Mám plné brýle. Informací.

11. ledna 2017

Baterie se může vybít, je lepší mít s sebou nabíječku či power banku.

Proč hledat na sjezdovce trasu v papírové mapě, případně mrznoucími prsty ťukat na displej mobilu? V rakouském Ski Amadé máte všechny užitečné informace přímo před očima: v zorném poli datových brýlí.

Na horách se často ztrácím. Když se ostatní domlouvají, kde ze sjezdovky odbočit, abychom trefili traverz a dostali se do správné restaurace, obvykle si něco fotím, případně mám jiný důvod nedávat pozor. Většinou pak nezbývá, než sundat rukavice, rozložit mapu, zjistit polohu… Za ostatními většinou dorazím ve chvíli, kdy už jsou posílení, odpočatí a na odchodu.

V rakouské oblasti Ski Amadé mají pro podobné případy šikovné řešení: datové brýle s navigací. Poprvé byly představeny v roce 2014 a letošní novinkou je kompletní navigace, která ví, kde se zrovna nacházíte a dovede vás tam, kam potřebujete. Stačí nasadit si zrcadlové, zvenčí neprůhledné brýle a na zápěstí náramek o velikosti hodinek. K dispozici jsou tlačítka se šipkami do čtyř stran, další pro návrat zpět a potvrzující tlačítko. Stačí vybrat ze seznamu například jednu restauraci a nastavit ji jako cíl. I na sjezdovkách je samozřejmostí wifi zdarma (respektive na určitých místech poblíž stanic lanovek a podobně), nicméně aplikace funguje i off-line – v režimu určování polohy přes mobilní signál. A jakmile se dostanete k internetu, aktualizují se informace o počasí a stavu sjezdovek.

Pro dnešek volíme chatu Tiergartenalm ve středisku Maria Alm. Určit lze i náročnost trasy, my vybíráme Královskou túru, která je pro seznámení s touto oblastí nejvhodnější, neboť nabízí více možností, kudy jet. Na displeji vidím, že do cíle zbývá deset kilometrů. Navigace zatím nemluví, její instrukce je proto snazší ignorovat. A když se mi některá sjezdovka zalíbí, dám si ji víckrát za sebou. Brýle mě průběžně lákají do jiných restaurací, které jsou při cestě, dokáží upozornit i na místa vhodná k fotografování. Když navigaci neposlechnu, trasu mi upraví, ale zpět do kopce mě naštěstí nevrací. V pravém spodním rohu vidím mapku s vyznačenou trasou a instrukcemi. Číslovka 800 s šipkou doleva označuje metry, které mi zbývají do odbočení. Jako kdybych jela autem. Obrazovka mě v lyžování nerozptyluje, při pohledu dopředu ji vlastně ani nevidím.

Brýle rovněž zaznamenají, kolik kilometrů jsem najezdila na lyžích a v lanovkách, jaký čas jsem takto strávila, jakou jsem se pohybovala rychlostí, v jaké nadmořské výšce. Získané informace lze přímo sdílet na sociálních sítích. Můžu zkontrolovat i spálené kalorie, tomuto číslu se ale raději vyhnu. Obávám se, že zdejší kaspressknödelsuppe, tedy vývar se sýrovo-masovým „knedlíčkem“, který obvykle tvoří dvě hutné placky, by mi měl teoreticky vystačit na několik hodin lyžování. Riskovat, že mi brýle odepřou jablečný nebo tvarohový štrůdl s vanilkovým krémem, se mi při vší úctě k vyspělým technologiím vůbec nechce. Nabídku snowparku také nevyužiju, navigace se mi ovšem hodí, když se mám vrátit k autu. Baterka se může vybít, proto je lepší mít s sebou nabíječku, nebo brýle občas šetřit.

Oblast Ski Amadé tvoří pět regionů s pětadvaceti areály, které dohromady nabízejí 760 km sjezdovek. Jedním z nich je Hochkönig, kde jsme datové brýle (Smart Ski Goggles) testovali. Půjčit si je můžete ve všudypřítomných prodejnách Intersport Rent za 19 eur na den (případně koupit za 200 eur). Aplikaci Ski Amadé Guide si můžete stáhnout i do chytrého telefonu.

Další atrakce Ski Amadé
Nejvýše položený farmářský trh v Evropě se letos koná od 18. do 25. března, účastní se jej 260 horských chat. V nadmořské výšce okolo 2700 metrů můžete u stánků nakoupit či ochutnat sýry, pečeně, uzeniny, ryby, marmelády, med, kořalku… V následujícím období (25. března – 1. dubna) můžete využít nabídku 1 + 1; této akci se původně říkalo Ladies Week, ale protože ani muže už nelze diskriminovat, mohou sem ženy přijet i s partnerem a dvojice tím ušetří za jeden šestidenní skipas. Doprovodný program zůstává nicméně zaměřen spíše na dámy.

Podpořte Reportér sdílením článku