Byl jsem při tom

Post Image

Byl jsem při tom

Play icon
25 minut
Umí výborně anglicky a německy, dobře ovládá francouzštinu a ruštinu. Domluví se i norsky.

foto Tomáš Binter

Jako rozhodčí a funkcionář se zúčastnil devíti zimních olympiád. Snímek, na kterém kontroluje tkaničky krasobruslařky Tonyi Hardingové, obletěl svět. Jako první Čechoslovák získal titul na harvardských právech, byl u velkých porevolučních privatizací. Dodnes jezdí na kole, hraje golf, lyžuje. „Vloni jsem kvůli covidu po šedesáti letech nestál na sjezdovce. Snad to letos doženu,“ říká šestaosmdesátiletý Gerhardt Bubník.

Je předposlední den olympijských her v norském Lillehammeru. Jen v USA se na televizi dívá sto milionů diváků – dosud žádnou olympijskou soutěž nesledovalo víc lidí. Volnou jízdu začíná krasobruslařka Tonya Hardingová, nad níž se vznáší podezření, že stojí za pokusem o zmrzačení své největší soupeřky Nancy Kerriganové.

Po neúspěšném pokusu o trojitý axel zastavuje a s pláčem přijíždí ke dvojici vrchních rozhodčích. Něco jim vysvětluje a přehodí nohu přes mantinel, aby ukázala závadu na své pravé botě – přetrženou tkaničku. Jedním z oněch dvou sudích je bývalý krasobruslař Gerhardt Bubník. Okamžik, kdy se zkoumavě sklání nad nártem Tonyi Hardingové, zachytí desítky fotografů.

O téměř osmadvacet let později sedíme v rozlehlém bytě na pražských Malvazinkách, pokojem zní klasická hudba. Náš hostitel přináší štos pečlivě srovnaných dobových novin a časopisů. „Prý jde o jednu z nejčastěji publikovaných fotografií vůbec,“ říká a rozkládá na stůl archy s mírně odlišnými záběry stejné situace.

Otec zachránil maminku

Když mu bylo osm, byl jeho otec deportován do nacistického tábora. O rok později musela do transportu jeho matka, rozená Abelesová. „Příbuzní odjížděli do lágrů již od roku 1942 a nikdo se nevrátil. Maminku uchránilo před nejhorším, že se jí můj ‚árijský‘ tatínek nezřekl,“ vypráví pan Bubník.

Poté, co na konci roku 1944 zůstali Gerhardt, narozený v červenci 1935, a jeho o dva roky starší bratr Robert bez rodičů, ujala se jich německá sousedka a maminčina přítelkyně od školních let Marie Waldenová. „Pomáhala nám celou válku. A to ještě považte, že snoubencem dcery paní Waldenové byl německý armádní zubař, který rodičům dokonce tajně vyrobil před deportací zubní protézy. Tím se dopouštěl vlastizrady, za kterou hrozila smrt zastřelením.“

Podpořte Reportér sdílením článku