ODS: úspěch podceňovaného předsedy

7. října 2018

Petr Fiala a Bohuslav Fiala.

Profimedia.cz

Strana si za čtyři roky ve volebních výsledcích významně polepšila. A paradoxně jí může ještě pomoci, když ji soupeři nepustí k řízení Prahy.

Předseda ODS Petr Fiala si může mnout ruce. Stranu, která si ho zvolila do čela ve stádiu blízkém klinické smrti ve chvíli, kdy o to ani nikdo jiný pořádně nestál, otočil směrem vzhůru. Nepodlehl, když ho Andrej Babiš lákal ke spolupráci na vládní úrovni a voliči ho za to odměnili.

Prestižní vítězství v Praze, i když v ní možná nebude jeho strana vládnout. Těsné druhé místo v Plzni. Zlepšení v řadě dalších velkých měst. A k tomu ve druhém kole senátních voleb deset kandidátů vlastních a pět či šest dalších, které ODS podporovala. O takovém výsledku si při komunálních a senátních volbách před čtyřmi lety mohla strana nechat jen zdát. Ti, kdo si pamatují, jak Bémova ODS měla v Praze před dvanácti lety přes padesát procent, mohou dnešní výsledek považovat za hubený. Ale právě (i když nejen) to, jak s těmi více jak padesáti procenty naložili, vedlo k následnému pádu u voličů a k necelým jedenácti procentům v hlavním městě před čtyřmi lety.

Sám Fiala si za léta od svého nástupu vyslechl a přečetl řadu diskusí o tom, jestli není moc slabý předseda a zda by pro ODS nebylo lepší, kdyby jí vedl nějaký hardliner jako je třeba Václav Klaus junior. Takové diskuse asi u části členů ODS neskončí ani po těchto volbách. Pro Fialu ale bude jasně hrát argument, že jeho „měkčí“ působení spojené zároveň s neústupností vůči Andreji Babišovi přineslo prokazatelné zlepšení volebních výsledků.

Na příkladu Ladislava Jakla, někdejšího poradce prezidenta Václava Klause, který svými názory nepochybně k oněm hardlinerům v myšlenkovém světě ODS patřil a nakonec kandidoval do Senátu za Okamurovu SPD, se ukazuje, že voličská poptávka v tomto směru není příliš velká. Na Praze 2, kde ODS získala do obecního zastupitelstva přes třicet procent hlasů pro kandidátku vedenou starostkou Černochovou, skončil ostře protibruselský Ladislav Jakl v senátním souboji s necelými sedmi procenty hluboko v poli poražených.

Neuveď nás v pokušení

Pro Fialovu stranu může být z dlouhodobého hlediska paradoxně dobrou zprávou i to, kdyby se jí navzdory vítězství nepodařilo získat podíl na vládě nad Prahou. Ve chvíli, kdy spolupráci s ODS odmítají Piráti i nad očekávání úspěšné seskupení Praha sobě v čele s Janem Čižinským, by jí nezbylo než se dát v nějaké sestavě dohromady s hnutím ANO. Tlak na to by byl uvnitř pražské organizace strany jistě velký – po letech „strádání“ v opozici se zase vrátit k lákavým postům, rozhodování o zakázkách, investicích, ke vlivu na dění ve městě i v zákulisí.

Podpořte Reportér sdílením článku