not random 0

Přes malé prase vidět velké

Z Ruska dovážel dřevo na tužky a pastelky, prodával tam zhruba pětinu své tužkařské produkce. Přesto je Vlastislav Bříza přesvědčen, že ještě vážnější může být dopad ruské invaze a následného embarga na jeho strojírenskou divizi. Rozhovor s majitelem Koh-i-Nooru o ruské krizi, investicích, nákupu firmy od Petra Kellnera i potřebě myslet dopředu.

Byznys

not random 1

Padesátiletý uchazeč o práci může být často lepší než ti mladí

Věková diskriminace je sice zakázaná, ale v inzerátech se stále opakuje slovní spojení o mladém kolektivu. „Padesátník se na takové místo nepřihlásí. Odpovídá na jiné inzeráty a čím dál víc má pocit, že ho nikde nechtějí, protože je starý. Hodně by pomohlo, kdyby ve společnosti bylo víc pozitivních příkladů lidí okolo padesátky,“ říká Ilona Štorová, která se celý profesní život zabývá vzděláváním dospělých a je ředitelkou neziskové organizace Age Management.

not random 2

Přestavba InterContinentalu. Museli jsme imitovat socialistický šlendrián

Měla to být výkladní skříň československé architektury a umění postavená za americké peníze. Místo toho se pražský hotel InterContinental stal symbolem komunistického luxusu a veksláctví. Nyní by se stavba, poškozená rekonstrukcí z devadesátých let, měla přiblížit někdejšímu ideálu. Autorem přestavby, která zahrnuje i významnou proměnu okolí, je architekt Marek Tichý.

not random 3

Na stole hovězí ořech, všude kolem bicykly

Nudle s fermentovaným tvarohem se smetanou a slaninou, hovězí s hříbkovou omáčkou, maková zmrzlina – tohle nabízí Kolnička v Lukách nad Jihlavou, kterou vybudovali Dalibor a Petra Špejtkovi. Původně šlo o zastávku pro cyklisty, výzdobu restaurace tak tvoří jízdní kola, dnes ale na místě bývalé kůlny stojí vyhlášený podnik, kam jezdí lidé z celé země. Nedávno k němu přibyla restaurace Kolna. Krizi při jejím budování překonali manželé s pomocí svých věrných hostů.

not random 4

Petr Stuchlík: Přes finance a politiku k digitální poukázce

Vybudoval a prodal poradenskou firmu Fincentrum. Podlehl vábení Andreje Babiše a kandidoval za ANO na primátora Prahy, což dnes označuje za naivní krok. Spoluvlastní investiční fond Quant a nejnověji se angažuje v projektu Corrency. „Digitální poukázky zlepší a zlevní systém vyplácení podpor od radnic a úřadů,“ říká Petr Stuchlík.

not random 5

Inflaci lze překonat. Pomalým během

Akcie? Nemovitosti? Kryptoměny? Vysoká inflace nutí lidi více přemýšlet o tom, jak se postarat o své peníze. Ani dramatický růst cen by však neměl vést k opuštění rozumné obezřetnosti a zdravého rozumu. Podle expertů není důležité porážet inflaci v okamžiku, kdy trhá rekordy, ale v perspektivě několika příštích let. Zároveň je rozumné držet se oblastí, které jsou investujícímu blízké a srozumitelné.

not random 6

Auta jako drahokamy

Auta jsou čím dál dražší, dodací lhůty jsou dvakrát delší než před covidem, na některé vozy se čeká i déle než rok a vybrané specifikace z trhu už zmizely. Válka na Ukrajině zvyšuje inflaci tak, že je namístě se ptát, nakolik je rozumné „investovat“ do auta – tím spíše, když mnoho Čechů za poslední dva covidové roky nastřádalo rekordní částky. Má smysl roztočit peníze za automobil, dokud to jde? A když, tak za jaký?

not random 7

Rozjezd se odkládá

Zdálo by se, že vysoké ceny pohonných hmot za války na Ukrajině pohnou automobilový průmysl k elektromobilitě, ale je to složitější. Vojenský konflikt totiž ukazuje, jak problematická je závislost na dodávkách určitého komponentu z jedné země – například akumulátorů z Číny. Jinak válka spolu s covidovými lockdowny přinesla další ránu odvětví, které v EU zaměstnává téměř 14 milionů lidí a představuje více než 7 procent HDP.

not random 8
not random 9

Ruské akcie jsou levné, ale s jejich nákupem mám po invazi morální problém

Po začátku invaze na Ukrajinu ztratily ruské akcie obchodované na západních burzách i devadesát procent své hodnoty. Zároveň v Rusku zůstala skoro měsíc zavřená tamní burza. Na otázky, kdo na válce vydělal a zda se vyplatí i dnes do ruských akcií investovat, odpovídal pro Reportér portfolio manažer J&T Banky Michal Semotan. „Ruské akcie si koupit můžete, jsou nesmyslně podhodnocené. Ale morálně bych s tím měl problém a dělat to nebudu,“ vysvětluje.

not random 10

Mým nejdražším. Speciál – rodinné firmy

Zakladatelé rodinných firem se v důsledku pandemie, po úmrtí nejbohatšího Čecha a po vypuknutí války mnohem více věnují vlastnímu majetkovému uspořádání. Snaží se držet majetek pohromadě a najít model, který bude spravedlivý ke všem jejich dětem, bez ohledu na to, z jakého manželství pocházejí.

not random 11

Do pěti let bez Ruska. Musíme začít hned, říká šéf ČEZ

Plán k přechodu na obnovitelné zdroje energie za pomoci ruského plynu vzal po vypuknutí války zasvé. „Evropskou energetiku čeká zásadní změna,“ říká šéf elektrárenské společnosti ČEZ Daniel Beneš. Odstřižení od ruské ropy, plynu i jaderného paliva se podle něj dá zvládnout, ale musí se na tom začít okamžitě pracovat.

not random 12

Ostatní jeli k moři, my s tátou na služebku

V roce 1990 si Tomáš Kořínek půjčil dvě stě tisíc a vyrazil na západní trhy s tím, že dovozem efektivnějších traktorů, secích strojů a další techniky změní české zemědělství. Dnes, v jednašedesáti letech, stále vede Tomáš Kořínek starší úspěšnou rodinnou firmu Toko Agri. K traktorům, secím strojům a další technice přibyl prodej ovocných pyré a šťáv, automatů na mléko či hovězího masa – to už však mají na starosti synové Tomáš a Matěj.

not random 13

Táhneme se navzájem. Na vodě i ve firmě

Netušil, že buduje rodinný podnik. Za prodejním pultem začínal Milan Škoda jako patnáctiletý učeň, po revoluci se stal živnostníkem. Před dvaceti lety přestěhoval svůj obchod do Paláce Langhans, kde milovníci fotografie našli svůj třípatrový ráj. S technickým vývojem a finančními procesy mu dnes pomáhají oba jeho synové, ten starší firmu jako ředitel již oficiálně vede.

not random 14

Když se koloběžka dělá jako ferrari

Na začátku se jich lidé chodili ptát, proč mají jejich koloběžky vepředu větší kolo. Teď se zase diví, že si na jejich výrobu pořizují špičkové stroje. „Nám to smysl dává. Když chceme něco vylepšit, můžeme to udělat okamžitě. Když něco vyvineme, můžeme to hned vyrobit,“ říká Marek Kostka mladší, pokračovatel koloběžkářského klanu Kostků.

not random 15

České rodinné firmy prokazují odolnost

Dramatický vývoj posledních let prověřil fungování rodinných firem. „Ukazuje se, že rodinné firmy jsou v Česku skutečně odolné a stabilní,“ říká advokát Jan Pavelka, předseda Asociace rodinných firem, která má zhruba sto členských společností. Díky strategickému partnerství s Raiffeisenbank nyní chystá rozsáhlé pokračování průzkumu odolnosti firem.

Byznys
not random 16

CUPRA jede

ADVERTORIAL Nová značka CUPRA buduje a posiluje svou pozici. „Úspěšná story CUPRY pokračuje, v loňském roce jsme ztrojnásobili prodeje na více než osmdesát tisíc vozů,“ řekl Wayne Griffiths, prezident značek CUPRA a SEAT.

Byznys
not random 17

Zn.: Hledá se klíč k bydlení

Ceny bytů vylétly do nebes. Poptávka je obrovská, nabídka na rekordním minimu. Úrokové sazby hypoték dramaticky rostou, podmínky pro získání úvěru se naopak zpřísní. Půjde si ještě koupit vlastní byt? Pomůže některým profesím koncept dostupného nájemního bydlení? Kudy dnes vede cesta ke střeše nad hlavou?

not random 18

Tak budeme parmezán dělat na Moravě

Jestli se Češi naučí vyrábět takové sýry, tak jsme skončili – uslyšel kdysi potomek slavné italské sýrařské rodiny Roberto Brazzale. Řešení? Začít vyrábět sýr v Česku, respektive na Moravě. Gran Moravia, kterému se u nás říká parmezán, kombinuje kvalitní místní mléko a staré know-how z Itálie. A firma Brazzale se dál rozšiřuje, na severu Itálie například nedávno otevřela sklad obsluhovaný hypermoderními roboty, kde může zrát deset tun sýra.

not random 19

Vyboxovali jsme jádro. Proč to nejde i jindy?

Na domácí politické scéně se evropským tématům nevěnuje pozornost. Přitom zásadně ovlivňují budoucí prosperitu země. Jednání o zařazení jádra a plynu mezi preferované energetické zdroje ukazuje, že Česko dokáže obhájit v Evropě své postoje. Není to však vždy pravidlem. Častějšímu úspěchu brání nedostatek lidí, pozornosti a vůle.

not random 20

Skupina GasNet jde cestou ESG

Advertorial: GasNet je největším plynárenským distributorem v České republice. Zajišťuje bezpečné dodávky plynu pro 2,3 milionu odběrných míst, pokrývá 80 % distribuce plynu a stará se o 65 000 kilometrů plynovodů. A pyšní se ještě jedním nej: patří u nás k průkopníkům ESG, udržitelného způsobu podnikání a odpovědného investování.

Byznys
not random 21

Kdo neroste, pomalu umírá

Na začátku posílal ze studií na Floridě balíčky kamarádům. Teď má firmu, která zajišťuje rozesílání zboží pro dva tisíce e-shopů. ShipMonk sídlí v Americe, jeho technologie se vyvíjejí v Česku. Před rokem zaplatili investoři za zhruba poloviční podíl přes sedm miliard korun. Jan Bednář má ovšem namířeno ještě mnohem dál.

not random 22

Pavel Baudiš: Je to jako svatba, začne nová etapa

Ohlášená fúze českého antivirového gigantu Avast s americkým konkurentem NortonLifeLock je zdaleka největší tuzemskou transakcí právě ukončeného roku. Její hodnota vysoko přesáhne osm miliard dolarů. Pavel Baudiš, spoluzakladatel a největší akcionář Avastu, v ní vidí hlavně novou šanci. „U dětí máte také radost, když vkročí do nové životní fáze,“ říká.

not random 23
not random 24

Nová vláda bude muset lidem říct, že takhle to dál nejde

Nová vláda v čele s premiérem Petrem Fialou zatím maže lidem med kolem pusy, ale časem bude muset předložit skutečný stav věcí a sáhnout k nepopulárním krokům, říká sociolog Daniel Prokop z PAQ Research. „Kabinet nemá šanci udržet nízké daně a zároveň štědré sociální výdaje,“ soudí. Co čeká Česko v roce 2022? Jaké budou největší výzvy pro společnost a vládu?

Byznys
not random 25

Kapr bez salátu? Namažte ho na chleba!

Jak vymyslet, aby si lidé oblíbili kapra a jedli ho i jindy než na Vánoce? S tím si lámali hlavu majitelé farmy na Vysočině, ke které patří pět rybníků. Výsledkem je kapří paštika. Na trhu je třetí rok a prestižní ocenění už stačila získat za obsah i za obal. Rodina Plachých si pochvaluje, že díky ní jdou lépe na odbyt i ryby přímo v jejich restauraci ve Služátkách u Pelhřimova.

not random 26

Peníze na nové cesty, milost pro staré dluhy

Vedle velkých událostí na bankovním trhu, jako jsou překonávání dopadů pandemie, digitalizace nebo bankovní identita, se rozvíjí i bankovní služby pro ty, kteří by na ně jinak nedosáhli. Jedna z bank podporuje a financuje sociální organizace zaměstnávající handicapované či jinak znevýhodněné osoby.  Druhá zavedla speciální výhodnější úvěry určené pro drobné podnikatelky. A řada bankovních ústavů se připojila k pomoci lidem v exekucích v rámci akce Milostivé léto.

not random 27

Na zdraví! Pije se méně, ale lepší alkohol

Covid se projevil i na spotřebě alkoholu. „Při grilování doma s rodinou toho zkrátka nevypijete tolik jako s kamarády v baru,“ říká šéf a většinový vlastník společnosti Rudolf Jelínek, tradičního výrobce destilátů z valašských Vizovic. Do skupiny dnes patří také výroba v Bulharsku a v Chile, Rudolf Jelínek je tak největším producentem ovocných pálenek na světě.

not random 28

Banky v rytmu techna

Doby, kdy se k bankovnictví hodil – obrazně řečeno – poklidný valčík, jsou pryč. Pro ceny si sice vítězové stále přicházejí ve smokingu, ale jinak se jejich obor pohybuje spíše v rytmu divokého techna. Dvacátý ročník soutěže Banka roku uzavřel mimořádný rok, který byl rámován covidovou pandemií, ale přinesl i rekordní objem hypoték, rychlou digitalizaci služeb a bankovní identitu pro styk s úřady i komerčními službami.

not random 29

Co jsme vydělali na covidu, investujeme do výzkumu

Plán Václava Navrátila byl jasný: ve vlastní firmě rozvinout nápad a metodu vzniklou během doktorandského studia, jak hledat nová léčiva. Pak přišel covid a ze začínající Diana Biotechnologies se stala úspěšná společnost, na níž stojí třicet procent PCR testů v Česku. Rychlý růst firmě umožnil nabírat české vědce, kteří se vracejí ze zahraničí, a Václav Navrátil i díky tomu plánuje o to větší návrat k původnímu scénáři: hledat a možná jednou vyvíjet vlastní originální léky.

not random 30

Vestavby Egoé. S jedním kufrem za město

Stačí patnáct minut, jeden kufr a můžete vyrazit za město. Kam přesně, to už je jen na vás. Takové řešení pro volný čas nabízí obytné vestavby Nestbox od skupiny EGOÉ. Jsou kompaktní, přesto umí nabídnout prostor pro vodu, vařič, lednici i spaní.

Byznys
not random 31

Školka vs. Divadlo 5:0. Představy Čechů o bydlení

Patnáctiminutoví pragmatici. Tak by se dal shrnout postoj městských rodičů k jejich bydlení. Pokud to mají blízko do přírody, k obchodům a službám, jsou spokojeni. Vztahy se sousedy ani vzhled okolí příliš neřeší. Líbilo by se jim, pokud by mohli bydlet v domě se zahradou jen kousíček za městem.

not random 32

Nechcete garsonku? Kupte si kus skladu

Ceny bytů znovu poskočily výrazně vzhůru, nabídka je velmi omezená. Pro ty, kdo chtějí investovat do nemovitostí, mohou dávat smysl komerční objekty. V současné době jsou hitem průmyslové a logistické areály, které těží hlavně z expanze e-shopů. Zanedlouho to mohou být kanceláře, staví se jich málo a poptávka nejspíš poroste.

not random 33

Neumíte být druzí? Zapamatujte si jméno Gaggenau

Více než tři staletí existuje německá značka Gaggenau. Začalo to v roce 1683, kdy Wilhelm von Baden zřídil ve stejnojmenném městě kovodělnou výrobu. V roce 1956 se firma rozrostla o kuchyně na míru s důmyslnými a snadno obsluhovatelnými spotřebiči. Dnes je synonymem nadčasové krásy a průlomových technologií pro exkluzivní gastronomii.

Byznys
not random 34
not random 35

Tapas. Španělská vášeň na celý život

Kousky kachny, olivy, nakrájená hovězí svíčková, kalamáry, marinované kousíčky ryb zvané ceviche – a spoustu dalších velice vyladěných tapas a španělských vín nabízí vinohradská restaurace El Camino. Podnik založil David Böhm, milovník Španělska, který sestavuje menu na základě hlubokých znalostí tamní historie, geografie, kultury i gastronomie. El Camino, v překladu „cesta“, nabízí výlet na Pyrenejský poloostrov.

not random 36

Kamera, klapka, jedem!

Vývoj moderních bezpečnostních prvků v autech postavených na nejnovějších technologiích jde dramaticky dopředu. Ne všechny sice fungují ideálně, celkově však chrání životy i zdraví. Představují ovšem také jeden z faktorů zvedajících cenu aut – i když hlavní příčinou zdražování jsou stále náročnější emisní limity. Sledování ospalosti řidiče, kamera pro výhled dozadu nebo systém, který zabrání řízení po požití alkoholu. Člověk si může v autě připadat jak ve sci-fi filmu. Které asistenty však mají smysl?

not random 37

Plná hala fandí borcům s myší

Nemají tretry, kopačky ani helmy, a přesto se na jejich zápasy dívají tisícovky diváků. Nehrají na olympiádě (tedy alespoň prozatím), ale i tak vydělávají více než řada olympijských vítězek a vítězů. Závodní hraní počítačových her, neboli esport, letí strmě vzhůru, vytváří nové hvězdy a přitahuje peníze světoznámých značek.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>