Do CEFC přišli navečer a začali lepit

Byznys

Ve čtvrtek v podvečer dorazila k pražskému sídlu společnosti, která měla být vlajkovou lodí čínských investic v České republice, skupina lidí vymáhajících přes deset miliard korun.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Podle očitého svědka dorazil k vile v Malé ulici v Praze 6 mix „pánů v oblecích a ochranky“ a začal s důkladným oblepováním sloupku u vstupní branky. Pod dvěma mosaznými štítky s logem China CEFC Energy Company Limited a Smíšená Česko Čínská komora vzájemné spolupráce zanechali tři čtvrtky a šestnáct samolepek advokátní kanceláře PRK Partners.

„Vážená paní, vážený pane, dovoluji si vás informovat,“ začíná dopis na první čtvrtce formátu A4 přilepené nejblíže vstupní brance, „že v souladu se smlouvami o zajištění dluhů uplatnila společnost J&T Private Investments B.V. své právo vykonávat práva spojená s akciemi společnosti CEFC Group (Europe) Company a.s. a přijala několik opatření.“

V dopise určeném vedení CEFC v Česku oznamuje jeden z partnerů skupiny J&T, že se ujímá krizového řízení jako nový člen představenstva českého CEFC a nejpozději do příštího týdne se mají zaměstnanci hlásit na nové firemní adrese. Doslovně se uvádí, že byli odvolaní všichni členové představenstva CEFC Group (Europe) Company „včetně pana Jaroslava Tvrdíka“. 

Na dalších dvou papírech je ověřený výpis z obchodního rejstříku s již vyměněným vedením české pobočky, přesunutým sídlem a hlasovacími právy k akciím ve prospěch J&T. To vše bylo zapsáno do českého obchodního rejstříku s účinností od čtvrtka.

 

Paťo vs Jardo

Bývalý ministr obrany je hlavní tváří čínské CEFC v Česku a dosud řídíl její – nyní oblepenou – českou pobočku. Jaroslav Tvrdík ještě ve čtvrtek uvedl, že kroky J&T směřující k převezetí kontroly nad českou CEFC Europe odmítá jako nepřátelské převzetí, nový akcionář (čínská státní agentura CITIC Group) má již na účtu připravených 475 milionů euro a dluh do pátku 14:00 hodin uhradí. J&T deklarovala, že po splacení dluhů „vrátí klíče“ k firmě.

J&T komentář odmítla, Jaroslav Tvrdík na SMS nereagoval. Podle informací magazínu Reportér k platbě v tomto termínu nedošlo. 

Z výměny názorů na twitteru mezi „Paťom“ a „Jardom“, jak si navzájem říkali partner J&T Patrik Tkáč a Jaroslav Tvrdík, vyšlo najevo, proč k převzetí firmy nyní došlo. J&T nepřijala dopis od šéfa čínské skupiny CITIC Group (nového partnera a údajného akcionáře českého CEFC) jako dostatečnou záruku splacení svých pohledávek vůči čínské skupině a česká CEFC následně začala žádat soudy o předběžná opatření blokující případné převzetí firmy.

Skupina J&T včetně J&T Banky půjčila společnostem patřícím pod českou CEFC zhruba 450 milionů eur, tedy přes deset miliard korun. Jako záruky získala zástavní práva k některým nemovitostem, pohledávkám a, jak nyní vyšlo najevo, i k akciím české CEFC. 

Část úvěrů získaly firmy okolo CEFC od J&T začátkem února. Tedy jen několik týdnů před tím, než byl předseda mateřské CEFC China Energy a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming v Číně zadržen a začal být vyšetřován kvůli podezření z neurčitých ekonomických zločinů. Od té chvíle se mateřská společnost CEFC i s dcerami začala hroutit. V Číně začala s masivním propouštěním kvůli nedostatku peněz na splácení obřích dluhů.

Peníze do české větve CEFC měla nově přinést čínská státní agentura CITIC Group, která by se mohla stát 49procentním akcionářem. Magazín Reportér již dříve detailně popsal, že CEFC v Česku přímo ovládá především nemovitosti, hotely a fotbalovou Slavii. Jen tuto část nyní fakticky ovládla J&T. Podle notářského zápisu zesplatnila J&T úvěry, za které česká CEFC ručila, již 28. března kvůli porušení úvěrových podmínek. Prvního května opět vyzvala CEFC k placení. Nestalo se, a ve čtvrtek 17. května převzala J&T akcionářská práva v české CEFC.

Naopak jiné společnosti spojované s CEFC, konkrétně podíly v pivovarech, aerolinkách nebo médiích, jsou součástí jiné majetkové struktury a „převzetí“ se jich netýká. V této druhé struktuře vystupoval jako majoritní akcionář zmizelý předseda CEFC China Jie Ťien-ming. 

 

Přesun na Prosek

Z Číny, konkrétně z Hongkongu, je vlastněná i „polepená“ vila v Praze-Střešovicích. V pátek dopoledne v ní bylo zcela mrtvo. 

Nemovitost koupila s CEFC spřízněná společnost Hongkong Huaxin Petroleum Limited už v listopadu 2014 za 95 milionů korun. Na rozdíl od jiných nemovitostí spojených s CEFC na ní neváznou žádné zástavy a do včerejška fungovala jako oficiální sídlo české pobočky. 

To se nyní přesunulo z vilové čtvrti oblíbené ambasádami v Praze-Střešovicích do kancelářského komplexu poblíž sídliště Prosek. Sem se mají nejpozději do 25. května dostavit a představit se novému vedení zaměstnanci české CEFC. 

Reklama
Advertisement
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama
Advertisement