not random 0

Vestavby Egoé. S jedním kufrem za město

Stačí patnáct minut, jeden kufr a můžete vyrazit za město. Kam přesně, to už je jen na vás. Takové řešení pro volný čas nabízí obytné vestavby Nestbox od skupiny EGOÉ. Jsou kompaktní, přesto umí nabídnout prostor pro vodu, vařič, lednici i spaní.

Byznys

Byznys

not random 1

Školka vs. Divadlo 5:0. Představy Čechů o bydlení

Patnáctiminutoví pragmatici. Tak by se dal shrnout postoj městských rodičů k jejich bydlení. Pokud to mají blízko do přírody, k obchodům a službám, jsou spokojeni. Vztahy se sousedy ani vzhled okolí příliš neřeší. Líbilo by se jim, pokud by mohli bydlet v domě se zahradou jen kousíček za městem.

not random 2

Nechcete garsonku? Kupte si kus skladu

Ceny bytů znovu poskočily výrazně vzhůru, nabídka je velmi omezená. Pro ty, kdo chtějí investovat do nemovitostí, mohou dávat smysl komerční objekty. V současné době jsou hitem průmyslové a logistické areály, které těží hlavně z expanze e-shopů. Zanedlouho to mohou být kanceláře, staví se jich málo a poptávka nejspíš poroste.

not random 3

Neumíte být druzí? Zapamatujte si jméno Gaggenau

Více než tři staletí existuje německá značka Gaggenau. Začalo to v roce 1683, kdy Wilhelm von Baden zřídil ve stejnojmenném městě kovodělnou výrobu. V roce 1956 se firma rozrostla o kuchyně na míru s důmyslnými a snadno obsluhovatelnými spotřebiči. Dnes je synonymem nadčasové krásy a průlomových technologií pro exkluzivní gastronomii.

Byznys
not random 4
not random 5

Tapas. Španělská vášeň na celý život

Kousky kachny, olivy, nakrájená hovězí svíčková, kalamáry, marinované kousíčky ryb zvané ceviche – a spoustu dalších velice vyladěných tapas a španělských vín nabízí vinohradská restaurace El Camino. Podnik založil David Böhm, milovník Španělska, který sestavuje menu na základě hlubokých znalostí tamní historie, geografie, kultury i gastronomie. El Camino, v překladu „cesta“, nabízí výlet na Pyrenejský poloostrov.

not random 6

Kamera, klapka, jedem!

Vývoj moderních bezpečnostních prvků v autech postavených na nejnovějších technologiích jde dramaticky dopředu. Ne všechny sice fungují ideálně, celkově však chrání životy i zdraví. Představují ovšem také jeden z faktorů zvedajících cenu aut – i když hlavní příčinou zdražování jsou stále náročnější emisní limity. Sledování ospalosti řidiče, kamera pro výhled dozadu nebo systém, který zabrání řízení po požití alkoholu. Člověk si může v autě připadat jak ve sci-fi filmu. Které asistenty však mají smysl?

not random 7

Plná hala fandí borcům s myší

Nemají tretry, kopačky ani helmy, a přesto se na jejich zápasy dívají tisícovky diváků. Nehrají na olympiádě (tedy alespoň prozatím), ale i tak vydělávají více než řada olympijských vítězek a vítězů. Závodní hraní počítačových her, neboli esport, letí strmě vzhůru, vytváří nové hvězdy a přitahuje peníze světoznámých značek.

not random 8

S láskou

Sportovní trh je takřka nekonečný. Sport má totiž jednu pozoruhodnou vlastnost. Bohatí i chudí za něj utrácejí stejným způsobem – z lásky.

not random 9

Nandej lyže a jeď! Partneři to zaplatí

Kdyby nebylo sponzorů, stálo by startovné na nejznámějším lyžařském závodu, Jizerské 50, místo patnácti set téměř pět tisíc. Jak se dávají dohromady finance na velké akce? V čem se stát zlepšil a v čem by ještě mohl? A na co slyší sponzorské firmy? V módě je propojení s životním prostředím či s pohybem vlastních zaměstnanců.

not random 10

Z mobilu do šibenice

Sedíte doma na gauči, ale přes svůj mobil můžete střílet penalty na opravdové fotbalové brankáře. To je základní princip hry Live Penalty, ve které její čeští tvůrci kombinují digitální svět se skutečnými sportovci. Investoři věří, že se to povede a hra má šanci na celosvětové rozšíření.

