not random 0

Velké elektro, malý benzin. Čím bude Evropa jezdit?

Evropa si schválila konec spalovacích motorů v roce 2035 a jedná o razantním zpřísnění emisních limitů Euro 7 v roce 2025: pokud by norma prošla v podobě navržené Evropskou komisí, podle automobilek by to vedlo ke konci malých a úsporných aut, jež dosud vládla prodejním statistikám. Do toho se za první čtvrtletí stal nejprodávanějším vozem v Evropě poprvé elektromobil – příznačně však neevropské značky Tesla. Co to všechno znamená?

Byznys

not random 1

Pomalá krása

Jedni je adorují, druzí nesnášejí. Elektrická auta budí spoustu emocí. Jaké výhody a nevýhody obnáší „cesta na baterky“? A co se stane, když do experimentální výpravy zahrnete i vlastní rodinu? Přečtěte si reportáž o skutečných zážitcích elektromobilového nováčka.

not random 2

Příliš drahá e-bouračka

Jak pojistit elektromobil? Některé pojišťovny zařazují auta s elektrickým pohonem do stejné kategorie jako ty s nejmenšími spalovacími motory. Pojištění ale prodražuje množství nákladných technologií a pravidla automobilek pro opravy baterií. Roste ale i cena havarijního pojištění pro běžná auta.

not random 3

Porsche Approved: Kryjeme vám záda

Ojeté Porsche zní jako splněný sen do doby, než začnete řešit drahé opravy. Na všechny tyhle problémy má však automobilka Porsche odpověď: tovární záruku Porsche Approved i pro ojeté vozy staré až 15 let. PETR MOŠNIČKA z českého importu Porsche vysvětluje detaily.

Byznys
not random 4
not random 5

XV, nebo Forester? Každý umí něco jiného

Aktuální Subaru Forester i XV už stojí na nové platformě SGP, mají stejnou světlou výšku, symetrický pohon všech kol a jsou k mání s pohonem e-Boxer. Může se zdát, že jediným rozdílem je velikost, ve skutečnosti jsou však dokonalou ukázkou rozdílu mezi SUV a crossoverem.

Byznys
not random 6

Slunce v duši. Rodinné podnikání 2023

Podnikatelé a podnikatelky v rodinných firmách prožívají už od jara 2020 třetí nelehký rok. Zdá se však, že je ve většině neopouští optimismus a že se v jejich životech leccos změnilo. Více poznali své děti, sblížili se znovu se svými životními partnery, mnozí řeší nástupnictví ve firmách, nákupy nemovitostí v cizině nebo péči o vlastní zdraví a dobročinné aktivity.

not random 7

Neříkej mi Baťo, já jsem Jančařík

Několik let objížděla rodina Jančaříkova trhy po celé republice včetně pražské náplavky. Tehdy pan Jančařík vyráběl boty v pronajatých nebo zapůjčených dílenských provozech a spíš jako své hobby. Až souhra neblahých okolností je přiměla k odvážnému kroku: rozjezdu firmy s vlastním zázemím. Nyní jejich podnikání roste, o kvalitní české boty je zájem. Co se týče dopadů na život rodiny, nejsou „Jančaříci“ úplně zajedno.

not random 8
not random 9

Lyžníkem z donucení, ale o to vášnivějším

Kdyby rozjížděl výrobu lyží a snowboardů dnes, řeklo by se možná, že „opustil korporát a splnil si sen o vlastním podnikání“. V případě Milana Luštince to ale bylo trochu jinak. Sám si svou cestu nevybral, přesto se v lyžařské branži úspěšně drží už třicet let a dnes má firmu spolu s dcerami.

not random 10

Nebezpečí umělé inteligence: Pro šíření dezinformací může být horší než trollí farmy

Ještě poměrně nedávno to byl pro většinu lidí pojem, který používali hlavně „ajťáci“ nebo se jím zpestřovaly katastrofické filmy. Dnes už je situace jiná, umělou inteligenci neboli AI používají miliony lidí po celém světě a zvlášť v posledním roce získala spoustu slávy a fanoušků. Proč? A co od ní čekat v letech následujících? „Slyšel jsem i ptákoviny typu, že AI nás do pěti let zničí. To je nesmysl,“ říká český vědec Tomáš Mikolov z ČVUT, jeden z největších odborníků na umělou inteligenci na světě.

Byznys
not random 11

Volvo EX90: Vrchol bezpečnosti i udržitelnosti

Nejnovější model švédské značky Volvo nese označení EX90. Sedmimístné plně elektrické SUV zajistí dojezd až 600 kilometrů a je nabité moderními bezpečnostními technologiemi, včetně laserového senzoru lidar, schopného zaregistrovat člověka na silnici na vzdálenost 250 metrů.

Byznys
not random 12

Nezmačkat a vrátit. Blíží se zálohování PET lahví a plechovek

Zálohování PET lahví a plechovek a jejich vracení už zavedli na Slovensku – návrh chystající takovou v mnoha ohledech revoluční změnu připravuje i české ministerstvo životního prostředí. Systém snižuje emise i množství odpadu končícího v přírodě: má sice své kritiky, na jeho stranu se však postavili například výrobci nápojů a už ho zkoušejí také některé obchodní řetězce. Výše zálohy by měla být tři či pět korun.

not random 13
not random 14

Češi budou pít méně, ale lépe

Po covidových letech se zase pomalu vracíme do hospod. Ty ovšem musejí být atraktivní a zajímavé, teprve pak budeme ochotni tam nechávat své peníze. Velké rozdíly jsou přitom nejen mezi regiony, ale i mezi většími městy a malými obcemi. Obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje popisuje, jak firma pomáhá hostinským s byznysem. Leckdy může pomoci i drobnost, například moderní toalety.

not random 16

Na vzduch a vodu. Jízda na konci světa

Provincie Poslední naděje. Cesta na konec světa. V odlehlém koutu Jižní Ameriky vznikla továrna na nový druh paliva pro spalovací motory. Jakým způsobem se dá vytvořit „benzin z vody a vzduchu“? Jak se na takové palivo jezdí? Jde to až překvapivě hladce. Bude to ale stačit na masovou produkci?

not random 17

Banky na uhlíkové stopě

České banky, i když zatím ne všechny, začínají více hledět na dodržování principů udržitelnosti u svých klientů v oblasti byznysu. Čím více se firma věnuje životnímu prostředí či omezování emisí, tím výhodnější financování by měla získat. A tento princip se nevztahuje jen na velké společnosti.

not random 18

Udržitelnost se brzy dotkne i malých firem

Jste malá firma, ale dodáváte své zboží nebo služby velké firmě? I vás se začnou týkat požadavky udržitelnosti, tedy například to, kolik produkujete emisí skleníkových plynů. Informace o této oblasti od vás bude téměř jistě požadovat váš velký zákazník, který musí psát ESG reporty, na nichž pak závisí například přístup k financím od bank.

not random 19

Škrty u stavebního spoření, riziko pro úspory energií

Vláda potřebuje krátit státní výdaje. Experti z Národní ekonomické rady vlády i ministr financí v této souvislosti mluví o zrušení státní podpory stavebního spoření. To dnes využívá 3,3 milionu obyvatel Česka. Stát by ale tímto krokem zároveň výrazně omezil možnost obyvatel získávat úvěry na energeticky úsporná opatření, jako jsou fotovoltaika a tepelná čerpadla.

not random 20

Po roce propadů naděje na obzoru. Finance a investice

Řada investorů sčítala na přelomu roku ztráty z nepříliš povedeného období. Vysoká inflace a následný růst úrokových sazeb vedly k poklesu většiny investic – od akcií přes dluhopisy až ke kryptoměnám. Letošní rok by měl už být o poznání nadějnější. Zajímavé by mohly být zejména investice do dluhopisů.

not random 21

Nudný otec získal respekt

Mladší investoři si loni částečně natloukli nos v kryptoměnách a startupových akciích a začínají se poohlížet i po jistějších investicích. Ti starší narazili na to, že nemovitosti nenabízejí neochvějnou jistotu, a hledají nové příležitosti. Obě generace pak dlouhodobě sázejí na zahraniční akcie.

not random 22

Poučení pro trh: nízké úroky k úspěchu nestačí

Teoreticky by mu měly krize nahrávat. Jedním z důležitých oborů skupiny Natland je totiž záchrana firem v potížích. „Mnohem lépe se ovšem firmy zachraňují v období optimismu, než když všude kolem stříká krev,“ říká zakladatel a většinový vlastník Natlandu Tomáš Raška. Mluví také o tom, proč jsou levné energie a nízké úroky pro byznys nebezpečné, i o tom, proč se rozhodl sázet na nemovitosti a energetiku.

not random 23

Starší byty koupíte levněji, ty nové si lépe drží cenu

Pokud chcete investovat do nemovitostí, je dobré peníze rozložit. Část do bytů, jinou kancelářských nebo průmyslových objektů. „Portfolio by nemělo být monochromatické,“ říká Martin Skalický, předseda poradenského týmu skupiny Progresus. Starší byty se podle něj hodí více pro aktivní investory, nové jsou vhodné jako konzervativní investice na delší dobu.

Byznys
not random 24

Mince z Jablonce nosíte denně v kapsách už třicet let

Česká mincovna je tradičním českým výrobcem a prodejcem pamětních mincí a medailí. Tři desítky let razí v Jablonci nad Nisou nejen oběžné mince pro český stát. Svým vznikem v roce 1993 firma navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Pyšní se řadou unikátů, ocenění a rekordů.

Byznys
not random 25

Rok ve znamení Rohlíku

V roce 2022 online supermarket Rohlík přilákal jeden a půl milionu zákazníků v Praze, Mnichově, Vídni a Budapešti. Prodal jedenáct milionů objednávek a rozrostl se nově i do měst, jako je Frankfurt nebo Bukurešť.

not random 26

Obchody roku 2022. Do nebes a ještě výš

Nejvýdělečnějším oborem roku byla určitě energetika, zisky velkých českých hráčů – ČEZ, Daniela Křetínského i Pavla Tykače – rostly o desítky miliard. Nejzajímavější trofej získal Karel Komárek, když jeho Allwyn obdržel licenci na provozování britské The National Lottery. Největší realitní obchod uskutečnil Radovan Vítek. A řadu nových příležitostí otevřel svou nesmyslnou válkou Vladimir Putin. Podívejte se za kulisy největších a nejzajímavějších byznysových příběhů roku 2022.

not random 27

Chceš pivo? Ukaž mobil

Digitální identita se začíná ze styků s úřady či firmami přelévat i do každodenního života. Už brzy má sloužit jako doklad o dostačujícím věku při nákupech alkoholu, tabákových výrobků nebo pyrotechniky. A to jak přímo v barech či prodejnách, tak i na dálku při online nákupech.

not random 28
not random 29

Jsme e-shop se zbožím, které ještě neexistuje

Máte v hlavě podnikatelský projekt, ale nemáte peníze. Můžete hledat investora, vzít si úvěr v bance anebo zkusit crowdfunding, tedy sbírání peněz od lidí. Největším českým webem, který tu možnost nabízí, je Hithit. Vznikl před deseti lety a od té doby přes něj lidé poslali asi 450 milionů korun na víc než čtyři a půl tisíce projektů. „Když jsme začínali, Češi o crowdfundingu nevěděli nic. Dnes už ho umějí, ale pořád je kam růst,“ říkají spoluzakladatelé Hithitu Aleš Burger a Pavel Eichler.

not random 30

Křemíkové Česko

Česká republika zažívá skutečný digitální boom. Stojí za tím růst tuzemských technologických firem i rozmach vývojových center světových značek. Za posledních pět let se počet vývojářů a softwarových inženýrů více než zdvojnásobil. Bezmála polovina z nich se přistěhovala za zajímavou prací a dobrými životními podmínkami z ciziny. Proč jsme tak zajímavou technologickou zemí? A v čem by se to mohlo ještě zlepšit?

not random 31

Dobrá poloha, skvělí lidé. Praha je prostě nejlepší

Firma, kterou v roce 2009 založil, dělá špičková datová úložiště. Od roku 2019 má vývojové centrum v Praze, kde zaměstnává stovky inženýrů a hodlá růst i nadále. „Nabíráme hlavně lidi, kteří se dovedou rychle učit a adaptovat,“ říká John Colgrove, zakladatel a hlavní vizionář společnosti Pure Storage.

not random 32
not random 33

Ženy dobývají svět byznysu

Do vedoucích pozic ve firmách usedají čím dál častěji ženy. Týká se to také Česka. Trend lze dokumentovat jednotlivými příběhy úspěšných českých podnikatelek a majitelek rodinných firem i statistikou a demografickým vývojem. Pokud bude tento vývoj pokračovat, prospěch z toho budou mít všichni. Podle odhadů by větší zapojení žen do ekonomických aktivit mohlo solidně zvýšit český hrubý domácí produkt.

not random 34
not random 35

Program Strive Czechia podpoří digitalizaci malých podnikatelů

Mastercard spustil iniciativu, která pomůže mikropodnikům a malým podnikům, aby mohly lépe prosperovat v digitální ekonomice. Má odstranit bariéry, na které narážejí podnikatelé a zejména podnikatelky, a usnadnit jim další rozvoj. Podporu z programu Strive Czechia může využít až 250 000 subjektů.

Byznys
not random 36
not random 37

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>