Jaro se StAR Jana Garbarka

Kultura

Známý jazzový kytarista Rudy Linka žijící v New Yorku nabízí čtenářům Reportéra na každý měsíc svůj osobní hudební výběr. Domnívá se, že v době YouTube a streamování posluchači často nevědí, čí hudbu vlastně slyší – a tak se snaží obrátit pozornost zpět k interpretovi.

img DALŠÍ FOTOGRAFIE V GALERII

Jaro je tady, a jestli to tak nevypadá zrovna přesně v tuto chvíli, určitě bude, než přečtete všechny články v tomto vydání.

Jaro je úžasná doba. Příroda se probouzí ze zimního spánku (spousta lidí už snad konečně začíná splácet poslední půjčky, které si vzali na Vánoce).

Jaro je také doba optimismu a nové životní energie, která se může promítnout do nového oblečení, nového účesu, nových cest a přátel a možná i do nové hudby.

Jaro už bylo mnohokrát hudebně zpracováno: všeobecně známé je Stravinského Svěcení jara nebo Jaro ze Čtyř ročních období Antonia Vivaldiho.

Já vás však chci upozornit na jednu optimistickou a do jara vhodnou nahrávku, která je přitom úplně nenápadná. Nenápadná, ale úžasná.  

Jmenuje se velice jednoduše „StAR“ – Hvězda – a je to album norského saxofonisty Jana Garbarka. Album vyšlo v roce 1991 a hudebníci, kteří zde s Janem hrají, jsou jedni z nejlepších, které můžete slyšet– bubeník Peter Erskin a basista Miroslav Vitouš. Miroslav, jak víte nebo alespoň tušíte, je českého původu a je jedním ze zakladatelů legendární kapely Weather Report. V té samé kapele hrál i Peter, i když o několik let později. 

Hudba, kterou ve StAR tohle trio vytváří, je neskutečně nádherná – virtuózní, melodická, optimistická, uvolněná a po všech stránkách inspirující. Tohle album se nikdy neomrzí poslouchat a vždy mě zaplní úžasem, jak upřímný dialog Jan, Peter a Miroslav vedou a jak nádherně dohromady zní.  

Snad jediné, co bych já na tomto albu změnil, je název.

Mělo to totiž být StARS – Hvězdy, nikoli jen hvězda jedna. Oni totiž všichni opravdové hvězdy jsou.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama