Burky a nikáby zakazuje už i Maroko

6. února 2017

Burka. Ilustrační snímek.

Profimedia.cz

Výrobci a prodejci burek v Maroku dostali začátkem letošního roku nařízení z ministerstva vnitra, aby do osmačtyřiceti hodin zlikvidovali veškeré zásoby tohoto ultrakonzervativního oděvu a odstranili jej z obchodních pultů.

„Rozhodli jsme se implementovat striktní zákaz týkající se dovozu, výroby a propagace burky ve všech městech království,“ citoval v lednu zpravodajský web Le360 vysoce postaveného úředníka ministerstva vnitra.

Marocké království se tímto krokem zařadilo mezi čím dál početnější skupinu severoafrických zemí, které z důvodu možného zneužití při teroristických útocích omezují nebo přímo zakazují úplné zahalení obličeje na veřejných místech. Jako první, v červenci 2015, k tomuto kroku přistoupil Čad, následoval Senegal a některé regiony v Nigeru a Kamerunu. V Tunisku se podobný zákon projednával loni v březnu a podle průzkumů jej podporuje 93 procent obyvatel. Schválen dosud nebyl.

Nové marocké opatření je však v něčem výjimečné: formálně nezakazuje nošení burky na veřejnosti, místo toho se snaží snížit dostupnost tohoto typu oděvu pro veřejnost a upozornit na bezpečnostní rizika.

Ohavné popření ženy

Zmíněné zákazy se – s výjimkou Kamerunu – týkají států s většinově muslimským obyvatelstvem, proto pochopitelně dochází k protestům. V Maroku se sice burka afghánského typu prakticky nevyskytuje, ale krok ministerstva vnitra se vztahuje i na výrobu a distribuci nikábu, tedy závoje zahalujícího celou tvář ženy kromě očí. A právě nikáb se v Maroku v posledních letech rozšířil v souvislosti s nárůstem příznivců puristické interpretace islámu propagované ze Saudské Arábie, známé jako salafismus.

Hasan Kettani, vlivný salafistický kazatel v minulosti vězněný kvůli podezření z napojení na terorismus, označil na Facebooku krok ministerstva vnitra za „katastrofu“. Mezi další prominentní kritiky patří imám Hamád Kabbadž, proslavený svými antisemitskými výroky a tím, že mu bylo zakázáno kandidovat v parlamentních volbách. V polovině ledna v marocké metropoli Rabatu demonstrovaly desítky militantních salafistů s hesly jako „Lid chce svobodu nosit nikáb!“ a „Žijeme v islámské zemi!“

Podpořte Reportér sdílením článku