Muž, který může zničit Mandelův sen

16. července 2018

Julius Malema na snímku z roku 2017.

Profimedia.cz

„Nevoláme po vyvraždění bělochů. Alespoň prozatím,“ děsí 4,5 milionu potomků evropských kolonialistů Julius Malema. Mladý jihoafrický politik sám sebe označuje za dědice Nelsona Mandely. Jeho pravým vzorem je ovšem padlý diktátor Robert Mugabe, který svou krutovládou devastoval sousední Zimbabwe.

Malema se do centra pozornosti dostal už jako vůdce mládežnického křídla Afrického národního kongresu (ANC). Nyní – navzdory všem důkazům o nefunkčnosti znárodňování a vyhánění obyvatel se světlou pletí – chce, aby jeho vlast patřila výhradně (černým) Afričanům.

Zatím mu nenaslouchá ani deset procent voličů. Pokud ale bude ANC, která zemi vládne od konce apartheidu, pokračovat v neurvalém rozkrádání, má tento nadaný řečník velkou šanci strhnout lidi na svou podporu. Nemusí spěchat, má čas – je mu teprve sedmatřicet let.

V politice od základky

Malema je aktivistou od svých devíti let. Už v tak nízkém věku se zapojil do politiky ANC v rodném městě Seshego tím, že na ulicích strhával plakáty bělošské Národní strany. V partaji zřejmě hledal mužské vzory. Otec od jeho matky, která pracovala jako služka, utekl ještě před synovým narozením. Žili pak v domě babičky s kupou dalších dětí, Malema musel spát na podlaze. Dnes, byť sám sebe označuje za ochránce chudých, dává okázale najevo, jak se materiálně vzmohl. Používá nadupaná auta, bydlí v luxusní čtvrti Johannesburgu, nosí hodinky za tisícovky dolarů.

V provincii Limpopo, kde Julius Malema vyrůstal, byli jedinými bělochy, které spatřil na vlastní oči, tu a tam projíždějící vojáci, televizi tu neměl nikdo. Musel se cítit jako vyvolený, když právě jeho určil lokální stranický šéf k tomu, aby osobně přivítal prvního černošského prezidenta Nelsona Mandelu.

Malema byl mizerný student, zato politických vloh se mu dostalo vrchovatě. Šéfem regionální pobočky mládežnické organizace ANC se stal už ve čtrnácti letech, do jejího republikového čela se dostal v roce 2008 – to mu bylo sedmadvacet. Z tohoto postu aktivně brojil mimo jiné za zvolení Jacoba Zumy prezidentem. V zemi, která dokázala od apartheidu k všerasové demokracii přejít bez občanské války, je alespoň na rétorické úrovni nenásilí nezpochybnitelnou mantrou. Svými prohlášeními, že kvůli Zumovi by i zabíjel, na sebe Malema tudíž zákonitě strhnul značnou pozornost.

Reforma podle Mugabeho

Podpořte Reportér sdílením článku