Krajská města: kde luxuje ANO?

7. října 2018

Volební kampaň hnutí ANO pro komunání volby.

Profimedia

Téměř ve všech krajských městech dostalo hnutí ANO přes 20 procent a s výjimkou Liberce a Prahy všude zvítězilo – nejdrtivěji s 33 procenty v Ostravě. Naopak výrazný sešup zažívají tradiční levicové strany KSČM a ČSSD, které se leckde na krajské magistráty ani nepropracovaly. A vypadá to, že je mezi tím určitá souvislost.

Dominance hnutí ANO v krajských městech je nepřehlédnutelná. Nejvýraznější skok oproti volbám v roce 2014 zaznamenalo politické uskupení Andreje Babiše v Hradci Králové (z 14 na 24 %), Karlových Varech (z 15 na 24 %) a především v Ostravě (z 21 na 33 %). Nezvítězilo jen v Liberci, kde jej předstihli Starostové pro Liberecký kraj, a v boji o pražský magistrát. Těžko však můžeme mluvit o nějakém mohutném nástupu, ve skutečnosti si ANO ve městech spíše jen upevnilo stávající pozici – už v minulých komunálních volbách před čtyřmi lety se pohybovalo ve velkých městech kolem dvaceti procent.

Ve všech krajských metropolích s výjimkou Prahy několik mandátů pro hnutí ANO přibylo; a je fakt, že přinejmenším v Brně a Ostravě si i jeho koaliční partneři a potažmo jejich voliči konání politiků ANO na postech primátorů či radních v uplynulých čtyřech letech pochvalovali. Stranou bychom však neměli nechat ani to, že se Andrej Babiš rozhodl investovat do letošní volební kampaně bezkonkurečně největší peníze, mluví se o 150 milionech korun. A navzdory tomu nejde o takové vítězství, jaké si hnutí ANO představovalo. V loňských parlamentních volbách dosáhlo na celonárodní průměr těsně pod třicet procent a nyní v mnoha krajských metropolích nemusejí kandidáti ANO skončit ve vedení magistrátů.

Ve srovnání s minulými obecními volbami vyrostli hnutí ANO noví, případně staronoví rivalové: do hry se mnohde vrátila ODS a mocnou silou se téměř celoplošně stali Piráti, kteří před čtyřmi lety do zastupitelstev z větší části vůbec nekandidovali. V některých krajských městech pak připočtěme různá místní, sousedská uskupení jako jsou Ostravak, ProOlomouc, Zlín 21, Hradecký demokratický klub, Karlovaráci, Občané pro Budějovice, Fórum Jihlava či Pro! Ústí, které dokázaly získat mezi 11 až 17 procenty a často druhá místa. A již zmínění Starostové pro Liberecký kraj dokonce o parník zvítězili (32 procent).

Propad tradiční levice

Zajímavý je pohled na sestupové příčky. V magistrátních zastupitelstvech postupně ubývá komunistů, z některých radnic už zmizeli docela – ani pět procent potřebných pro účast v obecní politice nezískala KSČM v Praze, Zlíně, Brně a v Liberci. Ještě větší propadák pak zažívají sociální demokraté. Neprokousali se na magistráty v Praze, Karlových Varech, Zlíně, Liberci, Českých Budějovicích, Hradci Králové a dokonce ani v Ústí nad Labem, zcela unikátní sešup je potkal v Olomouci, kde měla dosud ČSSD dokonce primátora a čtyři radní, jenomže během čtyř let spadla z 19 na 5 procent.

Samostatnou kapitolou je Brno. Obyvatelé druhého největšího města v zemi už nechtějí žít zeleně ani Žít Brno, ale chtějí žít ANO a ODS, řečeno s nadsázkou. Původně recesistické uskupení Žít Brno v čele s Matějem Hollanem propadlo z 12 procent v roce 2014 na letošní čtyři a poroučí se z magistrátu, kam se nedostali ani Zelení, kteří v moravské metropoli tradičně mívali nadprůměrnou podporu. Brno je naopak jediným krajským městem, v jehož zastupitelstvu usednou poslanci SPD Tomia Okamury. (Žít Brno o něco lépe dopadlo alespoň v městské části Brno-střed, kde získalo 9 procent.)

Terminátor k poražení

Podpořte Reportér sdílením článku