Poznámka

Jestli Zeman zvítězí, bude Babiše trýznit

13 / 01 / 2018

Premiér Andrej Babiš bude i ve druhém kole prezidentské volby hlasovat pro Miloše Zemana. Tajně by měl ale držet palce jeho soupeři.

Premiér Andrej Babiš bude i ve druhém kole prezidentské volby hlasovat pro Miloše Zemana. Tajně by měl ale držet palce jeho soupeři.

Kamery v průhonické Sokolovně se rozsvítily a Andrej Babiš předstoupil s komentářem k prezidentské volbě. Prohlásil, že i podruhé bude volit Miloše Zemana. A pak mu trochu namazal schody, když ho vyzval, ať deklaruje, že nepovede zemi na Východ, a aby vyhodil své problematické spolupracovníky. Jména říci nechtěl, tak se můžeme jen domýšlet, zda myslel celé trio Mynář – Nejedlý – Ovčáček, nebo jen některé z nich.

Babiš deklaruje, že Miloš Zeman má i nadále jeho podporu. Ve skrytu duše by si ale měl přát výsledek opačný. 

Pokud totiž Miloš Zeman v sobotu 27. ledna vyhraje, nebude pro něj už spojenectví s Andrejem Babišem nijak důležité. Potřetí beztak kandidovat nemůže, i kdyby mu to věk i zdravotní stav umožňoval. A co je podstatné, v povaze Miloše Zemana není hrát druhé housle. On vždycky chtěl být hlavním mužem na place a dokud bude mít dostatek sil, nikdy se takové role dobrovolně nevzdá.

Situace po Zemanově zvolení by tedy byla následovná. Zatímco Babiš bude od prezidenta potřebovat pověření k druhému pokusu o sestavení vlády a případně také abolici (zastavení stíhání) v případě Čapího hnízda, Zeman nebude od Babiše potřebovat už vůbec nic. Téhle asymetrie by pak prezident Zeman téměř jistě využíval k tomu, aby premiéra Babiše trýznil různými požadavky a podmínkami. Babiš by pak nejspíš byl nucen Zemanova personální i politická přání trpně snášet.

Pokud by naopak Miloš Zeman nevyhrál, začala by běžet lhůta do 7. března, do kdy má on či jeho okolí teoreticky čas na to, aby s Babišem druhé pověření či snad i abolici nějak zobchodovali. To by byla pro zkušeného dealmakera Babiše jistě příznivější situace…

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat