Prozíravá Babišova cesta za záchranou české budoucnosti

22. února 2018

Ilustrační snímek

Profimedia.cz

Vládní snaha o návrat praktické výuky do škol sklidila nezaslouženou kritiku. Pokud má Česká republika vystoupit z monotónní řady zemí honících se za moderními přeludy, měla by ovšem své nápady dotáhnout mnohem dále.

Současná česká vláda v demisi sice nemá mandát činit velká rozhodnutí, leč nikdo jí nemůže zakázat velké myšlenky. Proto se krom jiných svěžích receptů na palčivé otázky naší současnosti můžeme těšit i na znovuzavedení dílen a pozemků do školní výchovy. Kyselé úšklebky velkoměstských či brněnských intelektuálů na tom vůbec nic nezmění.

Odvážný krok Babišova kabinetu tak zvrátí kritický úbytek pracovních sil v tuzemském průmyslu. Ještě však nejásejme, ještě není zcela vyhráno. Na cestě do budoucnosti čeká několik záludných překážek.

Naučit desetiletá dítka stloukat prkna by mělo jít snadno; těžší bude přesvědčit je, aby se tím v dospělosti chtěla živit. Zlé jazyky mohou tvrdit, že zavedení dílen bude mít na zájem o manuální práci podobný efekt jako přidání jedné lekce chemie na počty lékárníků.

Ale proč být negativní?! Děti může přesvědčit třeba tabulka současných platů v různých profesích, podle níž si mechanici či kovodělníci vydělají za měsíc jen o 20 tisíc korun méně než finanční poradci nebo personalisté. Ten každoroční čvrtmilion rozdílu v příjmech snadno vyváží radost z práce v tovární hale, takže se nová krev do technických oborů jen pohrne.

Najít mezeru na trhu

Bude také nutné čelit elitářským názorům, že v roce 2018 mají největší perspektivu jiné obory než průmyslová řemesla. Zde musí vláda jasně upozornit, že podléhat módním slovíčkům jako informační technologie či robotizace by bylo navýsost krátkozraké. Tyto prchavé trendy zažívají rozkvět sotva třicet let! A jak dlouhá je přitom historie lidstva. Nikde není psáno, že nepřijde doba, kdy seřídit motor a upilovat trubku bude opět podstatnější než pracovat s Googlem. Dost o tom ostatně vypovídají známá díla jako Mad Max a další prognostické studie.

Podpořte Reportér sdílením článku