Nadační fond
Reportér

 

Nadační fond pro podporu a rozvoj nezávislé žurnalistiky vybírá
příspěvky na činnost investigativně-reportážního magazínu Reportér.

ČTI DÁLE
Copyright: Profimedia. Fotografie z nezávislého filmu Good Night, and Good Luck (Dobrou noc a hodně štěstí).

Co jsme a co děláme

 

Nadační fond Reportér primárně shromažďuje příspěvky pro činnost stejnojmenného měsíčníku a webu – na podporu kvalitní novinařiny.

Programem Reportéra je poctivá a nezávislá žurnalistika, práce na textech, které jdou do hloubky a jejichž příprava trvá delší dobu. Zaměřuje se na investigativu, reportáže a příběhy z domova i z ciziny, na informace ze střední a východní Evropy, ale také na literaturu a umění. Od svého vzniku v roce 2014 získal Reportér řadu ocenění – například Novinářskou cenu za reportáž o českých vojácích bojujících v Afghánistánu nebo Česko-německou novinářskou cenu za reportáž Oheň, fotbal, Německo. Magazín Reportér založil bývalý šéfredaktor deníku MF DNES Robert Čásenský, který tento post opustil poté, co společnost vlastnící deník koupil miliardář, který je zároveň aktivním politikem.

Správní rada

 
Jiří Bárta
 

Mnoho let vede jednu z nejvýznamnějších českých neziskových organizací – nadaci VIA: jejím posláním je rozvíjet v České republice neziskový sektor,
dárcovství a filantropii.

Michal Musil
 

Novinář a komentátor, pracoval jako zástupce šéfredaktora Lidových novin, časopisu Týden a deníku MF DNES, účastnil se mezinárodních aktivit proti tzv. náhubkovému zákonu.

Jaromír Šimek
 

Manažer. Začínal v oddělení controllingu mediální skupiny MAFRA, po dlouhá léta měl na starosti provoz, finance a rozpočet redakce deníku MF DNES a internetového portálu iDNES.cz.

Dozorčí rada

 
Martina Riebauerová
 

Pracovala v Lidových novinách a v MF DNES. Nyní pracuje v České televizi. Řadu let působí v porotě udělující známou novinářskou Cenu K. H. Borovského, nyní porotě předsedá.

Petr Hořejší
 

Grafik. Jako art director se podílel na tvorbě layoutu deníku MF DNES. Jeho grafické pojetí získalo několikrát cenu European Newspaper Award, přezdívanou též evropský „grafický Oscar“.

Jana Čižmárová
 

Advokátka. Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, specializuje se na občanské, obchodní a rodinné právo.

Dokumenty
ke stažení

 
 
 
 
 
 
 

Magazín Reportér

 

Tým měsíčníku a webu tvoří zkušení novináři. Snaží se dělat dobrou
a nezávislou žurnalistiku uprostřed nynější revoluce v oboru médií.

ČTI DÁLE
Přečtěte si
reportér

 

 
DETAIL PŘEDPLATIT

Kdo tvoří magazín Reportér
a proč byl založen

 

Jádrem týmu jsou zkušení žurnalisté, investigativní novináři i reportéři. Píší i o tématech, jimž se jiní nevěnují či věnovat nemohou.

Kromě šéfredaktora Roberta Čásenského tvoří tým Reportéra známý investigativní novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta, reportér a autor několika knih Tomáš Poláček, zahraniční reportérka Adéla Dražanová, ekonomický a investigativní žurnalista Jiří Štický, novinář Marek Šálek či komentátor Michal Musil. Všichni za sebou mají mnoho let působení v nejrůznějších redakcích. Proč pracují v časopise Reportér? Obor médií v současné době prochází revolucí, kdy klesající příjmy vedou k propouštění novinářů a k tlaku na kvalitu jejich práce. Pokud má být role žurnalistiky ve společnosti zachována, obor se bude muset transformovat do efektivnějších, možná i menších organizací postavených na různých modelech financování. Reportér se zaměřuje na oblasti, které nejsou a možná ani nemohou být dostatečně pokrývány mnoha „velkými“ médii potýkajícími se se snižováním nákladů. Nejsou to jen investigativní reportáže, ale například dění ve střední a východní Evropě nebo umění: každý měsíc vycházejí literární útvary psané speciálně pro magazín Reportér.

 

Obtíže jsou jen výmluvou,
kterou dějiny neakceptují.

Edward R. Murrow
 
 

Podpořte nás

 

Příspěvky z nadačního fondu pomohou redakci financovat i náročnější věci
– původní literární tvorbu či texty od novinářů ze zemí střední Evropy.

ČTI DÁLE

Proč si Reportér dovoluje
požádat o vaši pomoc

 

Nadační fond bude podporovat publikování nákladnějších materiálů,
na které v jiných redakcích obvykle nezbývají finance.

Příspěvky z nadačního fondu magazínu Reportér pomáhají redakci financovat část obsahu, která by byla při běžném komerčním provozu považována za příliš nákladnou (původní literární tvorba českých spisovatelů, články špičkových autorů z ciziny, zevrubné zahraniční reportáže psané z místa, texty zabývající se děním ve střední Evropě). Navíc platí, že čím více zdrojů peněz, tím menší riziko závislosti na jedné firmě či inzerentovi. Kromě příjmů z reklamy, stánkového prodeje a předplatného i prodeje prostřednictvím partnerů, využívá magazín Reportér i neziskové metody financování. Právě proto nadační fond Reportér shromažďuje peníze na podporu provozu tohoto média.

Chci podpořit vydávání
magazínu Reportér

 
Podporovatel magazínu Reportér
 
Pokud si to budete přát, vaše jméno bude uvedeno na webu magazínu Reportér - v seznamu "podporovatelů magazínu Reportér", kterým jsme vděčni za pomoc.
Přispějte
500 Kč a více
Významný podporovatel
 
Získáte aktuální vydání magazínu s poděkováním a podpisy členů redakce Reportéra. Vaše jméno bude v případě vašeho zájmu uvedeno na webu magazínu Reportér - v seznamu "významný podporovatel magazínu Reportér".
Přispějte
3000 Kč a více
Hlavní podporovatel magazínu Reportér
 
Získáte roční předplatné Reportéra a aktuální výtisk s poděkováním a podpisy členů redakce. Vaše jméno bude v případě vašeho zájmu uvedeno na webu magazínu Reportér - v seznamu "hlavní podporovatel magazínu Reportér".
Přispějte
20 000 Kč a více

Pokud chcete darovat speciální částku, podpořit zvláště literární tvorbu či středoevropské zpravodajství, pokud chcete získat více informací o nadačním fondu, zašlete nám prosím e-mail
– a my se vám obratem ozveme. Děkujeme!