Klaus znovu. Tedy junior

Homepage

Nemá žádnou politickou funkci a je členem ODS jen krátce. Přesto se Václav Klaus mladší v posledních týdnech chová, jako by právě vrcholila horká kampaň. Ve straně se mluví o tom, že by se mohl stát jejím předsedou.

Nemá žádnou politickou funkci a je členem ODS jen krátce. Přesto se Václav Klaus mladší v posledních týdnech chová, jako by právě vrcholila horká kampaň. Ve straně se mluví o tom, že by se mohl stát jejím předsedou.

Někdejší středoškolský učitel matematiky usedá téměř každý všední večer za volant své škodovky a vyráží na besedu s občany. Václav Klaus mladší je jednoznačně aktivnější než naprostá většina politiků profesionálů, kteří se tím živí. Objíždí zemi a zájem o něj je veliký. Další nadšené příznivce oslovuje svými pravidelnými komentáři, které čte na serveru Novinky pravidelně téměř tři sta tisíc lidí.

Sedmačtyřicetiletý starší syn bývalého předsedy ODS, premiéra a prezidenta, se dlouho choval tak, jak to mnohé děti slavných rodičů dělávají: šel raději vlastní cestou, než by se snažil napodobit otcův úspěch. Politikou nežil a výrazně uspěl ve školství. Dlouhé roky byl ředitelem pražského elitního soukromého gymnázia PORG, které vychovávalo studenty s výbornými výsledky. Stal se také popularizátorem neoblíbené matematiky, když napsal několik úspěšných učebnic pro děti, kde jim zábavnou formou vysvětluje čísla.

Ale i on nakonec začal být politicky aktivní. Zpět do ODS, kterou kdysi opustil kvůli nesouhlasu s Mirkem Topolánkem, ho přivedl v lednu 2016 předseda strany Petr Fiala – jmenoval ho školským expertem strany. Klaus junior se naplno vrhl do politiky a velmi rychle se stal jedním z nejviditelnějších občanských demokratů. A protože po otci kromě jiného zdědil také neotřesitelné sebevědomí, je zjevné, že míří výš. Prvním krokem k cíli má být poslanecký post: nyní usiluje o přední místo na pražské kandidátce ODS pro sněmovní volby plánované na podzim příštího roku.

Ve straně se ovšem mluví o tom, že „mladý Klaus“ si jednou určitě řekne o post předsedy ODS. Jen prý není jasné, jak rychle to bude. Jeho příznivci by si přáli, aby to bylo co nejrychleji. Stále víc členů nyní oslabené pravicové strany si totiž přeje pokračování rodinné dynastie. Chtějí, aby ODS, kterou založil a jedenáct let řídil Václav Klaus, vedl jeho syn. Aby jí vrátil sílu, kterou měla za jeho otce; aby obnovil pozici jedné z největších politických sil v zemi, jež místo boje o holý život dokáže přilákat třicet procent voličů. 

 

Populární dole

Junior zdědil po otci kromě jména a již zmíněného sebevědomí spoustu dalších vlastností – mimo jiné používá také nejrůznější zdrobněliny slov („notečky“, „článeček“). Hlavně však má jako Klaus starší ohromnou energii i politický talent, rétorické schopnosti a srozumitelné vyjadřování, kterým umí zaujmout. To dokazuje každý večer, kdy při svých besedách vystupuje coby renomovaný odborník na školství, zaujatě gestikuluje a přidává vtipy i nezbytnou demagogii a přehánění.

Kritizuje české školství a získává si tak přízeň učitelů i rodičů nespokojených s propadem kvality výuky. Na všech besedách má plné sály, čímž se v současnosti kromě Andreje Babiše může pochlubit opravdu málokterý stranický politik. Když vypráví, že v dnešních školách se už neučí, ale jen papíruje, jeho posluchači nadšeně tleskají.

„Posledně jsem byl na rodičáku, kde nás paní vedoucí jídelny seznamovala s novými, šedesátistránkovými pokyny ke školnímu stravování. Například nově nesmějí mít děti už ani zcela libovou šunku... Ty vago, šunka? To je snad nejdietnější věc na světě, ne? To jedí lidi ještě dva dny před smrtí. Když jsem měl jednou za čas jako dítě v aktovce ke svačině rohlík s máslem a šunkou, tak to byl svátek. Teď teda moje nejmenší dítě ji nebude mít vůbec, protože tak pravil stát. Elinka – mimochodem velká milovnice lovečáku – to tedy asi dožene doma,“ vypráví a lidé se smějí a přikyvují. Skvěle se trefuje do toho, co chtějí naštvaní voliči v sále slyšet.

Klaus má ovšem po otci nejen vysokou inteligenci a charisma lídra, ale také suverénní vystupování hraničící s nesnesitelností. Což znamená, že se často dostane do konfliktu, jak se o tom přesvědčili třeba v gymnáziu PORG, které Klaus před časem po neshodách s majiteli opustil. Tím se však řadoví občanští demokraté, alespoň nyní, netrápí. Líbí se jim vyhraněné názory národního konzervativce, nekompromisního pravičáka, který si utahuje z politické korektnosti a rozdává rány. Současný šéf ODS – bývalý rektor Masarykovy univerzity, profesor a politolog Petr Fiala – najednou připadá mnoha straníkům ve srovnání s Klausem juniorem nevýrazný. A volání po ostřeji vystupujícím vedení ještě zvyšuje vznik realistů Petra Robejška, kteří se svým národoveckým programem zjevně útočí i na část voličů občanských demokratů.

 

Obávaný nahoře

Samotný Václav Klaus sice neskrývá politické ambice, ale zdráhá se otevřeně říci, kam až míří. Přiznává ovšem, že výzvy řadových členů, aby stal šéfem strany, občas slyší. Prý jim odpovídá, že zatím neprošel žádnými volbami a že úspěch na Facebooku a statisíce čtenářů jsou sice příjemné, ale teprve sněmovní volby ukážou realitu. „Moje ambice vyvěrají z toho, že jsem stínovým ministrem školství. A tím může být sebelepší odborník, ale když nemá politickou podporu, tak se může akorát vyfotit s holčičkou a květinou prvního září nebo jet zadarmo na olympiádu, ale jinak nedosáhne ničeho,“ vysvětluje Klaus.

Zatímco řadoví členové ODS jsou z pracovitého Klause nadšeni, čím výš ve stranických patrech se ptáte, tím větší vůči němu cítíte odpor. Juniorovi vyčítají vlastně totéž co otci: že je moc velký sólista a má příliš radikální názory. Tím nejkřiklavějším je návrh na odchod Česka z Evropské unie. Pravicová strana sice kritizuje fungování Unie a volá po její reformě, ale rozhodně si nepřeje odchod.

„Nevidím jinou cestu než vypadnout z Evropské unie a tvrdě kontrolovat vlastní hranice. I za cenu, že o třetinu zchudneme,“ reagoval na červencový útok v obchodním centru v Mnichově: později se ukázalo, že nešlo, jak se domníval, o islámský terorismus, ale o akt mladého, psychicky narušeného německého občana, byť íránského původu. Jindy zase prohlásil, že v EU se začíná rozrůstat neomarxismus, čemuž česká vláda jen přihlíží, a premiér Sobotka je k Bruselu zvlášť patolízalský.  Silné téma našel v migrační krizi. „Když se podíváme na postoje Maďarska, Polska či Slovenska, my se oproti nim chováme jako nějaká bláznivá Belgie.“

Na výhrady, že je až moc radikální, odpovídá Václav Klaus jr., že si je samozřejmě dobře vědom svého přehánění, ale on si prý může dovolit provokovat a být ostřejší: ještě přece nemá žádnou politickou funkci a nenese velkou odpovědnost za stranu jako pan předseda. Takže když napíše na Facebook, že chce vystoupit z EU a začít hlídat hranice, neznamená to prý ještě, že mluví za celou ODS. Zatím.

Právě kvůli tomu třeba Zbyněk Stanjura, šéf poslanecké frakce občanských demokratů, říká, že Václav Klaus mladší štěpí společnost stejně jako jeho otec. Podle něj umí oslovit řadu voličů, ale také mnoho dalších odrazuje. Jiní straníci zase jako by na Klause žárlili – nelíbí se jim, že jen po pár měsících v ODS přitahuje takovou pozornost a strhává na sebe veškerý zájem. A vytýkají mu, že svým zaměřením na ideologii vlastně hraje na starém hřišti, zatímco diváci-voliči už dnes sedí na jiném stadionu a zajímají je úplně jiné sporty a věci.

Kritici mu navíc předhazují, že se opírá o podporu poražené party kolem bývalého pražského primátora Pavla Béma. Ti smířlivější funkcionáři by Klause juniora viděli ve vedení ideálně na postu místopředsedy, kde by podle jejich představ sehrál roli zlého muže, kterou v éře jeho otce na přelomu století zastával Miroslav Macek. Tedy tradiční roli, kdy stranická dvojka rozdává rány a předseda to pak žehlí.

Dočkáme se tedy pokračování dynastie Klausů, jak to známe z Ameriky, která zažila prezidenty otce i syna Bushovy? Ani v Česku to není něco zcela neobvyklého. V ODS je dnes poslancem Marek Benda, syn disidenta a zakladatele Křesťanskodemokratické strany Václava Bendy, ve vládě za sociální demokracii donedávna seděl Jiří Dienstbier, potomek prvního polistopadového ministra zahraničí. Tyto dva příklady ovšem ukazují, že dosáhnout úspěchu v otcově stínu není z různých důvodů jednoduché. Václav Klaus starší například syna veřejně pochválil a dodal, že jinak ve vedení ODS nevidí žádnou výraznou osobnost. 

Není úplně jisté, jestli mu tím opravdu pomohl, nebo ublížil.

Reklama
Reklama
Reklama

Sdílení

Reklama

Podpořte nezávislou žurnalistiku

I díky Vám mohou vznikat finančně náročné texty a reportáže v magazínu Reportér.

200 Kč 500 Kč 1000 Kč Jiná částka

On-line platby zajišťuje nadace Via a její služba darujme.cz

Reklama
Reklama