Čtěte Tigrida

Pavel Tigrid

Josef Strouhal / Právo / Profimedia.cz

Ke stému výročí narození novináře a spisovatele.

Říká se, že velikost člověka je definována velikostí jeho nepřátel. Dne 27. října 2017 uplynulo sto let od narození Pavla Tigrida, muže, na nějž výše uvedené platí beze zbytku. Za nepřátele považoval všechny, kdo zašlapávají svobodu a demokracii, a proti nim také bojoval. Když coby mladík během druhé světové války působil v exilovém vysílání BBC v Londýně, nemohl ještě tušit, že jeho životní soupeř, komunistická diktatura, ho teprve očekává.

Jako novinář, spisovatel, vydavatel exilového časopisu Svědectví, demokrat a humanista ostřeloval nenáviděný režim vtipnými, často sarkastickými, ale pokaždé hlubokými texty a myšlenkami a burcoval lidi z letargie. Přestože byl přinucen žít za hranicemi rodné země, snažil se, aby se lidé uvnitř dočkali lepšího světa.

Pavlu Tigridovi se událo to nejkrásnější, co se bojovníkům může stát – ve dvaasedmdesáti letech se dožil porážky svého celoživotního nepřítele. Ani poté však nesložil ruce do klína, ve své vlasti se podílel na obnově demokracie, nejdříve jako člen týmu prezidenta Havla, později jako ministr kultury. Z našeho světa odešel PT dobrovolně v roce 2003, jako by cítil, že vše, co mohl dát, už dal.

Již za svého života byl oceněn všemožnými státníky a organizacemi, francouzský Řád čestné legie hovoří za mnohé.

My obyčejní smrtelníci mu k výročí jeho narození zkusme poděkovat třeba tím, že si opět přečteme jeho knihu Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu, v níž Tigrid poutavým způsobem rekapituluje dějinné a politické zvraty v naší zemi. To je to nejmenší, co pro něj – ale hlavně pro sebe – můžeme udělat.

Autor je spisovatel.

Podpořte Reportér sdílením článku