Glosa

Nemocný kmotr Janoušek investuje

12 / 11 / 2017

Než se Roman Janoušek vrátí do vězení, bude mít možná již postaveno.

Než se Roman Janoušek vrátí do vězení, bude mít možná již postaveno.

Známý politický podnikatel požádal o další odklad nástupu do vězení, kam ho soud poslal už v roce 2014 na čtyři a půl roku za nehodu v opilosti. Loni v červnu jej soud dočasně ze zdravotních důvodů pustil. Ke konci listopadu mu propustka končila, do té doby by měl soud rozhodnout o novém odkladu, upozornil iRozhlas.cz.

Během zdravotní dovolené se v Janouškově království nezahálelo. Investice zastřešené společnostmi Breva a kyperskou Omling Investments prošly personální obměnou. Odešel z nich letitý partner Zoran Kazimirovič, jako zástupkyně v nich nastoupila privátní bankéřka Gabriela Lachoutová ze skupiny J&T. (Mluvčí J&T již dříve uvedla, že nejde o investice skupiny.) Investovalo se do paláce Blaník (dnes Fénix) na Václavském náměstí, kde Janoušek úřadoval již v devadesátých letech. Ve Špindlerově Mlýně začali stavět novou rezidenci s výhledem na obě části skiareálu, na jehož provozu se Roman Janoušek jako vášnivý lyžař podílí. V září stavebníci kropili základovou desku, aby dobře vyzrála. 

5a1c0dbe9c40ef37706f0e21 MEDIA_ITEM image
Janouškovo letní sídlo v chorvatském Zadaru.

O tisíc kilometrů dál na jihu byl klid. Hrubá stavba Janouškovy letní rezidence ve vilové čtvrti Diklo na okraji chorvatského Zadaru je už skoro hotová. Nová cesta od moře k původní vile je vydlážděná, ve stejném „kamenném“ stylu zbývá obložit vznikající přístavbu. Hodnota celé této investice loni přesáhla 24 milionů kun, tedy přes osmdesát milionů korun. V sousední Bosně má Janoušek podíl na právech na těžbu uhlí a s tím spojenou výstavbu elektrárny. Po letech zkoumání dopadů na životní prostředí se projekt posouvá, podle místního tisku má politickou podporu, ale vázne kvůli odporu ochránců přírody.

Studený horský vzduch ve Špindlu a mořské klima přes léto v Zadaru, to jsou dobré předpoklady pro to, aby se zdravotní stav zlepšil. Letošní odklad nástupu Romana Janouška do vězení ze zdravotních důvodů – pokud by tak soud rozhodl – by mohl být ten poslední.

 

Snímky Janouškových rozestavěných nemovitostí najdete v galerii.

Galerie (5) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat