim něco chybí, nabízejí užitečné rady a tipy. A domácí práce s nimi mohou být nejen efektivnější, ale i zábavnější!

Byznys
not random 28
not random 29

Budoucnost bydlení

Jak se bude stavět ve dvacátých letech 21. století? Najde hlavní město recept na prudký růst cen bytů? Proč může zamrzlá výstavba v Praze zasáhnout i zbytek republiky? Co přinese zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték? A jak se proměňují nároky lidí, kteří si dnes hledají nový byt? Přečtěte si v mimořádné příloze o bydlení.

not random 30

Poklady v údolí jelenů

Skotskému městečku Dufftown se občas přezdívá „hlavní město whisky“. Velkou zásluhu na tom mají dvě palírny vybudované na konci devatenáctého století Williamem Grantem a jeho rodinou: Glenfiddich a The Balvenie. V jejich sudech už desítky let zrají mimořádné nápoje.

not random 31

Dostupné byty skládáme jako kostičky z lega

Když se před lety setkali na veletrhu bydlení někdejší šéf firmy Skanska se zakladatelem společnosti IKEA, stvrdili dohodu, že se společně pustí do výstavby bytů dostupných široké veřejnosti. Koncept dostal jméno BoKlok, což lze v češtině přeložit jako „žij chytře“. Jak se takové byty dělají a proč se při jejich plánování myslí na učitelky ze školky, říká Jerrie Kristiansson, šéf prodejů BoKloku.

not random 32
not random 33

Budoucnost bydlení: Na kolik metrů mi teď půjčíte?

Od října se zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték. Sníží se tak riziko přílišného zadlužení, zároveň se ale pro část zájemců stane vlastní bydlení ještě méně dostupné. Ve městech proto poroste poptávka po nájemním bydlení – a i to se tak stane méně dostupné. Jak vypadají nová pravidla v praxi a co to znamená pro bytovou politiku měst?

not random 34

Budoucnost bydlení: Jak rozmrazit Prahu

V Praze je draze, minimálně co se cen bytů týče. Může za to zejména zabrzděná výstavba nových bytů, na které se podepisují zdlouhavé úřední postupy. Problém to však není jen pro ty, kteří si chtějí koupit nový byt. Pokud drahé bydlení přibrzdí rozvoj hlavního města, mohou to pocítit lidé po celé republice.

not random 35

Dojet až do cíle živí a zdraví

Jezdíme auty, která se nedají srovnat s těmi, do kterých jsme sedali ještě před necelými dvaceti lety. Změna systému testování nárazů, nové materiály, povinný stabilizační systém a další prvky zásadním způsobem proměnily bezpečnost automobilů; dále ji zvyšují systémy automatického brzdění a snižování rizika kolize. I ty možná budou v dohledné době patřit do povinné výbavy.

not random 36

Nike, Adidas, Starbucks a obchody s českou duší

Doma je zná jen málokdo. Přesto pracují pro značky jako Adidas, Nike, Starbucks, Dior nebo třeba Calvin Klein. Česká společnost EYELEVEL staví špičkové obchody po celém světě. O tom, jak se dostala ke globálním firmám, v čem vidí budoucnost maloobchodu a proč svým zaměstnancům vaří jako v nejlepších restauracích, mluví ředitel firmy Petr Blabla.

not random 37

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>