Ronaldo a Messi: hvězdné války

Report

S nadsázkou řečeno, přichází jakási fotbalová verze hvězdných válek. Na mistrovství světa ve fotbale, které začíná v červnu v Rusku, totiž budou bojovat i dvě hvězdy, dva nejlepší fotbalisté planety. Za Portugalsko Cristiano Ronaldo, za Argentinu Lionel Messi. V mnohém jsou různí, ale detailní pohled na jejich životní dráhu ukazuje i zajímavé podobnosti. Třeba překážky na počátku jejich fotbalové kariéry.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Začít můžeme detailem ze statistiky. Cristiano Ronaldo, reprezentant Portugalska, hráč Realu Madrid soutěžícího ve španělské první lize, má ve své vitríně pět Zlatých míčů pro nejlepšího fotbalistu (za kalendářní rok 2008, 2013, 2014, 2016, 2017).

Lionel Messi, reprezentant Argentiny, fotbalista Barcelony, jenž také bojuje ve španělské La Liga, získal – také pět Zlatých míčů (2009, 2010, 2011, 2012, 2015).

Naposledy slavil zisk prestižního ocenění mimo zmiňovanou dvojici Brazilec Kaká, a to roce 2007. Pak už nastala ve fotbale naprosto nevídaná dominance Messiho a Ronalda.

Pokud jste u sportovců zvyklí na vyjádření typu „hlavní je týmový úspěch, tohle je třešnička na dortu“, za Ronaldem s tím nechoďte. Ne snad, že by třiatřicetiletému útočníkovi na jeho Realu, v němž hraje od roku 2009, nezáleželo. On jen chce vyhrávat neustále; vždy a všechno. „Tato cena je pro mě velmi důležitá. Dokazuje, že dělám věci správně, a motivuje mě do další práce. Makám na sobě jako nikdy. Vím, že toho můžu ještě hodně dokázat,“ tvrdil naposledy muž, který už přitom ve své profesionální kariéře vyhrál skoro všechno a většinu z toho několikrát (byť mu schází titul mistra světa).

Samozřejmě i o dva a čtvrt roku mladší Lionel Messi chce mistrovství světa vyhrát. Messi je znám tím, že v situaci, kdy by se jiným rozklepala kolena, si s míčem hraje jakoby nic. Ten pak většinou končí v síti bezmocných soupeřů, kteří Messiho často nestíhají ani faulovat. Hrát proti němu je opravdu frustrující. „Je jednoduše nepolapitelný. Mnoho hráčů vyniká rychlostí, střelbou, šikovností… On má všechno. A fotbal vidí úplně jinak než ostatní. V jeho hlavě je fotbal nejjednodušší hra na světě,“ řekl Rio Ferdinand, bývalý drsný obránce Manchester United, který zažil Messiho kouzla na vlastní kůži. A pohořel.

Na první pohled jsou Cristiano Ronaldu a Lionel Messi nesmiřitelnými rivaly. Jejich příběhy však ukazují, že toho mají společného o dost více, než bychom možná čekali.

 

Nedostatek hormonu

Ani u Ronalda, ani u Messiho neuslyšíme historky o tom, jak vyrůstali mezi gangstery ve slumech, neměli doma co jíst a fotbal je zachránil před nepříliš perspektivní kariérou pouličního prodavače drog nebo zloděje aut. Oba vyrůstali ve slušně zajištěné rodině, ačkoliv na velké vyskakování to také nebylo. Oba zdědili lásku k fotbalu, kvůli které si ale museli dost vytrpět.

Lionel Messi, rodák z Rosaria, začal převyšovat své vrstevníky už v šesti letech po přesunu do tradičního argentinského klubu Newell’s Old Boys. Za šest sezon nasázel energický hráč malého vzrůstu přes 500 gólů. Jenže tou dobou už se jeho rodiče i dva starší bratři strachovali o Lionelovo zdraví. V deseti letech totiž doktoři Messimu diagnostikovali nedostatek růstových hormonů. To znamenalo pro celou rodinu šok, protože bez výjimečné lékařské pomoci mohl talentovaný mladíček na fotbal jednou provždy zapomenout. Messiho rodiče si přitom léčbu dovolit nemohli.

Táta Jorge tak hledal logicky pomoc u klubu. Vždyť za něj Messi dával jeden gól za druhým. „Bohužel, nemáme na to peníze,“ přišla ovšem tvrdá odpověď. Tisíc dolarů měsíčně bylo při tehdejší ekonomické krizi v Argentině hodně peněz.

Messiho otec měl ovšem známosti v Katalánsku a to budoucnost jeho syna zachránilo. Přestože FC Barcelona s podpisem teprve čtrnáctiletého hocha z Argentiny váhala, jelikož šlo o hodně nezvyklou situaci, tehdejší ředitel klubu Carles Rexach viděl v mladém hráči obrovský potenciál a rozhodl se vzít věci do svých rukou. Když bylo za minutu dvanáct, přispěchal s dohodou. Barcelona dá Messimu kontrakt a zaplatí rovněž všechny léčebné výdaje. Domluveno. Přesto tu byl ještě jeden problém. Rexach u sebe totiž neměl papír. První smlouva budoucího nejlepšího střelce klubové historie tak byla zaznamenána na ubrousku.

Všechny potíže světa tím ale zdaleka zažehnány nebyly. Newell’s si na přestup třpytivého klenotu postěžoval a mladý Argentinec nakonec nemohl hrát celý rok soutěžní zápasy. V Barceloně tak jen trénoval a se spoluhráči si užíval pouze přátelské zápasy. To představovalo pro kluka, který fotbalem žil ve dne i v noci, nepředstavitelnou ránu. Messi se uzavřel do sebe. Vše ještě umocnil návrat jeho matky, bratrů a malé sestry ze Španělska zpátky do Argentiny.

Messi zůstal v Katalánsku jen se svým tátou. Rok se ovšem s rokem sešel a kluk z Argentiny konečně mohl hrát soutěžní zápasy jako ostatní kluci. Láska k fotbalu pak nad vším zvítězila. Na hřišti totiž Messi nemusel ani otevírat pusu, mluvily za něj nohy. V první sezoně se stal nejlepším střelcem mládežnického týmu, kterému se přezdívalo „Dětský tým snů“.

 

Operace srdce

Rovněž Cristiano Ronaldo, který se narodil v městečku Funchal na ostrově Madeira, musel protrpět nepříjemný pobyt v nemocnici (to už se dávno vědělo o jeho velkém talentu).

U portugalského mladíka se krátce po oslavě patnáctých narozenin ukázalo, že má nepřirozeně zrychlený srdeční tep, a jedinou možnou nápravu představovala operace. Ta naštěstí komplikace nepřinesla a Ronaldo, jehož původně k hraní fotbalu tak trochu „ukecal“ táta, se mohl vrátit na zelený trávník, který si postupně zamiloval. Na rozdíl od školy, kde se postaral o pořádný průšvih, když po učiteli hodil židli. „Nerespektoval mě,“ měl jasno malý Ronaldo. „Nejsem hloupý, ale škola mě prostě nebrala,“ přiznal po letech. Svou budoucnost viděl namalovanou s míčem u nohy. Měl štěstí, že jeho matka s ním souhlasila. Na školu se tak Cristiano mohl „vykašlat“. Jeho život ovládl jen fotbal.

To všechno představovalo dílky skládačky, na jejímž konci je jeden z nejlepších sportovců historie. Ronaldo moc dobře věděl, že vsadil všechno na jednu kartu a musí uspět. Jak se ukázalo, pod tlakem podává ty nejlepší výkony. „Ronaldo je profesionál, jakého fotbal nikdy nezažil. Je to efektivní stroj,“ popisuje Portugalce fotbalový analytik Jakub Dobiáš ze společnosti Full Report Scouting.

Vždy to tak ale nebylo, i Ronaldo se musel spoustu věcí naučit. Třeba to, že nejde po každé prohře odejít ze hřiště v slzách, jak měl ve zvyku jako malý kluk. Nebo že není v pořádku dopřávat si anglickou pochoutku fish and chips, smaženou rybu a smažené brambůrky, několikrát v týdnu. To mu velmi rezolutně vysvětlil sir Alex Ferguson, legendární trenér Manchesteru United, kterého Cristiano označil za fotbalového tátu.

Ferguson, experti po celém světě i Ronaldovi nejbližší se shodují v tom, že právě rychlé poučení z vlastních chyb z něj dělá dokonalého hráče. Portugalský střelec je na sebe neskutečně náročný, nedopřeje si jedinou úlevu. V podstatě nezná den „nicnedělání“. To ho nudí, nezajímá.

V tom lze spatřit asi největší rozdíl mezi dvěma nejlepšími fotbalisty světa. Lionel Messi si siestu dopřeje rád a z jeho dřívějšího jídelníčku by se asi nutričním specialistům zatočila hlava.

Smažené pochoutky, pizza, tučné přílohy, to vše bylo jeho součástí. A Coca-Cola. Tu si prostě argentinský zázrak nehodlal odpustit, a dokonce se kvůli tomu pohádal s trenérem Pepem Guardiolou. Bývalý vynikající fotbalista věděl o Messiho potenciálu moc dobře, ale chtěl ho ještě zvýšit. „Colu před zápasy pít nebudeš,“ přikázal malému géniovi. Jenže ten se urazil, došel si v útrobách stadionu do automatu a před koučem i všemi spoluhráči plechovku svého oblíbeného nápoje demonstrativně vypil. Pak nastoupil na hřiště a vládl.

„Messi je geniálním fotbalistou s talentem od Boha. Jeho vnímání hry, prostoru a technika nám rozbíjí veškeré matematické modely,“ říká expert Dobiáš. „Jsem velkým fanouškem Ronalda, ale takový hráč ještě asi přijde. Bohužel se však může stát, že už nikdy neuvidíme talent, jakým je Messi,“ dodává, proč si Argentinec mohl své manýry dovolit.

Ovšem Guardiola to ani tak nehodlal vzdát a přikázal automat s pitím ze stadionu Barcelony odstranit. K tomu najal fyzioterapeuta, který se staral pouze o Messiho. Jeho hlavním úkolem bylo hráče přesvědčit, že ani saláty nejsou něco, čemu se musí obloukem vyhnout. Nakonec se to povedlo. Pomohl tomu také fotbalistův nový vztah s krásnou Antonellou Roccuzzo, odbornicí na zdravé stravování.

 

Vládci

Ač každý trochu jiným způsobem, Ronaldo a Messi naprosto ovládli novodobé dějiny fotbalu. Vypisovat jejich rekordy by vydalo na tlustou knihu. Tak jen pár těch nejpozoruhodnějších.

Lionel Messi drží od roku 2012 rekord v počtu nastřílených branek za jeden kalendářní rok. Argentinec jich zvládl naprosto nevídaných 91, čímž hravě překonal německou legendu Gerda Müllera. Stačilo mu na to 69 zápasů.

Na takovou sumu Cristiano Ronaldo (zatím) nikdy nedosáhl, ale zase ukázal úžasnou výdrž, když nasázel více než 50 gólů za jednu sezonu šestkrát po sobě.

Oba borci také střelecky vládnou historickým tabulkám nejprestižnější klubové soutěže – Lize mistrů: Portugalec je první se 120 brankami, Argentinec druhý s rovnými 100 góly na kontě. Rovněž jsou nejlepšími střelci v historii svých klubů i reprezentací.

Právě jejich „hvězdné války“ jsou nenahraditelnou kapitolou v kariérách těchto velkých osobností. „Messi mě motivuje k lepším výkonům,“ přiznal Ronaldo. Stejně to vidí i jeho protějšek. Ač jejich rivalita často šněruje emoce fanoušků na maximum (na anglické Wikipedii má dokonce obsáhlý článek pod heslem Messi—Ronaldo rivalry) a příznivci jednoho většinou „z povinnosti“ nemají rádi toho druhého, sami hráči se navzájem velmi respektují.

Lákavá je ostatně éra dvou es hrajících za znepřátelené kluby i z marketingového pohledu. Není náhoda, že zatímco Ronaldo je hlavní tváří sportovní značky Nike, Messiho ulovil největší konkurent z Adidasu. Obě firmy se předhánějí v tom, kdo dá jejich ambasadorům tučnější smlouvu. Na tuto hru musely chtě nechtě přistoupit i Real Madrid s Barcelonou. V tomto souboji zatím vede Argentinec, který nedávno podepsal s katalánským klubem novou smlouvu, jež mu zaručuje přibližně 14,5 milionu korun týdně. Ano, čtete správně, týdně. Díky tomu odsunul Messi v žebříčku nejlépe placených hráčů ve Španělsku na druhé místo… no jasně, Cristiana Ronalda.

Portugalec si ale nemusí zoufat. Pokud se totiž podíváme na celkové příjmy za rok 2017, do kterých se počítají pohádkové peníze od klubu i sponzorů, kraluje pro změnu on. A to dokonce všem sportovcům.

Ronaldo si totiž podle loňských údajů časopisu Forbes vydělal 93 milionů dolarů ročně (přes dvě miliardy korun dle kurzu z konce května). To Messi si přišel na 80 milionů dolarů (přes 1,7 miliardy korun) a stal se třetím nejlépe vydělávajícím sportovcem v roce 2017. Mezi dvě fotbalové superstar se vtěsnal basketbalista LeBron James (skoro 1,9 miliardy korun).

To vše samozřejmě není jen díky bohatým klubům a dvěma – i když gigantickým – značkám. Ronaldo a Messi mají tolik sponzorů, že si je ani nemohou pamatovat. A možná je ani příliš nevnímají.

Jak probíhá taková reklamní kampaň s Lionelem Messim, popsal v rozhovoru pro DVTV marketingový expert Martin Jaroš, který pracuje pro katarského telefonního operátora Ooredoo. „Vše je přísné. Messi je ambasadorem naší značky, což znamená, že nám věnuje dvakrát do roka svůj den, ale včetně dopravy. V praxi to vypadá tak, že pro něj pošleme soukromé letadlo, které ho přiveze. S námi je čtyři hodiny a za tu dobu ho musíme maximálně využít, pak zase letí domů. Musíme mít všechno skvěle připravené, máme tři natáčecí studia vedle sebe, aby nevznikl ani minutový prostoj, protože by Lionel hned ztratil zájem,“ přibližuje natáčení s hvězdou.

 

Děti

Messiho a Ronaldův čas je extrémně drahý i proto, že ho rádi věnují své rodině. Ač se to možná nezdá, oba jsou rodinné typy a své soukromí si tvrdě brání. Přestože nás Ronaldo v rámci jednoho z videí klidně provede svým obřím domem a byl o něm natočen celovečerní film, věci, které považuje za tajemství, si dokáže uhlídat i za cenu nemalých prostředků. Proto veřejnost dodneška nezná totožnost matky jeho prvního syna ani dvojčat, která se mu narodila před necelým rokem.

Spekulovalo se o tom, že Cristiana juniora porodila Ronaldovi servírka ze Severní Ameriky. „S velkou radostí oznamuji, že jsem se stal otcem syna. Dohodl jsem se s matkou dítěte, která chce zůstat v anonymitě, že bude svěřen pouze do mé péče,“ sdělil pouze Portugalec. Dohoda nicméně podle všeho spočívala v hodně tučném odstupném.

Až čtvrté dítě má Ronaldo se svou aktuální a „veřejně známou“ přítelkyní, kterou je modelka Georgina Rodríguez. S tou se seznámil po konci bouřlivého vztahu s ruskou kráskou Irinou Shayk, jež se údajně nesnesla s fotbalistovou mámou.

Rovněž Lionel Messi si užívá poklidného vztahu s již zmiňovanou Argentinkou Roccuzzo, kterou si v minulém roce vzal a mají spolu tři syny.

 

Poslední sen

Zdá se, že Cristiano Ronaldo a Lionel Messi mají všechno, o čem kdy mohli snít. Je tu ovšem jedna překážka, kterou ještě nedokázali skolit. Ta překážka má, jak už bylo řečeno, jméno mistrovství světa.

Messi byl zdolání vysněné mety hodně blízko, v roce 2014 se jeho Argentina dostala na MS v sousední Brazílii až do finále, ale nakonec padla v prodloužení. Malý velký muž mohl zařídit, aby na další porci minut po klasických devadesáti vůbec nedošlo. Ve druhém poločase ovšem zahodil šanci, z níž by obvykle skóroval devětkrát z desíti pokusů. Jenže tentokrát musel jen schovat hlavu do dlaní, míč z jeho kopaček zamířil vedle a na konci slavilo Německo.

Nebylo to naposledy, kdy musel Messi s Argentinou skousnout zdrcující porážku ve finále významného šam­pionátu. S milovanou zemí se dostal až do boje o zlatou v medaili na mistrovství Jižní Ameriky dokonce dvakrát po sobě (2015, 2016), v obou případech ale uspělo Chile. Poslední prohru (a vlnu kritiky od naštvaných příznivců) už Messi neunesl a oznámil konec v reprezentaci. Fanoušci, kteří se ne vždy ke svému národnímu pokladu chovali s úctou, ale pochopili, že jde do tuhého, a vyšli s prosíkem do ulic. Jejich miláček je nakonec uklidnil. „Unáhlil jsem se,“ uznal Lionel a vrátil se. Motivovaný se svou zemí konečně uspět.

Ronaldo tak blízko jako Messi ­triumfu na mistrovství světa nikdy nebyl, s Portugalskem došel nejdále do semifinále. Na rozdíl od Messiho ale jeden pohár coby reprezentant své země domů přivezl. Cristiano a spol. opanovali nečekaně poslední mistrovství Evropy, kde ve finále zdolali domácí Francii. Portugalci o svém hrdinovi nikdy nepochybovali. A on je nezklamal.

Nebyl by to ovšem Cristiano Ronaldo, aby se spokojil jen s evropským titulem. Teď chce dosáhnout té nejvyšší mety. Není ovšem zdaleka sám. Mezi zástupem týmů, které si na triumf na mistrovství světa v Rusku brousí zuby, je také Argentina s Lionelem Messim.

Oba udělají maximum. Hvězdné války mohou začít. •

 

Autor je fotbalový novinář, zabývá se především zahraničními soutěžemi.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama