Editorial

Dobré filmy, jeden špatný

28 / 06 / 2018

Úvodní slovo šéfredaktora k červencovému vydání magazínu Reportér.

Úvodní slovo šéfredaktora k červencovému vydání magazínu Reportér.

Nejlepší filmové léto jsem bezpochyby prožil v roce 1990. Na plátnech zářil Morgan Freeman coby řidič slečny Daisy, Dustin Hoffman v roli Rain Mana nebo Michael Douglas jako chamtivý Gordon Gekko. Z trezorů se po dlouhých letech dostaly na světlo perly české kinematografie šedesátých let jako Ucho, Všichni dobří rodáci nebo Hoří, má panenko fenomenálního Miloše Formana.

Coby šestnáctiletý jsem měl tehdy pochopitelně k návštěvám letních kin v doprovodu kamarádek i jiné důvody než čistě filmové. Očekávání spojená s dlouhými návraty za letních nocí zůstala, pravda, povětšinou nenaplněna. Ale zato jsem si poměrně slušně rozšířil obzory v oblasti tuzemské i světové kinematografie. Později to už taková sláva nebyla a dnes jsem rád, když se na jiný než dětský film dostanu jednou dvakrát do roka. Daleko častěji, ke své škodě, sleduji zápletky české politiky než ty na filmových plátnech.

5b321f5d9c40efba5fc95d8e MEDIA_ITEM image

V domácí politice se hraje kus, který už osm měsíců od voleb režírují pánové Miloš Zeman a Andrej Babiš. Příběh s názvem „Ustavování vlády inženýra AB“ je mimořádně rozvleklý a s chabou dějovou linkou. Kladní hrdinové vesměs žádní. Aktéři navíc děj natahují o další a další zápletky, když se protrápí pasáží s referendem, objeví se na scéně další s názvem Poche Nepoche. A do toho se tu a tam zamotají nějaké čachry v bezpečnostních složkách a hořící trenýrky...

Celkem škvár, že? Někdy v polovině července by snad mohl tento neveselý příběh dospět k nějakému vyústění. O happy endu se v tomto případě asi mluvit nedá. A něco mi říká, že to, co bude následovat, nebude o nic veselejší, spíše naopak.

Nejlepší patrně bude, když si od příběhů české politiky přes léto alespoň na chvíli odpočineme u něčeho hezčího. Mohou to být třeba právě dobré filmy a začít se dá hned zkraje prázdnin ve Varech. V červencovém vydání Reportéra jsme pro vás připravili hned několik článků souvisejících s filmem. Ale nezapomínáme ani na tu politiku a bezpečnostní složky.

Milé čtenářky, milí čtenáři, přeji vám příjemné čtení, krásné prázdniny a spoustu hezkých letních příběhů. •

 

P. S.: Příští číslo vychází v pondělí 6. srpna.

Galerie (2) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat