Glosa

Před volbami: Komunální výlov

09 / 09 / 2018

I kandidátní listiny pro volby do obecních zastupitelstev mohou být zajímavé počtení. Aspoň v naší městské části.

I kandidátní listiny pro volby do obecních zastupitelstev mohou být zajímavé počtení. Aspoň v naší městské části.

74 let. Takový je věkový průměr lidí, kteří se ucházejí o přízeň voličů v dresu KSČM. Přes polovinu tvoří penzisté – z pětačtyřiceti jich je v důchodu třiadvacet. Jen pěti ještě nebylo šedesát.

V hnutí ANO je víc než polovina kandidátů bezpartijních – v kontrastu právě s komunisty, na jejichž listině je třiačtyřicet členů strany. Triumf v tomto směru však drží sociální demokraté: dokonce všech pětačtyřicet kandidátů jsou registrovaní členové ČSSD.

Piráti jsou široce rozkročeni jak věkově, tak profesně. Nejstaršímu je pětašedesát, nejmladšímu devatenáct. Nepřekvapivě je mezi nimi větší počet studentů a ajťáků, ale najdete tu i ředitele nákupního centra, inspektora pro kontrolu zákazu chemických a biologických zbraní, basketbalového rozhodčího či muže, který se představuje jako tvůrce hádanek. 

Naopak poměrně úzký výčet zaměstnání vykazují kandidáti ČSSD: často jde o právníky a advokáty, pedagogy, úředníky a státní zaměstnance.

Zelení se hojně rekrutují z občanských spolků (a neziskovek).

V koalici TOP 09 a KDU-ČSL převažují muži a ženy okolo padesátky, markantní jsou profese ze světa byznysu, vědy, medicíny, sportu, umění. Podobně jsou na tom Starostové a nezávislí.

Z kandidátky Okamurovců (SPD) pro Prahu 6 se nedá vyčíst nic specifického, snad až na několik nečesky a východoevropsky znějících jmen a opakující se bydliště v severních Čechách. 

Všech předepsaných pětačtyřicet kandidátů dala kupodivu dohromady i uskupení Krásná Praha 6 a Občané za odstranění pomníku maršála Koněva, o kterých jsem do září neslyšel. 

A perlička na závěr? ODS vsadila na lídra Jakuba Stárka, zatímco na posledním místě je jeho otec Čuňas – undergroundová legenda František Stárek.

Galerie (1) Diskuze Sdílet

Autor také napsal

Mohlo by Vás zajímat