O čem sní ženy v Arábii

Lidé

Když jste chlap, tak je arabský způsob odívání šit vyloženě na míru pro vás, u žen je to ovšem něco jiného – píše v pravidelném sloupku Čech žijící v Kataru.

Často se mě lidi ptají na oblékání v Kataru – co můžeme nosit, jestli se nám manželky nepřehřívají v těch černých hábitech a tak vůbec. Musím vám říct, že s módou je to tady opravdu v pytli. A dokonce vím proč – protože tohle je snad jediné místo na zemi, kde o módě rozhodují muži. A to nechcete. 

Tuhle se bavím s kolegou Suhailem. Klasický místní borec, každý den přichází do práce v bílém hábitu jako všichni chlapi. Na Suhailovi je zajímavé, že pár let strávil v Americe – studoval cosi v Kalifornii. Ptám se ho, jak se mu život v USA líbil, co pro něj bylo kulturně nejtěžší. Samozřejmě čekám šťavnatá vyprávění, orgie a tak. Všichni si asi dovedeme představit, že život na studentské koleji v Kalifornii klade na organismus úplně jiné nároky než rozvážné chození kolem mešity ve čtvrti Al-Sadd v Dauhá. 

„Víš, co v Americe bylo nejtěžší?“ říká mi ten dobrý muž. „Že jsem každé ráno musel přemýšlet, co si vezmu na sebe. Každý den jsem si musel vzít jiné tričko. To tady jdu každý den v bílé ,thobe‘ (tak se tomu hábitu říká) a nemusím nic řešit.“

Nejdřív mi spadla čelist – opravdu jsem nemyslel, že nejsilnější zážitek z několikaletého pobytu na Západě může spočívat v měnění triček. Ale pak mi jeho odpověď osvětlila, jak to tady vlastně s hadry chodí.

Když jste chlap, tak je arabský způsob odívání šit vyloženě na míru pro vás. Ona ostatně celá Arábie je něco jako (bohužel) splněný mužský sen, takže by mě to vlastně už nemělo překvapovat. Chlapi neradi řeší, co na sebe. Co s tím? Každý den se bude nosit to samé! Chlapi neradi řeší designy a vzory, ale chtějí to hlavně praktické. Co s tím? Každý den se bude nosit bílá noční košile bez sebemenší ozdoby. V horku je to ideální – všude vám volně profukuje větřík a žádné části těla se nepaří. Pro chlapy hotovo. Ženy si vezmou to samé v černém, udělá se to volnější, aby náhodou nebylo vidět, že jsou to ženy, a je vymalováno.

Ale! Musím vám prozradit malé tajemství: ženy nejsou úplně stejné jako muži. Nejde jen o určité sympatické rozdíly ve tvaru těla – vy v Evropě je ostatně vidíte líp, já na ně už jen matně vzpomínám –, ale hlavně o to myšlení! Dámy se chtějí líbit a taky se chtějí lišit od jiných dam. A soukromě vám můžu prozradit, že i místní ženy to tak mají. Holky jsou ve skutečnosti všude stejné.

A tady začíná rodeo. Co uděláte, když se chcete líbit, ale musíte chodit v těch samých černých hadrech jako všechny vaše kamarádky? No vrhnete veškerou ženskou energii do těch dvaceti centimetrů čtverečních, co jsou vidět z obličeje! A to pak je někdy síla, to vám řeknu. Všechny dámy jsou tu posedlé mejkapem. Všechny mají neuvěřitelně hladkou a opečovávanou pleť na tvářích. Však taky některé tráví v kosmetických salonech celý den – týden co týden. A to není všechno. Zrovna včera mi jedna kolegyně řekla, že si bere dovolenou – jede do Libanonu udělat si lepší nos. Prý to tady má každá druhá. 

A tak to je, lidi. Člověk má své přirozené touhy. Nevím, jestli má cenu jít proti přírodě. Ale určitě vím, že nemá cenu, aby o hadrech rozhodovali jen chlapi… 

Reklama
Advertisement
Reklama
Advertisement

Sdílení

Reklama
Advertisement

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama
Advertisement