not random 0

Mladí nám ukážou budoucnost automobilů

Autům propadl, když ho jako sedmiletého kluka vzal v Africe rallyový jezdec na projížďku závodní lancií. Dnes, o pětačtyřicet let později, stojí Luca de Meo už několikátým rokem v čele automobilky Seat, s níž dosahuje nejlepších výsledků v její historii. Vždycky byl povahou střelec. A tak ho přicházející revoluce v automobilovém průmyslu neděsí, dokonce to vypadá, že se na ni těší.

Byznys

not random 1

Autorevoluce

Nová bezpečnostní pravidla, která se už za tři roky povinně promítnou do všech evropských aut. Neustálý tlak na snižování emisí, který otáčí celé koncerny od benzinových pump k elektrickým zásuvkám. K tomu přesedání mladých zákazníků do sdílených aut, a pro místní zastoupení navíc ještě turbulence na tuzemském trhu. Automobilová branže zkrátka už nikdy nebude taková, jaká bývala.

not random 2

Benzinová hlava v digitální době

Pamatuje celou novodobou automobilovou éru v České republice. Zkraje devadesátých let se stal prvním oficiálním prodejcem vozů BMW v zemi. A auta prodává dodnes. Jiří Jirovec, zakladatel a spolumajitel firmy Invelt, je přesvědčen, že jeho obor právě prochází největší změnou od poválečných dob. Sám na ni reaguje i tím, že investoval do internetového portálu s nabídkou aut.

not random 3

Odrat husu bez kejhání

Vláda přitlačila v sociálních výdajích, slíbila vyšší důchody i rodičovskou. Teď hledá, kde na to vzít peníze. ČSSD by chtěla uvalit dodatečnou daň na tuzemské banky. Záměr vypravit se do bank a odčerpat část jejich zisků na státní útraty vypadá lákavě. Ale rozhodně to není bez rizika.

not random 4

Do boomu zasáhl MAX

Ačkoli to tak ještě před pár měsíci nevypadalo, trh s leteckými zájezdy českých cestovek nyní výstižně charakterizuje název známého filmu – Nejistá sezona. Rodící se rekordní rok zasáhly problémy se stroji Boeing 737 MAX 8, které přestaly létat. Výrazně proto ubylo možností, jak dostat Čechy letecky k moři. Last minute zájezdy tak letos mohou být skutečně drahé. Jinak ovšem zájem o cestování a létání roste – stejně jako mzdy v tuzemské ekonomice.

not random 5

Byznysem i na dovolenou

Se zvyšující se životní úrovní roste počet Čechů, kteří mají zájem o letenku v business class nebo v první třídě, někteří dokonce volí soukromý let. Nejde přitom už jen o letenky placené firmami, ale také o cesty na dovolenou.

Byznys
not random 6

Rodinný byznys 2.0

Třicet let po pádu socialismu se pomalu uzavírají podnikatelské dráhy žen a mužů, kteří začínali s byznysem zkraje devadesátých let. Někteří ovšem zjišťují, že potomci o jejich firmy příliš nestojí. Jiní naopak své dcery či syny na převzetí rodinného podniku a odpovědnosti léta chystají. Situaci mohou komplikovat i soukromé vztahy: například větší počet dětí s větším počtem partnerek.

not random 7

Lepší než doma sedět je pražit buráky

Večer u televize oříšky ani buráky nechroupají. Není divu, když se pražením a obchodem s arašídy, lískovými ořechy, kešu a dalšími příbuznými pochutinami zabývají každý den už více než čtvrt století. Rodina Kremlových vybudovala na Prostějovsku firmu Alika, která z miniaturní domácí pražírny vyrostla až ve velkého hráče v potravinářském byznysu.

not random 8

Zásnuby s PPF nevyšly. Kam zamíří Moneta?

Jednání o spojení Monety s Air Bank a českým a slovenským Home Creditem skončila neúspěšně. Kterým směrem se teď banka pod vedením Tomáše Spurného vydá? A může se plán na fúzi ještě vrátit do hry? Rozhovor s bankéřem, jenž už po maturitě emigroval ze socialistického Československa, protože si chtěl žít po svém, aniž mu někdo bude říkat, co je správné a co ne.

not random 9

Petr, Martin a růžová Pilulka

Před dvaceti lety začali se společným byznysem. Dnes jsou spolu opět v čele rychle rostoucí firmy. Jen mezitím vyměnili diskety a mikrovlnky za paralen a sunar. Petr a Martin Kasové, dva muži, kteří sázejí na modernizaci lékárenského byznysu. Pro svou firmu si vybrali růžovou barvu, prý dobře vypadá.

not random 10

Tři, dva, jedna, start! Do vlastního byznysu

Mít tak jednou vlastní firmu… Před zájemci o soukromé podnikání se otevírají nové možnosti. Základní znalosti mohou získat v bezplatných kurzech, v nichž si otestují a upraví své podnikatelské záměry. Mnohem snazší je i získání úvěru na rozjezd firmy v bance. Díky podpůrným programům už rozhodně není třeba přemýšlet o zástavě domku po babičce.

