Cíl neznámý…

Post Image

Cíl neznámý…

Play icon
5 minut
Ilustrační snímek

Profimedia.cz

Dostali jsme se do paradoxní situace. Posledních třicet let od pádu komunismu je zřejmě nejlepší období naší historie. Přesto je česká společnost na prahu roku 2019 hluboce rozdělená a plná nespokojenosti. Máme ještě šanci se vůbec na něčem shodnout?

Česká republika vstoupila do roku, kdy si připomene třicet let od pádu totalitního režimu. Pokud je vám méně než pětatřicet a začínáte se bát nostalgického vzpomínání, ještě neotáčejte na další stránku, nostalgie se konat nebude (to si stačí nechat až na listopad).

Jde mi o to, kam jsme za těch bezmála třicet let došli. Z pohledu historie to vlastně není špatné. Původní Československá republika, na jejíž vznik v roce 1918 se loni tak výrazně vzpomínalo, již touto dobou padala do spárů komunistické diktatury, a to už za sebou měla příšerné období války se stovkami tisíc obětí; další tisíce mrtvých pak byly důsledkem únorového puče. Historické paralely nutně pokulhávají, nicméně nepřetržitých třicet let svobody a demokracie zažíváme v posledních sto letech poprvé, a proto za ně zaplať pánbůh.

Říkat si, že jsme na tom o poznání lépe než prarodiče a praprarodiče, by bylo přece jen trochu málo. I při přísnějších kritériích však výsledek pořád obstojí, byť s jistými výhradami.

Země prošla v mnoha oblastech zásadní modernizací, kterou si často ani neuvědomujeme, protože v té lepší podobě denně žijeme. Zachováváme si relativní sociální soudržnost, jakkoli bychom se o své slabé a chudé mohli jistě starat lépe. Skutečnost, že se stovky tisíc lidí nacházejí v dluhové pasti, ať už z jakýchkoli příčin, rozhodně nelze brát za přijatelnou, a společnost naší úrovně by měla umět pomoci lidem překonávat tíživé situace, ačkoli se do nich dostali vlastní vinou.

Řada jednotlivců i firem dokázala uspět ve velmi konkurenčním prostředí, které se na českém trhu objevilo s otevřením ekonomiky. A postupně se – i když o poznání pomaleji, než jsem třeba osobně očekával – objevují i příklady úspěchu v evropském či globálním měřítku.

Podpořte Reportér sdílením článku