not random 11
not random 12

Baví, nebaví? Velká hra o pozornost i peníze

Na některé sporty se rádi díváme, ale sami je neprovozujeme. Jiné rádi a často děláme, ovšem dívat bychom se na ně nechtěli. U části sportů nás zajímají výsledky, u jiných prakticky vůbec. Existují i takové, které provozuje a sleduje jen minimum lidí, a přesto jsou finančně velmi zajímavé. A nad tím vším stojí fotbal.

not random 13

Prověřte si, zda vám nehrozí nižší důchod

Bankovní identita otevírá milionům Čechů digitální přístup na úřady i ke službám soukromých firem. Lidé mohou online vyřídit daně nebo nový řidičák nebo třeba prověřit stav svého důchodového účtu. „To určitě udělejte, bývá v tom spousta chyb, na které můžete v penzi doplácet,“ varují Jan Blažek a Marek Růžička, dva muži, kteří vedou specializovaný subjekt Bankovní identita, a. s. (Bank ID).

not random 14

Budujeme celky, které vydělávají

„Uzavřené investiční cykly jsou fair play pro obě strany. Investoři vědí, na jak dlouho vkládají kapitál, my víme, jak dlouho s ním můžeme pracovat,“ říká spoluzakladatel investiční a nemovitostní skupiny ARETE Lubor Svoboda. Fondy ARETE tak podle něj mohou vybudovat kvalitní portfolio nemovitostí, pro které pak snáz získávají kvalitního světového kupce.

Byznys
not random 15

Český cit pro novinky je opravdu mimořádný

Působil na Tchaj-wanu, v Rusku i v Americe. Jedenáct zemí jako nyní má ale na starosti vůbec poprvé. Oliver Kutz se stal letos v létě šéfem Imperial Brands pro střední a východní Evropu, kam spadá i Česko. Přichází v době, kdy cigarety postupně nahrazují nové, potenciálně méně škodlivé výrobky. Jeden takový bude právě zavádět i na českém trhu.

not random 16

Každý průšvih nabízí šanci

Česká ekonomika potřebuje po pandemii znovu nastartovat: nemoc zasáhla nejen zdraví a psychickou pohodu obyvatel, ale také ekonomiku, která tvrdě zkoušela v důsledku lockdownů. Souběžně s řešením těchto dopadů však Česko, zvláště tři uhelné kraje, už teď zásadně transformuje rozhodnutí o zelenějším hospodářství přijaté na úrovni Evropské unie. A navíc země bojuje s rychle stoupajícím zadlužením. Podaří se to zvládnout? Jaký recept nabízejí hlavní politické síly?

not random 17

Trámy jako lanýže

Stavba čehokoli vyžaduje v Česku už tradičně velkou dávku trpělivosti a pevných nervů. V posledních měsících to chtělo navíc i velkou finanční rezervu. Ceny materiálu dramaticky vzrostly, a i tak se stávalo, že nebylo kde nakoupit. Trámy a prkna byly vzácné skoro jako périgordské lanýže.

not random 18

Žádné kliky ze zlata, radši trávu na střechu

Před dvaceti lety bylo prakticky nemyslitelné, aby se někde místo domů dobrovolně nechalo volné místo na park. „Doba se posouvá. Dnes už chystáme čtvrť, která bude celá postavena na maximálním využití zeleně a úsporném hospodaření s vodou,“ říká Michal Krištof, spoluzakladatel uznávaného studia Chybík + Krištof.

not random 19

Kreativita potřebuje mezilidský kontakt

Rutinní práce můžeme dělat i na dálku, při hledání originálních řešení je ale osobní setkávání nenahraditelné, myslí si Petr Bučík, vedoucí partner KPMG Česká republika pro oblast poradenství a jeden ze signatářů Manifestu 121. Hovoří také o tom, proč podle něj český byznys docela solidně zvládl covidové období a že investice státu neznamenají bezuzdné utrácení.

Byznys
not random 20

Messi je pořád jasně nejlepší, říká fotbalový analytik Dobiáš

Jak datové analýzy proměňují podobu současného sportu a zejména fotbalu, popisuje Jakub Dobiáš, zakladatel firmy 11Hacks. Od osmnácti let byl profesionálním hráčem pokeru, poté obchodníkem na energetické burze. Jeho schopností zlepšovat týmový výkon pomocí dat využívala pražská Slavia, nyní se více zaměřuje na zahraniční trh a jeho velkým přáním je mít vlastní klub.

not random 22

Švihlý život jedné advokátky

Mělo to být splnění jejich životního snu, okolnosti se ale proti nim nevídaně spikly. Česká advokátka Anna a její nizozemský manžel Martijn začali budovat kousek od dálnice D1 pivovar s farmářským obchodem a ubytováním. Investovali do vidiny rodinného podnikání hodně, a to nejen peněz. Jenomže přišla první vlna korony. Potom druhá. A další… „Máme skvělý produkt. Všechno okolo je průser,“ shrnuje to Anna.

not random 23

Kde vzít české hvězdy pro Paříž či Brisbane?

V českém golfovém prostředí není o talenty nouze. Přechod skvělých amatérů mezi úspěšné golfové profesionály však bývá neskutečně těžký. Na jaké překážky hráči a hráčky narážejí? A jakými cestami se mohou vydat, aby v golfu prorazili na té nejvyšší úrovni a mohli například reprezentovat Česko na některé z dalších olympiád?

not random 24

Zápas s rozměry antické tragédie

Bylo to vrcholné utkání své doby, střetly se v něm dvě nejslavnější rodiny počátku celé golfové historie. Do dějin se však nezapsalo jen dramatickým průběhem a těsným výsledkem, provázely jej také tragické události. Příběh utkání Morrisových a Parkových je příběhem o golfu, lidských rozhodnutích, vítězství a nezměrné bolesti.

Byznys
not random 25

Zjistili jsme, že musíme publiku přivézt hvězdy

Nástup rydercupového hrdiny, skvělý souboj neznámého Itala se světovou legendou, ale i příběh lásky zrozené u greenů. A především plejáda zajímavých jmen současnosti či nedávné minulosti světového golfu. To všechno nabídlo šest dosavadních ročníků Czech Masters, které se po roční pauze opět vrací. Už po sedmé pořádá agentura Relmost turnaj z nejvyšší kategorie European Tour. Nejsilnější příběhy, které nabídlo předcházejících šest uskutečněných a také jeden odložený ročník Czech Masters, popisuje Pavel Poulíček, bývalý sportovní novinář a nyní výkonný ředitel Relmostu.

Byznys
not random 26

Za vším hledej Michaelu

Stal se prvním Čechem, který vyhrál Challenge Tour a díky tomu se probojoval do nejvyšší evropské série i na olympijský turnaj. Před pár lety přitom Ondřej Lieser s golfem málem skončil. Změnila to až manželka Michaela, která ho přesvědčila, aby to ještě zkusil. Rodinné zázemí je pro nejlepšího českého hráče současnosti klíčové.

not random 27

Na diplomy se nehraje. Ukaž, co dovedeš

Byznys s počítačovými videohrami už dávno není v Česku záležitostí několika ajťáků, kteří vyvíjejí hry po večerech doma. Za poslední desetiletí se naopak obor proměnil v dynamicky se rozvíjející odvětví ekonomiky, které vyrábí světoznámé produkty. K dalšímu rozletu mu tak chybí jediné – více kvalifikovaných lidí. Právě to se snaží změnit projekt Game Dev Hub (GDH): první česká škola zaměřená speciálně na výuku herních vývojářů.

not random 28

Počítače napovídají, my musíme rozhodnout

Lidská mysl nad strojem vždycky zvítězí, říká Roman Koch, odborník na finance, datové analýzy a automatizaci, který je hlavou českého týmu KPMG Lighthouse a také signatářem Manifestu 121, jenž vznikl u příležitosti stého výročí uvedení slavné Čapkovy hry R.U.R. Digitalizace a algoritmy podle něj budou lidem k užitku, jen když si dovedeme zachovat kritické uvažování.

Byznys
not random 29

Tři písmenka, která převrátí byznys naruby

ESG, na první pohled nepůsobí tato zkratka nijak zvlášť zajímavě. To, co se pod ní skrývá, je ale pozoruhodné – a především velice důležité. Tato tři písmenka začínají hrát obrovskou roli v evropském hospodářství i politice. Pokud již tuto zkratku dobře neznají, brzy se s ní seznámí i lidé v přibližně tisícovce největších českých firem.

not random 30

Jak se vyhnout kolonám? Nenechat dálnice chátrat

Proč nemáme ani třicet let po pádu socialismu dálnici do Rakouska? Dožijeme se severní trasy z Prahy na Moravu? „Máme techniku, znalosti i prostředky, ale chybí nám povolení. Takže stavíme tempem jako za socialismu,“ říká Martin Borovka, generální ředitel společnosti Eurovia CS, největší firmy v oblasti dopravního stavitelství.

not random 31

Člověk bude vždycky důležitější než stroj

„Čapek to ukazuje jasně, bez lidských citů a lásky by svět nemohl existovat,“ říká Hasan Zahirović, pedagog, teatrolog, herec a překladatel. A zároveň velký znalec díla Karla Čapka. Proto také spolupracoval na vzniku Manifestu 121, který je inspirován stým výročím uvedení hry R.U.R.

Byznys
not random 32

Startupy: Nepřítel zaměřen… Pal! Kouzlo virtuální stíhačky

Nejdražší čipy, nejpokročilejší displeje i kamery. Pražská firma vyvíjí simulace pro tréninky špičkových stíhacích pilotů. Létání ve virtuální realitě už je tak pokročilé, že se zdá být téměř k nerozeznání od skutečnosti. A to není všechno. Společnost VRgineers nyní pracuje na technologii mixované reality, tedy propojení reálného světa s tím virtuálním. Toto je první z příběhů českých startupů, které pro magazín Reportér napsali autoři odborného magazínu CzechCrunch.

not random 33

Kupujte pozemky ve virtuálních říších

Život ve virtuální realitě si většina představí jako z filmu Matrix: podobné kultovní sci-fi ovšem v povědomí široké veřejnosti spadají do kategorie vzdálené budoucnosti. Jenže vývojářské společnosti už dnes provozují virtuální kontinenty a stále posouvají hranice toho, co znamená „realita“. V těchto digitálních říších lidé pracují, staví domy a setkávají se s přáteli. A také nakupují pozemky a přicházejí o ně, vydělávají či prodělávají peníze.

not random 34

Startupy jsou sexy. Lákají nové hráče

K tradičním investorům do začínajících technologických firem se přidávají další. Do podpory a rozvoje startupů se zapojují bankovní domy. Velký plán na podporu firem v sedmi vybraných odvětvích si přichystala i státní agentura CzechInvest, která chce podpořit až tři sta různých projektů.

not random 35

Startupy: Nejlaskavější. Nový plán, jak opět dobýt Ameriku

Postavit byznys na podpoře pro neziskový sektor může vypadat jako bláhový nápad. Až do chvíle, než si uvědomíte, že se v americkém „nezisku“ otočí 450 miliard dolarů ročně. David Semerád před časem rozjel úspěšnou vývojářskou firmu STRV a pak předal otěže kolegům. Nyní chce uspět v Americe znovu – modernizací nadačního provozu. Jeho služba se jmenuje Kindest, tedy „Nejlaskavější“.

not random 36

Startupy: Kalhotkami pro lepší svět

Spojení moderních technologií, vývoje v Česku a zdejší textilní výroby přivedlo na svět spodní prádlo, které se stalo novou menstruační pomůckou. Značka Snuggs, založená mladou podnikatelkou a mladým podnikatelem, vydělala během dvou let miliony. Startup rozšiřuje ženám možnost výběru, svou komunikací boří tabu – a oslovuje zákaznice, které myslí na ekologii. Pratelné menstruační kalhotky jsou totiž velmi šetrné k životnímu prostředí.

not random 37

I Rohlík budete mít rádi. Po celé Evropě…

Přes deset let stál v čele marketingu Air Bank, od května je marketingovým šéfem celé Rohlik Group, které má pomoci v rychlé mezinárodní expanzi. „Chceme si ukousnout podíl na evropském trhu potravin, který má hodnotu téměř dvou bilionů eur,“ říká Jakub Petřina a je přesvědčen, že díky skvělým technologiím k tomu má Rohlík lepší předpoklady než ostatní.

<< NOVĚJŠÍ STARŠÍ >>