Boj proti větrné energii

6. prosince 2015

Boom větrné energetiky se téměř zastavil.

ilustrační foto Profimedia.cz

Politici a úřady házejí větrným elektrárnám klacky pod nohy – říká Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii a obchodní ředitel společnosti Eldaco.

Ve studii vaší společnosti uvádíte, že vítr může pokrýt až třetinu spotřeby elektřiny v České republice. Co by to znamenalo?

U větru platí, že se postupně zabírají ta nejlepší místa. V zemích jako Německo nyní dochází k takzvanému repoweringu: na místa, kde končí životnost starších elektráren, se instalují modernější, výkonnější a větší elektrárny. Tam, kde jich bylo dvacet malých, je jedna velká. A takový postup by u nás zvýšil produkci elektřiny z větrných elektráren: dnes jich máme instalovaných v České republice zhruba 300 MW. Pokud by vítr dostal zelenou, jsou tu připravené kvalitní projekty, díky kterým by se do pěti let mohlo celkové číslo dostat k tisíci megawattům. Pokrytí třetiny spotřeby elektřiny v zemi je ovšem velmi optimistická varianta.

Jak se vás týká stop výplaty státní podpory, o němž rozhodla šéfka Energetického regulačního úřadu?

Beru, že to je přechodná fáze. Pokud bych to takto nebral, znamenalo by to konec pro všechny projekty větrných elektráren vzniklých mezi lety 2005 až 2013 a pak ty plánované od roku 2016. Vědí to investoři i banky, ale všichni mlčí. Doufají, že to dopadne jinak.

Vítr má nejnižší výkupní cenu z obnovitelných zdrojů. Je to levnější zdroj?

Pokud pominete fázi projektování a povolování, instalace technologie je za příznivých podmínek velmi rychlá a jednoduchá. Už tím ušetříte například proti malým vodním dílům nebo biomase. První elektrárny moderního typu se provozují od sedmdesátých let a technologie udělaly obrovský pokrok. A u nás jsou pro rozvoj stejně dobré větrné podmínky jako v Rakousku a ve vnitrozemí Německa.

Přesto se nové větrné elektrárny téměř nestaví, nové instalace se téměř zastavily.

Komplikují se zákony, prodlužuje se doba schvalování, příprava projektů se tím neúměrně protahuje a prodražuje. Je to celý balík zákonů a úředních opatření, kterým se celý systém utahuje. Snižuje se téměř neustále výkupní cena, vstoupilo do toho nově ministerstvo průmyslu se svým netransparentním systémem autorizací. Od roku 2005, kdy vznikl zákon na podporu obnovitelných zdrojů, celý obor postupně zavírají.

Proč si to myslíte?

Věci, které se dají změřit, jsme schopni obhájit a vysvětlit. Ale bez politické podpory nedokážete nic. Jako investoři jsme se dohodli s obcí, s občany, všechno jsme vysvětlili. Ale ve finále vystupoval například takový expert jako ministr Říman, který pětkrát za dva měsíce hlásil, že obnovitelné zdroje jsou nesmysl a do pěti let skončí. Decentralizace energetických zdrojů je skvělá věc pro zákazníky, ale velká tragédie pro politické strany. Investorů je moc, mají jednotky, maximálně desítky megawattů a je od nich těžké vybírat desátky pro politické strany. Jsem také přesvědčený, že se upouštěním od podpory obnovitelných zdrojů záměrně vytváří prostor pro rozvoj jaderné energie.

Podpořte Reportér sdílením článku