Není nač čekat. Politici musí řešit nedostupnost bydlení

Byznys

Praha (a nejen ona, ale i řada dalších měst v republice) potřebuje komplexní a promyšlenou bytovou a stavební politiku. A také konkrétní politická rozhodnutí radních a zastupitelů,

Hlavní město má problém s dostupností bydlení. Ceny nových bytů vystoupaly během posledních tří let do takových výšek, že už jsou nedostupné i velmi nadprůměrně vydělávajícím zájemcům.

Významně rostou také ceny nájmů, ani ty už zdaleka nejsou pro každého. Praha navíc nemá dostatek cenově dostupných bytů pro lidi v profesích, které nutně potřebuje, ale zároveň jim nikdo nedá tak vysoké platy, aby mohli byť jen pomýšlet na vlastní nový byt.

U cen nových bytů je určitý růst nejspíš přirozený. Česká metropole je dobrým místem k životu, se solidní ekonomickou výkonností a zároveň vysokou mírou bezpečí. Atraktivitou se může rovnat mnohým západoevropským městům, proto je logické, že se cenová úroveň nemovitostí bude té západní přibližovat.

Problém je ovšem v rychlosti nárůstu posledních let. Podle dat z Thomson Reuters je dnes v Německu cena nemovitostí zhruba o třicet procent vyšší než před deseti lety a v celém Česku je to podobné.

Jenže zatímco Němcům rostly ceny v čase rovnoměrně, v Česku byly ještě na počátku roku 2015 na stejné úrovni jako v roce 2008 a onen třetinový nárůst zvládly za tři léta (čísla pro Prahu jsou pak ještě strmější).

Do značné míry si za to můžeme sami. Úřední předpisy jsou zdlouhavé, stavební zákon zastaralý a mnohokrát záplatovaný, povolovací procedury nekonečné, a v Praze navíc rozdrobené mezi řadu stavebních úřadů na jednotlivých městských částech.

Výsledkem je, že celá úřední procedura trvá někdy dlouhá léta. A i na samotné stavební povolení, které už by po územním rozhodnutí vlastně nemuselo trvat nijak dlouho, se čeká v průměru tři roky, u méně komplikovaných staveb dva.

Pro developery je za těchto okolností nejsnazší a ekonomicky nejefektivnější stavět na loukách a polích na okraji města, nebo rovnou za jeho hranicemi ve Středočeském kraji.

Čísla také jasně ukazují, že zatímco v Praze počet bytů, které se začínají stavět, nejprve poklesl a nyní na té nízké úrovni stagnuje, ve středních Čechách se každým rokem začíná stavět větší a větší počet bytů. Pro letošní rok se očekává, že to už bude oproti Praze dvojnásobek.

Budování bytů, ze kterých podstatná část lidí denně dojíždí do metropole za prací, pak pro město znamená další obrovskou zátěž, minimálně na dopravní infrastrukturu, s kterou se, jen tak mimochodem, také roky nijak významně nepohnulo.

V celé té záplavě nepříliš povzbudivých zpráv je alespoň jedna malinko nadějná. V letošní předvolební kampani byly nedostatek bytů a příliš rychle rostoucí náklady na bydlení vážným tématem. Nikdo už netvrdil, že se v Praze staví až moc a že je potřeba to omezit. I to je oproti minulým kampaním pozitivní změna.

Teď přišel čas na druhý krok: přejít od identifikace problému k jeho řešení. Praha (a nejen ona, ale i řada dalších měst v republice) potřebuje komplexní a promyšlenou bytovou a stavební politiku. A také konkrétní politická rozhodnutí radních a zastupitelů, třeba o znovuzavedení centrálního pražského stavebního úřadu.

Změny na trhu bydlení se neprojeví ze dne na den, ale za čtyři roky, až bude končit mandát nyní zvolených zastupitelů, už by měly být docela viditelné. A zrovna u tohoto tématu není důvod ani k zásadním rozporům mezi vládnoucí koalicí a opozicí, vždyť o něm mluvily všechny strany, které se do zastupitelstva dostaly.

Dámy a pánové, není nač čekat, je to vaše zodpovědnost.

 

 

 

Budoucnosti bydlení se věnují následující články speciálu magazínu Reportér:

 

Jak se bude stavět ve dvacátých letech 21. století

 

Jak realitní trh ovlivní změna hypotečních pravidel

 

Jak rozmrazit pražskou bytovou výstavbu

 

Jak chytrá může být vaše domácnost

 

Jak ve Švédsku staví společnými silami IKEA a Skanska

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama