Domácí vánoční muzicírování

16. prosince 2017

Zpívání o adventu, kolem roku 1907

Neznámý autor

Říkalo se „co Čech, to muzikant“. A domácí muzicírování patřívalo k životnímu stylu. Stávalo se intenzívnějším zejména v době adventu, bylo běžné o vánočních svátcích. Někdy byly domácí koncerty spojeny s výstavou betlémů. To vše bylo znakem družnosti našich předků.

Nevíme, kdo jsou ti čtyři, ale je z nich cítit silná soudržnost. Kdo stiskl spoušť, také není zřejmé. Měl asi s fotografováním zkušenosti, mohli bychom říci, že šlo o „poučeného fotoamatéra”. Zvolil vyváženou kompozici čtyř osob s vrcholem mužské postavy ve středu. Jednotu oděvů trochu narušuje postava dívky vlevo – má kostkovanou sukni a zástěru, což naznačuje její odlišnou roli v domácnosti. Naopak tři zbývající postavy působí, jako kdyby mezi nimi byl příbuzenský vztah.

S nedostatkem světla si fotograf poradil pomocným světelným zdrojem, který vytvořil mohutný lesk na obrazu proti objektivu. Zřejmě nešlo o magnéziový blesk, ten by zanechal mohutné ostré stíny. Neokázalý snímek vnikl pravděpodobně jako rodinná upomínka na předvánoční čas.

Zpívání o adventu, kolem roku 1907

Neznámý autor

Většina fotografií ztratí po čase svou výpovědní auru, protože přestanou být známy okolnosti vzniku a totožnosti zobrazených. Do dějin vstoupí jen snímky jasně definované, které mají nějaký „historický přesah”. Jak z tohoto pohledu dopadnou miliardy selfies, které dnes zaplavují sociální sítě? Těžko říct, jeden hendikep je však zřejmý již dnes: nebývá na nich příliš vidět prostředí, kde byly pořízeny, a které je dnes z dokumentárního pohledu často tím největším pokladem.

Historik fotografie Pavel Scheufler se zaměřuje na díla pořízená před rokem 1918. Pro magazín Reportér připravuje seriál Tajemství historické fotografie. Vybírá a komentuje nejzajímavější kousky své kolekce, které zachycují mimořádné události i každodenní život. Rozhovor s ním si můžete přečíst zde.

Podpořte Reportér sdílením článku