Po přeslici: Viva la salsa cubana!

7. dubna 2019

Post Image

Po přeslici: Viva la salsa cubana!

Play icon
7 minut

Jedna, dva, tři – pauza – pět, šest, sedm – pauza. Nebo: posloucháte čtyři doby a tančíte jen první tři. Čtvrtá je prostor na krásu. Quick – quick – slow, i tak se dá slovy popsat basic step, guapea neboli základní krok kubánské salsy. Od guapey se odvíjí nekonečné množství úžasně propojených figur spontánního, divokého, a přitom uvolněného, výsostně ladného tance, který by se měl „předepisovat“ na chmury všeho druhu i na partnerské a manželské neshody, přísahám!

Přestože salsa znamená španělsky omáčka, tanec salsa má s omáčkou společné jen to, že dává suchému nezáživnému jídlu/tanci/životu patřičnou šťávu a chuť. Salsa cubana je směs všech možných latinskoamerických tanců a afroamerických rytmů, které jsou stejně promíchané jako původní obyvatelé se španělskými kolonizátory a africkými otroky. Prvním uznaným „salsistou“ byl prý afrokubánský baskytarista Ignacio Pineiro, který na Kubě založil Septeto Nacional a v roce 1933 hrál na světové výstavě v Chicagu slavnou píseň Echale Salsita, která žije dodnes.

Jedna, dva, tři – pauza – pět, šest, sedm – pauza. Jak jednoduché ve slovech a těžké v činech, když máte v hlavě po desetiletí uložen taneční pohyb bez pauz. Když je vám plus minus šede a nikdy jste nechodili do tanečních, i když jste divoce a pokud možno pořád trsali na diskotékách, zamlada, dááávno.

Zamlada, dááávno bylo sice v naší zemi docela dost Kubánců, ale o salse jsme neměli tuchu, i když tu často zněla éterem Guantanamera. Moje generace si ji pamatuje stejně dobře jako ještě starší píseň o Gagarinovi. Guantanamera… Při psaní fejetonu jsem si začala tuhle píseň gůglit a přehrávala si ji v různých verzích z různých dob. Až jsem se dogůglila k té, která se ocitla na YouTube v roce 2014. U ní jsem se nadlouho zasekla (no, vlastně na ní teď pořád každou chvíli ujíždím), protože je naprosto skvěle zaranžovaná a natočená – díky projektu Playing For Change.

Založil ho chlapík, který slyšel cestou do nahrávacího studia na ulici fantastického pouličního zpěváka. Napadlo ho, že by se měl jeho projev zaznamenat. A tak založil mobilní nahrávací studio a začal pouliční zpěváky a muzikanty nahrávat a současně točit na kameru v jejich prostředí různě po světě. Pak z toho namíchal hudební videa – Songs Around The World.

Ve videu s názvem Cubana la guantanamera nueva versión se v rytmických prostřizích postupně připojuje a na chvíli udává hlavní tón na pětasedmdesát Kubánců ze všech koutů světa, dokonce i z Japonska. Nejvíc však z Havany, Santiaga de Cuba a Miami. Zpěváci zpívají senzačně – a každý jinak.

Podpořte Reportér sdílením článku