Inovátoři: Z kanclu na surf a zase zpátky

Peter Fabor, Surf Office

hemmet.sk

Vezmete oddělení firmy nebo rovnou celou kancelář a přesunete všechny na měsíc ze studené Prahy někam k moři s vlnami. Surf Office Petera Fabora zařídí ubytování, kanceláře i sportovní vyžití a večírky. Takzvaný company retreat u nich využívají firmy z celého světa.

Peter Fabor pracoval jako designér ve firmě Avast, která vyrábí antivirové programy. Práce ho bavila. Co ho ale deprimovalo, byla zimní Praha – pro něj příliš ponurá, studená. Přišlo mu, že se tu dá jen chodit do práce a pak večer na pivo, dennodenně, pět šedých měsíců v roce. Pro kluka, co miloval surfování, to bylo ubíjející.

„Většina mojí práce spočívala v sezení u počítače. S kolegy jsem komunikoval hlavně mailem nebo jsme si volali. A tak jsem šel za šéfem s návrhem, že bych rád pracoval z Kanárských ostrovů a že to bude vlastně stejné, jako bych seděl o patro níž,“ vypráví dnes jednatřicetiletý Fabor.

Šéf kývl a ajťák původem z Bratislavy tak před čtyřmi lety odletěl do tepla. Odpracoval tam nejproduktivnější dva měsíce, jaké kdy v Avastu měl. „Samozřejmě i proto, že mi nikdo nevěřil, že se nebudu celý den flákat na pláži, jsem se snažil. A hlavně mi pomohla změna, naplánoval jsem si pracovní režim podle sebe, netrávil hodiny v metru…“

Tak se začal rodit Faborův vlastní projekt jménem Surf Office. Chtěl zprostředkovat změnu prostředí i ostatním – takzvaným digitálním nomádům, kteří výpravy kombinují s prací on-line. Nejčastěji to bývají právě lidé z IT, ale i třeba copywriteři, kreativci z reklamek, účetní, manažeři. Biblí jejich životního stylu bývá knížka Čtyřhodinový pracovní týden Tima Ferrisse a jednou z výhod krom cestování je i to, že můžou žít někde, kde nemají tak vysoké náklady.

Dařilo se, postupně za ním jezdilo čím dál víc lidí; po devíti měsících tak dal u Avastu výpověď. „Práce mě bavila, nebylo to lehké rozhodování, ale aby mě Surf Office živila, bylo třeba se jí věnovat na plný úvazek.“ Otevřel druhou pobočku v Kalifornii, třetí v hlavním městě Portugalska, kde dnes pobývá nejčastěji. Přece to na pohodlné uživení stále nestačilo. „Pochopil jsem, že idea digitálního nomádství je nabubřelá. Že většina těchto lidí jsou spíš cestovatelé, co si pod pojmem práce představují psaní blogu pár desítek minut denně. Těch, co vážně pracovali a potřebovali moje služby, zas tolik nebylo.“ A tak se místo na jednotlivce začal loni zaměřovat na celé firmy a na takzvaný company retreat. Od loňského roku jim zařídí celý přesun: ubytování i kanceláře podle jejich požadavků, surfování i zábavu. Cena se odvíjí od místa – tedy Kanárských ostrovů, Barcelony, Malagy, Madeiry nebo Lisabonu –, dále od sezony a délky pobytu.

Podpořte Reportér sdílením článku