Bosá ve Štramberku

18. srpna 2017

Autor seriálu Tajemství historické fotografie rozplétá tajuplný příběh 140 let staré fotografie.

Rád srovnávám současné a historické pohledy. Kde asi fotograf stál? Jaký musel použít objektiv, aby měl srovnatelný úhel? Co se v místě odehrálo mezi oněmi dvěma záběry?

Nalézt někdejší stanoviště fotografa se občas taky vůbec nemusí podařit – v místě vyrostlo křoví, vybagrovala se jáma, postavila přehrada… Což byl i tento konkrétní příklad.

František Krátký svůj snímek nazval obyčejně a popisně: Ulička ve Štramberku. Najít v třiapůltisícovém městečku místo, odkud „sejmul” tuto scénu, se mi ovšem nepodařilo.

O čem si asi dotyčné povídají? O dětech, kterými se to na snímku hemží? Bosá žena vlevo působí na svou dobu nezvykle, vyjít ven s nepokrytou hlavou nebylo koncem 19. století běžné.

Ulička ve Štramberku, kolem roku 1888

František Krátký

Vdané ženy – nejen ty venkovské, ale i továrenské dělnice z předměstí – nosily v té době šátky, zatímco městská dáma zásadně nevycházela na ulici bez klobouku.

Můžeme tedy usuzovat, že bosá dívka bez šátku není vdaná. Je dítě, které drží za ruku, její vlastní, nebo jde o mladšího sourozence? Její vystouplé bříško naznačuje, že je právě těhotná.

Sama bosá, s bosým dítětem za ruku, těhotná, neprovdaná… Naznačuje se tady nějaký tajemný příběh? Anebo byla městsky emancipovaná a chtěla se jen oblékat po svém?

Děti sledují fotografa, ženy dělají, jako kdyby tam nebyl. Domluvily se tak s fotografem, aby snímek vypadal přirozeněji? Jak to všechno přesně bylo, se už asi nikdy nedozvíme.

Podpořte Reportér sdílením článku