not random 11

150 let v jedné dílně

Látky ve strmilovské tkalcovně vznikají způsobem, který textilní továrny už dávno opustily, a na trhu tudíž nemají obdobu. Tomu odpovídá i vyšší cena těchto řemeslných unikátů, pro něž není úplně snadné získat dostatek zákazníků. Kubákovi, kteří na tomtéž místě podnikají už v šesté generaci, však nehodlají na výrobních postupech nic měnit.

not random 12

Na plný plyn jako táta

Jméno Dryml je v motoristickém světě pojem. Na úspěšného otce navázali v závodech na ploché dráze oba jeho synové. Dnes jsou spolu všichni tři v rodinné firmě, v Pardubicích mají prodejnu a servis automobilů značky Škoda.

not random 13

Čilé babičky, politické zásahy a chybějící byty

Proč jsou byty v hlavním městě tak drahé? Poptávku zvyšují nově příchozí obyvatelé, růst počtu singles i delší život dnešních prarodičů. Nabídku naopak omezují zásahy politiků a úředníků, které se promítají i do rostoucích cen. Z bytové krize se ale lze podle Tomáše Pardubického, šéfa holdingu Finep, dostat. Říká, že některé kroky mohou být jednoduché a rychlé.

not random 14

Ceny nemovitostí. Za stejnou cenu o pokoj méně

Za tutéž částku jako před třemi lety se dá dnes v hlavním městě pořídit byt o jednu místnost menší. To je jeden z důsledků rychle rostoucích cen. Poptávka po bydlení v Praze neklesá, nabídka je však vinou přílišných průtahů nízká. Na vysokých cenách se přitom výraznou měrou podílí také stát. Posun k lepšímu je možný, ale nebude snadný.

not random 15

Byt v brýlích i pomoc virtuálního makléře

Také do realitního byznysu začínají pronikat nové technologie. Zájemci o bydlení si tak mohou ve virtuální realitě procházet svůj byt dávno předtím, než se na stavbě objeví první zedník. Při prodeji bytu lze zase využít služeb online makléře, který je výrazně levnější než ten klasický z masa a kostí.

not random 16

Nauč se, synečku, hospodařit…

Řada českých domácností má problémy s udržením kontroly nad rodinnými financemi. Třetinu by přivedla do problémů už jen rozbitá pračka. Banky a další instituce se proto snaží o zvýšení finanční gramotnosti populace. Začínají u dětí na základní škole – a zdá se, že to funguje.

not random 17
not random 18

To nejlepší pro vaše podnikání

Od 14. ledna 2020 nebudou počítače s Windows 7 dostávat aktualizace zabezpečení. Přejděte na moderní počítač s Windows 10, procesorem Intel® Core™ vPro™ 8. generace a Office 365.

Byznys
not random 19

Kapitál a lyžníci

Český lyžařský byznys se rozjíždí na plné obrátky. Provozovatelé velkých i menších středisek investují do spokojenosti zákazníků. Chtějí jim nabídnout co nejvíce sjezdovek, garanci sněhového pokrytí, kvalitní zázemí a možnost pohodlného nákupu permanentek bez front. Dobře vědí, že na tom nejspíš vydělají. Co nového přinesou tuzemské hory v nejbližších letech?

not random 20

Pohyblivé ceny chceme zavést i ve Špindlu

K lyžařskému byznysu se dostal kvůli sjezdovce pod tatranským Lomnickým sedlem. Dnes je Igor Rattaj největším akcionářem firmy Tatry Mountain Resorts (TMR), která působí i na českých horách, ve Špindlerově Mlýně a na Ještědu. Do lyžování chce přinést stejné principy, jaké fungují třeba u prodeje letenek.

not random 21

Var-nevar kuchaře filozofa

Toto je příběh knihomola a cestovatele, jenž chtěl být číšníkem, ale nakonec je šéfkuchařem i doktorem filozofie, který vydal knížku o ruské kuchyni. Jeho životem se prohánějí různé obory, i jeho kuchyně je fúzí Středomoří a Asie. Tímto prozrazujeme místo, kam chodí kancelářští štamgasti z pražské pankrácké pláně. Ale pozor, v podniku s názvem Rybárna.net jsou fronty.

not random 22

Energetické přepřahání

Během dvaceti let nás čeká výměna hlavního ekonomického tahouna, tedy spalovacích motorů i fosilních paliv, které svět spolehlivě poháněly déle než století. Posílí elektromobily a energie ze slunce, větru či vody: obnovitelné zdroje už se nyní stávají výhodné i bez dotací. Z pohledu Česka, menší země zaměřené na výrobu aut a energeticky náročnější průmysl, to může být proměna dramatická, jakkoli třeba čeští úředníci s velkým růstem zelené energie nepočítají.

not random 23

Spát na svahu a uniknout lavině

Jsou tři hodiny ráno a já už podesáté dofukuji utíkající matraci. Stan se ve vichřici třese a vydává děsivé zvuky. Voda v lahvi zamrzla a já čekám těsně pod vrcholem Monte delle Rezze (hory, která měří 2 858 metrů), až bude ráno… Takovou atrakci nabízí vyhlášené horské středisko v italském Livignu.

not random 24
not random 25

Rozjetá 3D raketa letí pořád vzhůru

Z původního koníčka se stal pro Josefa Průšu pořádně velký byznys: 3D tiskárny od Prusa Research sbírají ocenění po celém světě a firma v roce 2018 překonala miliardu korun v tržbách. Ve staré holešovické továrně, kde teď firma sídlí, je tak trochu pořád cítit duch domácí dílny, byť pořádně velké a na několika patrech.

not random 26

Miliardové akce doma i v cizině

Vstup Avastu na londýnskou burzu. Rozmach PPF v jihoevropských telekomunikacích. Změna majitelů Zentivy. Operace Daniela Křetínského na obou stranách Rýna. Nákupy rodinného seskupení R2G v Americe i u Vltavy. Rozšiřování mediálního impéria českého premiéra. V českém byznysu bylo v loňském roce živo. A nic nenasvědčuje tomu, že by se aktivita měla utlumit.

not random 27

Moscow Mule: světový koktejl, který vznikl náhodou

Na žebříčku nejoblíbenějších světových koktejlů je Moscow Mule hodně vysoko. Kombinace vodky, zázvorového piva a limetové šťávy se v měděném hrnku podává už téměř osmdesát let. Koktejl vznikl náhodou, když parta podnikatelů hledala odbyt pro své výrobky. Náhodě ovšem není ponechán základ, ruská vodka vyrobená podle těch nejvyšších standardů.

not random 28

Rumy mnoha chutí, bez nichž se váš bar neobejde

Chcete opravdu kvalitní rum? Máte rádi sladší rumy s ovocnou chutí nebo dokonce kořeněné chutě? Nebo preferujete sušší rumy? V obchodě Warehouse #1 máte na výběr mezi mnoha různými druhy. Můžete zkusit i něco nového – třeba rumy z jamajské destilerie Appleton Estate, peruánské Millonario nebo filipínský hit Don Papa. A rum dle vlastního výběru můžete někomu darovat jako vánoční dárek.

not random 29

Mobily dobývají svět smokingů

České bankovnictví zažívá dobu velkých změn. Klienti řeší své platby na obrazovkách mobilů – a dělají to mnohem častěji než dříve. Hypotéky dostaly nová a přísnější pravidla. Banky se více zajímají o spokojenost a pohodlí svých zákazníků. To se promítá i do výročních cen. Kdo letos uspěl? A co čeká finanční banky a jejich klienty v příštím roce?

not random 30

Čeští klienti jsou na špici v moderních technologiích

Banku v mobilu bude mít úplně každý, tak jako kdysi vkladní knížku, říká šéf České spořitelny Tomáš Salomon, čerstvý držitel titulu Bankéř roku. Digitální bankovnictví podle něj už zdaleka není jen výsadou mladých. Svědčí o tom i příklad jeho třiaosmdesátiletého otce. Rozhovor o penězích, technologiích, hypotékách i o tom, zda se máme dobře.

not random 31
not random 32

Zacapa. Záhada české lásky k rumu

Proč obyvatelé české kotliny propadli exkluzivním rumům ze Střední a Jižní Ameriky a Karibiku? Jasné vysvětlení tohoto fenoménu není k dispozici, ale něco snad naznačí příběh, jak se u nás rozšířil guatemalský rum Zacapa: v poměru na počet obyvatel se ho totiž v Česku prodává nejvíce na světě. Zacapa je tématem dalšího dílu seriálu věnovaného pití a nápojům.

not random 33
not random 34

Jakub Havrlant: Miliardy na triku

Mluví rychle, hodně rychle. Nejspíš je to tím, že toho chce opravdu dost stihnout. Podniká v maloobchodě s miliardáři Kellnerem a Křetínským, v cestování s čínskými investory, dělá byznys i v řadě dalších oborů. Hlavní aktivity Jakuba Havrlanta a jeho skupiny Rockaway sahají od Německa po Albánii. A brzdit se rozhodně nechystá.

not random 36

Bojovat, osladit, zvítězit

Americký film o talentu, trampotách, manželství a úspěchu jako by připomínal příběh podniků IF Café: je v něm čokoláda, cukr, ovoce, velice chutné zákusky – a úvěr s brutálními podmínkami. Cukrářská hvězda Iveta Fabešová se seznámila s talentovaným obchodníkem Janem Ševěčkem, začali podnikat, dřeli, vzali se, mají spolu dvě děti a čtyři kavárny a teď i cukrářskou akademii.

not random 37

Zelená víla se vrací. Český absint

Mezi znalci alkoholu je Česká republika známá jako absintová velmoc. Počátkem devadesátých let jsme začali vyrábět a prodávat zeleného zabijáka namíchaného za studena z lihu a aromat, který v turistech umocnil dojem, že jsme země poněkud švihlá. Posledních deset let absint konečně destilujeme z bylin. A svět je nadšen.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>