Konec srdíčkové vily?

10. ledna 2016

Roubenka na pomezí Nuslí a Vinohrad.

O tom, jak městská rada schválila spolknutí roubenky uprostřed Prahy developerským projektem.

Objevila se nečekaně a zase rychle zapadla. Řeč je o vánoční zprávě serveru iDNES.cz, podle které rada městské části Praha 2 odsouhlasila stavbu 35 bytů a 42 garáží pod Zvonařkou u Nuselských schodů – v zahradě památkově chráněné roubenky, patřící neodmyslitelně k místnímu koloritu. Smlouvu s firmou Rezidence rada schválila, přestože zastupitelstvo o týden dříve podporu téhož projektu odmítlo. Velikou chalupu, jež jako by na rozhraní Vinohrad a Nuslí přilétla odkudsi z Alp, má bytový komplex úplně spolknout.

Okolí Nuselských schodů má zvláštní atmosféru. Někdejší „cestě filozofů“ vévodí zahradní restaurace Zvonařka, kde rád popíjel revolucionář J. V. Frič. Poblíž je Vila Osvěta, v níž bydlel T. G. Masaryk. Hned vedle končila trasa první koněspřežky.

Přítomnost horské roubenky tedy krásně ladí s všudypřítomnou náladou konce 19. století. Tzv. srdíčkovou vilu si v roce 1921 postavil ředitel kladenských dolů Ing. Josef Janeček. Za války sloužila jako ubytovna pro Hitlerjugend, poté ji získala Karlova univerzita a ubytovávala v ní prominentní studenty z Afriky a Arábie. Také tu měl pobočku Prognostický ústav. To vše ale může být Nuselákům jedno. Jde o to, jestli si tento kout zachová svůj specifický ráz, nebo jestli nad geniem loci zase jednou zvítězí prachy.

Podpořte Reportér sdílením článku