Golfový speciál

Golfové příběhy

05 / 08 / 2018

Úvodní slovo golfového speciálu.

Úvodní slovo golfového speciálu.

Jak se můžeš dívat na golf v televizi? Vždyť se tam nic neděje. Tuhle otázku, k níž byla pro jistotu rovnou připojena i odpověď, jsem slyšel od různých známých mnohokrát. Nejprve jsem se je snažil přesvědčit, že děje a že je to ve skutečnosti skvělá zábava. Později jsem si vystačil s jednoduchou odpovědí: Mě to baví.

Od zasvěcenějších pak přicházela otázka, jak může být zajímavé sledovat golfový turnaj na hřišti, když mezi odpalujícím hráčem a místem, kde skončí jeho míček, může být i čtvrt kilometru. A k tomu ani člověk neví, jaké jsou zrovna výsledky. Starost o výsledky s rozvojem mobilních telefonů odpadla, v každé sekundě můžete vědět, jak se turnaj právě vyvíjí. A u koukání na samotnou hru si člověk občas vybere odpaliště, občas místo u greenu anebo může hráče i doprovázet a jít po hřišti s nimi. 

Ještě lepší ale je jít sledovat na hřiště hráče i s jejich životními příběhy. Na Czech Masters můžete vidět chlapíka, který vyhrál před dvěma lety nejslavnější turnaj světa a pak ho ničily bolesti zad. Jmenuje se Danny Willett (rozhovor s ním si můžete přečíst zde) a teď se vrací do formy. Posune se v Praze zase výš?

Můžete také sledovat Johna Dalyho, který kdysi vyhrál hned dva turnaje kategorie major (obdoba grandslamu v tenisu) a měl možná nejdelší rány na světě. Pak ovšem kariéru léta topil v alkoholu a o desítky milionů dolarů ho připravil hazard. V kasinech už nehraje – na hřišti stále ano.

Nebo třeba Lee Westwood, ten byl dokonce nějaký čas světovou golfovou jedničkou, naopak zase nikdy žádný turnaj kategorie major nevyhrál. Určitě to ale ani v pětačtyřiceti nevzdal a pořád věří.

A co takový Čech Filip Mrůzek? Dvakrát za sebou postoupil na Albatrossu do finálových kol, loni se mu to o jednu jedinou ránu nepovedlo. Dá to letos do třetice?

Případně amatér Šimon Zach (rozhovor s ním najdete zde). Nejvyšší evropskou soutěž profesionálů si vyzkoušel už v patnácti letech. Teď má za sebou tři úspěšné roky na americké univerzitní soutěži. Zazáří na hřišti, které se nachází jen pár kilometrů od jeho jinonického domova?

5b6321f79c401416da49a1ee MEDIA_ITEM image

Takových příběhů si od 23. srpna můžete na hřišti Albatross těsně za Prahou najít spoustu. A když se budete chtít naladit předem, můžete si přečíst třeba o tom, jak český golf přežil válku a socialismus. Jde o příběhy, které jsou, myslím, zcela srozumitelné i těm, kteří v životě kolem golfového hřiště ani neprošli.

Pokud ovšem smím radit, tak se projít běžte – přímo na špičkový evropský turnaj. Uvidíte, že se toho tam děje spousta a že vás to bude bavit. 

Hezké zážitky a příjemné čtení.

 

 

Součástí golfové přílohy jsou:

 

Rozhovor s nejlepším českým amatérem Šimonem Zachem

 

Příběhy o tom, jak golf přežil socialismus

 

Rozhovor s anglickým golfistou Danny Willettem

 

Článek o tom, jak se v Česku rozvíjí dětský golf

 

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat