Sportovní přenosy: velká vysílací revoluce

Ježkovy voči! Finále Ligy mistrů rozhodly dvě chyby brankáře Liverpoolu Lorise Kariuse. Byl to poslední přenos z této soutěže na ČT, než se Liga mistrů zcela přesunula na placený kanál.

foto Profimedia.cz

Nejvyšší česká fotbalová soutěž i prestižní Liga mistrů se od nové sezony zcela stěhují na placené kanály O2 TV. Změnilo se také vysílání olympijských her. Vysílací práva na sportovní přenosy jsou atraktivní zboží a soukromé subjekty tak mění léta zavedené pořádky.

Běží jedenapadesátá minuta finále Ligy mistrů, ve kterém hrají Real Madrid a FC Liverpool. „Ježkovy voči! Karius předvedl něco, co jsem na téhle úrovni ještě nikdy neviděl a už asi ani neuvidím,“ komentuje Jaromír Bosák neuvěřitelnou chybu brankáře Liverpoolu. Těžko říci, zda Jaromír Bosák ještě někdy něco podobného v Lize mistrů uvidí (i když asi spíše ne, jelikož to byl skutečně kiks na úrovni okresního přeboru starších žáků), jisté ovšem je, že to na obrazovce České televize hned tak neokomentuje.

Kyjevské finále mezi Realem a Liverpoolem bylo posledním zápasem Ligy mistrů na České televizi minimálně na příští tři roky. Na tu dobu totiž koupila veškerá práva na vysílání nejprestižnější klubové soutěže na českém území soukromá O2 TV Sport, která je součástí podnikatelského impéria Petra Kellnera. V posledních letech se o práva na Ligu mistrů právě Česká televize a O2 TV dělily, nyní se soutěž stěhuje už pouze na placený kanál. Shodou okolností v roce, kdy má český mistr, Viktoria Plzeň, poprvé jistou účast rovnou v hlavní části soutěže, čímž se atraktivita pro tuzemského diváka ještě zvýší.

Přesun vysílání Ligy mistrů na českých obrazovkách je součástí širšího celosvětového trendu, kdy cena televizních práv na sportovní přenosy výrazně roste a televizní stanice placené z veřejných peněz či koncesionářských poplatků, což je český případ, často nestačí držet tempo se soukromým kapitálem.

Olympijská proměna

Pro české diváky se to poprvé výrazně projevilo během letošní zimní olympiády v jihokorejském Pchjongčchangu. Pokrytí her na veřejnoprávní televizi bylo významně užší než při předchozích olympiádách. Před třemi lety totiž Mezinárodní olympijský výbor (MOV) podepsal kontrakt s firmou Discovery Communications, mateřskou firmou kanálu Eurosport. Za částku 1,3 miliardy eur (v současném kurzu asi 33,5 miliardy korun) prodal Discovery veškerá práva na vysílání olympijských her na evropském území pro roky 2018 až 2024. Dohoda tak platí i pro letní hry v Tokiu, zimní v Pekingu a další letní v Paříži.

Na evropském televizním trhu znamenala dohoda mezi MOV a Discovery Communications zásadní zlom. Dlouhá léta totiž platilo, že práva na vysílání olympijských her získávala asociace veřejnoprávních televizí EBU neboli Eurovize. Noví držitelé práv sice opět uzavřeli smlouvy s jednotlivými národními provozovateli neplaceného vysílání, ale nedali jim k dispozici tolik obsahu, jaký mají pro své placené kanály.

Podpořte Reportér sdílením článku