Rozštěpená Amerika ukázala odolnost trumpismu

7. listopadu 2018

Minnesota, USA, 7. listopadu 2018.

Profimedia.cz

Demokraté sice ve volbách získali většinu ve Sněmovně reprezentantů, ale trumpismus neztrácí na síle. Hlasování jasně ukázalo, že zde nejde o hrstku lidí s červenými čapkami, kteří jásají pokaždé, když Trump řekne něco vulgárního, agresivního či narcistického. Trumpismus vždy byl a stále je součástí americké kultury, vize a mýtu.

Donald Trump je na vodítku, slibují si liberálové po včerejších volbách do Kongresu, takzvaných midterms. Demokraté získali většinu ve Sněmovně reprezentantů a mohou brzdit Trumpovu politickou agendu. Rovněž ochrání existenci prokurátora Roberta Mullera, který vyšetřuje vměšování Kremlu do prezidentských voleb v roce 2016 a možné spolupachatelství Donalda Trumpa a jeho týmu.

Za vítěze se ale považují i konzervativci, kteří udrželi druhou komoru Kongresu, vlivný Senát. Trump se tak nemusí obávat legislativního odvolání z funkce, takzvaného impeachmentu, který řada liberálních voličů požaduje. Pokud totiž Sněmovna reprezentantů plní v rámci procesu impeachmentu funkci prokurátora, Senát je soudcem a porotou. Republikáni jistě nedovolí, aby byl Trump skutečně odvolán či přímo odsouzen.

V Americe se v úterý odehrály vlastně dvojí volby. V trumpovských okresech převážně vítězili republikáni, v obamovo-clintonovských demokraté. Oba kmeny mají po úterku ještě více „viditelných“ členů, přihlédneme-li k rekordní volební účasti. Oba kmeny se ještě více uzavřely samy do sebe a své protivníky vnímají jako vetřelce, kteří Ameriku mění k nepoznání.

Demografický posun je nezastavitelný a USA se brzy dramaticky změní v zemi minorit. Demokraté jsou přitom politickým domovem této multirasové a multikulturní Ameriky. Voliči včera poslali do Kongresu (za demokraty) první Američanku muslimského původu, první Američanku zastupující původní obyvatele či první černošku zvolenou v Masachussetts, kde žije přes 80 procent bělochů.

Florida opět zčervenala

Podpořte Reportér sdílením článku