Psí pohon

Obrazem

Snímek dokumentuje využití zvířete k lidské kratochvíli a jednu z mnoha tehdejších podob psí práce. Pro ochránce zvířat a obzvláště milovníky psů to může být doklad zneužívání zvířete člověkem.

Pes po dlouhá staletí sloužil především k užitkovým, praktickým účelům, jako domácího mazlíčka jej využívaly zpravidla jen úzké elity. Lovecká plemena se používala k lovu, psi sloužili k tažení nákladů, psího pohonu se používalo u celé řady zařízení – od práce šicích strojů po stloukání másla v máselnicích. 

Nejčastěji se psí pohon využíval k otáčení rožňů s pečínkou. K tomu sloužilo dnes již vyhynulé plemeno anglického psa zvaného turnspit – to vycházelo přímo ze slov „otáčet“ a „rožeň“. Podle dobových ilustrací byli tito kuchyňští psi poměrně malí, aby se vešli do dřevěných šlapacích kol, která byla převody napojena na rožeň. Pes jej musel svým pohybem roztáčet tak dlouho, dokud se kus masa pořádně nepropekl. 

Šlo o podobný princip, jakým pes uváděl do pohybu velociped, což vidíme na naší fotografii, kde jsou dokonce dva psi – vzadu je vidět další, černý. Využívání elektřiny však psí sílu v řadě oblastí odstranilo, dnes se tak na snímek groteskního vyznění můžeme dívat se zvláštní směsicí údivu, pobavení i smutku. 

 

Historik fotografie  Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál  Tajemství historické fotografie.Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst   zde
Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama