Domácí vánoční muzicírování

Obrazem

Říkalo se „co Čech, to muzikant“. A domácí muzicírování patřívalo k životnímu stylu. Stávalo se intenzívnějším zejména v době adventu, bylo běžné o vánočních svátcích. Někdy byly domácí koncerty spojeny s výstavou betlémů. To vše bylo znakem družnosti našich předků.

Nevíme, kdo jsou ti čtyři, ale je z nich cítit silná soudržnost. Kdo stiskl spoušť, také není zřejmé. Měl asi s fotografováním zkušenosti, mohli bychom říci, že šlo o „poučeného fotoamatéra”. Zvolil vyváženou kompozici čtyř osob s vrcholem mužské postavy ve středu. Jednotu oděvů trochu narušuje postava dívky vlevo – má kostkovanou sukni a zástěru, což naznačuje její odlišnou roli v domácnosti. Naopak tři zbývající postavy působí, jako kdyby mezi nimi byl příbuzenský vztah.

S nedostatkem světla si fotograf poradil pomocným světelným zdrojem, který vytvořil mohutný lesk na obrazu proti objektivu. Zřejmě nešlo o magnéziový blesk, ten by zanechal mohutné ostré stíny. Neokázalý snímek vnikl pravděpodobně jako rodinná upomínka na předvánoční čas. 

Většina fotografií ztratí po čase svou výpovědní auru, protože přestanou být známy okolnosti vzniku a totožnosti zobrazených. Do dějin vstoupí jen snímky jasně definované, které mají nějaký „historický přesah”. Jak z tohoto pohledu dopadnou miliardy selfies, které dnes zaplavují sociální sítě? Těžko říct, jeden hendikep je však zřejmý již dnes: nebývá na nich příliš vidět prostředí, kde byly pořízeny, a které je dnes z dokumentárního pohledu často tím největším pokladem.
 

 

Historik fotografie  Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál  Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst  zde.
Reklama
Advertisement
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama
Advertisement