Vánoce z místa, které již neexistuje

Obrazem

„Civět na Mikuláše a čerty, hotovené v různých obměnách, bylo pro pražského chlapce největším potěšením,” napsal knihkupec Leoš Karel Žižka o proslulých Mikulášských trzích na Staroměstském náměstí. Pojďme se pokochat záběrem pořízeným z místa, které dnes již neexistuje.

Mikulášský trh na Staroměstském náměstí v Praze fascinoval malíře, jeho vyobrazení nalezneme například u Karla Štapfera nebo Mikuláše Alše. Zato fotografií trhu z éry rakousko-uherské monarchie je poměrně málo. Možná i proto, že mezi stánky byl minimální odstup, takže nalézt správný úhel záběru bylo pro fotografy obtížné. A možnost fotografovat z okna Staroměstské radnice, jako neznámý autor tohoto snímku, neměl zdaleka každý. 

Jak známo, Staroměstská radnice vyhořela v květnu 1945 v důsledku těžkých bojů mezi pražskými povstalci a německou armádou. Zůstaly jen obvodové zdi, jejichž větší část byla v roce 1947 stržena. Pokud by tedy chtěl současník pořídit fotografický záběr ze stejného stanoviště, musel by sem nechat dopravit jeřáb nebo použít dron.

Při pohledu na shluk stánků ze Staroměstské radnice si současník jistě všimne důležitého rozdílu: místo pomníku Jana Husa od Jana Šalouna, který se zde objevil až v roce 1915 u příležitosti 500 výročí Mistrova upálení, vidíme Mariánský sloup, který byl naopak o tři roky později zbourán – z radosti nad vznikem samostatného státu. 

A jak bychom si mohli přiblížit atmosféru trhu? „To bylo nám chlapcům nejmilejší, na to jsme se těšili celý rok. Civět na Mikuláše a čerty, hotovené v různých obměnách, bylo pro pražského chlapce největším potěšením,” napsal knihkupec Leoš Karel Žižka (1866 – 1969) ve své vzpomínkové knížce Praha před osmdesáti lety (vydalo nakladatelství Orbis v roce 1960). Na jiném místě autor píše: „Spousty lidí, ječení a povyk, až uši zaléhaly...“ 

 

Historik fotografie  Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál  Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život.  
 
Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama