not random 0

Film o Žižkovi. 90 milionů bylo moc, 450 je akorát

Na první pohled to může znít divně. Když byl rozpočet na film o Janu Žižkovi devadesát milionů korun, nebyla šance na to, aby se peníze vrátily. Tak ho Petr Jákl pětkrát navýšil a naděje na dobrý výsledek výrazně vzrostla. Jemu samotnému se pak otevřely dveře do úplně nového světa. K produkci hollywoodských filmů s hvězdami, jako je Al Pacino, Robert De Niro nebo Samuel L. Jackson.

Byznys

not random 1

Obyvatelé všech bytů, spojte se!

Ten název zní pořád ještě dost socialisticky. Forma je ovšem zcela moderní a praktická. Družstevní bydlení se vrací a získává stále více příznivců mezi developery, bankami a především samotnými zákazníky. Umožňuje větší flexibilitu než nákup na hypotéku, na druhé straně zase nemá daňové zvýhodnění. Jaké jsou plusy a minusy novodobých bytových družstev?

not random 2

Fosfa je hlavním partnerem výstavy Mucha, rodinná sbírka

Břeclavská Life Science společnost Fosfa se stala hlavním partnerem připravované výstavy Alfonse Muchy ve Valdštejnské jízdárně s názvem Mucha, rodinná sbírka, která představí doposud neznámá díla. V pražské Valdštejnské jízdárně je k vidění od 15. července do konce října. Cílem výstavy je ukázat veřejnosti, že malíř tvořil díla i v jiném stylu, než je art nouveau, kterým se proslavil po celém světě. Inovativní firmu a slavného malíře propojují stejné hodnoty.

Byznys
not random 3

Karlovarská La Hospoda. Mladý Šarki má rád ghí

Steak s třešňovou omáčkou, svíčková na ghí, tedy přepuštěném másle, s vínem, hořčicí a skořicí, žemlovka z vánočky. A skvělé pivo. To nabízí karlovarská restaurace La Hospoda a její mladý šéfkuchař Petr Šárközi, karlovarský rodák s maďarskými kořeny. Právě ty stojí za stylem jeho vaření. „Maďarská kuchyně je freestyle,“ vysvětluje kuchař s přezdívkou Šarki. Jinak La Hospoda obecně vyniká mladým personálem. Často vás tam obsluhují chlapci a dívky s odznakem „La Student“.

not random 4

Dovolenkových letů bude více než před covidem

Ruzyňské letiště znovu ožilo. Počet cestujících by měl letos přesáhnout deset milionů. To je sice stále výrazně méně než před covidem, ale charterové lety už rekordy překonávají. „Očekáváme, že to bude o dvacet procent více než v roce 2019,“ říká Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha, v rozhovoru o obnově provozu, dálkových linkách i plánech na druhou přistávací dráhu a vlakové spojení.

not random 5

Vyber si triko nebo mikinu, hodí ti ho zdarma na elektrokole s motorem Bosch

Toto léto se zrodila zajímavá spolupráce dvou na první pohled odlišných subjektů. Na jedné straně pražská streatwearová značka NeverEnough se specifickým smyslem pro černý humor. Na druhé pak precizní technologie od Bosch eBike Systems, odnože německé společnosti zabývající se vývojem a výrobou pohonu pro elektrokola.

Byznys
not random 6
not random 7

Perla na kolech

Automobilka Rolls-Royce koncem května ukázala unikátní vůz s názvem Boat Tail. Redakce Reportéra byla pozvána na představení auta, které se – ačkoli cena nebyla oficiálně zveřejněna – nejspíš stalo nejdražším novým autem světa. Je zcela na míru vytvořené podle vkusu a potřeb majitele a jeho rodiny.

not random 8

Střecha mu zarostla zelení. A bylo to dobré

Patrně ne každý to ví. Jedním ze sektorů produkujících opravdu významné množství emisí, způsobujících globální oteplení, jsou stavby. Třeba budovy v Evropské unii spotřebují 40 procent veškeré energie v tomto bloku – a vyprodukují 36 procent emisí skleníkových plynů. I stavebnictví proto nyní prochází zásadní transformací. Tento sektor zelená. A to nejen obrazně, ale i doslova, zelené střechy a fasády porostlé vegetací můžou při boji s klimatickou změnou výrazně pomoci.

not random 9
not random 10

A pak že se zboží nemá soudit podle obalu...

Velká obalová revoluce probíhá na regálech českých a moravských obchodů více či méně nápadně. Výrobci a obchodníci se stále více zabývají uhlíkovou stopou, tedy kolik skleníkových plynů se v tom či onom případě dostane do ovzduší – i proto se zaměřují nejen na výrobek samotný, ale také na to, do čeho se balí. Řeší se, jak mít obaly co nejlehčí a z co nejlépe recyklovatelných materiálů.

not random 11

Chcete lepší úvěr? Podnikejte zeleně

V rámci boje proti nebezpečným klimatickým změnám se musejí firmy v Česku a Evropě, ale i obecně ve světě připravit na to, že jejich vztah k životnímu prostředí bude hrát velkou roli třeba při jednání o úvěru v bance. Některé velké korporace už se těmto kritériím věnují léta, na další se vztahuje povinnost tato data vést, brzy se však otázka udržitelnosti, vztahu k uhlíkové stopě nebo třeba k lidským právům začne týkat i menších a středních firem.

not random 13

Slunce, vítr, válka a kulhající Česko

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu sází Evropa ještě více na obnovitelné zdroje energie, slunce, vítr či vodu – a také na jadernou elektřinu. Zemní plyn se stává problematický, protože se až dosud masivně dovážel z Ruska, a Evropská unie se nyní mimo jiné snaží přeorientovat se na zkapalněný zemní plyn, LNG. Česká republika nyní v každém případě doplácí na to, že se zde obnovitelné zdroje rozvíjí ve srovnání s jinými zeměmi velmi pomalu.

not random 14

Přes malé prase vidět velké

Z Ruska dovážel dřevo na tužky a pastelky, prodával tam zhruba pětinu své tužkařské produkce. Přesto je Vlastislav Bříza přesvědčen, že ještě vážnější může být dopad ruské invaze a následného embarga na jeho strojírenskou divizi. Rozhovor s majitelem Koh-i-Nooru o ruské krizi, investicích, nákupu firmy od Petra Kellnera i potřebě myslet dopředu.

not random 15

Padesátiletý uchazeč o práci může být často lepší než ti mladí

Věková diskriminace je sice zakázaná, ale v inzerátech se stále opakuje slovní spojení o mladém kolektivu. „Padesátník se na takové místo nepřihlásí. Odpovídá na jiné inzeráty a čím dál víc má pocit, že ho nikde nechtějí, protože je starý. Hodně by pomohlo, kdyby ve společnosti bylo víc pozitivních příkladů lidí okolo padesátky,“ říká Ilona Štorová, která se celý profesní život zabývá vzděláváním dospělých a je ředitelkou neziskové organizace Age Management.

not random 16

Přestavba InterContinentalu. Museli jsme imitovat socialistický šlendrián

Měla to být výkladní skříň československé architektury a umění postavená za americké peníze. Místo toho se pražský hotel InterContinental stal symbolem komunistického luxusu a veksláctví. Nyní by se stavba, poškozená rekonstrukcí z devadesátých let, měla přiblížit někdejšímu ideálu. Autorem přestavby, která zahrnuje i významnou proměnu okolí, je architekt Marek Tichý.

not random 17

Na stole hovězí ořech, všude kolem bicykly

Nudle s fermentovaným tvarohem se smetanou a slaninou, hovězí s hříbkovou omáčkou, maková zmrzlina – tohle nabízí Kolnička v Lukách nad Jihlavou, kterou vybudovali Dalibor a Petra Špejtkovi. Původně šlo o zastávku pro cyklisty, výzdobu restaurace tak tvoří jízdní kola, dnes ale na místě bývalé kůlny stojí vyhlášený podnik, kam jezdí lidé z celé země. Nedávno k němu přibyla restaurace Kolna. Krizi při jejím budování překonali manželé s pomocí svých věrných hostů.

not random 18

Petr Stuchlík: Přes finance a politiku k digitální poukázce

Vybudoval a prodal poradenskou firmu Fincentrum. Podlehl vábení Andreje Babiše a kandidoval za ANO na primátora Prahy, což dnes označuje za naivní krok. Spoluvlastní investiční fond Quant a nejnověji se angažuje v projektu Corrency. „Digitální poukázky zlepší a zlevní systém vyplácení podpor od radnic a úřadů,“ říká Petr Stuchlík.

not random 19

Inflaci lze překonat. Pomalým během

Akcie? Nemovitosti? Kryptoměny? Vysoká inflace nutí lidi více přemýšlet o tom, jak se postarat o své peníze. Ani dramatický růst cen by však neměl vést k opuštění rozumné obezřetnosti a zdravého rozumu. Podle expertů není důležité porážet inflaci v okamžiku, kdy trhá rekordy, ale v perspektivě několika příštích let. Zároveň je rozumné držet se oblastí, které jsou investujícímu blízké a srozumitelné.

not random 20

Auta jako drahokamy

Auta jsou čím dál dražší, dodací lhůty jsou dvakrát delší než před covidem, na některé vozy se čeká i déle než rok a vybrané specifikace z trhu už zmizely. Válka na Ukrajině zvyšuje inflaci tak, že je namístě se ptát, nakolik je rozumné „investovat“ do auta – tím spíše, když mnoho Čechů za poslední dva covidové roky nastřádalo rekordní částky. Má smysl roztočit peníze za automobil, dokud to jde? A když, tak za jaký?

not random 21

Rozjezd se odkládá

Zdálo by se, že vysoké ceny pohonných hmot za války na Ukrajině pohnou automobilový průmysl k elektromobilitě, ale je to složitější. Vojenský konflikt totiž ukazuje, jak problematická je závislost na dodávkách určitého komponentu z jedné země – například akumulátorů z Číny. Jinak válka spolu s covidovými lockdowny přinesla další ránu odvětví, které v EU zaměstnává téměř 14 milionů lidí a představuje více než 7 procent HDP.

not random 22
not random 23

Ruské akcie jsou levné, ale s jejich nákupem mám po invazi morální problém

Po začátku invaze na Ukrajinu ztratily ruské akcie obchodované na západních burzách i devadesát procent své hodnoty. Zároveň v Rusku zůstala skoro měsíc zavřená tamní burza. Na otázky, kdo na válce vydělal a zda se vyplatí i dnes do ruských akcií investovat, odpovídal pro Reportér portfolio manažer J&T Banky Michal Semotan. „Ruské akcie si koupit můžete, jsou nesmyslně podhodnocené. Ale morálně bych s tím měl problém a dělat to nebudu,“ vysvětluje.

not random 24

Mým nejdražším. Speciál – rodinné firmy

Zakladatelé rodinných firem se v důsledku pandemie, po úmrtí nejbohatšího Čecha a po vypuknutí války mnohem více věnují vlastnímu majetkovému uspořádání. Snaží se držet majetek pohromadě a najít model, který bude spravedlivý ke všem jejich dětem, bez ohledu na to, z jakého manželství pocházejí.

not random 25

Do pěti let bez Ruska. Musíme začít hned, říká šéf ČEZ

Plán k přechodu na obnovitelné zdroje energie za pomoci ruského plynu vzal po vypuknutí války zasvé. „Evropskou energetiku čeká zásadní změna,“ říká šéf elektrárenské společnosti ČEZ Daniel Beneš. Odstřižení od ruské ropy, plynu i jaderného paliva se podle něj dá zvládnout, ale musí se na tom začít okamžitě pracovat.

not random 26

Ostatní jeli k moři, my s tátou na služebku

V roce 1990 si Tomáš Kořínek půjčil dvě stě tisíc a vyrazil na západní trhy s tím, že dovozem efektivnějších traktorů, secích strojů a další techniky změní české zemědělství. Dnes, v jednašedesáti letech, stále vede Tomáš Kořínek starší úspěšnou rodinnou firmu Toko Agri. K traktorům, secím strojům a další technice přibyl prodej ovocných pyré a šťáv, automatů na mléko či hovězího masa – to už však mají na starosti synové Tomáš a Matěj.

not random 27

Táhneme se navzájem. Na vodě i ve firmě

Netušil, že buduje rodinný podnik. Za prodejním pultem začínal Milan Škoda jako patnáctiletý učeň, po revoluci se stal živnostníkem. Před dvaceti lety přestěhoval svůj obchod do Paláce Langhans, kde milovníci fotografie našli svůj třípatrový ráj. S technickým vývojem a finančními procesy mu dnes pomáhají oba jeho synové, ten starší firmu jako ředitel již oficiálně vede.

not random 28

Když se koloběžka dělá jako ferrari

Na začátku se jich lidé chodili ptát, proč mají jejich koloběžky vepředu větší kolo. Teď se zase diví, že si na jejich výrobu pořizují špičkové stroje. „Nám to smysl dává. Když chceme něco vylepšit, můžeme to udělat okamžitě. Když něco vyvineme, můžeme to hned vyrobit,“ říká Marek Kostka mladší, pokračovatel koloběžkářského klanu Kostků.

not random 29

České rodinné firmy prokazují odolnost

Dramatický vývoj posledních let prověřil fungování rodinných firem. „Ukazuje se, že rodinné firmy jsou v Česku skutečně odolné a stabilní,“ říká advokát Jan Pavelka, předseda Asociace rodinných firem, která má zhruba sto členských společností. Díky strategickému partnerství s Raiffeisenbank nyní chystá rozsáhlé pokračování průzkumu odolnosti firem.

Byznys
not random 30

CUPRA jede

ADVERTORIAL Nová značka CUPRA buduje a posiluje svou pozici. „Úspěšná story CUPRY pokračuje, v loňském roce jsme ztrojnásobili prodeje na více než osmdesát tisíc vozů,“ řekl Wayne Griffiths, prezident značek CUPRA a SEAT.

Byznys
not random 31

Zn.: Hledá se klíč k bydlení

Ceny bytů vylétly do nebes. Poptávka je obrovská, nabídka na rekordním minimu. Úrokové sazby hypoték dramaticky rostou, podmínky pro získání úvěru se naopak zpřísní. Půjde si ještě koupit vlastní byt? Pomůže některým profesím koncept dostupného nájemního bydlení? Kudy dnes vede cesta ke střeše nad hlavou?

not random 32

Tak budeme parmezán dělat na Moravě

Jestli se Češi naučí vyrábět takové sýry, tak jsme skončili – uslyšel kdysi potomek slavné italské sýrařské rodiny Roberto Brazzale. Řešení? Začít vyrábět sýr v Česku, respektive na Moravě. Gran Moravia, kterému se u nás říká parmezán, kombinuje kvalitní místní mléko a staré know-how z Itálie. A firma Brazzale se dál rozšiřuje, na severu Itálie například nedávno otevřela sklad obsluhovaný hypermoderními roboty, kde může zrát deset tun sýra.

not random 33

Vyboxovali jsme jádro. Proč to nejde i jindy?

Na domácí politické scéně se evropským tématům nevěnuje pozornost. Přitom zásadně ovlivňují budoucí prosperitu země. Jednání o zařazení jádra a plynu mezi preferované energetické zdroje ukazuje, že Česko dokáže obhájit v Evropě své postoje. Není to však vždy pravidlem. Častějšímu úspěchu brání nedostatek lidí, pozornosti a vůle.

not random 34

Skupina GasNet jde cestou ESG

Advertorial: GasNet je největším plynárenským distributorem v České republice. Zajišťuje bezpečné dodávky plynu pro 2,3 milionu odběrných míst, pokrývá 80 % distribuce plynu a stará se o 65 000 kilometrů plynovodů. A pyšní se ještě jedním nej: patří u nás k průkopníkům ESG, udržitelného způsobu podnikání a odpovědného investování.

Byznys
not random 35

Kdo neroste, pomalu umírá

Na začátku posílal ze studií na Floridě balíčky kamarádům. Teď má firmu, která zajišťuje rozesílání zboží pro dva tisíce e-shopů. ShipMonk sídlí v Americe, jeho technologie se vyvíjejí v Česku. Před rokem zaplatili investoři za zhruba poloviční podíl přes sedm miliard korun. Jan Bednář má ovšem namířeno ještě mnohem dál.

not random 36

Pavel Baudiš: Je to jako svatba, začne nová etapa

Ohlášená fúze českého antivirového gigantu Avast s americkým konkurentem NortonLifeLock je zdaleka největší tuzemskou transakcí právě ukončeného roku. Její hodnota vysoko přesáhne osm miliard dolarů. Pavel Baudiš, spoluzakladatel a největší akcionář Avastu, v ní vidí hlavně novou šanci. „U dětí máte také radost, když vkročí do nové životní fáze,“ říká.

not random 37

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>