Golf na vysvědčení

Byznys

Jak golf zcivilnit a přitáhnout k němu děti? Česká golfová federace chce využít i největší turnaj na našem území k tomu, aby sport otevřela dalším lidem. V prvních školách v Česku už je golf mezi povinně volitelnými předměty a žáci z něj mají známku na vysvědčení.

Počet registrovaných golfistů se v posledních letech pohybuje kolem padesáti tisíc. To rozhodně není málo na zemi, kde byl ještě před třiceti lety golf považován za „buržoazní“ sport. V žádné ze zemí bývalého východního bloku se golf nerozvinul tak jako u nás. Pokud ale nemá golfistů výrazněji ubývat, musí golfová federace najít cesty, jak k němu přitáhnout nové hráče.

Golf někdy bývá, poněkud neprávem, považován za snobský a drahý sport. Tuto pověst si vydobyl v období kolem roku 2000 a dodnes se s ní potýká. Jistě, za osmnáct jamek o víkendu na nejdražším českém hřišti na Karlštejně se stále platí tři tisíce korun. Ale na druhé straně Prahy ve Staré Boleslavi je to 990 korun a na pěkném hřišti Čertovo břemeno poblíž známého lyžařského areálu Monínec ještě o tři stovky méně. Prostředí i přístup na většině hřišť se v posledních deseti letech velice zcivilnily. 

Pro federaci, ale i kluby je důležité, aby to noví adepti vůbec měli šanci zjistit. Snaží se tak ke golfu přilákat zájemce různými popularizačními projekty. Nově k tomu má dopomoci i spolupráce České golfové federace (ČGF) s Czech Masters. Během turnaje budou například probíhat na cvičném odpališti veřejné výukové lekce pod taktovkou ČGF. 

Na turnaji se také odehraje finále celoroční soutěže škol ve SNAG, což je hra s plastovými holemi a s míčky, které jsou podobné tenisákům. Během jara se odehrála regionální kola – a v pátek 24. srpna proběhne na louce před vstupem do areálu finále. Pohár těm nejlepším by měla předat některá z hvězd turnaje. SNAG (Starting New at Golf) vznikl někdy kolem roku 2000 v USA právě jako pohybová aktivita, která má usnadnit začátky se skutečným golfem. V Česku má tato hra svou vlastní asociaci, která s ČGF spolupracuje. 

Zatímco asociace SNAG má program „Golf do škol“, federace má program „Se školou na golf“. Pro golfovou federaci je totiž podle generálního sekretáře Aleše Libecajta prvořadým úkolem dostat děti na opravdová hřiště. „Pokud se přihlásí škola, která má o program zájem, propojíme ji s nejbližším hřištěm a zajistíme prostředky na bezpečný transport, který odpovídá standardům platným pro školní provoz,“ říká Libecajt. Do pilotního programu pro žáky prvního stupně jsou zařazeny školy ve Slavkově, Velvarech a Karviné. Golf tam patří mezi povinně volitelné předměty. „Už letos měly děti na vysvědčení poprvé známku z golfu, sice vzadu, ale byla tam,“ říká Aleš Libecajt.

Federace posílá klubům příspěvky, které zaplatí dvakrát týdně dopravu dětí na hřiště. Kluby pak ze svého musejí věnovat čas trenéra a zařídit pro děti vybavení. „Kluby si to musejí přebrat, zda se jim vyplatí takto investovat do své budoucí mládeže, která s sebou možná přivede i rodiče, prarodiče, a tak se jim to vrátí.“ Podstatné je, aby byl ve škole dostatek zájemců, pro volitelný předmět je třeba alespoň dvanáct dětí. K získání dostatečného počtu dětí je podle Aleše Libecajta podmínkou, aby byl buď ředitel školy nebo někdo z pedagogů golfový nadšenec.

Podle plánů by se nyní měla postupně přidat i výuka na druhém stupni a federace je také připravena podporovat další kluby, které by našly spřízněné školy a chtěly do projektu vstoupit. Z golfu se samozřejmě nestane povinný kurz, jako je plavání, nemůže ani konkurovat florbalu, který se dá hrát ve školní tělocvičně. Ale pokud by se časem podařilo, že každý rok bude několik set školáků v republice zajíždět pravidelně na hřiště, byl by to dobrý základ pro českou golfovou budoucnost.

 

 

Počty golfistů v ČR    

Rok    Celkem    Muži    Ženy    Do 18 let

2007    35 369    24 443    10 926    4 155

2012    55 547    37 975    17 572    6 081

2017    53 712    37 176    16 536    5 450

Zdroj: statistiky ČGF

 

 

Součástí golfové přílohy jsou rovněž:

 

Úvodní slovo a praktické informace k turnaji Czech Masters

 

Rozhovor s nejlepším českým amatérem Šimonem Zachem

 

Příběhy o tom, jak golf přežil socialismus

 

Rozhovor s anglickým golfistou Danny Willettem

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama