Co hledá v té truhle?

29. května 2018

Manželka krále Artuše štrachá v truhle, polovina kolorované stereofotografie, kolem roku 1875

Neznámý

Na kolorovaném snímku anglické provenience vidíme dívku, která sahá do truhly. Po čemsi pátrá a laškovně se usmívá, nejde o nějaké upachtěné hledání – štrachání jí zjevně dělá radost. Její počínání sleduje muž v brnění. Co má takový výjev znamenat?

Z psychologie víme, že ženy u mužů hledají především zdroje, neboť jim jde o zajištění potomstva. Možná v truhle nějaké konkrétní zdroje našla, a proto se usmívá? „Už to mám! On je bohatý!” říká si třeba v duchu.

A jakou roli hraje kolorovaný obrněnec? Skrývá se pod brněním opravdu muž? Není to jen atrapa, která má střežit poklad? Bytost v brnění, i když má odhalenou zbraň, je každopádně neškodná. Její ruka nemůže pohladit, ani plesknout.

Manželka krále Artuše štrachá v truhle, polovina kolorované stereofotografie, kolem roku 1875

Neznámý

Snímek byl určený k prodeji, musel proto lidem ve své době něco obecněji srozumitelného sdělovat. Ale co? Vidíme zde příklad toho, že fotografie není vždy zcela univerzálním jazykem, zejména neznáme-li kontext vzniku.

Soudě podle jiných snímků z kolekce je ženskou postavou Guinevere (Ginevra), manželka krále Artuše. Ta, jak známo, cizoložila s rytířem Lancelotem. Podle legendy je Guinevere vznešená a urozená, ale i zkažená a prospěchářská.

Další výklady už ponechme laskavému čtenáři.

Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Podpořte Reportér sdílením článku