Ruský sever: život mezi ropnými lagunami

21. října 2018

Krátká zastávka u znečištěného jezírka podél cesty.

Jan Beránek

Autonomní republika Komi se rozkládá kolem města Usinsk, které leží pouhých padesát kilometrů od severního polárního kruhu. Nepřijeli jsme sem ale obdivovat krásu ruské přírody. Naším cílem bylo dokumentovat devastaci tohoto regionu způsobenou ropným průmyslem pod taktovkou společnosti Lukoil.

Ve větším množství se ropa v Republice Komi začala těžit v sedmesátých letech. Téměř všechna význačnější ložiska dnes vlastní firma Lukoil, druhá největší ropná společnost v Rusku. Důvodem naší expedice byly zejména ropné úniky do tamní tajgy obývané pastevci a jejich zdokumentování.

Po dvouhodinovém letu z Moskvy přistáváme na maličkém letišti v Usinsku. Naši spolucestující jsou převážně zaměstnanci Lukoilu, kteří se tu po několika týdnech práce pravidelně střídají. U východu nás čekají naši kolegové Roman a Voloďa z Greenpeace a také Jekatěrina a Valerij – aktivisté z místního spolku Komise za záchranu Pečory.

V oblasti Komi se v současné době nachází pětašedesát funkčních vrtů. Většinu z nich vlastní již zmíněný Lukoil, který zde produkuje 17 milionů tun ropy ročně. Vytěžená ropa putuje zastaralými ropovody do místních areálů k prvotní úpravě a odtud dál do velkého terminálu ve městě Uchta.

Ve vzduchu i pod nohama

Prvním problémem jsou samotné vrty. Přebytečný plyn z ložiska se spaluje na přímo místě, takzvaně fléruje. Ve velkém přitom vzniká nejen oxid uhličitý, ale i jedovaté zplodiny. Ačkoliv ruská vláda slíbila už v roce 2007, že flérování bude regulovat, během cesty vidíme desítky jasně hořících plamenů, ve vzduchu jsou cítit toxické plyny.

Za jemného deště se vracím z procházky osadou Kuššor do domu manželů Volotovských. Na loukách se pase stádo jejich koní.

Jan Beránek

Ještě závažnější jsou rezivějící ropovody, kterých tu v písečných náspech vedou stovky kilometrů. Průměrné stáří ropovodů v Rusku činí přes třicet roků, tady v oblasti Komi vinou drsného podnebí nevydrží trubky pohromadě ani dvacet let. Výsledkem jsou stovky úniků ropy za několik uplynulých let.

Podpořte Reportér sdílením článku