Marie Benešová. Žena, která umí podlehnout politikům

6. května 2019

Marie Benešová v roce 2014.

Profimedia.cz

Právnička Marie Benešová, která je dlouholetou spolupracovnicí prezidenta Miloše Zemana, se stala ministryní spravedlnosti. Den před tím, než ji uvedl do úřadu trestně stíhaný premiér Andrej Babiš, demonstrovali lidé po celé zemi v obavě, že tato výměna spustí řetězec událostí, na jejímž konci bude záchrana Babiše a jeho rodiny před možným soudem za dotační podvod. Lze Benešové věřit, že uhájí nezávislost justice?

Čerstvě jmenovaná ministryně spravedlnosti Marie Benešová udělala v minulosti řadu dobrých skutků. Třeba, když v roce 2007 kritizovala takzvanou justiční mafii, která z politických důvodů zachraňovala tehdy stíhaného šéfa lidovců a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka.

To byl tehdy od špiček justice na čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou a ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem skutečně zvrácený úkol, který byl v přímém rozporu s principem nezávislosti státního zastupitelství. Snaha „justiční mafie“, jak ji Benešová označila v jednom rozhlasovém rozhovoru, měla jediný cíl: zachránit vládu Mirka Topolánka, v níž byli lidovci v koalici s ODS a Zelenými.

Nutno podotknout, že v roce 2007, kdy Benešová mluvila o justiční mafii, byla stínovou ministryní spravedlnosti ČSSD. Co však udělala dobrého ve funkci nejvyšší státní zástupkyně, než ji v roce 2005 na tomto postu vystřídala právě Renata Vesecká? Byly to podle mého soudu dvě věci.

O co se zasloužila

Prosadila vznik specializovaných odborů závažné hospodářské kriminality, které pomohly k tomu, že se dotáhly do konce pozoruhodné případy spojené s konkursní mafií či úplatným soudcem Jiřím Berkou, nebo kauzy týkající se mafiána Radovana Krejčíře či velkého stavebního podvodu jménem H–Systém.

Posun v těchto případech ovšem nebyl přímou zásluhou Marie Benešové. Byla to kvalitní práce některých žalobců ze specializovaných odborů závažné hospodářské kriminality, kteří často procházeli různými ataky, aniž se jich někdo z nadřízených účinně zastal.

Podpořte Reportér sdílením článku