Nadační fond
Reportér

Nadační fond pro podporu a rozvoj nezávislé žurnalistiky vybírá
příspěvky na činnost investigativně-reportážního magazínu Reportér.

ČTI DÁLE
Copyright: Profimedia. Fotografie z nezávislého filmu Good Night, and Good Luck (Dobrou noc a hodně štěstí).

Co jsme a co děláme

Nadační fond Reportér primárně shromažďuje příspěvky pro činnost stejnojmenného měsíčníku a webu – na podporu kvalitní novinařiny.

Programem tohoto magazínu je poctivá a nezávislá žurnalistika, práce na textech, které jdou do hloubky a jejichž příprava trvá delší dobu. Zaměřuje se například na investigativu, reportáže a příběhy z domova i z ciziny, na informace ze střední a východní Evropy, ale také na literaturu a umění. Magazín Reportér založil bývalý šéfredaktor deníku MF DNES Robert Čásenský, který tento post opustil poté, co společnost vlastnící deník koupil miliardář, který je zároveň aktivním politikem. Ačkoliv cílem nadačního fondu Reportér je především podpora konkrétního média, prostředky vybrané nad určitou výši mohou být věnovány i na další činnosti související s podporou kvalitní žurnalistiky v České republice. Příkladem takové činnosti je vzdělávání novinářů a rozvíjení jejich kontaktu se zahraničními žurnalisty prostřednictvím seminářů či konferencí, placení zahraničních studijních i reportážních cest i přispívání na náročné investigativní projekty. O všech svých aktivitách podává nadační fond pravidelné zprávy.

Správní rada

Jiří Bárta

Mnoho let vede jednu z nejvýznamnějších českých neziskových organizací – nadaci VIA: jejím posláním je rozvíjet v České republice neziskový sektor,
dárcovství a filantropii.

Michal Musil

Novinář a komentátor, pracoval jako zástupce šéfredaktora Lidových novin, časopisu Týden a deníku MF DNES, účastnil se mezinárodních aktivit proti tzv. náhubkovému zákonu.

Jaromír Šimek

Manažer. Začínal v oddělení controllingu mediální skupiny MAFRA, po dlouhá léta měl na starosti provoz, finance a rozpočet redakce deníku MF DNES a internetového portálu iDNES.cz.

Dozorčí rada

Martina Riebauerová

Pracovala v Lidových novinách a v MF DNES. Nyní pracuje v České televizi. Řadu let působí v porotě udělující známou novinářskou Cenu K. H. Borovského, nyní porotě předsedá.

Petr Hořejší

Grafik. Jako art director se podílel na tvorbě layoutu deníku MF DNES. Jeho grafické pojetí získalo několikrát cenu European Newspaper Award, přezdívanou též evropský „grafický Oscar“.

Martin Čermák

Podnikatel. Firma, kterou spoluvlastní, je distributorem výbavy a oblečení pro zimní sporty, například značek Nitro či Armada. Pracoval však i jako novinář – například v Lidových novinách.

Magazín Reportér

Tým měsíčníku a webu tvoří zkušení novináři. Snaží se dělat dobrou
a nezávislou žurnalistiku uprostřed nynější revoluce v oboru médií.

ČTI DÁLE
Přečtěte si
reportér

Číslo 03/2014 právě v prodeji

DETAIL PŘEDPLATIT

Kdo tvoří magazín Reportér
a proč byl založen

Jádrem týmu jsou novináři, kteří opustili deník MF DNES po změně vlastníka. Chtějí psát o věcech, jimž se jiní nevěnují či věnovat nemohou.

Kromě někdejšího šéfredaktora MF DNES Roberta Čásenského jsou v týmu Reportéra i další lidé, kteří pracovali v tomto deníku – investigativní reportér Jaroslav Kmenta, reportér Tomáš Poláček, zahraniční reportérka Adéla Dražanová či komentátor Michal Musil. Redakce, kde zmínění novináři působili, přinášela důležitá politická odhalení: jedno donutilo k rezignaci sociálnědemokratického premiéra, jiné vedlo k politickému konci místopředsedy nejsilnější pravicové politické strany. Proč se rozhodli pro časopis Reportér? Obor médií v současné době prochází revolucí, kdy klesající příjmy vedou k propouštění novinářů a k tlaku na kvalitu jejich práce. Pokud má být role žurnalistiky ve společnosti zachována, obor se bude muset transformovat do efektivnějších, možná i menších organizací postavených na různých modelech financování. Reportér se zaměřuje na oblasti, které nejsou a možná ani nemohou být dostatečně pokrývány mnoha „velkými“ médii potýkajícími se se snižováním nákladů. Nejsou to jen investigativní reportáže, ale například dění ve střední a východní Evropě nebo umění: každý měsíc vycházejí literární útvary psané speciálně pro magazín Reportér.

Obtíže jsou jen výmluvou,
kterou dějiny neakceptují.

Edward R. Murrow

Podpořte nás

Příspěvky z nadačního fondu pomohou redakci financovat i náročnější věci
– původní literární tvorbu či texty od novinářů ze zemí střední Evropy.

ČTI DÁLE

Proč si Reportér dovoluje
požádat o vaši pomoc

Nadační fond bude podporovat publikování nákladnějších materiálů,
na které v jiných redakcích obvykle nezbývají finance.

Celý projekt je koncipován s velmi střízlivými náklady a v redakci bude pracovat méně než desítka lidí. Ovšem právě příspěvky z nadačního fondu magazínu Reportér pomáhají redakci financovat část obsahu, která by byla při běžném komerčním provozu považována za příliš nákladnou (původní literární tvorba, články špičkových autorů z okolních zemí atd.). Navíc platí, že čím více zdrojů peněz, tím menší riziko závislosti na jedné firmě či inzerentovi. Kromě příjmů z reklamy, stánkového prodeje a předplatného i prodeje prostřednictvím partnerů, který by měl zaručit určitou počáteční výši prodaného nákladu, využívá magazín Reportér i neziskové metody financování. Právě proto nyní nadační fond Reportér na tomto webu shromažďuje peníze na provoz média.

Chci podpořit vydávání
magazínu Reportér

Podporovatel magazínu Reportér
Pokud si to budete přát, vaše jméno bude uvedeno na webu magazínu Reportér - v seznamu "podporovatelů magazínu Reportér", kterým jsme vděčni za pomoc.
Přispějte
500 Kč a více
Významný podporovatel
Získáte aktuální vydání magazínu s poděkováním a podpisy členů redakce Reportéra. Vaše jméno bude v případě vašeho zájmu uvedeno na webu magazínu Reportér - v seznamu "významný podporovatel magazínu Reportér".
Přispějte
3000 Kč a více
Hlavní podporovatel magazínu Reportér
Získáte roční předplatné Reportéra a aktuální výtisk s poděkováním a podpisy členů redakce. Vaše jméno bude v případě vašeho zájmu uvedeno na webu magazínu Reportér - v seznamu "hlavní podporovatel magazínu Reportér".
Přispějte
20 000 Kč a více

Pokud chcete darovat speciální částku, podpořit zvláště literární tvorbu či středoevropské zpravodajství, pokud chcete získat více informací o nadačním fondu, zašlete nám prosím e-mail
– a my se vám obratem ozveme. Děkujeme!
Dosavadní spoluzakladatele najdete na této stránce zde.